Skocz do zawartości

Prawa do transmisji sportowych


adrian 18
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W związku ze zbliżającym się kolejnym przetasowaniem na rynku praw sportowym pomyślałem, że warto by było zobaczyć jak historycznie kształtowali się nadawcy danych rozgrywek.
Może ma ktoś zestawienie kto i w jakich latach transmitował w Polsce następujące rozgrywki:

  • Liga Mistrzów
  • Liga Europy/Puchar UEFA
  • Liga polska
  • Liga angielska
  • Liga hiszpańska
  • Liga niemiecka
  • Liga włoska
  • Liga francuska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W związku ze zbliżającym się kolejnym przetasowaniem na rynku praw sportowym pomyślałem, że warto by było zobaczyć jak historycznie kształtowali się nadawcy danych rozgrywek.

Może ma ktoś zestawienie kto i w jakich latach transmitował w Polsce następujące rozgrywki:

  • Liga Mistrzów
  • Liga Europy/Puchar UEFA
  • Liga polska
  • Liga angielska
  • Liga hiszpańska
  • Liga niemiecka
  • Liga włoska
  • Liga francuska

 

Ligę Mistrzów akurat łatwo, bo ją pokazywała TVP od 1992 do 2000 roku a w latach 1999-2000 razem z Wizją Sport, od 2000 do 2003 Polsat,Polsat Sport i TV4, od 2003 do 2006 Polsat Sport i TVP a od 2006 do dzisiaj n,nc+ a na otwartej do 2009 było w TVP, potem 2009-2012 Polsat a od 2012 znowu ma TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ligi polskiej, to od 1994 r. pokazuje ją CANAL+. Początkowo testowo. W 1995 r. podpisali umowę na 3 lata. W 1998 r. mieli na wyłączność, ale w 1999 r. odstąpili część TVP, a Legia Warszawa i Wisła Kraków wyłamały się z tego i nawiązały współpracę odpowiednio z TVN i Wizją Sport, które pokazywały u siebie mecze Legii w Warszawie i Wisły w Krakowie w sezonie 1999/2000. W 2000 r. z inicjatywy Bońka CANAL+ podpisało 5-letnią z PZPN na wyłączność odnośnie praw do 1 Ligi (obecnie Ekstraklasa) i 2 Ligi (od początku sezonu 2000/2001 do zakończenia sezonu 2004/2005), a jej wartość wynosiła $100 000 000. W 2008 r. doszło do podziału Ekstraklasy z Orange sport, który pokazywał mecze, których nie było w CANAL+. Tak było do końca sezonu 2010/2011. W 2011 r. Ekstraklasa była chyba najszerzej pokazywana w telewizjach komercyjnych, ponieważ całość ponownie była w CANAL+, ale także poniedziałkowe mecze w Eurosporcie 2 oraz 4-5 spotkań w Polsacie Sport. Tak do 2014 r. Umowy się pokończyły i przez rok CANAL+ ponownie całość tylko u siebie. Ostatni przetarg był w 2015 r. i jak wiemy CANAL+ utracił wyłączność na rzecz Eurosportu, który pokazuje 2 mecze bodajże. Obecna umowa jest ważna do końca sezonu 2018/2019. W ciągu tych wszystkich lat jeszcze TVP coś pokazywała i pokazuje, ale nie wiem jak to dokładnie wygląda.

 

Premier League chyba od prawie samego początku ma CANAL+.

 

Bundesliga do 2006 r. była w Polsacie Sport. Od kiedy? Nie wiem. Później rozgrywki przeszły do SportKlubu. Od 2007 r. do 2009 r. (nie mam pewności, jak coś to niech ktoś mnie poprawi) można było ją oglądać także w nSport HD. Od 2009 r. do końca obecnego sezonu prawa są w Eurosporcie. Od przyszłego sezonu niemieckie rozgrywki będą w Eleven Sports Network.

 

Seria A do 2012 r. była w CANAL+. Prawa później przeszły do nSport HD. W 2013 r. prawa wróciły do CANAL+ za sprawą połączenia CYFRY+ z n. Od sezonu 2013/2014 przez dwa kolejne lata liga włoska była w nc+ i Orange sport. Od 2015/2016 transmisje są w Eleven Sports Network.

 

Ligue 1 też w CANAL+ była chyba od zawsze. Natomiast w czasie nadawania Orange sport, od jego początku do końca sezonu 2011/2012 były także tam. Od 2015/2016 rozgrywki są w Eleven Sports Network.

 

Ligę hiszpańską w 2006 r. CANAL+ mógł stracić na rzecz powstającego wtedy SportKlubu. Jednak węgierski nadawca przegrał. I tak do 2015 r. La Liga była w CANAL+. Od 2015/2016 rozgrywki są wiadomo gdzie.

 

Jeżeli coś nie tak napisałem, to mnie poprawić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reszta się chyba zgadza :)

 

A wiesz od kiedy dokładnie CANAL+ zaczął pokazywanie Premier League, Serie A, Ligue 1 i La Ligi? :)

 

Bo Wizja Sport z ligowych rozgrywek, poza polską, miała chyba szkocką, holenderską i portugalską i nic poza tym, tak?

Edytowane przez Emil.1603
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria A do 2012 r. była w CANAL+. Prawa później przeszły do nSport HD. W 2013 r. prawa wróciły do CANAL+ za sprawą połączenia CYFRY+ z n. Od sezonu 2013/2014 przez dwa kolejne lata liga włoska była w nc+ i Orange sport. Od 2015/2016 transmisje są w Eleven Sports Network.

Reasumując Serie A była pokazywana przez:

 

1 - Filmnet

2 - Canal+

3 - Polsat Sport

4 - nSport

5 - Orange Sport

6 - Eleven

 

Serie B pokazywana była też w Eurosporcie 2 i chyba też w Polsacie Sport jeśli mnie pamięć nie myli (sezon 2006/2007).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach kiedy Polsat Sport miał prawa TV do meczów domowych konkretnych drużyn Serie A dzięki czemu ceremonię wręczenia Scudetto za sezon 2009/2010 abonenci Canal+ nie mieli okazji obejrzeć, bo była transmitowana przez Polsat Sport/Extra. 

Edytowane przez Project_ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...