Skocz do zawartości

Wybor porzadnej anteny do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Dodać trzeba, że do anten logarytmicznych pasują do puszki jedynie wzmacniacze LG-1 bądź LG-2 (nie mają transformatora impedancji), nie można zakładać innych wzmacniaczy do typowych anten siatkowych czy kierunkowych ewentualnie może być wzmacniacz LG-3 zakładany na kablu bądź inny wzmacniacz na kablu czy jakiś wewnętrzny na 230V regulowany jeśli taka potrzeba będzie (ale to już droższe zabawki). Jeśli z MUX-8 będzie tak jak z MUX Polsatu, który także nadaje w polaryzacji pionowej a spokojnie można go odbierać często na antenie ustawionej poziomo nie będzie potrzebna dodatkowa antena ustawiona pionowo. Dodatkową antenę wg mnie zawsze można dołożyć jeśli zajdzie potrzeba no chyba, że ktoś nie chce drugi raz po dachu chodzić za jakiś czas ;)

Edytowane przez adrian1981
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie w grę nie wchodzi wzmacniacz z uwagi na małą odległość do nadajnika. Nie spotkałem się jeszcze z anteną, która nie ma symetryzatora.

 

Nie ma i śmiga aż miło. Jeśli odbiór bez wzmacniacza nie będzie prawidłowy, możesz wrzucić LG1 lub LG2, i w porównaniu do innych wzmacniaczy dla anten kierunkowych jak i siatkowych, nie robią przesterowania sygnału w odbiorniku :)

Edytowane przez studiolitek
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena siatkowa i do niej jakiś "turbo super wynalazek" w puszce antenowej jeszcze bez ekranowania w erze DVB-T to nieporozumienie ;) W widmie sygnału możemy mieć prawie że wszystko na takim zestawie :P Dawno, dawno temu w czasach tv analogowej można było różne dziwne rzeczy na czymś takim złapać ale teraz zdecydowanie odradzam.

Edytowane przez adrian1981
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w drugiej lokalizacji, gdzie jeszcze nie ma MUX-8. Szykuję się na start....

A antenę do odbioru dvb-t także zamontowałeś przed jej startem? :) Daj sobie na wstrzymanie, bo potem możesz żałowac źle wydanej kasy. Pożyjemy - zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie cybant do konserwacji albo do wymiany lepiej ;) Sama antena logarytmiczna nigdy nie zgnije bo to aluminium ale elementy mocujące z czasem się sypią. Widzę, że kolega mieszka wysoko, lepiej, żeby antena nikomu na głowę nie spadła.

Edytowane przez adrian1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie najlepszą antena siatkowa i duży dipol i oczywiście im dalszy nadajnik typu 10,70km tym wzmacniacz im bliższy odbiór typu5km symetryzator.Umnie był symetryzator i bez niego to było tak że nie było muxa1 problem był przy muxie2 był to dipol mały typu starszych anten,była też antena siatkowa to tutaj symetryzator em odbiór 100% był ale odbywały się problemy muxem3 przy gorszej pogodzie tak jak mux1 tyle że tu mux1 wietrzna ciepła pogoda psula odbiór typu powyżej  1-go stopnia Celsjusza a poniżej zera bywało 100%.Sposób na wzmacniacza najlepszy odbiór 100% wszystkich muxów psuju się jedynie przy urządzeniach elektrycznych i mam pytanie jakie jest zaradzenie co do tych problemów słyszałem że pianka babelkowa czy to prawda i czy podobnie jest odbiorem anteny na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie cybant do konserwacji albo do wymiany lepiej ;) Sama antena logarytmiczna nigdy nie zgnije bo to aluminium ale elementy mocujące z czasem się sypią. Widzę, że kolega mieszka wysoko, lepiej, żeby antena nikomu na głowę nie spadła.

Konserwować już się nie opłaca, na jesień puszczę nowy kabel i przy okazji wymienię mocowanie, teraz za zimno. Póki co to stabilnie się trzyma pomimo dużych wiatrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jaką szerokość ma ten dipol w tej antence. Bo w opisie podano jedynie długość całkowitą wynoszącą ok. 40 cm.

 

Albo ta antena jej długość wynosi ok. 100 cm, ciekawe ile ma ten najszerszy element tuż przy cybancie.

 

@studiolitek to musiały być jakieś "spasione gołębie", pewnie po ostatkach :mrgreen:

Edytowane przez Burito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

 

Szukam dla rodzinki w/w anteny, gdyż kierunkowa odpada, możecie polecić jakiś model, firmę?

 

Dzięki. 

Edytowane przez Mr. Orbita
Łączę z istniejącym wątkiem na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz  tak . Już wiem że nie odbiore muxu lokalnego u siebie. Na lini prostej mam 62km od nadajnika   tego samego z którego mam mux  1-3.  Mux lokalny ma słabą  moc więc potrzebuje anteny która odbiera nadajniki ze słabych mocy i z dalszych odległości.  62km to nie jest mało.  Antena  bez  LTE  i bez wzmiacniacza   tj       będzie podłączana do  zwrotnicy antenowej i licze że zawrotnica ją zasili.  Antena na mux 1-3  posiada zasilacz z symetryzatorem a sama antena to jest Telmor i posiada swój podwzmacniacz.   U mnie nowo wybudowany budynek na dachu posiada antene Telmor  nowe wydanie   cena  ~199zł.  Na tej antenie będzie także  mux  8.  Najlepiej by to była antena bez  cześci plastikowych by się nie rozsypała po 2 sezonach.  Polecaja mi antene kierunkową  bez wzmacniacza.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę namieszałeś w tym poście. Może wyprostujemy to trochę wspólnie. Jaki to nadajnik że nadawane są z niego MUX 1-3 + lokalny. 

Po drugie jak zwrotnica ma zasilać antenę z symetryzatorem no i najważniejsze co napisałeś:

 

  Antena na mux 1-3  posiada zasilacz z symetryzatorem ...

 

Jak symetryzator to bez zasilacza. Jak wzmacniacz to tylko i wyłącznie z zasilaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz do anteny

 

223844b858102bbde0b06aab061486bd.jpg

 

Antena na  mux  1-3  to jest właśnie na obecna co jej używam    .  Błąd  zawalilem   chodzi o zwrotnice      eh       nie wiem czemu tak zapodałem    LOL

 

Antena ma własny wzmacniacz  i zwrotnice.

 

Ewentualnie  admin/mod może wyedytować  tego FAILA            :/

 

Miałem odbiór   muxa lokalnego  w zimie  .  Co prawa  nie dało sie oglądać  bo sygnał   byl/brak   był/brak   . Natomiast przy obecnych term  na plusie go nie będzie. Tak więc w gre wchodzi tylko kolejna antena.

Co do tego faila  to widziałem w 1 klipie że ktoś z Bytomiu chyba naprawił antene uzywają symetryzatora  bo wzmachor powodował że sygnał  słab słab i było coraż gorzej .  Tyle że ja jade po multiswitchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Do tej pory u mojej rodziny, siatkowa antena 15-20 letnia antena odbierała wszystkie MUXy bez problemu, łącznie z MUX8. Nadajnik oddalony o jakieś 20 km(RTCN Żółwieniec). Niestety ostatnio maszt się złamał razem z anteną.

Teraz zastanawiam się jaką antenę kupić. Polaryzacja dla MUX1-3 jest pozioma,a dla MUX8 pionowa. Czy Dipol 28/5-12/21-60 UHF-VHF lub Uni Line LOG 560HVD, a może MLog 6-69 HV jest dobrym rozwiązaniem? Czy zaczekać do premiery T-urbo-T COMBO?

Edytowane przez Sony87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Prosiłbym o doradzenie dobrej w rozsądnej cenie anteny do odbioru DVB-T. Odległość jaką mam w linii prostej do nadajnika na św. Krzyżu(świętokrzyskie) to 35km. Z domu widzę ,,góry,, więc raczej uwarunkowania terenu  są dogodne i nic nie zasłania. Pewnie z racji odległości antena pokojowa odpada - choć jeśli nie to byłaby ok. Jeśli nie ma sensu z taką się bawić to zewnętrzną.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takiej odległości od takiego obiektu jakim jest Święty Krzyż powinna wystarczać mała antena http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_z_symetryzatorem_A0050.htm umieszczona w pokoju. Przy umieszczeniu wewnątrz może być trochę za słaba więc można ją uturbić jakimś oryginalnym dobrym wzmacniaczem z niskimi szumami własnymi. Producenci anten często pakują do środka podróbkę wzmacniacza SWA 2000/4T więc lepiej kupić antenę bez wzmacniacza i samemu wstawić jakiś oryginalny, dobry wzmacniacz. To przez podróbki wzięła się obiegowa opinia o turbowzmacniaczach. SWA-9701 ma niskie szumy własne <1 dB. Ten wzmacniacz w oryginale w internecie jest trudno dostępny, a sklepy internetowe, które go sprzedają wybierają niepotrzebnie drogą formę wysyłki dla takiego przedmiotu. Na allegro znalazłem jak ktoś sprzedaje oryginalny wzmacniacz SWA-9701 http://allegro.pl/wzmacniacz-swa-9701-45-db-jedyny-oryginal-na-alleg-i6690432649.html

To mocny wzmacniacz więc należy do niego zastosować zasilacz antenowy z regulacją żeby można wyregulować wzmocnienie jakby okazał się za mocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...