Skocz do zawartości

Skąd radia biorą piosenki


kamiloooinspektor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już to nie mp3

 

Jasne że MP3. W stacjach lokalnych grają tak (przynajmniej w niektórych) To że napisali na Wikipedii to nie znaczy że tak jest w rzeczywistowści

 

Zresztą już dysk 80 GB wystarczy dla typowej rozgłośni radiowej bo i tak góra 30-40 utworów w playliście mają.

 

Oczywiście żadna stacja radiowa nie ma takiej krótkiej playlisty, np. Eska wyemitowała wczoraj 115 niepowtarzalnych piosenek (na 223 odtworzenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

115-223 = 108 - czyli 108 piosenek było powtórzonych. Dzisiaj zapewne te 115 zostanie powtórzonych... Zresztą co za różnica - same powtórki i plajlisty wszędzie! Spokojnie dysk 80 GB z wyprzedaży wystarczy nawet na format WMA biorąc pod uwagę "szeroki zakres" ofert muzycznej stacji radiowych (większości). No dobra - 1 TB za 400 zł i mają miejsce na piosenki do końca świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...
  • 1 rok później...

Ja mam pytanie czy rozgłośnie kasują utwory z bazy? Pytam się ponieważ Radio Olsztyn rok temu twierdziło iż "Przez Twe Oczy Zielone" czy "Jesteś Szalona" nie mają choć sami na własnej antenie grali w 2017 roku.

Dowody: Playlista Radia Olsztyn z 1.01.17, 30.05.17 i 31.12.15.

https://www.odsluchane.eu/szukaj.php?r=63&date=31-12-2015&time_from=18&time_to=20

https://www.odsluchane.eu/szukaj.php?r=63&date=01-01-2017&time_from=0&time_to=2

https://www.odsluchane.eu/szukaj.php?r=63&date=30-05-2017&time_from=10&time_to=12

Screen SMS.

 

IMG_20230423_211344.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio nie może sobie pobrać utworu dostępnego gdziekolwiek, musi zakupić dany materiał by mieć prawo do odtwarzania.  

 

Tak samo jest z prawem do posiadania na nośnikach czy w wersji elektronicznej, nie  jest wieczne i nawet jeśli dysponowali materiałem to pewnie nie mają już do niego praw by go odtwarzać  albo materiał nie jest dostępny w odpowiedniej wersji jakościowej do odtworzenia na antenie. 

 

Poza tym radio płaci za odtworzenie każdego utworu na antenie, jeśli z kolei piszą że nie mają utworu to  pewnie płacenie za jednokrotne odtworzenie utworu jest nie opłacalne a nikt nie zamierza wykupywać minimalnego pakietu do odtworzenia np. 10 czy 20 razy na antenie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może @STARS.TVwypowie się, jak to jest, skoro kiedyś pracował w radiu? Gdzieś czytałem, że radio może mieć utwór z dowolnego źródła, byle tylko odprowadzało tantiemy do ZAiKS itp. Tam chyba nie ma czegoś takiego, jak wykupywanie ilości odtworzeń?

Edytowane przez Mr. Music
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś gruba fantastyka tu idzie :)

Przez 13 lat mojej pracy w radiu i ponad 10 w STARS TV nikt nie pytał skąd wziąłeś piosnkę lub teledysk. 

Natomiast co do płacenia za emisję. Wszystkie stacje radiowe czy telewizje muzyczne muszą podpisać umowy z ZAiKS, ZPAV, STOART i SAWP. Umowy są ryczałtowe i wyrażone w % od przychodów. Co ważne nie od dochodów tylko przychodów. Taka umowa oznacza, że nie płacisz za emisję każdej piosenki z osobna. Zapłacisz tę samą kwotę niezależnie od tego czy wykorzystasz 100 piosenek czy dziesięć tysięcy. Kwartalnie lub miesięcznie wysyłasz raport emisyjny a później organizacje zajmują się dzieleniem kasy wśród artystów. Tyle :)

 

p.s.

odpowiedź "nie mamy w bazie" oznacza, że nie mamy wgrane do systemu emisyjnego bo nie gramy takiej muzyki, wysyłamy zamawiającego na drzewo, cokolwiek :)

Edytowane przez STARS.TV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak prosto bo masz aż 3-4 instytucje do opłacenia, zwykle to opłaty związane z czasem odtwarzania muzyki w czasie  doby a potem uzależnione od dochodów.  Jak widzę @STARS.TVo tym wspomniał. 

Poza tym sami artyści czy ich reprezentanci mają prawo skorzystać z prawa do wykorzystywania utworu i dopiero  jego legalne zakupienie pozawala na odtwarzania publiczne w celach biznesowych. 

 

Wiem że radia korzystają z różnych baz danych o utworach by były łatwo osiągalne nawet w czasie audycji do odtworzenia ale i zdarzają się utwory do których musi osobno nabyć radio te prawo.

Dozwolony użytek jest równoznaczny z możliwością korzystania z dzieła w celach osobistych, czyli może sobie odsłuchać sam poza anteną za to użytek w celach biznesowych będzie zabroniony bez uiszczenia opłaty na korzyść właściciela praw. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z utworami muzycznymi, ale z programami komputerowymi w firmach jest tak, że posiadać program na płycie, zewnętrznej karcie pamięci możesz jeśli nie masz licencji na jego użytkowanie, ale nie wolno go mieć zainstalowanego na żadnym stanowisku.

Z muzyką jest szczególnie trudno, gdyż prawa są rozproszone.

Zawsze miałem przekonanie że płaci się także od każdej emisji utworu, tak na logikę, ale widzę że to zupełnie nie ten kierunek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz licencję możesz i nawet mieć ale zainstalować możesz tylko na tylu urządzeniach na ile ją masz albo posiadasz kluczy. To że masz np. 2 klucze sprzętowe z którymi działa program nie znaczy że mozesz mieć zainstalowane na 10 kompach i przenosić sobie klucze. 

 

Od emisji utworow inaczej jest rozliczane i jak widzisz od jednych płaci się w całości opłat odprowadzanych do odpowiednich instytucji  a inne mogą być objęte jeszcze innymi opłatami. Tym raczej się zajmuje program prowadzący statystyki. 

 

Miałem przypadek znajomych prowadzących radio internetowe, bez reklam, opłat ot tak dla przyjemności i po kilkukrotnym odtworzeniu różnych utworów jednego zespołu odezwał się prawnik zespołu żądając uiszczenia opłaty o której wspomniałem wyżej. Na szczęście mogli wykazać ze nie działają w celach biznesowych. 

 

A co do tego braku w bazach, to słuchając radia często się zdarzało mi słyszeć w różnych audycjach że utwory nagle znikały z bazy danych jeśli miały być odtwarzane mimo że wcześniej były nadawane. Tu można postawić na złośliwość prowadzącego bo nie lubi zespołu albo na prawa do odtwarzania. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Ktosiu napisał(a):

zdarzało mi słyszeć w różnych audycjach że utwory nagle znikały z bazy danych jeśli miały być odtwarzane mimo że wcześniej były nadawane. Tu można postawić na złośliwość prowadzącego

Z Radiem Olsztyn to było tak iż jednemu zagrali utwór z internetu,a innym razem mówili że nie mogą zagrać, a przecież grali.

Jak prosiłem o zagranie Teresy Werner lub "Jeden Taniec Jedna Noc" dostałem odpowiedź iż szefostwo zakazało grania z internetu.Dodam iż Radio Olsztyn jednak wyemitowało moją prośbę muzyczną ale dopiero 31.12.22 po 23:00.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec polecam poczytać jeśli cie tak to interesuje, masz trochę o opłatach za utwory i sposobie jakim się zarządza systemem, skąd wiedzieć za co płacisz a co możesz grać bez dodatkowych opłat. 

 

https://serwisy.gazetaprawna.pl/prawo-autorskie/artykuly/1192829,udostepnianie-muzyki-pytania-i-odpowiedzi.html

 

 

Przedstawione na przykładach użytkowników prywatnych czy firm ale to nie znaczy że identyczne prawa nie są stosowane w radiu czy telewizji. Wręcz są i są bardziej rygorystycznie przestrzegane pod względem opłat.   Przy zarządzaniu gdzie jakaś rozgłośnia jest tylko częścią większej sieci zajmuje się tym zwykle główny osrodek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie cały czas zastanawia skąd taka bieda i ubóstwo w Radiu Złote Przeboje pod względem muzyki? Jakoś inne stacje radiowe Agory jak choćby Radio Pogoda potrafią puścić jakąś piosenkę spoza bazy, tylko nie ZP. To mnie załamuje, bo tak byłem związany z tym radiem. Jeszcze w roku 2006 i 2007 jak Radio Złote Przeboje Elita było lokalne w Bydgoszczy, to dzwoniłem do DJ-ów i sprawdzali mi bazę muzyczną jakie piosenki mają, a jakich nie. Starałem się zawsze wybierać coś czego nigdy nie grali i zamawiałem w audycji "Twoje 3 złote przeboje" bo godzinie 10 rano. Potem jak Radio to stało się centralne to o zamawianiu piosenek nie było mowy z pewnymi wyjątkami. W latach 2010-2012 w październiku podczas zmiany czasu na zimowy robiono plebiscyt na najlepszą playlistę jaka ma polecieć w nocy w tej dodatkowej godzinie zmianoczasowej. Ludzie proponowali różne piosenki i 2-krotnie moja koleżanka wygrała i zagrali dla niej playlistę z utworami, jakich nawet w bazie nie mieli! Poleciały one bez rejestru (nie wyświetlały się w Tuba.FM), ale poleciały!! Czyli jakoś musieli je zdobyć aby móc wyemitować na antenie.

Do roku 2018 nie było tak nudno jeśli chodzi o ZP bo bywała zróżnicowana playlista, były tematyczne weekendym Złota 20 gdzie faktycznie ludzie głosowali a nie to co teraz że nawet czasem nie ma jak zagłosować a oni i tak puszczają listę przebojów na którą ludzie rzekomo głosowali, oczywiście same oklepańce ze stałej playlisty. Ta pani dyrektor Joanna Sołtysiak musi mieć coś nie równo pod sufitem że puszcza ciągle to samo i nawet żadnej piosenki na okazję nie zagra. Na wirtualnemedia ktoś napisał że ona opiera się głównie na badaniach i nie pozwala nic innego zagrać. Czy to jest dobre? Nie sądzę, to sprawia że w radiu jest mega nudno i ciągle grane jest to samo bez jakichkolwiek odmian. Może czas najwyższy jak teraz Agora wykupiła Eurozet żeby panią Sołtysiak umieścić do innej rozgłośni, a ZP niech ponownie zacznie być takie jak dawniej. Myślicie że jest to do zrealizowania? Bo już w głowę dostaję od tej monotonii i bezczelności pani Sołtysiak która nawet na jakiegokolwiek maila nie raczy odpisać!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie dlaczego niektóre stacje radiowe od dłuższego czasu grają w kółko to samo? Rozumiem koszty, ale bez przesady...

 

Tutaj moja lista piosenek puszczanych w Meloradiu, których nienawidzę:

sanah - Najlepszy dzień w moim życiu

Rema / Selena Gomez - Calm Down

Ignacy - To Co Mam

Coldplay x BTS - My Universe

OneRepublic - Run

Kwiat Jabłoni / Julia Pietrucha - Drogi Proste

sanah - Nic Dwa Razy (W. Szymborska)

Rosa Linn - Snap

Ignacy - Czekam Na Znak

OneRepublic - Sunshine

Igo - Helena

OneRepublic - I Ain't Worried

 

Lista moich znienawidzonych piosenek granych w RMFie:

Grzegorz Hyży - Pod Wiatr

Savage - Only You (bez przesady... to nie VOX FM)

Rihanna - Only Girl

Taylor Swift - Shake It Off

Cleo - DOM

Grzegorz Hyży / TABB - Wstaję (fuj)

Inagine Dragons - Belivier

Yugopolis & Maciej Maleńczuk - Ostatnia Nocka (nie, nie, nie i jeszcze raz nie!)

Edytowane przez BiL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2023 o 15:54, wardabydzia napisał(a):

A mnie cały czas zastanawia skąd taka bieda i ubóstwo w Radiu Złote Przeboje pod względem muzyki? Jakoś inne stacje radiowe Agory jak choćby Radio Pogoda potrafią puścić jakąś piosenkę spoza bazy, tylko nie ZP. To mnie załamuje, bo tak byłem związany z tym radiem. Jeszcze w roku 2006 i 2007 jak Radio Złote Przeboje Elita było lokalne w Bydgoszczy, to dzwoniłem do DJ-ów i sprawdzali mi bazę muzyczną jakie piosenki mają, a jakich nie. Starałem się zawsze wybierać coś czego nigdy nie grali i zamawiałem w audycji "Twoje 3 złote przeboje" bo godzinie 10 rano. Potem jak Radio to stało się centralne to o zamawianiu piosenek nie było mowy z pewnymi wyjątkami. W latach 2010-2012 w październiku podczas zmiany czasu na zimowy robiono plebiscyt na najlepszą playlistę jaka ma polecieć w nocy w tej dodatkowej godzinie zmianoczasowej. Ludzie proponowali różne piosenki i 2-krotnie moja koleżanka wygrała i zagrali dla niej playlistę z utworami, jakich nawet w bazie nie mieli! Poleciały one bez rejestru (nie wyświetlały się w Tuba.FM), ale poleciały!! Czyli jakoś musieli je zdobyć aby móc wyemitować na antenie.

Tak samo również RMF MAXX. Jeszcze do niedawna w MAXX Reels i MAXXStory leciały piosenki często stare, spoza playlisty (szczególnie w MAXX Reels). Teraz nie ma MAXX Reels w ogóle, nawet na MAXXStory lecą piosenki z playlisty Radia Gra, a nie piosenki ze starego MAXXa. Nawet obecnie playlista MAXXa nie jest dobra. W większości to pochodna Eski i RMF FM, i często grają to samo, co na RMF i Esce (mogliby zagrać np. Kill Bill SZA-y czy CUFF IT Beyonce, ale niestety, rynkiem rządzi pieniądz). Często dominuje tu muzyka pop znana z innych stacji, a dawniej to dominowała muzyka elektroniczna/dance, a jeszcze dawniej (w 2005-07 r.) dominował hip-hop i r&b z Stanów na czele z królującą elektroniką. Nawet w latach 2008-11 stacja nieco się odróżniała od Eski, poprzez np. nie granie polskich piosenek w dzień. A teraz: w dzień w dzień to samo jak na RMF głównym. Widać, że od kiedy Czerwiński jest muzycznym, to MAXX ma w większośći tą samą bazę utworów, co na RMF FM (+ parę piosenek, które usłyszysz z łatwością na Esce czy na Voxie).

Tak samo, na stacjach komercyjnych (poza np. Kolorem czy internetowymi) leci mniej nowości z USA niż kiedyś . Dlaczego? Bo koszty? Bo wolą bardziej europejskie piosenki niż amerykańskie? Czy preferencje Polaków? Czy to, kiedy został wydany singiel na długo przed premierą albumu, na którym będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, NippyToadster napisał(a):

 na stacjach komercyjnych (poza np. Kolorem czy internetowymi) leci mniej nowości z USA niż kiedyś . Dlaczego? Bo koszty? Bo wolą bardziej europejskie piosenki niż amerykańskie? Czy preferencje Polaków? Czy to, kiedy został wydany singiel na długo przed premierą albumu, na którym będzie?

Koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...