Skocz do zawartości

DVB-T Zachodniopomorskie


Fishburger
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
MUX R – Regionalny Telewizja Pomerania kanał: 26 514 MHz ERP: 1 kW Em.cyfrowa programów Telewizji Pomerania w multipleksie regionalnym (MUXR). MPEG-4, QPSK 5/6, GI=1/32, MFN. z obiektu RSN Szczecin / Warszewo. Ale sygnał nie jest rozsiewany, nie idzie na maszt, więc nie nadaje bo było by to piractwo ;)

 

Czy jeśli antena nadawcza będzie zawieszona na wysokości 113 m.n.p.t. ,a moc będzie 1 kW to przy takim profilu terenu jak na obrazku poniżej tv pomerania będzie osiągalna na siatce ze wzmacniaczem albo chociaż na 26 elementowej yagi ze wzmacniaczem ?

terrainprofile.html?params=54.09547434235802,15.434698909466533,2,53.4751791249185,14.543997212313116,113&_=1394098523426

 

A przy wyższym zawieszeniu anteny odbiorczej ?

terrainprofile.html?params=54.09547434235802,15.434698909466533,10,53.4751791249185,14.543997212313116,113&_=1394098547689

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale spójrz na profile ,żadna górka nie zasłania horyzontu radiowego.

 

Mój wujek w okolicach Szczecinka odbierał na siatce ze wzmacniaczem za czasów analogu Polsat z Piły ,nadający z mocą 1 kW ,przy takim profilu terenu :

terrainprofile.html?params=53.59779136380535,16.79617479438093,5,53.1257072701781,16.74538807477802,90&_=1394101131694

 

A nawet nadający z mocą 1,3 kW ale z o 20 m mniejszej wysokości TVN

terrainprofile.html?params=53.59779295556203,16.7961694299629,5,53.1257072701781,16.74538807477802,70&_=1394101930935

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 kW w DVB-T jest więcej warty (jeśli chodzi o zasięg) niż 1kW w analogu .

W prawdzie profile terenu dla pilskich nadajników Polsatu i TVN dotyczą odległości 52,7 km ,a profile dla nadajnika muxu z tv.pomerania dotyczą odległości 90,7 km to jednak zauważ ,że na profilach polsatu i tvn'u krzywa czerwona przecina teren ,a na profilach dotyczących tv.pomerania nie przecina.Większa odległość ,ale za to żadnych wzniesień zasłaniających horyzont radiowy.

 

Ponad 50 km w linii prostej dla 1 kW w analogu to wg ciebie nie tak daleko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie,

 

Jaką antenę polecilibyście do odbioru telewizji cyfrowej? Odbiór tv raczej sporadyczny, na drugim telewizorze w domu, generalnie nie szukam nowinek, a jedynie coś co w miarę sprawnie i tanio mi na to pozwoli.

 

Telewizję odbierałbym z nadajnika w Kołowie, a mieszkam na osiedlu Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Problem jest taki, że okna mam tylko od strony Warszewa, a mieszkam dość wysoko bo na 16 piętrze. Nie mam możliwości wystawienia anteny na dach, za okno albo na inną stronę budynku, w grę wchodzi tylko antena pokojowa.

 

Dane które mogą być pomocne:

 

Name

Polska (Poland)->Zachodniopomorskie->Szczecin - Kołowo

Position WGS84

53°20'1.6"N 14°40'27.9"E

Altitude [m]

140

Distance [km]

15.5

Height [m]

267

Azimuth [°]

150.9

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odbioru z takiej małej odległości od Kołowa to zwykła siatucha ze wzmacniaczem za 40pare zł nawet w pozycji leżącej , w pomieszczeniu z oknem w innym kierunku powinna starczyć .

 

Jeśli masz meblościankę z wysokokimi listwami ozdobnymi to jak się ją położy na segment to listwy ją zasłonią i nie będzie ,,dekorować" pokoju .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam co na znanym portalu aukcyjnym i znalazłem dwie niedrogie anteny, co o nich sądzicie?

 

antena przenośna TeamVeovision + klips - ta jest "mobilna", czy nadawałaby się do czegoś? Mam też tuner tv do komputera.

 

Antena DVB-T RED EAGLE SMART HD 550 - niedroga, ok. 40 zł, warta cokolwiek, czy śmietnik?

 

Przepraszam, za może głupie pytania, ale w tych tematach jestem "zielony" :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyczyłem póki co antenę pokojową firmy DPM (nie jest to raczej nic specjalnego, jakiś tani sprzęt) i udało mi się wyłapać MUX 1, MUX 2 z dużym trudem na chwile, a MUX 3 praktycznie nie działa. Dodam, że odbiór MUX 1 jest w miarę komfortowy, da się spokojnie oglądać, czasem coś lekko przytnie. Czym to jest spowodowane? Słaba antena, czy mieszkam w jakimś feralnym miejscu, białej plamie zasięgu?

 

Qszysztof --> przepraszam za przeoczenie z linkami do portalu aukcyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteny pokojowe niezbyt dobrze się nadają do odbioru telewizji, ze względu na ich marną konstrukcję, a zamontowany w antenie wzmacniacz tylko może pogarszać sytuację np. generując dodatkowe szumy / zakłócenia. Można to potraktować raczej jako gadżet do używania w najbliższej okolicy obiektu nadawczego.

 

Ostatecznie możesz pomyśleć o czymś takim: http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/ jedyną wadą jest to, że pręt do wykonania anteny musi być wystarczająco przetarty / oczyszczony w miejscu lutowania, aby był styk. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, albo nie masz takich możliwości, to tak jak mówiłem wcześniej, możesz pomyśleć o kupnie zwykłej anteny siatkowej i umieszczeniu jej gdzieś za meblem. Sądzę, że takie coś nie powinno już stanowić problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

mieszkam na Warszewie czyli 5km od ciebie.Mux1 odbiór bardzo dobry ,Mux2 raczej też ale mux3 to tragedia.Dziwi mnie że 3 muxy nadawane z tego samego miejsca z tą samą mocą 100 kW a taki rózny odbiór.Przerabiałem antenę siatkową,yagę , kierunki i zasze gradacja jakości odbioru taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że opisywany efekt może być również spowodwany węższą wiązką promieniowania systemów antenowych-nadawczych u operatora na wyższych częstotliwościach, dlatego sygnał na niskich kanałach przy tak małej odległości może być lepiej odbierany, a na wysokich gorzej. Prawdopodobnie do 27 kwietnia tego roku zostaną uruchomione dodatkowe doświetlenia dla MUX3, w tym jedno właśnie w Warszewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może sygnał jest tak mocny że aż za mocny .

W przypadku siatki jeśli maszt nie do końca jest pionowo to wystarczy ,że antena jest wzgędem kierunku na nadajnik obrócona o pewną graniczną wartość kąta żeby się działy takie przeboje jak ty opisałeś .

A próbowałeś wycelować yagi na RTCN Sławoborze i złapać mux3 na k.60 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

ja to mam dopiero przeboje. Kiedyś miałem zamontowaną siatke ale wiecznie były z nią problemy (jeszcze za czasów analogowych). Zmieniłem to na dwie anteny Yagi podłączone do zwrotnicy. jedna na sławoborze a druga na Kołowo. przez jakiś czas działało to bardzo dobrze - czasem musiałem podregulować zasilacz antenowy co najwyżej. W kwietniu stało się coś czego nie potrafię sobie wytłumaczyć. Kołowo nie działa w ogóle, Sławoborze tylko mux3. Przeszła jakas burza i od tego czasu coś dziwnego zaczęło się dziać. Porozkręcałem wszystko, posprawdzałem czy nie ma jakiegoś zwarcia na oplocie i rdzeniu kabli , wymieniłem separator w zasilaczu i dalej nic. Dziwne to bo dom stoi na górce w zasadzie i w terenie odkrytym. PRóbowałem podłaczyć samą antenę na Sławoborze - tam jest tylko symetryzator podłączony do wzmacniacza. Też bez zmian. Ki czort skoro wszystko działało normalnie przez kilka lat? To niemożliwe chyba że coś w nadajnikach pozmieniali przy dołączaniu kolejnych programów? Moze zasilacz jest jakiś felerny już? Co ja tam moge wymienić? Moge jeszcze bez wzmacniacza próbowac bezposrednio do anteny ale to nic nie da prawdopodobnie lub z powrotem założyć siatkę... ino mi sie nie chce :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W małej wiosce koło Łobza. W Łobzie jest nadajnik (ale to chyba nie chodzi o Toporzyk) z którego kiedyś nadawali analogowo ale co tam dziś mają to nei wiem. Ja muszę mieć chyba cos z instalacją albo miejsce felerne bo nie słyszę aby sasiedzi mieli jakieś kłopoty choc swego czasu też coś narzekali mając wszyscy siatkowe. To możliwe ze zasilacz może powodować zakłócenia? Wymieniłem separator, ale sam zasilacz zostawiłem. Nie chce mi się jechać do miasta po nowy i wymieniac na czuja kolejne elementy. Pamietam że była burza i rano już coś zaczeło się psuć. Teraz to juz w ogóle padaka bo tylko mux3 odbiera ale i tak zacina. Przekręcić to maszt sie raczej nei przekręcił bo sat jak działał tak działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W łobzie i okolicach na pewno jest ok z nadajnikami.Osobiście w samym "centrum" miasta zarówno Sławoborze jak i Kołowo działa pięknie.W dalszej odległości ok 3km od miasta również nie mam problemów.Wszystko działa na siatkówce z wzmacniaczem ekranowanym (np 24db) . także na pewno coś z instalacją, zasilaczem i tp.W łobzie jest nadajnik: Łobez *ul. Podgórna* na mux3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóz... wymieniłem zasilacz i bez zmian. Połaczyłem wszystko bez wzmacniacza i też nic. Posprawdzałem połączenia i też nie widzę żadnej możliwości zwarcia. Prawdopodobnie czeka mnie wycieczka na dach. A się nie chce bo trzeba cały maszt spuszczać. W sumie sam mux3 mi nie przeszkadza bo i tak reszty nie oglądam ale w razie czego warto byłoby mieć całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...