Skocz do zawartości

Cenzura w radiu


BiL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak to jest z cenzurowaniem piosenek? Bo jeżeli chodzi o np. Kizo - Disney to każda możliwa stacja ma swój sposób cenzurowania utworów. RMF MAXX początek refrenu, Eska sam podkład, a lokalne stacje zmiksowany albo odwrócony wulgaryzm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii tak jest od dawna. Wiele teldysków zagranicznych raperów na YT na oficjalnych kanałach wykonawców jest wycięte z wulgaryzmów (sprzed 2012 roku). Tak samo MTV wciąż wycina wulgaryzmy, nawet lżejsze jak np. "[beep]". Nawet piskelują buzię, gdy raper/wokalista tak mówi. Na brytyjskich radiach wszystkie piosenki z wulgaryzmami albo z tematami jak seks czy narkotyki mają mocną cenzurę, wycinając nawet rzeczy bez wulgaryzmów. Przykład: WAP Cardi B i Meghan Thee Stallon. Gdyby np. Eska to grała w wersji explicit w dzień, to powiedzmy, że skończyło by się jeszcze gorzej niż z Ona By Tak Chciała (pada często słowo "mokra ci*ka", jest też w tytule jako WAP). Teraz by takie "WAP" leciało by tylko w nocy, ale w wersji explicit. Tutaj wersja super clean z brytyjskiego radia:

 

Edytowane przez NippyToadster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
18 godzin temu, Mati2oo3 napisał(a):

Na Esce ocenzurowano markę papierosów "Lucky Stricke" w piosence "na okrągło" Kubana. Nie wiem czy chodziło o to, że to papierosy czy poprostu o lokowanie produktu

Ja na serio nie wiem. Dlaczego Eska to ocenzurowała. Narkotyki i seks - rozumiem, ale papierosy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
19 minut temu, Kiler napisał(a):

Tekst został zmieniony na zadymę. :D Swoją drogą trochę przegięcie w drugą stronę, ale w takim kraju niestety żyjemy...

 

https://press.pl/tresc/76702,sanah_-po-akcji-radia-elka_-zmienia-tekst-swojej-piosenki

Jednocześnie po antenach stacji radiowych hula „Szampan" i jakoś nikt się nie czepia że jest promocja alkoholu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W ogóle popadliśmy teraz w taką paranoję, że dwa takie same słowa w jednej piosence są cenzurowane, a w drugiej nie. Wszystko przez to, że decyzje podejmowane przez organy kontrolne i tym samym nakładane kary są często tak dyskusyjne, że w sumie to nie wiadomo, co robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ratter napisał(a):

że RMF FM emituje piosenkę "Byłaś dla mnie wszystkim" zespołu Poparzeni Kawą Trzy, gdzie ostatniej zwrotce pada słowo "[beep]" i to słowo nie jest ocenzurowane na antenie.

Tak samo Creepin', które powinno być w wersji clean bez np. n-worda na końcu producer tagu Metro Boomina. Tutaj cenzura jest potrzebna. Tak samo Lottery leci w wersji explicit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei w Esce przykładowo piosenka "Alone" Kim Petras i Nicki Minaj jest ocenzurowana. W RMF-ie też leci piosenka "If We Ever Broke Up" Mae Stephens i w przeciwieństwie do Creepin i Lottery jest ocenzurowana, więc widać tu mocny brak konsekwencji.

Edytowane przez Ratter
Brak przyimka w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2023 o 17:33, Ratter napisał(a):

Z kolei w Esce przykładowo piosenka "Alone" Kim Petras i Nicki Minaj jest ocenzurowana. W RMF-ie też leci piosenka "If We Ever Broke Up" Mae Stephens i w przeciwieństwie do Creepin i Lottery jest ocenzurowana, więc widać tu mocny brak konsekwencji

Po prostu zwykłe clean edity/wersje clean zrobione pod radio i nic więcej. Akurat to jest zwyczajna rzecz. A Creepin' leci w wersji clean czy explicit na Esce?

Edytowane przez NippyToadster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 17:50, Ratter napisał(a):

W kwestii cenzury w radiu, to mnie zastanawia fakt, że RMF FM emituje piosenkę "Byłaś dla mnie wszystkim" zespołu Poparzeni Kawą Trzy, gdzie ostatniej zwrotce pada słowo "[beep]" i to słowo nie jest ocenzurowane na antenie.

W Twojej Polskiej Stacji z Częstochowy (i prawdopodobnie Park FM), obraźliwe słowo na kobietę jest puszczone od tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...