Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Czy istnieje sensowna instalacja, która pozwoli na odbiór muxów z nadajnika oddalonego o 20km i nadajnika oddalonego o 120km o kącie rozwarcia pomiędzy nimi wynoszącym 90 stopni ? Chciałbym uniknąć stosowania dwóch anten, czy któraś z obecnie istniejących zapewni mi właściwy odbiór niezależnie od propagacji? Problem przeszkód terenowych jest w tym wypadku czynnikiem pomijalnym, bo widoczność z miejsca instalacji jest bardzo dobra, szczególnie w kierunku na dalszy nadajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Prosiłbym o pomoc w doborze anteny. Mieszkam nieco ponad 30 km od nadajnika na Gubałówce. Profil terenu wygląda następująco:

 

profilterenu.png

 

Nie byłoby tak źle, gdyby nie ta górka przed domem ;)

 

Interesuje mnie odbiór telewizji na komputerze. Okno mam zwrócone w stronę nadajnika. Czy jest w ogóle możliwość odbioru w takich warunkach na antenie pokojowej podłączonej właśnie do komputera? Czy istnieje taka antena pokojowa? Jeżeli raczej nie jest to możliwe, proszę o radę odnośnie anteny zewntętrznej.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anten pokojowych ja nie polecam. Jakaś kierunkowa, na początek spróbowałbym z symetryzatorem a jak będzie mało to jakiś wzmacniacz. Z anten to:

 

1. ATX-91

2. ATX-55

3. TRI DIGIT

 

Są jeszcze UHF200 lub jakiś Televes ale ta ostatnia trochę kosztuje. Myślę, że z tych trzech jak wybierzesz będzie OK.

 

P.S: A tej górki na 30 km nie dałoby się jakość "spłaszczyć"? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 90 stopni, to pewnie siatkowa da radę, ale... 20 km. to i owszem, 120 km... nie.

Montuj dwie anteny i nie kombinuj, nic z tego nie wyjdzie.

W ogóle dlaczego porywasz się na te 120 km., nie ma nic bliżej?

 

Na szczęście 120km to jest jedynie opcja (Berlin). Nie jest mi to oczywiście potrzebne do szczęścia, ale złapałem kiedyś na bardzo dobrej jakości wszystkie muxy z Berlina od 50kW wzwyż na - trudno w to uwierzyć - dipolu dookólnym choć solidnie wzmocnionym. Było to przy sprzyjającej propagacji, bo 12 godzin już nic z tego nie było, dlatego liczyłem, że może obędzie się bez dwóch yagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anten pokojowych ja nie polecam. Jakaś kierunkowa, na początek spróbowałbym z symetryzatorem a jak będzie mało to jakiś wzmacniacz. Z anten to:

 

1. ATX-91

2. ATX-55

3. TRI DIGIT

 

Są jeszcze UHF200 lub jakiś Televes ale ta ostatnia trochę kosztuje. Myślę, że z tych trzech jak wybierzesz będzie OK.

 

P.S: A tej górki na 30 km nie dałoby się jakość "spłaszczyć"? ;)

 

Górki się spłaszczyć nie da - mógłbym ewentualnie o jeden metr wyżej jeszcze dać antenę, ale to będzie już szczyt możliwości, szczyt domu po prostu ;) No i pewnie za wiele to nie zmieni w linii między anteną a nadajnikiem.

 

Szkoda, że z pokojową anteną się nie da. Z tych trzech to najlepiej wygląda chyba Tri Digit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtekW80

Cyfrowy tuner satelitarny i niewielka antena skierowana na satelity Astra, spawa kanałów aus Deutschland załatwiona, znacznie większa ilość i w dodatku HD. W DVB-T nie ma chyba nic, czego nie można by znaleźć w przekazie satelitarnym.

 

Ale jeśli chcesz to odbierać dla sportu, to raczej samodzielnie dobieraj antenę, opierając się na opiniach, własnych obserwacjach, próbach, i tak dalej.

Przy "tropo" to i z 600 km. bywa odbiór, ale w normalnych warunkach odbioru jest to niemożliwe do zrealizowania na żadnej antenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku viewtopic.php?f=115&t=21828&start=36 pisałem o antenie Relook RE-TAC-038, która spokojnie powinna sobie poradzić w okolicznościach opisanych przez WojtekW80 i pkn. U mnie np. jako pokojowa łapie sygnały z odległości około 100 km bez widoczności nadajników (Pradziad, Cerna Hora, Śrem). W nr 10/2011 SatKuriera jest opis testów m.in. tejże anteny i wypada ona lepiej od niejednej anteny kierunkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prosze o porade, jaką antenę mógłbym zastosowac i jaki wzmacniacz. Ogolnie jaką instalacje.

Moja odleglosc i uksztaltowanie terenu:

o1iwa9.png

 

Z mapy wyglada rewelacyjnie, ale jest jedno ale:

rsx1mo.png

 

Gdzie linia to kierunek na nadajnik, a kwadracik to moj balkon, i do tego parter.

Z gory dziekuje za wskazowki i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na drucie nie odbiera nic.

Mialem dwie anteny panelowe. I wiecej niz 80% nie mialem na sile sygnału.

Pozatym widac bylo, ze ten sygnal jest z odbicia, bo gdy auta jada (w poblizu jest ulica) to sygnal slabl.

 

Bloki sa z żelbetonu, i sygnał napewno jest tłumiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jaką?

Według informacji podanej niedawno przez Wiadomości muszę swoje dotychczasowe anteny po analogu zezłomować i kupić jakieś nowe specjalne do DVB-T.

Szkoda :? ponieważ sygnał z DVB-T na nich odbieram bardzo dobry.

Ciekawe kto sponsoruje takie newsy?

http://tvp.info/wiadomosci/wideo/17052012-1500/7189993 :censored:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie mam pytanie otóż zakupiłem dzis antene do odbioru telewizji DVB-T model DVB-T 06 i cóż poprostu się zawiodłem nic z niej nie odebrałem.

Mieszkam w Sieradzu najbliże nadajniki mam w Łodzi na kominie i Kalisz Miksztad srednio to około 60 km do Łodzi i tak samo do Kalisza> Chcę wam powiedzieć że na zwykłej siatce odbieram Łódź ale tnie sie obraz niemiłosiernie a Kalisza wogóle nie idzie złapać. Antena wisi na wysokości około 3 metrów nad ziemią. Wszysko podłączone jest do tunera Kruger&Matz KM00188 MPEG4. Proszę was o pomoc bo idą mistrzostwa a na działce chciałbym sobie pooglądac meczyki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za antena? Możesz dać zdjęcie lub link?

 

Obecnie z nadajnika Łódź/EC4 nie nadaje MUX-1 ale ma działać do 31.05.2012 r. z mocą 100 kW.

Ale działa MUX-1 na kanale 38 z nadajnika Kalisz/Miksat z mocą 100 kW.

Robiłeś profil terenu?

 

Na kanale 24 masz obecnie MUX-2 nadawany z mocą 100 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.lamex.com.pl/produkt.php?idg=11&id=6473 to jest link do anteny taka mi zaproponowali terenu nie robiłem bo poprostu sie na tym nie znam acha nie wiem co oznacza jeszcze skrót w tej antenie LTC. Kalisza nie łapę wcale :((. Może wcisneli mi jakiś bubel byle by tylko sprzedać. Acha i o co chodzi z tymi kanałami 24 38 czy mam ich szukac w telewizorze jakoś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pasywna yagi odpowiednik Opticum AX900, ale z dziwnym dipolem, na pewno standardowy przedwzmacniacz nie podejdzie. Zysk 17dBi to też ściema, większe anteny np AX-1000 mają zysk 15dBi. Czemu nie dokupisz do siatki wzmacniacza LNA-177. Wygląda na to że masz trudne warunki terenowe i potrzebujesz anteny ze wzmacniaczem. Siatka powinna dać radę jeśli nie jest połamana i pordzewiała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wokół? 60km do Łodzi i do Kalisza, jeśli siatka z przedwzmacniaczem pewnie ok 25dB ledwo odbiera to pasywna bez wzmacniacza na pewno nie będzie odbierać. Pewnie trudne warunki terenowe, długi kabel albo coś mniej oczywistego i pojawiają się problemy z odbiorem.

 

LTC to pewnie Lamex Terrestrial Cośtam, nie ma sensu zawracać sobie tym głowy ale antena nie jest zgodna z polskimi płytkami wzmacniaczy i kosztuje pewnie ok 100zł. W tej cenie można mieć uczciwego ATX-91 do którego podchodzi każdy przedwzmacniacz. A do tych wynalazków chyba tylko chiński 20dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic nie wiemy na temat jego lokalizacji ani warunków terenowych, dlatego prosiłem, aby zrobił sobie profil terenu na http://www.dvbtmap.eu. Za 100 zł masz rację to kupisz już albo Tri Digit lub ATX-91 a nie jakiś wynalazek. Ja bym ją oddał.....

 

60 km to nie jest dużo, ja mam do nadajnika w św. Krzyżu 75 km i siła/jakość 100 %, moc nadajnika 50 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...