Skocz do zawartości

Czy jesteś za Lex Pilot?


BiL
 Udostępnij

Czy jesteś za Lex Pilot?  

48 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy jesteś za Lex Pilot?



Rekomendowane odpowiedzi

Pawop, bo to nie jest zero-jedynkowe, i trudno się właśnie tu odnieść do tej sytuacji. 

 

On 1/18/2023 at 11:13 AM, dvbtowiec said:

Ustawa nie była konsultowana, a powinna, bo dotyka nadawców, operatorów platform i kablówek oraz klientów. Zatem ma szerokie oddziaływanie społeczne.

1. Z kim powinna być konsultowana? Naprawdę wierzysz w to, że ktokolwiek będzie konsultować się ze społeczeństwem w tej sprawie? 

A jeśli nawet, to wątpię by społeczeństwo zagłosowało po myśli tych, którzy tego nie chcą. 

 

2. Jacy eksperci? Ktoś jeszcze wierzy w opinie jakichś ekspertów?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Żarty sobie robisz? Od kiedy nadawcy myślą o tym żeby było dobrze dla widza? Raczej na odwrót, liczą kasę jaką mogą wyciągnąć od widza/klienta platformy. Ta ustawa uderzy ich po portfelach dlatego tak płaczą. Tu nie ma nic wspólnego dobro widza. Zobacz ile Polsat/TVN mają kanałów na których leci to samo tylko o innej porze, pomnóż to teraz przez liczbę widzów którzy obejrzą reklamy. Ile zarobku mają z tych reklam? A La carte skutecznie im to uniemożliwi,bo raczej wątpię że ktoś będzie chciał płacić za taki kanały na których lecą cały czas Kiepscy. Druga sprawa, w ustawie nie jest zapisane że nie może być w dekoderach dodatkowych list ulubionych. Tyle w temacie, każdy może sobie wnioski sam wyciągnąć. Niektórzy jak czytam te komentarze to naprawdę, myślą że prywatne działalności to robią wszystko dla dobra ludu a nie w swoim interesie. Nie wiem czy śmiać się z tego czy płakać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piter9267 napisał(a):

A La carte skutecznie im to uniemożliwi,bo raczej wątpię że ktoś będzie chciał płacić za taki kanały na których lecą cały czas Kiepscy

Z tym skutecznym uniemożliwieniem to nie byłbym taki pewny, skoro to ma być wpisane jako możliwość, a nie na zasadzie wyłącznego modelu sprzedaży kanałów.

 

Wczoraj odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie tego projektu. https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/lex-pilot-ustawa-pilotowa-sejm-wysluchanie-publiczne-telewizje-lokalne-rzad-kontrola-internet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Piter9267 napisał(a):

 Ta ustawa uderzy ich po portfelach dlatego tak płaczą. Tu nie ma nic wspólnego dobro widza.

Jasne, z pewnością również stosując Twoją logikę nie troszcząc się o widza nie przeniosą tych kosztów które ich uderzą po kieszeni na swoich klientów. W tym jednym zdaniu sam sobie zaprzeczyłeś.

52 minuty temu, Piter9267 napisał(a):

A La carte skutecznie im to uniemożliwi,bo raczej wątpię że ktoś będzie chciał płacić za taki kanały na których lecą cały czas Kiepscy.

Prócz tego co napisał @Kirk dodam że kanały które będziesz chciał kupić a la carte, nie będą tak tanie jak w pakiecie.

W rezultacie za kilka kanałów a la carte możesz zapłacić więcej niż za pakiet. Już te przykłady przytaczałem wyżej. Pojedyncze kanały nie kosztują kilkanaście groszy od abonenta, a kilka zł.

52 minuty temu, Piter9267 napisał(a):

Druga sprawa, w ustawie nie jest zapisane że nie może być w dekoderach dodatkowych list ulubionych.

Ale wiele osób nie potrafi samodzielnie programować list ulubionych. I na tym chce skorzystać ustawodawca.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chcesz powiedzieć że wykupując 5 kanałów które mnie interesują wyjdzie mi drożej niż gdy teraz płacę za cały pakiet około 100zł,tak? Dodatkowo trzeba pamiętać o must curry, które musi mi operator udostępnić w ramach usługi. Czyli nawet gdybym miał jeden kanał wykupiony to musi mi dołączyć kanały gwarantowane, które teraz sobie wlicza w ramach pakietu i chwali się ile to kanałów nie oferuję. Tak samo nie rozumiem jak można porównywać cen a La carte w Kanadzie,czy my żyjemy i zarabiamy w Kanadzie? To tak jak nasi mocarze się chwalą że benzyna jest u nas najtańsza w Europie. Tak ale np. taki Niemiec zarabia około 4,5 raza więcej niż Polak. Dla mnie są chore takie porównania. Więc nie mówcie że coś jest złe jeśli tego u nas nigdy nie było. Kiedyś miała być platforma TVP i tam cen miały być jak dobrze pamiętam 2-8zł za kanał. Raczej przy tych kilku kanałach plus must curry nie będzie drożej niż jest teraz. A już na pewno nie będzie tyłu kanałów śmieciowych w pakietach,bo nikt tego nie będzie brał i rynek sam się wyklaruje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Piter9267 napisał(a):

Czyli chcesz powiedzieć że wykupując 5 kanałów które mnie interesują wyjdzie mi drożej niż gdy teraz płacę za cały pakiet około 100zł,tak?

Chętnie poznam pakiet jaki posiadasz w cenie 100zł.

Najtańsze pakiety z liczbą 100 kanałów kosztują ok 30zł.

 

100zł kosztują pakiety w których zapewne masz kanały premium filmowe, lub sportowe.

Zatem sprawdzam, HBO MAX koszt 30 miesięcznie. Ale np. pakiet TVN24 to już u operatorów ok 10zł miesięcznie.

Ile masz kanałów w 40zł na starcie?

3x z paczki HBO, 2x z paczki TVN.

Dołóż sobie a la carte kilka innych kanałów po ok 10zł, albo Canal+ a la carte, albo sport a la carte (te dwa ostatnie pewnie też za minimum 40zł na miesiąc za każdy), sądzisz że wyjdzie Ci dużo mniej niż 100zł ?

A la carte się opłaca jeśli chcesz skorzystać z dosłownie kilku kanałów. Przy większej liczbie dopłacasz.

I tu nie trzeba być jakimś wielkim znawcą tematu. Wystarczy spojrzeć na oferty w internecie takie jak PolsatBoxGo, czy Canal+online, aby zobaczyć ile kosztują dużo mniejsze pakiety w zestawieniu z tym co na satelicie.

25 minut temu, Piter9267 napisał(a):

Czyli nawet gdybym miał jeden kanał wykupiony to musi mi dołączyć kanały gwarantowane, które teraz sobie wlicza w ramach pakietu i chwali się ile to kanałów nie oferuję.

Owszem ale nie musi za darmo. Koszty dystrybucji doliczy do pakietu.

Edytowane przez dvbtowiec
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsacie pakiet za 40zł,to pakiet 47 kanałów o ile dobrze policzyłem. Z tym że ja bym z tej paczki wybrał maksymalnie 3 kanały za które mógłbym zapłacić i napewno nie kosztowały by te 40zł. Reszta jest FTA z satelity lub naziemnie. Patrząc wyżej pakiet za 70zł, to z niego dołożyłbym 1 kanał, tylko dlatego że oglądam na nim jeden program. A teraz płacę 140zł za prawie full pakiet,nie mam tylko filmboxów. No minus 30zł za dodatkowe 3 dekodery, które są ale nie muszą być. Więc czy taniej jest teraz czy z a La carte, to dalej nie jestem pewien. Jak wejdzie ustawa to się przekonamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piter9267 napisał(a):

W Polsacie pakiet za 40zł,to pakiet 47 kanałów o ile dobrze policzyłem.

Nie wiem gdzie patrzyłeś, być może w pakiecie internetowym

Satelita 40zł - 77 kanałów.

https://sklep.polsatbox.pl/telewizja-satelitarna

11 minut temu, Piter9267 napisał(a):

i napewno nie kosztowały by te 40zł. Reszta jest FTA z satelity lub naziemnie.

Opłata za dystrybucję kanałów FTA załóżmy 10zł, 3 kanały które sobie wybierzesz załóżmy po 6zł = 28zł w wariancie optymistycznym.

W tym pakiecie masz 40 kanałów FTA + 3 wybrane przez Ciebie.

Czyli straciłbyś 34 kanały zyskując 12zł. Oceń sam na ile to jest opłacalne dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy płaci się za FTA? Przecież te kanały same opłacają sobie pojemności satelitarne. Nie chcę mi się tego dalej ciągnąć w dyskusję. Wejdzie ustawa, mam taką nadzieję i wtedy się okaże. Pamiętaj że jak będą ceny zbyt wysokie to nikt tego nie będzie kupował. Każdy będzie wolał naziemną plus jakiś serwis typu Netflix/Disney+. Ja sam mam HBO Max i Disney. I jeśli miałbym teraz brać satelitarną tv to najtańszy pakiet,albo odbiornik combo. Bo za te 140 co teraz płacę to tam nie ma nic do oglądania. Gdzie nie włączysz to powtórka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piter9267 napisał(a):

A od kiedy płaci się za FTA? Przecież te kanały same opłacają sobie pojemności satelitarne.

Must Carry Must Offer nie dotyczy kanałów FTA na satelicie a zakodowanych na satelicie, które są FTA naziemnie. A te są na pojemnościach operatorów satelitarnych za które płaci operator na podstawie jakiejś umowy podpisanej z nadawcą.

5 minut temu, Piter9267 napisał(a):

 Pamiętaj że jak będą ceny zbyt wysokie to nikt tego nie będzie kupował.

Otóż to i o tym mowa.

Ustawa nie wprowadza przymusu kupowania wyłącznie tą metodą, a jako opcję. Zatem operatorowi kompletnie na cenie pojedynczych kanałów nie będzie zależało. Będzie nadal wolał sprzedać w pakiecie :)

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

Polsat, TVN, TVP1, TVP2 i TVN7 znalazłyby się na pierwszych pięciu miejscach pilota, gdyby decydowali o tym polscy widzowie.

...

TV Puls jest zaraz za pierwszą piątką (...), a Puls 2 na ósmym miejscu, ex aequo z TVP Info.

...

Widzowie nie odnoszą się jednak z entuzjazmem do koncepcji odgórnego przypisywania miejsc na pilotach kanałom publicznego nadawcy. Tylko 23 proc., więc niespełna co czwarty badany odnosi się do tego pomysłu raczej lub bardzo pozytywnie. Blisko połowa (48 proc.) sceptycznie komentuje pomysł, dla pozostałych jest to obojętne lub nie mają zdania

 

 

https://www.telko.in/ponad-polowa-polakow-chcialby-wybierac-platne-kanaly-tv-la-carte

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Lex pilot trafia całkowicie do kosza.

Cytat

Przepisy wprowadzające Prawo Komunikacji Elektronicznej będą dotyczyć wyłącznie rynku telekomunikacyjnego. Tym samym propozycje nazwane przez branżę „Lex Pilot” całkowicie trafią do kosza. - Nie będzie w ogóle części dotyczącej telewizji – informuje wirtualnemedia_pl Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/koniec-lex-pilot-sieci-kablowe-platformy-cyfrowe-must-carry-must-offer-lista-kanalow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Gwarantowana trzecia pozycja, podobnie jak cały przepis o ustalaniu z góry kolejności listy, nieco niszczył zasadę konkurencyjności i swobody operatorów co do kształtowania list kanałów. Z kolei pomysł z ośrodkami to nie jest kwestia ustawy, a kwestia inwestycji w miejsce na satelicie i jego utrzymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...