Skocz do zawartości

Opticum HD X403p / 402p


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To skomplikowany temat, związany m.in. z zaszłościami związanymi z przekazem cyfrowym PAL, a NTSC.

 

W Europie stosuje się PAL wzorcowo 720x576 z odświeżaniem 50Hz, w USA - 720x480 z odświeżaniem 60Hz (a to wynika jeszcze z innych zaszłości). Ponieważ Polska jest w Europie, to prawidłowe ustawienie, mając na uwadze wspomniane zaszłości, to 1080i 50Hz. Wartość ma być nie najwyższa, tylko dopasowana do TV.

 

Zerknij też ten post: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1 ... ml#5299917

W takim razie konwersja częstotliwości na nietypową, np. od 50Hz do 60Hz wydaje się być bez sensu, a obniży płynność i "żywość" obrazu. Jak się w programie do obróbki filmów próbuje zmienić framerate filmu np. z 25 do 30 lub odwrotnie, to na filmie wynikowym będą duchy lub zacięcia przy powolnych ruchach w filmie (w zależności jaki algorytm zmiany framerate jest w programie). Jak mialem monitor kineskopowy i grałem w emulatorze starych gier pracujących z 60Hz to obraz się haczył, co bylo widać w ruchu, a jak ustawiłem monitor na 60 hz, to od razu było lepiej.

 

Osobną kwestią jest to, jak TV zachowuje się dekoder we współpracy z TV przy 60Hz, bo ogólnie raczej nie powinien mrozić obrazu (choć jak widać z powyższego postu, to ciężko mi to jednoznacznie stwierdzić, nie eksperymentowałem z tym), tylko do sytuacji się dostosować i tu pojawia się pytanie: po jakim złączu wychodzisz z dekodera? Jeśli po SCART to robisz sobie krzywdę ustawiając 1080i 60Hz, bo po SCART powinieneś dostać NTSC zamiast PAL, co jest logiczne z uwagi na odświeżanie i da obraz faktycznie w gorszej jakości. Jeśli po HDMI - to już tutaj musi wypowiedzieć się większy mózg techniczny ode mnie, czy ta implementacja jest poprawna i to wina TV, czy jednak jest źle i to wina odbiornika - co więcej nie każdy tuner ma to tak opisane, niektóre nie mają wyboru 50Hz/60Hz, tylko po prostu listę rozdzielczości (domyślnie 50Hz), więc może być ciężko odnieść to do jakiegokolwiek innego produktu na rynku.

 

Spróbuję to kiedyś (najprędzej w przyszłym tygodniu) przy okazji sprawdzić w firmie na "firmowym" Sharpie HD1E, ustawiając 1080i 60Hz i sprawdzając efekt, jeśli u mnie będzie ok - oznacza to, że TV nie chce gadać przy 60Hz z dekoderem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobną kwestią jest to, jak TV zachowuje się dekoder we współpracy z TV przy 60Hz, bo ogólnie raczej nie powinien mrozić obrazu (choć jak widać z powyższego postu, to ciężko mi to jednoznacznie stwierdzić, nie eksperymentowałem z tym), tylko do sytuacji się dostosować i tu pojawia się pytanie: po jakim złączu wychodzisz z dekodera? Jeśli po SCART to robisz sobie krzywdę ustawiając 1080i 60Hz, bo po SCART powinieneś dostać NTSC zamiast PAL, co jest logiczne z uwagi na odświeżanie i da obraz faktycznie w gorszej jakości. Jeśli po HDMI - to już tutaj musi wypowiedzieć się większy mózg techniczny ode mnie, czy ta implementacja jest poprawna i to wina TV, czy jednak jest źle i to wina odbiornika - co więcej nie każdy tuner ma to tak opisane, niektóre nie mają wyboru 50Hz/60Hz, tylko po prostu listę rozdzielczości (domyślnie 50Hz), więc może być ciężko odnieść to do jakiegokolwiek innego produktu na rynku.

 

Spróbuję to kiedyś (najprędzej w przyszłym tygodniu) przy okazji sprawdzić w firmie na "firmowym" Sharpie HD1E, ustawiając 1080i 60Hz i sprawdzając efekt, jeśli u mnie będzie ok - oznacza to, że TV nie chce gadać przy 60Hz z dekoderem.

 

dzięki za szybką odpowiedź. oczywiście działam na złączu HDMI, po to zakupiłem ten tuner. wcześniej używałem przez 3 miesiące zwykłego prostego dekodera cyfry+ po SCART. liczyłem na znaczną poprawę jakości obrazu kanałów SD po przejściu na opticum 403 po HDMI i się chyba przeliczyłem... kolory może i lepsze, ale ostrość, płynność czy "żywość" obrazu nie wiem czy się nie pogorszyła. natomiast kanały HD wyglądają świetnie.

Byłbym wdzięczny za sprawdzenie tej opcji jak najszybciej, mam jeszcze 8 dni na oddanie sprzętu... Bo faktycznie może TV i dekoder się nie zgrywają.

to na koniec zadam jeszcze pewnie banalne pytanie: czy dużo tracę przy ustawieniu 1080i 50Hz a nie najwyższym 1080i 60Hz czy "auto"?? Chodzi o jakość obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę spróbować ustawić 576p przy oglądaniu kanałów SD...

 

próbowałem, ale różnicy nie widać chyba lepiej przy 1080i 50Hz tym bardziej, że teraz oprogramowanie mam najnowsze lemontree. ale byłoby trochę uciążliwe przestawianie ciągle rozdzielczości pomiędzy kanałami sd a hd. Jak Państwo macie ustawiony ten tryb? "auto" czy konkretną rozdzielczość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to na koniec zadam jeszcze pewnie banalne pytanie: czy dużo tracę przy ustawieniu 1080i 50Hz a nie najwyższym 1080i 60Hz czy "auto"?? Chodzi o jakość obrazu.

Jak pisałem w pierwszym poście - częstotliwość odświeżania nie ma być największa, tylko dopasowana do TV. W Europie stosuje się 50Hz, to jest prawidłowa wartość, 60Hz jest w USA i moim zdaniem jest to ustawienie niepoprawne, dlatego w efekcie obraz jest gorszy niż na 1080i 50Hz. Większość tunerów nie ma do wyboru 50/60Hz, tylko po prostu dają 50Hz i koniec. Zerknij na podlinkowany post z forum elektrody - nieco tłumaczy zagadnienie. Jak nie masz wielokrotności wskazanej wartości (czyli przykładowo TV ma 100Hz, 120Hz nie), to 60x2 to nie jest 100 i dostajesz kaszankę. Nie znaczy to, że dekoder jest do bani, bo w innych tunerach 60Hz do wyboru mieć nie będziesz i tyle. Tu masz, ale nie gra - ustawiasz na 50Hz i to najlepsze możliwe ustawienie. Mimo tego sprawdzę 60Hz u siebie, ale nie wcześniej niż w poniedziałek. Uważam jednak, że to bardziej związane z możliwościami TV, gdyby zaimportować TV z USA - pewnie byłoby ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz wielokrotności wskazanej wartości (czyli przykładowo TV ma 100Hz, 120Hz nie), to 60x2 to nie jest 100 i dostajesz kaszankę. Nie znaczy to, że dekoder jest do bani, bo w innych tunerach 60Hz do wyboru mieć nie będziesz i tyle. Tu masz, ale nie gra - ustawiasz na 50Hz i to najlepsze możliwe ustawienie.

 

dzięki jeszcze raz za szybką odpowiedź i informacje. tak też podejrzewałem, że to pewnie z tym związane. dobrze dostać fachową opinię :)

i jeszcze muszę sprostować co napisałem wcześniej, iż obraz po przejściu ze SCART na HDMI mi się nie podoba, różnica jest owszem mała ale jednak na korzyść OPTICUM po HDMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów.

Przepraszam z góry za lamerskie pytanie, ale chciałem się dowiedzieć co musiałbym dokupić aby wykorzystać ten tuner z cyfrowym polsatem. Jestem abonentem i posiadam obecnie samsunga 370, ale mam już dość tego "wspaniałego" urządzenia, a widzę, iż ten Opticum ma bardzo dobre recenzje oczywiście w stosunku cena/jakość. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety sama karta która jest w obecnej chwili w odbiorniku samsunga jest parowana z odbiornikiem więc nie ruszy na opticumie x4 w czytniku zobaczysz komunikat tego typu "Missing BOX KEY and RSAB KEY".

Czekać do końca umowy i zakupić moduł z karta o ile cyfrowy będzie je wydawał na razie brak ich na rynku, a produkcja jest wstrzymany (podobno przepakowanie produktów z powodu zmiany regulaminu) oczywiście moduł można kupić z abonamentem w niektórych APS :(

ewentualnie zostaje rynek używany i przepisanie z Cesja modułu na Ciebie

http://allegro.pl/modul-cam-karta-cyfro ... 12535.html

Ps

od 10 marca test nowego systemu (tkz NAGRAVISION 4) na TP 12.188 GHz, 12.284 GHz, 10.758 identyfikującego się jako CAID 1861 nowe kart mogą się pokazać jeszcze przed świętami dla nowych użytkowników, ciekawe czy do łask wrócą moduły z karta system zmienia się w celu lepszego zabezpieczenia przed sharingiem.

Digi TV z CaID: 1880 też ma podobnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że Digi Tv ma normalnie w obiegu karty Nagravision 4 :P a nie jak u nas dopiero testy z stąd ta różnica :P

 

 

Co do samej karty polsatu jest możliwość odpalenia jej ale to jest nie legalne częściowo ponieważ trzeba naruszyć prawa autorskie tunera polsatu ( poszperaj na forach edukacyjnych ( zabronionych ) ( taka karta działa w każdym optyku HD ( oprócz S1 ) w slocie ;) ( małe info offf topic)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

posiadam 402p od miesiąca i wciąż mam problemy

nie mogę poradzić sobie z listą kanałów ,nawet jak poświęcę ponad godzinę na ustawianie w/g moich upodobań to i tak za 10minut wyskakuje lista została zaktualizowana naciśnij ok i znowu porozrzucane c+ sport hd na jakimś 1700 kanale i mnie szlag trafia

wiem że jest to pewnie drobnostka ale nie mam już siły

proszę o wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat dla arturrro oraz nowych użytkowników x2/3 oraz x7 którzy maja problemy z listą

 

Witam

w ustawieniach tunera trzeba wyłączyć funkcje auto detection channel ma być wył

( menu->preferencje->pozostałe ustawienia->channel auto detection ok i wył ) i będzie oki od mniej więcej softu 1.3.32 została dodana a działa od softu 1.3.42 wzwyż

 

druga opcja listę kanałów po własnym ustawieniu proszę zapisać na dysku lup na pendrivie ( menu-> system -> ustawienia fabryczne -> wybieramy funkcje zapisz domyślne ustawienia i ok później przechodzimy do menu -> kopiuj na usb i tam będzie pisało bak po wciśnięciu oki można zmienić nazwę niżej kopiuj na usb zapisujemy cały soft wraz z lista kanałów

 

 

 

później w razie podobnych problemów wystarczy zgrać sobie listę z pamięci na która się ja zapisało:)

menu -> aktualizacja przez usb -> szukamy tego po nazwie ustawiamy schodzimy niżej i tam wybieramy lista użytkownika i ok

 

wszystko działa oki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko dla osób intensywnie użytkujących timeshift. Podczas przewijania w tył bardzo często dekoder się restartuje. Próbowałem różnych softów od 1.3.16 do 1.3.49 (amstar) i nic. Próbowałem wszelkiego rodzaju ustawień, m.in. pliki TS i PS, Format dysku na FAT32 i NTFS, różne czasy przewijań, Wł./wył timeshift+nagrywanie - i nic. Restartowanie odbiornika odbywa się niezależnie od ilości zapamiętanego materiału w timeshiftingu tzn. tak samo wyłącza po minucie jak i po godzinie.

A teraz najciekawsze spostrzeżenie. Te restarty odbywają się nie na wszystkich kanałach. Dekoder wyłącza się podczas przewijania np. na Canal+, Canal+Film, Disney XD, HBO. Natomiast na kanałach Canal+Film HD, Cartoon Network, HBO HD wszystko jest w porządku.

Na innych już nie próbowałem bo "zgłupiałem".

Mój sprzęt to 402p + TV CRT Philips.

 

Mam też drugi sprzęt 402p i plazmę. Tu mam soft lemona 1.3.49. Tu testowałem przez niedługi czas gdyż dysk zakupiłem dopiero w sobotę. Na kanale Cartoon Network po 10 minutach intensywnego testowania zdarzyły się 3 restarty.

Dysk (Samsung 640 GB) jest raczej w porządku. Do dekoderów podłączałem pendrivy i co tylko miałem pod ręką i dzieje się to samo.

 

Tak się zastanawiam czy tentimeshift to taki niedopracowany bajer w tym sprzęcie? Bo z nagrywaniem wszystko OK.

 

Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie...

Mam cyfrę+ z pakietem optimum. Tuner nie znajduje mi kanału discovery ani żadnego axn. Zmieniałem softy i na każdym to samo.Tuner jest podłączony pod konwerter twin ale przełączałem kable i na drugim tunerze wszystko działa.

Próbowałem szybkiego skanowania, blind scan i nadal to samo.

Co może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mały news dla posiadaczy z procesorami ali tunerów szykuje się nowy Bootloader 1.1.6 od 1.3.60 możliwe że już kolejny soft będzie z nim dodaje jeszcze małe info

 

Najnowszy Bootloader 1.1.6 - pasują listy kanałów z bootloadera 1.1.5.

Można bezproblemowo powrócić do software z bootloaderem 1.1.5 wgrywając w opcji soft + bootloader

Lista kanałów z software z bootloaderem 1.1.6 nie pasuje do software z bootloaderem 1.1.5

 

trzeba cierpliwie czekać ma być to soft przełożony z clona dynavision :) wprowadzi wiele wspaniałych opcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko dla osób intensywnie użytkujących timeshift. Podczas przewijania w tył bardzo często dekoder się restartuje. Próbowałem różnych softów od 1.3.16 do 1.3.49 (amstar) i nic. Próbowałem wszelkiego rodzaju ustawień, m.in. pliki TS i PS, Format dysku na FAT32 i NTFS, różne czasy przewijań, Wł./wył timeshift+nagrywanie - i nic. Restartowanie odbiornika odbywa się niezależnie od ilości zapamiętanego materiału w timeshiftingu tzn. tak samo wyłącza po minucie jak i po godzinie.

A teraz najciekawsze spostrzeżenie. Te restarty odbywają się nie na wszystkich kanałach. Dekoder wyłącza się podczas przewijania np. na Canal+, Canal+Film, Disney XD, HBO. Natomiast na kanałach Canal+Film HD, Cartoon Network, HBO HD wszystko jest w porządku.

Na innych już nie próbowałem bo "zgłupiałem".

Mój sprzęt to 402p + TV CRT Philips.

 

Mam też drugi sprzęt 402p i plazmę. Tu mam soft lemona 1.3.49. Tu testowałem przez niedługi czas gdyż dysk zakupiłem dopiero w sobotę. Na kanale Cartoon Network po 10 minutach intensywnego testowania zdarzyły się 3 restarty.

Dysk (Samsung 640 GB) jest raczej w porządku. Do dekoderów podłączałem pendrivy i co tylko miałem pod ręką i dzieje się to samo.

 

Tak się zastanawiam czy tentimeshift to taki niedopracowany bajer w tym sprzęcie? Bo z nagrywaniem wszystko OK.

 

Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie

 

Po kolejnych testach z dyskiem zewnętrznym odkryłem następujące rozwiązanie. Problem z restartami odbiornika podczas cofania w timeshiftingu zanika w przypadku gdy w ustawieniach nagrywania zaznaczona jest opcja "nagrywaj jako zakodowane". I niby wszystko jest OK, ale ... Takich zakodowanych nagrań później nie można odtwarzać na kompie. Trzeba by przed każdym zaplanowanym nagraniem pamiętać odhaczyć tę funkcję w ustawieniach, a następnie po zakończeniu nagrywania z powrotem tę funkcję włączyć. Trochę to uciążliwe. Kolejnym utrudnieniem jest włączenie nagrywania w trakcie oglądania jakiegoś programu. Po wyłączeniu nagrywania po kilku sekundach następuję zatrzymaniu obrazu (na karcie klienta nie miga dioda komunikacji ze spliterem) - tak jakby tuner się zawieszał. Pomaga przełączenie na inny kanał i ewentualne powrót na wcześniej oglądany kanał. Czyli kolejna uciążliwość. Przy ustawieniach nagrywania jako "niezakodowane" takiego problemu nie ma.

 

To wszystko dzieje się identycznie na dwóch różnych tunerach 402p, różnych dyskach i na różnych oprogramowaniach.

 

Podsumowując: sytuacja ta przypomina mi powiedzenie o wyborze rybek lub akwarium. Mam do wyboru albo bezbłędnie działający timeshift ale z zakodowanymi nagraniami, lub używanie timeshiftu bez cofania ale za to z nagraniami gotowymi do oglądania na kompie. Ciągłe grzebanie w ustawieniach przed nagrywaniem raczej odpada.

 

Czy powyższe sytuacje opisane przeze mnie powyżej to wina niedopracowanego softu? Czy istnieje szansa, że podczas kolejnych modyfikacji softu zostanie to naprawione (tzn. czy tworzący poprawki do softu wiedzą o tego typu dolegliwościach w oprogramowaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy powyższe sytuacje opisane przeze mnie powyżej to wina niedopracowanego softu? Czy istnieje szansa, że podczas kolejnych modyfikacji softu zostanie to naprawione (tzn. czy tworzący poprawki do softu wiedzą o tego typu dolegliwościach w oprogramowaniu).

Wiedzą ale poprawki trwają nad czym innym ( obecnie zapowiadane poprawki odtwarzania różnych formatów i kosmetyczne od wersji 1.3.11 też praca nad epg i niewielkie zmiany przy nagrywaniu ( ale to znikome) ) ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...