Skocz do zawartości

Wszystko o TVP


Jacor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Mateusz2006 napisał(a):

Kolejny kanał na YouTube zbanowany.

IMG_20240302_174255.jpg?ex=65f5cc27&is=6

 

Szkoda kanału. Jego kompilacja czołówek programów informacyjnych ośrodków regionalnych była świetna :(

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Jakich akcji?  Jak rozumiem ktoś sobie prywatnie robi archiwum treści TVP, do ktoryxh prawa ma TVP i się dziwią że telewizja wnioskuje do YT o zablokowanie tych kont. 

 

To w takim razie jakie rozwiązanie proponujesz dla kogoś, kto chce oglądać starsze treści NADAWCY PUBLICZNEGO, które zostały wyprodukowane w dużej części, a w przypadku bardzo starych treści (gdy reklam nie było wcale lub prawie wcale) zostały wyprodukowane w 100% z naszych podatków i abonamentu który płacimy?

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko TVP może udostępniać materiały do ktorych ma prawa autosrkie. Nie ma znaczenia że jest to sfinansowane z naszych podatków. Autorem materiałw jest TVP. 

Każdy kto na własną rękę bez odpowiedniej umowy udostępnia w całości materiał do którego nie ma praw, może mieć problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem przypomnianie dawnych materiałów nagranych z VHSa czy robienie kompilacji jest prawnie zakazane? Moim zdaniem w tym przypadku prawo autorskie wchodzi na prawo cytatu czy ogólnie mówiąc na swobodę twórczości internetowej :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Tylko TVP może udostępniać materiały do ktorych ma prawa autosrkie. Nie ma znaczenia że jest to sfinansowane z naszych podatków. Autorem materiałw jest TVP. 

Każdy kto na własną rękę bez odpowiedniej umowy udostępnia w całości materiał do którego nie ma praw, może mieć problemy. 

 

Odpowiedź nie na temat.

 

Pytałem jak takie materiały oglądać, a nie kto może je udostępniać.

 

Być może zaraz doczekam się odpowiedzi. A jak nie, to krótko napiszę jakie zmiany zachodziły na przestrzeni lat w przestrzeganiu prawa autorskiego do muzyki na YouTube i dlaczego teraz jest znacznie lepiej.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaan Oczywiście możesz oglądać prywatnie co tylko chcesz, dla publicznych celów czy zarobkowych albo publikacji   należy posiadać licencję i zapłacić za każdy materiał nią objęty nawet jak posiadasz ten materiał na kupionym przez siebie nośniku legalnie. 

Możesz nawet zamówić sobei dowolny program z przestrzeni lat w TVP jeśli cię to interesuje i oczywiście zapłacić za niego. 

 

Identycznie jest z piosenkami w radiu które nie może sobie puszcza co chce za darmo i płaci dosłownie za wszystkie nagrania  jakie odtwarza. 

 

Istnieją odpowiednie instytucje zajmujące się tym i posiadające prawa do materiałów, zwykle do nich należy sie zgłaszać, są też dostępne bazy danych w inernecie gdzie można sobie sprawdzić prawa do materiałów filmowych albo wyszukać w bazie danych materiałów które nie posiadają już żadnych praw. 

 

@dvbtowiec Masz rację TVP ma pewnie prawa do całości programów i do nich należy się zgłaszać, wycinki z materiałów też są objęte osobnymi prawami. Od tego są odpowiednie działy w TVP.

 

Tak dla przykładu co może trochę niektórych rozbawić okres ochrony praw autorskich dla filmów w Polsce to średnio ok 70 lat zwykle liczona od śmierci twórcy, należy brać pod uwagę WSZYSTKICH twórców filmu od reżysera, scenarzystów, aktorów, autora muzyki . :) 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy wyraźne dwa obozy. Jeden chce po prostu oglądać to, co wyprodukowała telewizja publiczna za ich pieniądze. Drugi chce by świętszy od papieża i zabraniać nawet niewielkich wrzutek, z których osoby prowadzące kanały nie dostają ani grosza. Do tego karać, karać i karać. Ja myślę, że nie tędy droga.

 

To chyba naprawdę najwyższy czas uregulować wreszcie tę sprawę. Tak jak uregulowano muzykę na YouTube. Bo kiedyś za użycie cudzego utworu jako ścieżki dźwiękowej do swojego filmu, nawet krótkiego fragmentu, ostro karano. A teraz swobodnie możesz wrzucić co chcesz. Jeśli nie miałeś do tego praw, to po prostu nie możesz zarabiać na takim kanale, pod filmem pojawi się też tytuł utworu. Ale wytwórnie muzyczne pozwalają na takie działanie (większość utworów) i nie grozi za to usunięcie kanału. Przecież wytwórnie zarabiają na tym, to dlaczego mają tego zabraniać? Fakt, ostatnio jest problem z TIkTokiem i jedną wytwórnią, który stwierdziła że TikTok płaci za mało i możliwość korzystania z utworów zakończyła się. Ale to wyjątek.

 

Natomiast działania TVP w zakresie udostępniania utworów będącej świadectwem naszej kultury i historii są takie:

- wydania na DVD - bardzo mizerna oferta, a jak coś jest to i tak zwykle można obejrzeć w VOD lub trafić na jedną z setek powtórek w telewizji

- wydania na BD - oferta to jakiś żart. Kilkanaście pozycji. Pozycji, które też są w VOD i są do znudzenia powtarzane.

- platforma VOD - też próżno szukać starszych materiałów, jak są to czasami w okropnej jakości, czasem jeszcze z logiem iTVP.

- platforma BCMP Online - dwuletnie opóźnienie bez powodu

- ODiZP - nie dość, że trzeba się bardzo natrudzić, to jeszcze potem jakiś nadgorliwy pracownik stwierdza, że koniecznie trzeba wgrać na obraz wielki timer. Zajmuje duży obszar, przeszkadza w oglądaniu. Ale być musi. Do tego za jeden program zapłacisz tyle co za Netflixa 4K na kilka miesięcy.

 

I to jest powód popularności tych wszystkich kanałów na YT z archiwaliami. Potrzeby nie tak małej grupy (kanały mają po kilka k czy nawet 30k subskrybentów), które nie są zaspokojone. Tak jak platformy streamingowe znacznie zredukowały piractwo, tak tylko i wyłącznie TVP może zredukować takie "piractwo" na YT. Ale nie zgłaszając kanały na YT, tylko zaspokajając te potrzeby.

 

BCMP Online mogło być odpowiedzią na te potrzeby. Mogło, bo jeszcze przez 2 lata nie zobaczymy tego serwisu. Za to trzeba się wziąć. Najpierw serwis z w 100% legalnymi materiałami. Dopiero potem próby usuwania tych materiałów z innych miejsc. Ale nie na odwrót.

 

A jeśli TVP nie potrafi zrobić BCMP Online, to czas na umowę z YT. Niech zarabiają na wyświetlaniu archiwaliów wrzuconych przez innych, tak jak wytwórnie muzyczne zarabiają na muzyce w filmach. Zadowolona będzie każda strona. Zarówno TVP jak i miłośnicy starej telewizji.

Edytowane przez jaan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prosto to się prezentuje jak opisujesz ale kto za to zapłaci i wynajmie specjalnie ludzi do opanowania i publikacji po prostu ogromnej bazy danych programów które posiada TVP. Dolicz  do tego koszty infrastruktury sieciowej, serwerów czy inne koszty.

TVP jako firma nie może sobie publikować za darmo swoich materiałów w tak ogromnych ilościach na YouTube. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nigdzie nie proponowałem by sama TVP wrzucała całe materiały na YouTube.

 

Ja zaproponowałem, by TVP zarabiała na wyświetleniach materiałów wrzuconych przez użytkowników. Tak jak wytwórnie muzyczne zarabiają na muzyce podłożonej w filmach. Chodzi o te najstarsze materiały. Bo nowsze są w VOD i te można śmiało kasować jak ktoś wrzuci na YT.

 

Chodzi np. o Sondę. Nie ma jej w VOD, nie ma na DVD, BD. Nawet ktoś przytoczył kilkanaście postów wcześniej przykład odcinka, którego TVP nie posiada.

 

No dobra, to załóżmy że chcę go obejrzeć. Na YT jest. Oglądam. A jakby TVP skasowała - zaproponujesz bym poszedł do TVP. Więc idę do ODiZP, a tam mi mówią, że tego odcinka nie ma w archiwum (nie ma bo został skasowany kilkadziesiąt lat temu). I co teraz?

 

Ja nie opisuję sytuacji z perspektywy prawa. Wiadomo, że jest masa nadużyć w internecie. Jeśli chodzi np. o próby nielegalnego wrzucania do sieci najnowszych filmów czy seriali Netflixa - jestem za natychmiastowym kasowaniem i dalszymi krokami prawnymi. Ale tutaj mamy archiwalia nadawcy publicznego. Ja opisują sytuację z perspektywy dostępu do kultury i historii, którą są właśnie stare materiały produkowane przez TVP. To jest obecnie obszar bez żadnych regulacji. Obszar, gdzie nawet TVP nie posiada praw do części swoich archiwów. Ogromny bałagan. No i jeszcze dochodzi kwestia skasowanych materiałów, które odnalazły się na domowych taśmach. To wszystko trzeba uregulować i zagwarantować łatwy dostęp do całego archiwum TVP, nawet za niewielką opłatą.

 

BCMP Online - czekamy. Ale czy się doczekamy?

Edytowane przez jaan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jaan napisał(a):

Tutaj mamy archiwalia nadawcy publicznego. Ja opisują sytuację z perspektywy dostępu do kultury i historii, którą są właśnie stare materiały produkowane przez TVP. To jest obecnie obszar bez żadnych regulacji. Obszar, gdzie nawet TVP nie posiada praw do części swoich archiwów. 

Nie wiem skąd ta informacja że TVP nie posiada praw do niketórych utworów które wytworzyła. 

Zasada jest prosta i uregulowana dawno. Masz prawo do nagrywania utworu prywatnie i odtwarzania prywatnie. Bez zgody autora nie masz prawa go publicznie wykorzystywać. Nie ma znaczenia czy mówimy o podmiocie prywatnym czy publicznym. 

 

Co do podkładów muzycznych nie wiem czy jest tak jak opisujesz. Faktem jest że rożne filmiki je zawierają. Ale tu znów działa ta sama zasada. To właściciele praw mają tu pozycję dominującą i decydują na co mogą zezwolić. Z formalnego punktu widzenia jest to już odtwarzanie publiczne utworu i gdyby się uprzeć można mieć za to także kłopoty. 

 

Wszystkie te kwestir reguluje ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych. 

 

Nic nie stoi na przeszkodzie aby osoba ktora chce tworzyć takie archiwum na YT dogadała się z TVP, zawarła umowę i robiła to za zgodą właściciela praw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj czytałem nieco inaczej. Wydaje mi się, ze takich informacji będzie więcej w najbliższym czasie. Jak kilka dni temu można było wyczytać przy artykule dotyczącym Edyty Lewandowskiej z dziennikarzami TVP " w zawieszeniu " zaczął kontaktować się pełnomocnik TVP. Czyli po ponad 2 miesiącach zaczęto porządkować te sprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

Nie wiem skąd ta informacja że TVP nie posiada praw do niketórych utworów które wytworzyła.

 

http://re-sources.uw.edu.pl/reader/zamkniete-archiwa-publiczne-tvp-relacja-z-researchu/

 

7 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

Co do podkładów muzycznych nie wiem czy jest tak jak opisujesz. Faktem jest że rożne filmiki je zawierają. Ale tu znów działa ta sama zasada. To właściciele praw mają tu pozycję dominującą i decydują na co mogą zezwolić.

 

Dokładnie tak. Na YT największe wytwórnie zezwalają na użycie muzyki bez zgody. Natomiast na TikTiku ostatnio wycofała się Universal Music Group. Na YT na razie nie ma problemów. Jak widać można się dogadać z pożytkiem dla kultury.

 

Najlepiej opisuje to sam YouTube: https://support.google.com/youtube/answer/7071269?hl=pl

 

Cytat

Dekady temu fani dzielili się ulubionymi utworami lub występami za pomocą składanek na kasetach magnetofonowych. Dziś zostało to przeniesione do internetu. Tysiące wytwórni i właścicieli praw ma podpisaną umowę licencyjną z YouTube, dzięki której mogą oni zachować filmy fanów i zarabiać na nich.

 

Obecnie przychody z treści przesłanych przez fanów stanowią 50% przychodów branży muzycznej w YouTube.

 

 

 

 

Edytowane przez jaan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niestety dostępu do całości, ale już początek zaczyna się dość ciekawie. Pewnie za chwilę inne portale podchwycą temat to dowiemy się więcej. Temat traktuje o korupcji TVP za czasów Kurskiego https://www.newsweek.pl/polska/polityka/korupcja-w-tvp-kurskiego-producent-twierdzi-ze-musial-zaplacic-05-mln/bvhmx97

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, fanbonda napisał(a):

Wczoraj czytałem nieco inaczej. Wydaje mi się, ze takich informacji będzie więcej w najbliższym czasie. 

No to w takim razie oczekuje statementu od Agnieszki Oszczyk na jednym z jej kolejnych live'ów na Facebooku. 

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ipo napisał(a):

Pewnie za chwilę inne portale podchwycą temat to dowiemy się więcej. Temat traktuje o korupcji TVP za czasów Kurskiego

To wszystko według portalu wPolityce zemsta na Kurskim przez "grupe wejście".

https://wpolityce.pl/polityka/683836-ujawniamy-grupa-wejscie-planuje-zemste-na-kurskim

 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...