Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, A&G napisał:

Wiem, że teraz po latach funkcjonowania, to trochę jak przysłowiowa "musztarda po obiedzie", ale numerację domów też się zmienia, nazwy ulic itd. Ja bym podzielił teraz jeszcze raz (taka wielka akcja przełączania kanałów od 1. I. 2023):

 

MUX 1 - TVP (TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport) - wszystko w HD

MUX 2 - TVP (TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Historia, TVP Kultura) - wszystko w HD

MUX 3 - TVP (TVP ABC, TVP Seriale, Hbb TV, TVP 4K) - pierwsze dwa oczywiście w HD

MUX 4 - Polsat'y (Polsat, Polsat 2, TV 4, TV 6, Eska, TV, Polo TV, Wydarzenia 24) - wszystko w HD

MUX 5 - TVN'y (TVN, TVN 7, TTV, Metro, Zoom TV, Stopklatka) - wszystko w HD

MUX 6 - pozostałe nie związane z Polsatem/TVN'em (Puls, Puls 2, Nowa TV, WP1, Antena, Fokus TV, Trwam)

Tu popełniłeś błąd bo idąc twoją logiką Nowa TV i Fokus TV musiałyby być w MUX4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, proton360 napisał:

Za Tele5 i Polonia 1 to dziękujemy. Lepiej zrobić jeden MUX premium z ofertą płatnej TV.

No właśnie ofercie płatnej „premium" dziękujemy. Polsat Box skutecznie ją obrzydził. 

Tele 5 dałbym szanse bo ostatnio w ogóle „Piątka" się stara od strony programowej. Polonia 1 w telewizji naziemnej byłaby ciekawym pomysłem bo historia zatoczyłaby koło co stacji mogłoby pomóc. 

Edytowane przez Poland
  • Popieram 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, proton360 napisał:

Za Tele5 i Polonia 1 to dziękujemy. Lepiej zrobić jeden MUX premium z ofertą płatnej TV.

Nie bo telewizja naziemna powinna być dla ludzi biednych i też dla tych, którzy głównie siedzą na telewizorach z Internetem i nie potrzebują telewizji satelitarnej. 

 

@PolandPopieram twoje zdanie tutaj co napisałeś. 

Edytowane przez Widz naziemnej telewizji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gierek napisał:

Zapytam się tak dla pewności - tak dla 100% pewności - czy na 28 marca już "musi" być na 100% gotowe - czyli już kanały przełączone na HD, podział kanałów w multipleksach? 
 

Tak ale tylko dla MUX 1, 2 i 3... no właściwie MUX 3 należy do TVP i może tam nadawać co chcę. MUX 4 należy do Polsatu i zasadniczo w ramach koncesji robią co chcą. MUX 5/6 ma koncesje na rok w ramach testów TVP i zasadniczo też może robić co tam chcę. MUX 8 nie podlega zmiany na DVB-T2 i jest bez zmian.

Jak widzisz nie jest to takie oczywiste co będzie po 28 marca... a nawet przez cały rok.

Edytowane przez Zeusek
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nie tyle pomysł jednego urzędu co chęć realizacji wniosku nadawców z MUX8 którzy to kiedyś przenosiny sugerowali. 

Jeżeli te odliczanie miałoby ruszyć to bardziej najwcześniej w lipcu gdyż częstotliwości MUX5 powodowałyby kolizje między regionami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ruszy w lipcu. Jeśli cokolwiek się zmieni, to najwcześniej po wygaśnięciu obecnych umów. A ostatnie wygasają bodaj w 2030 roku. 

Wola samych nadawców to za mało. Operatorem MUX jest Emitel. Sądzisz że dobrowolnie zrzeknie się wpływów? 

Był cytowany przedstawiciel UKE który jasno powiedział że ten pomysł jest skomplikowany prawnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straci jeden, a tak mógłby mieć więcej wpływów z kolejnego MUX. Opłaty za MUX radiowy raczej są mniejsze. 

Koszty przenoszenia także małe nie są. Ktoś za to musi zapłacić.

To jest biznes :)

Emitel niczego nie musi, ma wiążące go umowy. Chyba że mu zaoferują jakieś atrakcyjne rekompensaty. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obecną chwilę wydaje mi się, że początkowo może być bajzel w temacie zmian na DVB-T2 - tak naprawdę... wiemy szczątki, możemy niestety tylko gdybać. W końcu wszystko jest możliwe. Ja tam mam nadzieję na zmiany, które nas zadowolą. 

 

W dniu 18.03.2022 o 15:39, A&G napisał:

Wiem, że teraz po latach funkcjonowania, to trochę jak przysłowiowa "musztarda po obiedzie", ale numerację domów też się zmienia, nazwy ulic itd. Ja bym podzielił teraz jeszcze raz (taka wielka akcja przełączania kanałów od 1. I. 2023):

 

MUX 1 - TVP (TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport) - wszystko w HD

MUX 2 - TVP (TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Historia, TVP Kultura) - wszystko w HD

MUX 3 - TVP (TVP ABC, TVP Seriale, Hbb TV, TVP 4K) - pierwsze dwa oczywiście w HD

MUX 4 - Polsat'y (Polsat, Polsat 2, TV 4, TV 6, Eska, TV, Polo TV, Wydarzenia 24) - wszystko w HD

MUX 5 - TVN'y (TVN, TVN 7, TTV, Metro, Zoom TV, Stopklatka) - wszystko w HD

MUX 6 - pozostałe nie związane z Polsatem/TVN'em (Puls, Puls 2, Nowa TV, WP1, Antena, Fokus TV, Trwam)

 

Osobiście uważam, że przydałoby się takie lekkie posegregowanie tych multipleksów moim zdaniem (np. MUX 1 i MUX 2 - TVP, MUX 3 i MUX 4 - kanały komercyjne), ale to wydaje się melodia przyszłości. Mam nadzieję na lekkie uporządkowanie oferty - na obecną chwilę bezpłatne kanały TVP mamy... porozrzucane po czterech multipleksach (MUX 1, MUX 3, MUX 5 i MUX 8 ), co jak dla mnie niezbyt dobrze wygląda. Liczę na jakieś korekty w tym temacie. 

 

Co do MUX 3, to podstawowe pytanie jest takie - co z MUX 5? Jeżeli ma być 10 kanałów w HD na MUX 3, to... z tego co liczę, to tymczasowo - albo na MUX 5 dojdą jakieś kanały płatne, albo... tymczasowo może być problem z zapełnieniem tego multipleksu. 

Na obecną chwilę mamy taką sytuację z kanałami TVP:

MUX 1 - TVP ABC

MUX 3 - TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP 3, TVP Sport HD, TVP Info HD, TVP Historia

MUX 8 - TVP Kultura HD, TVP Kobieta

MUX 5 - TVP Dokument HD, TVP Rozrywka HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD, TVP 3 Warszawa HD

 

+ TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2 - kanały w HbbTV. 

 

I w obwodzie - TVP Polonia, TVP Seriale, TVP HD. 

 

Nie będzie możliwości dublowania kanałów, chyba że niestety MUX 5 dalej będzie oznaczony jako multipleks testowy, co mam nadzieję, że nie będzie miało miejsca. 

 

Podstawowe pytanie jest takie - TVP może sobie zmieniać kanały w multipleksach, jak rękawiczki, czy zawartość multipleksu jest ustalona i zapisana już, i aby wprowadzić zmiany, to trzeba wysłać wniosek, podanie, i poczekać ileś czasu? W przypadku drugiej opcji niestety wszystko może się dłużyć. 

 

Zbierając to wszystko w całość to mamy zupełnie różne opcje. Mogą być zupełnie różne kombinacje. 

Jeżeli ma być 10 kanałów HD w MUX 3, to realna jest taka opcja moim zdaniem:

TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP 3 HD, TVP Sport HD, TVP Info HD, TVP Historia (HD), TVP Kultura HD, TVP Dokument HDTVP Kobieta HDTVP Polonia HD

 

i na MUX 8 - TVP Rozrywka HD, TVP Seriale + kanały HbbTV. 

 

I tak brakuje miejsca na TVP Seriale w HD, i TVP HD - więc potrzeba dodatkowego miejsca, multipleksu. 

 

Kolejna opcja, to zamiast TVP Polonii - TVP Seriale w HD.  

 

I w MUX 8 mamy ciekawą sytuację - skoro na obecną chwilę MUX 8 nie jest objęty planami zmiany na DVB-T2, to... mamy tam jeden kanał od TVP... w SD. Jestem ciekawy, co tam może być, skoro wszystkie kanały mają być w HD. Osobiście nie mam pojęcia. 

MUX 6 - tutaj też mamy jeden wielki znak zapytania - i zadaję sobie pytanie: Po co tyle multipleksów dla TVP, skoro... nie ma czym zapełnić tych multipleksów w przypadku, jeżeli na MUX 3 ma być... 10 kanałów w HD? Czy nie lepiej by było rozluźnić zawartość tych multipleksów - dla lepszej przepustowości kanałów na tym multipleksie? 

Z tego co wiem, to po przejściu na DVB-T2 na multipleksie do wykorzystania jest około 40 Mbit/s. Na MUX 3 - średnio wychodzi około 4 Mbit/s. Dla mnie może to jest trochę za mało, nie wiem. 

 

Z tego, co liczę, to myślę, że na obecną chwilę komfortową sytuacją (przy planowanym dodaniu TVP Seriale i TVP HD w HD do DVB-T2) byłby taki planowany układ (przy zmianie MUX 5 z testowego na zwykły):

MUX 3 - TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP 3 HD, TVP Sport HD, TVP Info HD, TVP Historia (HD), TVP Kultura HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Polonia HD

MUX 8 - TVP Rozrywka HD, nie mam pojęcia, co tam może być za kanał w SD... Nie wiem... Jedyne co mi przychodzi do głowy, to albo TVP GO, albo coś innego, tylko nie wiem, co. 

MUX 5 - TVP Seriale HD, TVP HD, a dalej to nie mam pojęcia, kończą się możliwości. Jak dla mnie - logiczną opcją w tej sytuacji byłyby tam albo nowe kanały, albo kanały z innych multipleksów - dla rozluźnienia multipleksu, albo tymczasowo kanały z MUX 8, albo... zupełnie nowe kanały - i ten multipleks wtedy mógłby pełnić tymczasowo rolę testowego. Bez udziału MUX 6. 

 

MUX 6 - kolejny jeden wielki znak zapytania, na obecną chwilę - jak dla mnie - pomysł na MUX 6 dla TVP jest całkiem bez sensu - niby co oni mieliby tam umieścić? Chyba że duble kanałów z MUX 3, MUX 5. 

 

Sytuacja z MUX 4 to moim zdaniem totalna paranoja, i za to powinny być kary. 

MUX 1, MUX 2 - tam ma być 8 kanałów w HD, czy może być np. 10? W tamtej sytuacji być może MUX 5 można by na inny cel wykorzystać? 

 

Niestety na obecną chwilę mamy więcej pytań niż odpowiedzi, możemy się nastawiać na wszystko. Sam nie wiem, co nas to czeka. 

 

Niestety - z bólem serca - mogę stwierdzić ze 100% pewnością - że obserwując to wszystko przez ostatnie lata - mam takie wrażenie, że cały proces wprowadzenia DVB-T (a teraz DVB-T2)... został skopany po całości moim zdaniem. Opóźnienia, nieporozumienia, zamieszanie z MUX 4 i inne rzeczy - jak dla mnie... wstyd. Niestety. Szkoda. Oby było lepiej kiedyś. 

 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o nowych kanałach od TVP jak Nauka. czy 4K.

Kanał TVP ABC wygrał w konkursie. Musi być na osobnym MUX. 

Pozostałe miejsca TVP może zapełniać jak chce o ile zgłosi kanał do nadawania naziemnego, lub będzie miał koncesję naziemną. To drugie podobno w przypadku TVP nie jest wymagane. 

Zatem zawartość części MUX8, MUX3 i MUX testowego 6 TVP może dowolnie konfigurować. 

 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...