Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, September77 napisał:

Wartościowa Kultura zostanie usunięta, a TVP Warszawa na cały kraj zostanie, razem z dublami TVP 1, TVP 2, TVP Info, które są już nadawane w HD na MUX 3 :) (Nie mówię, że TVP 1 i TVP 2 to nic nie warte kanaly, ponieważ one są naprawdę dobre, wartościowe. Tylko po co je dublować)

Może właśnie po to są te "duble" (1, 2, 3 i info) żeby je zamienić na TVP 4K bez szkody dla innych kanałów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio aby dodać do MUX 6 kanaly TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD usunięta została TVP Kobieta HD, i wykorzystano resztę wolnego miejsca. W momencie kiedy można było udostępnić TVP Warszawa HD bez żadnego problemu, to usunięto TVP Polonia HD (pomimo wolnego miejsca). :)

 

W tamtym roku na MUXie było 5 kanałów, aby dodać TVP 4K, wykorzystano całe wolne miejsce i dodatkowo usunięto TVP Kultura HD. 

Obecnie mamy 7 kanałów, czyli w momencie kiedy, TVP chciałaby osiągnąc podobne parametry nadawania, to musiałaby usunąć 3 kanaly, i tu idealne mogłyby to być duble kanałów TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD. Ale 3 października wystartuje jeszcze TVP Nauka, i mówi się o starcie TVP Muzyka do końca tego roku. Gdzie to się wszystko zmieści? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Bartosz10 napisał:

Może właśnie po to są te "duble" (1, 2, 3 i info) żeby je zamienić na TVP 4K bez szkody dla innych kanałów

Raczej nie.

Kanały zostały dodane do MUX testowego w związku ze zmianą siatki nadajników MUX3, bez zmiany standardu nadawania. I to wygenerowało problemy z odbiorem MUX3 w niektórych rejonach kraju

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/jak-odbierac-tvp-dvb-t2-hevc-tvp4k-tvp-nauka-tvp-muzyka-multipleks-testowy

Cytat

Kilka tygodni temu dołączyły do nich duble TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD. W wielu częściach kraju po przejściu na DVB-T2/HEVC pojawiły się bowiem problemy z odbiorem MUX-3, który mimo nadawania w starym standardzie, nieco zmienił siatkę nadajników.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, co w takim bądź razie z TVP Historią i TVP Sport, które jeszcze nie były testowane jako HEVC. Boję się o TVP Naukę, Muzykę i 4K - gdzież one wejdą? 

 

Obecnie sytuacja wygląda tak na MUX 3: TVP Historia - 1 miejsce, TVP 3 w SD - 1 miejsce, TVP 1 HD - 2 miejsca, TVP 2 HD - 2 miejsce, TVP Info HD - 2 miejsca, i TVP Sport HD - 2 miejsca,

 

a na MUX 6 - 

 

TVP 1 HD HEVC, TVP 2 HD HEVC, TVP Info HD HEVC, TVP 3 Warszawa HEVC, TVP Kultura HD HEVC, TVP Rozrywka HD HEVC,  i TVP Dokument HD HEVC. 

 

Natomiast na MUX 8 (który też ma znaczenie w temacie zmian w październiku i na mundial) sytuacja (co do kanałów TVP) wygląda następująco:

 

TVP ABC SD, TVP Kultura SD, i TVP Kobieta SD. 

 

I co mamy do dodania? TVP Naukę w HD, TVP 4K, i (przyszłościowo) TVP Muzykę - jeżeli powstanie. 

 

Łącznie - mamy aż 6 dubli! Wstyd. 

 

Tak na pierwszy rzut oka wydawać się może, że powinny zniknąć duble z MUX 6, i w ich miejsce - te kanały, ale... dalej będą wady w ułożeniu. 

 

(oczywiście najlepiej by było przenieść MUX 3 na HEVC, ale niestety ze strony centrali się na to nie zapowiada w najbliższym czasie :( )

 

Oto moja propozycja:

 

Moim zdaniem już dawien dawno powinna zostać poczyniona podmianka TVP 3 i Historii - Historia do MUX 6 na HEVC, a TVP 3 już w HD - do MUX 3. Jeżeli pasmo wspólne idzie osobno, a program lokalny - osobno, to pasmo wspólne z TVP 3 w HD z Warszawy można skopiować do każdej innej wersji TVP 3 u nas w Polsce, a program lokalny - jak teraz - oczywiście jak najszybciej do HD. 

 

a po zmianie - 

TVP 3 w HD - 2 miejsca na MUX 3, a na MUX 6 - zamiast TVP 3 Warszawa - TVP Historia - 2 miejsca. 

 

Kolejna kwestia, to kanały TVP z MUX 8 - TVP ABC, TVP Kultura, i TVP Kobieta. Tutaj osobiście to mam propozycję: TVP ABC - do kasacji dubel, tak samo jak TVP Kobieta. TVP Kultura zostaje rozszerzona do HD (i jej dubel znika z MUX 6), i w miejscu TVP Kultury na MUX 6 dałbym TVP Naukę. 

Ciekawe, czy TVP Sport będzie planowane testować w HEVC. Jeżeli tak, to powinien wylecieć z MUX 3 i iść na MUX 6, i w jego miejscu dałbym TVP Rozrywkę z MUX 6. 

TVP 4K dałbym na MUX 6, TVP Muzykę - można dodać do MUX 6, a TVP Kobietę - jakość rozszerzyć do HD - i trzy kanały z przeplotem, lub w 720p HD. 

Po korektach byłoby takie ułożenie:

MUX 3:

TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP 3 HD, TVP Info HD, TVP Rozrywka HD

MUX 6:

TVP 1 HD HEVC, TVP 2 HD HEVC, TVP Info HD HEVC, TVP Sport HD HEVC, TVP Historia HD HEVC, TVP Nauka HD HEVC, TVP 4K

MUX 8:

TVP Kultura HD, TVP Kobieta HD, TVP Muzyka HD

 

- i przy okazji byłoby w przyszłości miejsce pod nowe kanały od TVP - tylko wyrzucić TVP 1, 2, 3 i Info z MUX 3 (duble ich w MUX 6 z lepszą jakością), i w ich miejscu dać jakieś nowe, inne kanały od TVP, lub przenieść z innego multipleksu). 

Co o tym sądzicie? Moim zdaniem to miałoby sens. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duble nie mają sensu dla nas, ale mają sens dla nadawcy. 

MUX3 po zmianie siatki nadawczej ma utrudniony odbiór na niektórych obszarach, właśnie dlatego że nie przeszedł na DVB-T2. 

Z tego powodu zastosowano duble głównych anten na MUX testowym, aby tam gdzie z MUX3 jest problem, zwiększyć szansę na odbiór z MUX testowego. 

 

Ale z drugiej strony MUX3 ma najwięcej doświetleń, co umożliwia mu dotarcie tam, gdzie MUX testowy lub MUX8 nie dociera. 

 

TVP jest w impasie na własne życzenie. 

Nie zmieni listy stacji na MUX3 i nie przeniesie niczego z tego MUX do innych, aby zasięgu nadających tam stacji nie zmniejszać. 

Nie doda także niczego, bo nie przechodząc na nowy standard, nie ma na to miejsca w MUX3. 

 

Jedynie czego można się spodziewać to roszad w MUX testowym i MUX8, albo znaczne zmniekszanie przepływności kanałów MUX testowego. 

 

Zatem Twoje pomysły z góry są mało realne. 

 

Chyba że do jesieni jednak MUX3 przejdzie na HEVC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się okaże że dostaną zezwolenie na testy jeszcze MUX-5 oprócz MUX-6. W obecnej sytuacji to by wcale nie było najgorsze rozwiązanie, szczególnie gdyby dostali zezwolenie tylko na 1 miesiąc, stricte na czas trwania mundialu. Inne kanały by nie ucierpiały, a 4K mogłoby być naprawdę porządnym 4K - mieliby cały multipleks tylko na ten kanał. I tak teraz nic tam nie nadaje. Natomiast TVP Nauka jakoś tam wcisną do dotychczasowych multipleksów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zgadzam się by TVP dostało do testów jeszcze częstotliwości MUX5 oprócz teraz używanych MUX6. Bo poblokują wszystkie wolne częstotliwości i potem jak już będzie decyzją o przenosinach kanałów z MUX8 DVB-T z VHF na pasmo UHF na częstotliwości MUX5 lub MUX6 to znowu będzie że na razie nie bo TVP zajmuje rezerwacją do testów te MUX-u. :-( Cyrku c.d. :-( Kategorycznie nie! :-(

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Po co przenosić MUX-8 z VHF ? Niech zostanie tam gdzie jest. 

To jest bardzo dobre pasmo z dobrą propagacją i rozchodzeniem się fal. Dzięki tym właściwościom nadajniki są mniejszej mocy, zużywają mniej energii co przyczynia się do ochrony klimatu. Dla TV obecnie to najlepsze pasmo.

Jak była telewizja analogowa na większości terytorium kraju TVP 1 nadawane było na paśmie VHF i nie przypominam sobie narzekania na odbiór. Kto chciał to odbierał bo odbiorcy mieli prawidłowe instalacje antenowe.

Dziś dostępność informacji o parametrach nadawania, osprzętu, dobrych anten, bardzo dobrych kabli, jest nieporównywalnie lepsza jak 30-40 lat temu. Wystarczy chcieć.

Jedynym argumentem za przenosinami będzie intensywna rozbudowa radia cyfrowego DAB na co niestety w najbliższym czasie się nie zanosi i pytanie czy kiedykolwiek to się zmieni.

Edytowane przez Robert03
  • Popieram 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. VHF jest dobry na wieś gdzie sygnał hula bez zakłóceń ale nie w mieście gdzie jest żelbetonowa dżungla i jak nie masz anteny idealnie na nadajnik to lipa. A propo MUX1,2,4 numer polega na tym że za dobry sygnał chcą nadawać, TVS nadaje 4 programy qam16 i dociera do Częstochowy obraz TVS HD jest zadowalający często 100/100.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Robert03 napisał:

Jak była telewizja analogowa na większości terytorium kraju TVP 1 nadawane było na paśmie VHF i nie przypominam sobie narzekania na odbiór

 Powiedz mi,gdzie mieli narzekać?.Ja byłem szczęśliwy,jak przeniosłem się do Lublińca z pomorza,gdzie jakość naprawdę była fatalna.Okazało się że wpadłem z deszczu pod rynnę.!!! Pomijając,że wymieniałem kilkanaście anten,to powiedz mi ,jaki jest sens zakładania dwóch anten na dachu budynku.? Jeżeli mam obecnie dobry odbiór mux 1,2,3,4,a nie mogę prawidłowo oglądać mux8(inny kierunek i antena.!!! )  Czy dla Ciebie jest coś dziwnego,że ludzie chcą zamontować jedną antenę i oglądać bez kombinacji wszystkich programów,tanim kosztem.? A jeszcze coś mnie trafia,że do nadajnika z Czech mam 120 km i dobrze odbieram z polskimi muxami z Kosztowy,a do nadajnika mux 8 -60km i bardzo słaby odbiór. Powiesz mi abym zainstalował lepsze anteny,wzmacniacze!, ale po co? Jakby nie można przenieść na pasmo UHF.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytałem o propagacji w VHFie to się nadaje ale na morze do statków i to przy dobrej pogodzie. Po prostu VHF w odróżnieniu od UHF nie przechodzi przez np. ścianę i inne przeszkody nie mówiąc o odbiciu. Jeszcze polaryzacja pionowa, chyba ktoś miał za dużo tego typu anten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marios napisał:

Jak czytałem o propagacji w VHFie to się nadaje ale na morze do statków i to przy dobrej pogodzie. Po prostu VHF w odróżnieniu od UHF nie przechodzi przez np. ścianę i inne przeszkody nie mówiąc o odbiciu.

Chyba źle doczytałeś.

 

https://digi-tv.pl/news/155886/mux-8-w-vhf-poradnik-firmy-televes-dla-instalatorow.html/0

Cytat

Różnice w propagacji VHF i UHF 4-6 razy większy zasięg VHF niż UHF przy podobnych mocach nadajnika DVB-T.

10 razy większa dyfrakcja dla VHF niż dla UHF – sygnał lepiej się ugnie na krawędziach przeszkód.

Sygnał VHF łatwiej przechodzi przez drzewa.

Jeśli są odbicia, to warstwy w wysokości instalacji są grubsze niż w UHF.

Cytat

47362.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zefir

Nie chce mi się wierzyć że z L-ca nie dajesz rady odebrać Mux 8.

Jak tam czasami przejeżdżam przez miasto,to zerkam na dachy.

To we wsi 6 km za L-cem (kierunek na Herby ) z kierunku Katowic babka odbiera na logarytmicznej i TVS również.

Jedynie to Mux3 czasami zakrzaczy, ale to tylko na Opticumie, bo wcześniej jak był TV, to nie było w ogóle problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie o to chodzi żeby na dachu a tym bardziej na balkonie montować po kilka anten. Wystarczy nadawać w UHF między 30 a 49 kanałem z mocą 100 kW i każdy odbierze, proste 

@dvbtowiec 

Nie mówimy tu o warunkach idealnych jak np. w próżni, ale o np. mieście.

https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=8567&start=20

Interferencja mówi to komuś coś?

https://pl.frwiki.wiki/wiki/Très_haute_fréquence 

W linku wyżej można poczytac ja te fale się rozchodzą.

 

 

 

Przecież są plany UE żeby zabrać 600Mhz na telefony i dlatego jest to całe tworzenie wrażenia że nie ma miejsca na nowe MUXy.

Edytowane przez Marios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marios napisał:

Przecież nie o to chodzi żeby na dachu a tym bardziej na balkonie montować po kilka anten.

Masz dwa różne pasma, zatem musisz mieć dwie anteny.

Nie ma obowiązku odbierania MUX8.
Jeśli nie chcesz mieć dwóch anten, to montujesz tylko na pasmo UHF.

Ale nie pisz że MUX8 jest ciężko odebrać. Jeśli odbierasz na niewłaściwej antenie, to chyba normalną sprawą jest że odbiór MUX8 będzie kiepski.

W czasach analogu wszyscy mieli dwie anteny VHF (TVP1 nadała analogowo w tym paśmie) +UHF i nikt nie narzekał.

 

4 godziny temu, Marios napisał:

Wystarczy nadawać w UHF między 30 a 49 kanałem z mocą 100 kW i każdy odbierze, proste

A mnie MUX8 w VHF odpowiada. Przenoszenie go na UHF, to zabieranie sobie na własne życzenie kolejnej częstotliwości pod rozwój NTC.

 

4 godziny temu, Marios napisał:

Nie mówimy tu o warunkach idealnych jak np. w próżni, ale o np. mieście.

Jeśli chcesz mi wmówić że mieście nie ma problemów z odbiorem w paśmie UHF, to sorka ale jako praktyk nie daję Ci wiary ;)

Czego dowodem jest zresztą link z forum Emitel który podałeś. Mowa w nim o problemach z odbiorem w paśmie UHF.

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...