Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, bgmnt napisał:

"Zintensyfikowana kampania informacyjna o wprowadzaniu nowego standardu DVB-T2/HEVC powinna ruszyć już teraz, bo w innym przypadku 28 marca wiele osób po włączeniu telewizora zobaczy czarny ekran i i pomyśli, że jest to cyberatak w związku z sytuacją za wschodnią granicą – podsumował Mirosław Kalinowski.

 

Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Plus zaprotestował przeciwko takiemu skojarzeniu. Jego zdaniem starsze osoby, których problem dotyczy, nie korzystają z internetu i czarny ekran nie będzie im się kojarzyć z cyberatakim, a raczej stanem wojennym. Zasugerował on, aby rozważyć propozycję startu DVB-T2/HEVC na czerwiec od razu przeprowadzając operację w  całym kraju."

 

 

https://www.telko.in/jeszcze-nie-do-konca-gotowi-na-dvb-t2-hevc

Problem polega na tym, że przełączenie na DVB-T2 już zostało spaprane na starcie (a prezes Dąbski jako rozwiązanie sugeruje jeszcze gorsze spapranie tej sytuacji).

Sam brak okresu przejściowego (na który zdecydowały się rynki większe lub porównywalne z polskim) już oznacza, że coś będzie nie tak - a tu do tego dochodzi brak odpowiedniej kampanii informacyjnej. Spamowanie w programach TVP (takich jak Magazyn kryminalny 997, gdzie sama informacja o przełączeniu na DVB-T2 zajmuje łącznie z kilka minut) raczej znuży niż poinformuje - a milczenie nadawców komercyjnych (zwłaszcza Trwam, które przez brak informacji [istotnej zwłaszcza z tego punktu, iż kanału nie ma w HD poza jakimś tam streamem] właśnie popełnia sobie biznesowe samobójstwo na rzecz konkurencji z Profeto [które jest też łase na słuchaczy i pieniądze]) jeszcze pogarsza sprawę.

Do tego jeszcze już są różnego rodzaju zamieszania z tym związane: a to rympał-upscaling TVP3 (i trochę lepiej zrobiony upscal TVP Rozrywki, który nadal nie został udostępniony operatorom kablowym i satelitarnym), a to zamieszanie z MUX-ami 4-5-6, a to jeszcze MUX-3 wcale nie musi przejść na HD, a to Trwam czy Canal+ (jako Stopklatka) mogą nawet upscalu w DVB-T2 do HD nie zrobić poprzez problemy techniczne jako wymówką, o bonie 100 zł na telewizor (który to w większości przypadków te 100 zł stanowią niewielki zaledwie ułamek wydatków) czy niedoinformowaniu wspólnot mieszkaniowych (które będą miały problem ze znalezieniem terminów dla techników zajmujących się AZART-ami) nie wspomniawszy...

Przeczuwam, że pomiędzy końcem marca i końcem lipca (bo co najmniej miesiąc od przełączenia nadajników zajmie przełączenie wszystkich AZART-ów) w przypadku DVB-T2 będziemy mieli małą katastrofę.

 

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukis90el co niby zostało "spaprane" Twoim zdaniem? Akcja informacyjna jest lepsza niż przed wyłączeniem analogu.

Okres przejściowy? Masz MUX-5 na 90% kraju od końca kwietnia 2021 roku (link)? Był za czasów analogu mux przejściowy, ale o ile pamiętam o wiele mniej ludzi miało świadomość przełączenia niż teraz.

 

Z tym przejściem na DVB-T2 HEVC cały kraj w czerwcu, to bez przesady. W jednym terminie nie do ogarnięcia.

 

Co do upscale TVP3... Chyba nie widziałeś telewizji hiszpańskiej. 60% kanałów tylko w SD! Polecam, wrażenia niezapomniane :D

 

Instalacje zbiorcze - AZART-y... W czym problem aby już teraz je dostosować do DVB-T2 HEVC? Zgłaszać do administracji niech zlecają rozgarniętym instalatorom konserwacje i nie będzie problemu. Po przełączeniu będzie i tak jak zawsze na hurra, bo się okaże, że połowa instalacji do złom i trzeba będzie poświęcić na to więcej czasu więc jako mieszkańcy naciskajcie aby zrobili to wcześniej.

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądrych głów to i warto czasem posłuchać. Teraz czarny ekran będzie kojarzył się z cyberatakiem i stanem wojennym a w czerwcu to już będzie kojarzył się inaczej? Obstawiam atak zoombie z kosmosu i znowu trzeba będzie przełożyć termin. Przestańcie wymyślać, zacznijcie działać!

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żadnych spotów na TV Puls ale nie oglądam ich aż tak dużo. Spoty to właściwie widziałem na W24, TVN i Mamusia mówiła że na TVP też coś było.

Jedynie W24 nadaje moim zdaniem to wystarczająco często, reszta właściwie olewa temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na W24 co chwilę widzę spot mówiący, że "jeśli nas słyszysz i widzisz to masz dobry sprzęt", a w TVP odbywa się to tak, że Robert Patyra mówi o tym w studio "Teleexpressu", Rafał Brzozowski w studio "Jaka to melodia?" oraz ostatnio usłyszałem Elżbietę Jaworowicz w studio "Sprawa dla reportera" podczas reklam. W TVN i Polsacie nic nie słyszałem, a TV Puls nie oglądam w ogóle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że spot W24 nie dociera do osób wykluczonych z odbioru.

Dobrze że jest emitowany, ale powinno go być więcej na innych antenach Polsatu nadających w obecnym standardzie naziemnie.

Jest, bo widziałem go choćby na TV4, ale niezbyt często jak być powinien. Nie zaszkodziłby w każdej przerwie reklamowej.

To już ten moment, kiedy takie spoty powinny wręcz być nachalne.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Michu_97 napisał:

Na W24 co chwilę widzę spot mówiący, że "jeśli nas słyszysz i widzisz to masz dobry sprzęt", a w TVP odbywa się to tak, że Robert Patyra mówi o tym w studio "Teleexpressu", Rafał Brzozowski w studio "Jaka to melodia?" oraz ostatnio usłyszałem Elżbietę Jaworowicz w studio "Sprawa dla reportera" podczas reklam. W TVN i Polsacie nic nie słyszałem, a TV Puls nie oglądam w ogóle. 

Z Brzozowskim to nawet billboard na mieście widziałem. Natomiast Polsat i TVN nie wiem czemu nie reklamują, czyżby liczyli, że ludzie przejdą do Polsatu Box i Playera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lukis90el napisał:

milczenie nadawców komercyjnych (zwłaszcza Trwam, które przez brak informacji [istotnej zwłaszcza z tego punktu, iż kanału nie ma w HD poza jakimś tam streamem] właśnie popełnia sobie biznesowe samobójstwo na rzecz konkurencji z Profeto [które jest też łase na słuchaczy i pieniądze]) jeszcze pogarsza sprawę.

TV Trwam już od paru tygodni (jeśli nie dłużej) publikuje informacje o zmianie standardu:

 

Zgadzam się z @DanielK

A co do braku informacji w serwisach informacyjnych TVP to już parokrotnie widziałem w różnych serwisach lokalnych i ogólnopolskich informacje na ten temat

Edytowane przez Bartosz10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, DanielK napisał:

Akcja informacyjna jest lepsza niż przed wyłączeniem analogu.

Akcja informacyjna lepsza niż przed wyłączeniem analogu - taa, a ja jestem cesarzem Indochin 🤣. Akcję informacyjną przed wyłączeniem analogu do dziś pamięta się lepiej z dwóch powodów: bardzo szerokiej dostępności (bo to była akcja Emitela, a nie jak obecnie przeważnie TVP) i zapamiętywalnych spotów (np. ojciec Pablito, a nie jak obecnie spamowanie audycji znanych z TVP). Jeżeli masz wrażenie lepszej kampanii niż wtedy ,to tylko ze względu na większy zasięg specjalistycznych serwisów jak SATKurier (związany z większym zasięgiem Internetu, a SATKurier bywa[ł] przedrukowywany przez Interię).

 

21 godzin temu, DanielK napisał:

Okres przejściowy? Masz MUX-5 na 90% kraju od końca kwietnia 2021 roku (link)? Był za czasów analogu mux przejściowy, ale o ile pamiętam o wiele mniej ludzi miało świadomość przełączenia niż teraz.

Jeżeli już tak liczyć, to we Francji (nieporównywalnie większym rynku niż nasz) okres przejściowy trwa 14 lat (od pierwszych testów w 2010 do wyłączenia w 2024, więc okres przejściowy jeszcze tam trwa), a w Czechach (porównywalny rynek do naszego) to tyle trwał tam sam okres przejściowy (testy trwały jeszcze dłużej). Więc ten rok testu jak na rozmiary naszego rynku jest słabym posunięciem...

 

21 godzin temu, DanielK napisał:

Z tym przejściem na DVB-T2 HEVC cały kraj w czerwcu, to bez przesady. W jednym terminie nie do ogarnięcia.

Potwierdzasz moją teorię - sam byłem przeciw pomysłowi prezesa Dąbskiego , że sam siebie zacytuję:

Cytat

(a prezes Dąbski jako rozwiązanie sugeruje jeszcze gorsze spapranie tej sytuacji)

Chyba, że odpowiadasz niektórym, którzy popierają jak najszybsze przełączenie na DVB-T2.

Argument o TVP3 pominę, bo (na obecną chwilę) nie mam porównania z hiszpańską ofertą DVB-T. Do tego trochę pokrywa sie z argumentem, o którym napiszę później. Jedyne, co dodam, to fakt zaistnienia czasowej wyłączności dla DVB-T w przypadku wersji HD TVP3 i TVP Rozrywka jest niestety powrotem do kiepskich praktyk rynkowych...

 

21 godzin temu, DanielK napisał:

Instalacje zbiorcze - AZART-y... W czym problem aby już teraz je dostosować do DVB-T2 HEVC? Zgłaszać do administracji niech zlecają rozgarniętym instalatorom konserwacje i nie będzie problemu. Po przełączeniu będzie i tak jak zawsze na hurra, bo się okaże, że połowa instalacji do złom i trzeba będzie poświęcić na to więcej czasu więc jako mieszkańcy naciskajcie aby zrobili to wcześniej.

Ze względu na to, że główny zakres robót przy AZART-ach (paradoksalnie to jedne ze stabilniejszych instalacji do odbioru telewizji naziemnej) to głównie przestawienie wzmacniaczy na konkretny kanał, to bez czasowej utraty odbioru nie da się tego zrobić wcześniej niż w momencie samego przełączenia na nowy standard. Chyba, że chcesz, żeby instalatorzy pracowali 24/7, ale wtedy znacznie łatwiej o pomyłki (czynnik ludzki, a jeszcze mogą dojść kiepskie warunki pogodowe).

 

21 godzin temu, DanielK napisał:

@lukis90el co niby zostało "spaprane" Twoim zdaniem?

Czyli z innymi zarzutami się widzę zgadzasz (bo nie oponowałeś):

  • zamieszanie z MUX-4, MUX-5, MUX-6 - nie wiadomo, co miałyby emitować (zwłaszcza po rezygnacji z TV Mobilnej przez Polsat na MUX-4), istnieją wyłącznie spekulacje;
  • możliwością braku przejścia na jakość HD niektórych kanałów - pomimo istniejącego na papierze obowiązku na MUX-1 i MUX-2;
  • niewypale związanym z bonem 100 zł na telewizor - w większości przypadków to nie stanowi nawet... 5% kosztów telewizora, a w przypadku boxów (gdzie to ma teoretycznie większy sens) tworzy absurdy typu box od Canal+ jest nielegalny (ma odbiór DVB-T2, Android TV, ale nie ma HbbTV) gdy box made in PRC bez podłączenia internetowego jak najbardziej jest legalny.

A to już może świadczyć o tym, że (przynajmniej pewne rzeczy) zostały spaprane.

 

17 godzin temu, proton360 napisał:

Z Brzozowskim to nawet billboard na mieście widziałem. Natomiast Polsat i TVN nie wiem czemu nie reklamują, czyżby liczyli, że ludzie przejdą do Polsatu Box i Playera?

Z TVN przecież obecna władza jest skonfliktowana (widać to choćby po braku spotów rządowych kampanii informacyjnych), a do Polsatu (ze względu na to, że jest to przede wszystkim kampania TVP - choć ten argument pasowałby także i do TVN) forma obecnej kampanii nie pasuje.

 

13 godzin temu, Bartosz10 napisał:

TV Trwam już od paru tygodni (jeśli nie dłużej) publikuje informacje o zmianie standardu:

Sorry, z dwóch powodów:

1. kampania realizatorsko na poziomie lokalnej kablówki;

2. wciąż brak info na temat wersji HD (nawet niejednoznacznie przedstawionej) - a to jest obecnie największym błędem biznesowym nadawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, lukis90el napisał:

Ze względu na to, że główny zakres robót przy AZART-ach (paradoksalnie to jedne ze stabilniejszych instalacji do odbioru telewizji naziemnej) to głównie przestawienie wzmacniaczy na konkretny kanał, to bez czasowej utraty odbioru nie da się tego zrobić wcześniej niż w momencie samego przełączenia na nowy standard.

Z tym pełna zgoda.

Instalacje zbiorcze nie da się przestawić wcześniej, jak po przełączeniu nadajników na HEVC.

Przełączenie wcześniej oznaczać będzie brak obioru kanałów tuż przed przełączeniem, a poza tym nie wiadomo jak będzie wyglądał odbiór po przełączeniu, a po co jeździć na dany budynek 2x skoro można to zrobić raz w momencie kiedy będzie dostępny sygnał.

W takich instalacji nie ma dobrego rozwiązania, moment przełączenia na HEVC, będzie się wiązał nawet z kilkudniową przerwą w dostępie do sygnału, wszystko zależy od tego ile technicy danej firmy mają do obsłużenia budynków/osiedli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HansKlos 2 rzeczy:

1. Gadają, ale przede wszystkim na kanałach TVP i w sposób już przesadzony (żeby się o tym przekonać, proponuję obejrzeć np. Magazyn Kryminalny 997 - już tydzień temu był co najmniej jeden pasek i dwa razy mówiony tekst przez prowadzącego [z czego raz w środku programu, co jest już szczególną przesadą]). Zauważyłem, że dla niektórych przesada byłaby dopiero wtedy, gdyby reklama DVB-T2 jako element fabularny pojawiła się w odcinku obecnie emitowanego sezonu Stulecia Winnych 🙃. Na TVN czy Polsacie tej promocji (prawie) nie ma.

2. AZART nie jest żartem (u mnie jest to jako forma odbioru DVB-T), przecież nie wszyscy mieszkają w domkach na przedmieściu/wsi...

 

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, HansKlos napisał:

AZARTY... żartujesz?

Wszystkie nowe budynki od 2013 roku o ile dobrze pamiętam muszą posiadać antenę zbiorczą.

W wielu budynkach wielorodzinnych taką modernizację przeszły także starsze instalacje zbiorcze. W całym kraju je bardzo dużo takich instalacji.

To poważne wyzwanie logistyczne i techniczne dla instalatorów przy przechodzeniu na HEVC.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, lukis90el napisał:
 
3

@HansKlos 2 rzeczy:

1. Gadają, ale przede wszystkim na kanałach TVP i w sposób już przesadzony (żeby się o tym przekonać, proponuję obejrzeć np. Magazyn Kryminalny 997 - już tydzień temu był co najmniej jeden pasek i dwa razy mówiony tekst przez prowadzącego [z czego raz w środku programu, co jest już szczególną przesadą]). Zauważyłem, że dla niektórych przesada byłaby dopiero wtedy, gdyby reklama DVB-T2 jako element fabularny pojawiła się w odcinku obecnie emitowanego sezonu Stulecia Winnych 🙃. Na TVN czy Polsacie tej promocji (prawie) nie ma.

2. AZART nie jest żartem (u mnie jest to jako forma odbioru DVB-T), przecież nie wszyscy mieszkają w domkach na przedmieściu/wsi...

 

Nie tylko na kanałach TVP. Sporo też jest na TV Puls, na stronie Radia Maryja (która jest takim centralnym portalem mediów związanych z o. Rydzykiem), od tygodni, jak nie miesięcy jest odpowiedni banner i specjalna podstrona, o TV Trwam już tu pisano. Jeśli ktoś nie żyje w jaskini, to się dowie o zmianie standardu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pavl6 - czyli jeszcze promują DVB-T2:

  • w telewizji, która od jakiegoś czasu zaciska pasa na swoje produkcje oraz przespała streaming, co odbija się na oglądalności (czyli Puls);
  • gdzie jest niedopasowany do grupy docelowej marketing, bo z internetem u seniorów raczej jest słabo (Trwam)?

Pomimo wszystko sytuacja z przełączeniem na DVB-T2 nie nastraja optymizmem, bo w innych przypadkach albo nie ma nic (Polsat, TVN), albo jest bardzo słabo (TV4 czy nawet TTV [z raz jakiś spot tam był]).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dvbtowiec napisał:

Wszystkie nowe budynki od 2013 roku o ile dobrze pamiętam muszą posiadać antenę zbiorczą.

W wielu budynkach wielorodzinnych taką modernizację przeszły także starsze instalacje zbiorcze. W całym kraju je bardzo dużo takich instalacji.

To poważne wyzwanie logistyczne i techniczne dla instalatorów przy przechodzeniu na HEVC.

Wiem dobrze, co to jest i kiedy "ma być", choć z tym bywa różnie. Nawiązałem tym pytaniem, bo mam wrażenie, że kolega chce obarczyć wszystkim zmianę nadawania, a to jedynie proces. To tak jakby oczekiwać, że po kupnie telewizora, ktoś (może z rządzących 😉) przyjdzie i zamontuje antenę.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukis90el napisał:

Sorry, z dwóch powodów:

1. kampania realizatorsko na poziomie lokalnej kablówki;

2. wciąż brak info na temat wersji HD (nawet niejednoznacznie przedstawionej) - a to jest obecnie największym błędem biznesowym nadawcy.

1. TV Trwam nie jest dostępne tylko na lokalnych kablówkach, ale również np. w MUX-1, w internecie (przez ich stronę, aplikację lub np. WP Pilot) i chyba na satelicie też są (chyba astra)

2. Może nie ma oficjalnych informacji, ale od dawna są dostępne w internecie (YT i ich strona) programy w jakości HD

Edytowane przez Bartosz10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HansKlos Akurat w przypadku azartów ma rację. Obawiam się że na skutek przełączeń będzie lawina telefonów do zarządców budynków że nie można zaprogramować telewizora. Mało kto zdaje sobie sprawę że w tzw. azartach w wielu przypadkach nie stosuje się wzmacniaczy szerokopasmowych, a filtry lub wzmacniacze kanałowe, które technik musi przeprogramować na nowe kanały. To trochę potrwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukis90el@dvbtowiec

Większość tych tzw AZARTów rzeczywiście działa na wzmacniaczach selektywnie strojonych. Część z tych wzmacniaczy jest programowanych elektronicznie i tutaj w czym problem? Kłopot jest gdy rzeczywiście trzeba nastroić ręcznie a bez sygnału z anteny to skomplikowane.
Część z tych instalacji i tak trzeba było dostosować do MUX-5 i MUX-8, ale tego nie zrobiono bo mieszkańcy nie zgłaszają (np. nie wiedzą). Przypominam, że ponad połowa(?) kraju przeszła pierwszy etap refarmingu i wówczas już był spory młyn ze zmianami kanałów. Jeżeli od tego czasu jeszcze dodano do tej sieci także MUX-5, to w takim AZART zniknie najwyżej jeden góra 2 multipleksy po przełączeniu na DVB-T2 HEVC (woj. dolnośląskie nie zniknie chyba żaden). Przecież większość kanałów się nie zmieni a tylko standard i modulacja.
Zmierzam do tego, że dopiero teraz się objawi 80 % już od dawna zaniedbanych instalacji i żeby zrobić dobrze to będzie czasochłonne.

Naprawdę wiem coś o takich instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dvbtowiec napisał:

@HansKlos Akurat w przypadku azartów ma rację. Obawiam się że na skutek przełączeń będzie lawina telefonów do zarządców budynków że nie można zaprogramować telewizora. Mało kto zdaje sobie sprawę że w tzw. azartach w wielu przypadkach nie stosuje się wzmacniaczy szerokopasmowych, a filtry lub wzmacniacze kanałowe, które technik musi przeprogramować na nowe kanały. To trochę potrwa ;)

Podejrzewam, że w ogóle mogą być telefony typu "nie działa mi (TV)" bez robienia czegokolwiek (bez ponownego wyszukania), bo będą się obawiać że coś zepsują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...