Skocz do zawartości

Nowe województwa - co myślicie o pomysłach ich powstania?


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, to nie ma nic wspólnego. W ustawie o radiofonii i telewizji jest zapis:

Art. 26. 1. Jednostki publicznej radiofonii i telewizji działają wyłącznie w formie jednoosobowej spółki akcyjnej Skarbu Państwa, zwanej dalej „spółką”.

 

2. Telewizję publiczną tworzy spółka „Telewizja Polska — Spółka Akcyjna”, zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Polonia oraz regionalnych programów telewizyjnych.

 

2a. Terenowe oddziały spółki „Telewizja Polska — Spółka Akcyjna” mają swoje siedziby w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu.

 

3. Radiofonię publiczną tworzą:

 

1) spółka „Polskie Radio — Spółka Akcyjna”, zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów radiowych i programów dla odbiorców za granicą;

 

2) spółki zawiązane w celu tworzenia i rozpowszechniania regionalnych programów radiowych, zwane dalej „spółkami radiofonii regionalnej”.

Nie ma mowy o województwach.

 

Nie powiedziałbym że ten argument to przesada a to dlatego że 4 nowe ośrodki telewizyjne TVP powstały w 2005 roku drogą prawną więc w przypadku Kalisza czy Koszalina po aktywowaniu województwa byłoby podobnie.

Spójrz na Radio Koszalin. Jakoś działa bez województwa. A nawet nadaje program lokalny w Słupsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Warszawa wiele pieniędzy przekazuje na ościenne miejscowości. Jeśli zostanie wydzielona, to tylko inni na tym stracą. Warszawa płaci też Janosikowe dla biedniejszych województw W ogóle dla mnie to nie jest żadna troska o dobro i rozwój województw. Nowa zwycięska partia chce po prostu przejąć tam władzę. W Warszawie nie mogli wygrać z HGW, więc teraz na fali zmian chcą po prostu doprowadzić do nowych wyborów i przejąc także samorządy. Chyba tylko [beep] tego nie widzi. A inne województwa są tylko pretekstem, doczępką, żeby zamaskować swoje zamiary - choć i tam pewnie liczą na zmiany władz. Jakoś nikt nie chce powiększać, pomniejszać, zmieniać Podkarpacia - bo tam jest wszystko jak trzeba, rządzą ci co powinni. Chociaż logicznie to właśnie tam, w największej biedzie trzeba by szukać jakichś zmian.

  • Popieram 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem za nowymi województwami gdyż raz na 15 lat wypadałoby odświeżyć podział administracyjny... i liczebność ośrodków regionalnych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Poza tym po wydzieleniu Warszawki takie Mazowsze będzie mogło sprawniej skorzystać z funduszy europejskich - dotychczas bowiem stolica psuła statystyki przez ich zawyżenie.

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Środkowopomorskie? Proponuję jeszcze Środkowoeuropejskie dla kompletu. Przecież pomorskie jest już podzielone na kilka.

 

To jest populistyczna zmiana. Zmienia się tylko te województwa, które są niepokorne i niewierne. Pewnie jeszcze lubuskie, dolnośląskie, opolskie do zmiany. No i bezwzględnie Mazowieckie trzeba odzyskać. Bo już nikt nie wpadnie, żeby coś majstrować przy poddanych województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim czy małopolskim. Tam jest wszystko dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla mnie to głupi pomysł. Pomijam fakt, iż nijak mi się podobało i nadal podoba obecny podział. Zawsze byłem i nadal jestem za 12 województwami w ówczesnej wersji rządowej. Sam przez długie lata mieszkałem w opolskim, ale twierdzę, iż nie powinno go być, tak samo jak świętokrzyskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Ponadto nazwy niektórych też mi nie pasują. Podlaskie? A co Suwałki mają do Podlasia? Lubuskie? No fajnie - składa się z Dolnego Śląska i Wielkopolski. Podkarpackie? No, Rzeszów i Stalowa Wola, to Podkarpacie. Łódzkie i opolskie? A dlaczego oni od miast, a inni nie? A krakowskie, poznańskie itd.? Oni też by chcieli jak Łódź.

 

Summa summarum - moje "widzi mi się" - powrót do rządowego projektu z 1999 roku z 12 województwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środkowopomorskie? Proponuję jeszcze Środkowoeuropejskie dla kompletu. Przecież pomorskie jest już podzielone na kilka.

 

To jest populistyczna zmiana. Zmienia się tylko te województwa, które są niepokorne i niewierne. Pewnie jeszcze lubuskie, dolnośląskie, opolskie do zmiany. No i bezwzględnie Mazowieckie trzeba odzyskać. Bo już nikt nie wpadnie, żeby coś majstrować przy poddanych województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim czy małopolskim. Tam jest wszystko dobrze.

Region legnicki województwa dolnośląskiego jest "wierny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środkowopomorskie? Proponuję jeszcze Środkowoeuropejskie dla kompletu. Przecież pomorskie jest już podzielone na kilka.

 

To jest populistyczna zmiana. Zmienia się tylko te województwa, które są niepokorne i niewierne. Pewnie jeszcze lubuskie, dolnośląskie, opolskie do zmiany. No i bezwzględnie Mazowieckie trzeba odzyskać. Bo już nikt nie wpadnie, żeby coś majstrować przy poddanych województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim czy małopolskim. Tam jest wszystko dobrze.

O ile pamiętam województwo świętokrzyskie miało się zmienić w staropolskie i przy okazji poszerzyć się o obszar Częstochowy i okolic. Przy okazji brakuje województw środkowopolskiego (ze stolicą w Kaliszu) ponieważ w moim odczuciu województwo wielkopolskie jest za duże podobnie jak mazowieckie które to zdecydowanie powinno się rozbić. Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie chodzi, żeby województwa były równe wielkością. Popatrz na USA. Tam jest wielki Teksas, Kalifornia i mały Delaware, Connecticut. Też jest różnica w zasobności stanu. Te zmiany są planowane po to, żeby zmienić siłowo, przedterminowo władze danego województwa, a nie żeby poprawić sytuację mieszkańców, wrócić do historycznej nazwy terenów, ułatwić życie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamte wybory były jako pierwsze w formie "książeczki". O dziwo takiej książeczki, która nie miała spisu treści, ani pierwszej strony z okładką, tylko od razu była lista kandydatów jednej z partii. Sam uważam, że dużo lepsze byłoby 12 województw albo 49 ale bez powiatów.

Edytowane przez kisiel95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W moim odczuciu województwo wielkopolskie jest za duże, powinno się rozbić.

Jest mocno rozciągnięte z pólnocy na południe, np. okolice Złotowa (koło Piły) a Kępno to bardzo duża odległość. Z Złotowa już nie tak daleko do morza, a z Kępna to Czech a to cały czas jest jedno województwo.

 

Ale ja osboiście jest za pozostawieniem tak jak jest.

Edytowane przez fan tv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Łoo, województwa powinny być duże i silne,ich granice mieć uwarunkowania historyczne i być wielkości małych państw, jak niemieckie landy zachodnie bo to tak po europejsku.

W związku z tym proponuję podział Polski na trzy województwa:

- byłopru... znaczy sie, wielkopolskie, ze stolicą w Poznaniu

-byłokongre... znaczy sie, mazowieckie, ze stolicą w Warszawie

-byłogali... znaczy sie,małopolskie, ze stolicą w Krakowie

Uwarkunawania historyczną są, w granicach zaborów. No i jakie to by były duże i silne regiony. Największy z nich - wielkopolskie, pod względem liczby mieszkańców był by zbliżony to jakże silnego regionu Nadrenia Północna - Westfalia. A nie, czekaj, wielkopolskie było by trochę mniejsze od Nadrenii Północnej - Westfalii pod względem liczby mieszkańców bo Konin i Kalisz były by w mazowieckim.

Edytowane przez mihau
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za anomalia na mapie administracyjnej? To województwo pod względem liczby mieszkańców jest nie wiele większe od czterech powiatów ziemskich w Meklemburgii - Pomorzu Przednim. W Niemczech też są anomalie, Saara i Brema, ale wzięły się z tego, że Brema była pod okupacją amerykańską podczas gdy Dolna Saksonia pod brytyjską, a Saara była francuskim departamentem przyłączonym po wojnie po Niemiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem za nowymi województwami gdyż raz na 15 lat wypadałoby odświeżyć podział administracyjny... i liczebność ośrodków regionalnych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Poza tym po wydzieleniu Warszawki takie Mazowsze będzie mogło sprawniej skorzystać z funduszy europejskich - dotychczas bowiem stolica psuła statystyki przez ich zawyżenie.

Ja też jestem za nowymi województwami: środkowopomorskie (Koszalin), środkowopolskie (Kalisz), staropolskie (dotychczasowe świętokrzyskie + górna część woj.śląskiego czyli region częstochowski) oraz wschodniopolskie (Radom). Reszta województw byłaby bez zmian aczkolwiek zmniejszone zostaną tereny woj.łódzkiego (kawałeczek zachodniej części przejęty przez środkowopolskie a kawałeczek południowej z Radomskiem przeniesiony do staropolskiego), woj.wielkopolskiego (zostanie zdjęty mały kawałek północny z Piłą i rejony z Gnieznem czy Kaliszem) i woj.mazowieckiego (przejęcie południowej części razem z Radomiem woj.wschodniopolskiemu) nadając fantastyczny efekt. Dzięki temu powstałoby: TVP3 Koszalin, Polskie Radio Kalisz i TVP3 Kalisz oraz Polskie Radio Radom i TVP3 Radom, a mieszkańcy Częstochowy nie będą już oglądać TVP3 Katowice i Polskiego Radia Katowice, tylko będą oglądać TVP3 Kielce i słuchać Radia Kielce. Co do wydzielenia Warszawy - nie podoba mi się to. Dlaczego? No bo skorzystanie z funduszy europejskich przecież jest bardzo sprawne i większe, a stolica to już wogóle na tym płaci np. na budowie III linii metra. Nawet już jutro przygotowania do szczytu NATO w stolicy będą. Jeśli woj.mazowieckie będzie bez Warszawy, to będzie fatalnie! Naprawdę. Ale popieram wasze pomysły.

Mogę wam powiedzieć, że gdzieś niedawno podczas pechowego meczu Polski z Portugalią (mówię pechowego, gdyż było w karnych... 5:3 dla Portugalii :( ) znalazłem kilka teczek i tam były moje projekty lóg czy nawet pomysły na nowy podział administracyjny. Jeszcze powiem, że to są rysunki (niektóre kartki są z drukarki nawet) i zrobiłem je... ponad jakieś 3 lata temu. Jak chcecie, to wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, tak to wyglądało. Mówiłem ci przecież.


PS: Oto obiecane zdjęcia :)

Projekt, który miał być od 2046 roku. Niestety ze względu na drukarkę sam obrazek trochę zbladł, a aparat zrobił takie rozmazane zdjęcie, więc sory, ale możecie coś zauważyć (odpowiedź i to bardzo dokładna: pod małopolskim znajduje się województwo górskie, woj.podkarpackie będzie ono nosić nazwę "roztockie", obok środkowopomorskiego jest trójmiejskie, przy podlaskim jest łomżyńskie, obok kujawskopomorskiego jest staromiejskie, i właśnie w miejsce świętokrzyskiego jest staropolskie):

9684784800_1468004424_thumb.jpg

Widzę, że @mihau już myśli o więęęęęększych województwach, dlatego mam taki projekt (mógłby byś od 2027 oczywiście, sory za błędy w ortografii, ale zrobiłem to z nudów :D ):

6598533300_1468004428_thumb.jpg

Podział przypominający wyglądem ten z 1975-1998. Jak możecie wy zauważyć, coś tu jednak jest nie tak np. z Trójmiastem. Ale robiłem to wtedy gdy miałem 10 lat ;)

4270083400_1468004433_thumb.jpg

Taki sobie kolejny projekt. I przepraszam, że na rysunku Półwysep Helski jest za krótki:

8828673000_1468004438_thumb.jpg

Projekt od 2027r. znaleziony gdzieś w necie. Tak naprawdę to oryginał był kolorowy, ale ja to drukowałem bez kolorów. I tu też błędy ortograficzne, ale to tylko wina autora:

6027735500_1468004393_thumb.jpg

Kolejny projekt przypominający ten sprzed 1998 roku. Tutaj też trochę pomyłek w województwach, ale zobaczcie:

4499991100_1468004397_thumb.jpg

Podział administracyjny, co ciekawe po prawej są nazwy nowych województw:

6201482000_1468004402_thumb.jpg

Tutaj akurat jakiś dziwny projekt podziału administracyjnego, bo z sąsiednimi granicami, ale i tak taki będzie za... tysiąc lub milion lat:

3397439800_1468004406_thumb.jpg

Projekt jest podobny do jednego z nich który znajduje się wyżej, ale obejrzyjcie:

3110103300_1468004412_thumb.jpg

 

I tyle z projektów nowego podziału administracyjnego ale to jeszcze nie koniec, czas na inne mapy.

Mapa Polski z śmiesznymi miejscowościami:

9374974300_1468004395_thumb.jpg

Zasięg oddziałów regionalnych TVP w okresie starego podziału administracyjnego:

7716517500_1468004400_thumb.jpg

I zasięg oddziałów terenowych podczas nowego podziału, czyli tego aktualnego (brakuje 2016-dziś, ale ja to zrobiłem jakieś 3 lub 4 lata temu):

8399147300_1468004404_thumb.jpg

A zresztą oto mój pomysł jak wykompinować z sąsiednimi ośrodkami TVP3 w danych województwach - będą 2 lokalne warianty...

9988718600_1468004409_thumb.jpg

...Albo 3...

7863637100_1468004419_thumb.jpg

...albo nawet 4 warianty dla każdego województwa:

7512556300_1468004415_thumb.jpg

Mapa terenów, gdzie tam jest TVP Regionalna (teraz TVP3). Poniżej wersja własnoręczna rysunkowa:

9970969400_1468004426_thumb.jpg

A tu wersja profesjonalna i drukowana:

2988771200_1468004416_thumb.jpg

Zresztą tutaj druga wersja tego z podziałem na regiony:

1461923500_1468004388_thumb.jpg

No i ostatnia rzeczą jest zasięg kanałów regionalnych TVP w latach 90-tych:

9035493700_1468004421_thumb.jpg

 

No i to tyle z mojej strony - oceniajcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dwa poprzednie posty w tym temacie to był żart. Wg mnie jeżeli zmieniać województwa to tak żeby liczba mieszkańców każdego województwa była większa niż 3 mln mieszk. ale nie większa niż 3,2 mln po to by województwa nie musiały się łączyć w pary do tworzenia NUTS 1 i żeby było 12 regionów NUTS 1 ( podobno Polska ma tyle mandatów w wyborach do europarlamentu ile jest jest regionów NUTS 1 ). Moja wizja to 10 województw, a na jedenasty i dwunasty NUTS 1 składało by się kilka wydzielonych miast i okręgów. Wydzielone miasta i okręgi po to by nie zawyżały wskaźników biednym województwom ( np. Warszawa, Kraków, Wrocław, okręg legnicki), a granice samych województw tak poprowadzone by wewnętrzne dysproporcje w PKB/mieszk. były możliwie jak najmniejsze. Ewentualnie 9 województw i składające się na trzy regiony NUTS 1 wydzielone miasta i okręgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydzielone miasta i okręgi po to by nie zawyżały wskaźników biednym województwom ( np. Warszawa, Kraków, Wrocław, okręg legnicki), a granice samych województw tak poprowadzone by wewnętrzne dysproporcje w PKB/mieszk. były możliwie jak najmniejsze.

Co do okręgu legnickiego to uważam, że należałoby tylko wyodrębnić gminy (miejskie i wiejskie): Głogów, Legnica, Lubin, Polkowice.

 

 

A nie lepiej zrobić zamiast województw  Archidiecezje?

Nie, bo moja rodzina n.p. mieszkałaby w innym województwie. Poza tym w Polsce są również inne związki wyznaniowe i inne ich struktury.

Edytowane przez kisiel95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okręgu legnickiego to uważam, że należałoby tylko wyodrębnić gminy (miejskie i wiejskie): Głogów, Legnica, Lubin, Polkowice.

A co z powiatami?

Zlikwidować Opolskie i przyłączyć do Dolnośląskiego pow. brzeski i namysłowski, a reszta do Śląskiego (przy wydzieleniu ZD Górnośląskiego)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...