Skocz do zawartości

tp. 15 (11,508 GHz, pol. V) - transponder TVN


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak szczerze od chwili przejścia DVB-S2 11508V czyli przeszło dekadę temu już ta częstotliwość gorzej odbierała niewiem czy to nie była wtedy wina przeciążenia częstotliwości lat wcześniej przez analogowy TVN oraz testową wersję TVN HD 720p.Zwłaszcza w 2014 przez dekoder Polsatu jeszcze pierwszy Samsung HD gdzie byle zachmurzenie i deszcz i już klatki sygnału.Obecnie inny odbiornik a jakość pośrednia choć sygnał czasowo zgasł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja jestem ciekaw czy jest szansa by przywrócić 11,508 GHz do stanu używalności takiej jak w przypadku transponderów gdzie znajdują się stacje telewizyjne i radiowe odbierane w Polsce. Nie wiadomo nawet co jest powodem sporej awaryjności częstotliwości która to pada już nawet lekkim poruszeniu anteny przez nawet lekki wiatr przy jej dobrym ustawieniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Poland napisał(a):

Ja jestem ciekaw czy jest szansa by przywrócić 11,508 GHz do stanu używalności takiej jak w przypadku transponderów gdzie znajdują się stacje telewizyjne i radiowe odbierane w Polsce. Nie wiadomo nawet co jest powodem sporej awaryjności częstotliwości która to pada już nawet lekkim poruszeniu anteny przez nawet lekki wiatr przy jej dobrym ustawieniu. 

Nie wiem o czym piszesz? Od lat nie mam problemów z odbiorem tego transpondera. Podobnie jest zresztą na antenach które ustawiałem u wielu ludzi - i to na różnej wielkości antenach. Owszem, sygnał stosunkowo szybko zanika przy opadach lub zachmurzeniu na małych czaszach. Ale nie tylko 11508V traci wówczas sygnał.

Przy ulewie i gęstych burzowych chmurach, nawet 120 nie daje rady. :!:

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z odbiorem mają zwykle ci co na szybkiego ustawiają anteny na podstawie wskazań tunera  albo antenę ustawia specjalista ze wskaźnikiem a nie z profesjonalnym miernikiem SAT. 

 

To jeden z silniejszych transponderów więc spokojnie może być trochę odstrojony by dopasować odbiór innych słabszych, ustawiony prawidłowo daje 14-16 dB , prawidłowo działa też przy poziomie 12-13 dB i takie powinny być właściwe wskazania miernika. 

Czasami problemem jest tylko przesterowanie, niektóre tunery po prostu nie radzą sobei za dobrze z silnym sygnałem zwłaszcza przy multiswitchach albo na dużych antenach powyżej 90 cm.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Poland napisał(a):

Ja jestem ciekaw czy jest szansa by przywrócić 11,508 GHz do stanu używalności takiej jak w przypadku transponderów gdzie znajdują się stacje telewizyjne i radiowe odbierane w Polsce. Nie wiadomo nawet co jest powodem sporej awaryjności częstotliwości która to pada już nawet lekkim poruszeniu anteny przez nawet lekki wiatr przy jej dobrym ustawieniu. 

Panie, na tym tp kiedyś nadawał analogowy RTL7 (11489/V) i już wtedy sygnał był mega słaby, tak więc sorry taki mamy klimat. 😏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2023 o 10:20, Poland napisał(a):

Ja jestem ciekaw czy jest szansa by przywrócić 11,508 GHz do stanu używalności takiej jak w przypadku transponderów gdzie znajdują się stacje telewizyjne i radiowe odbierane w Polsce. Nie wiadomo nawet co jest powodem sporej awaryjności częstotliwości która to pada już nawet lekkim poruszeniu anteny przez nawet lekki wiatr przy jej dobrym ustawieniu. 

Znowu zaczynasz swoje. Tam jest mocny sygnał. Tylko wymaga prawidłowego ustawienia anteny. Jak byś mieszkał w mojej miejscowości to bym się poświęcił i ci to ustawił bo ile lat można czytać takie herezje 😎

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj poprosiłem brata by ogarnął sprawę z anteną i odbiorem satelitarnym na swoich dwóch dekoderach. Przyczynami podjęcia przez nas naprawy były zacinki na Polsacie i zanikające 11,508 GHz na sprzęcie od Polsatu Box czyli HD 6000 i Evoboxie PVR. W trakcie ustawiania dokonałem ciekawego odkrycia a mianowicie nagle wspomniana częstotliwość zaczęła odbierać lepiej niż transponder na którym jest TV Puls. Na 11,508 GHz mam bowiem średnio 13,6 dB (max. 13,8 dB) przy jakości i sile sygnału powyżej 80% zaś przy podobnych pomiarach 10,796 GHz wyciąga tylko 12,1 dB. Mam zatem pytanie a mianowicie jak mniej więcej wygląda u was sytuacja na wspomnianych częstotliwościach i innych „polskich" parametrach które to zazwyczaj uchodzą za słabe? Mam nadzieje że zmiany satelit na Hot Birdzie nie popsują mi odbioru bo kwestie z pogodą przy 11,508 GHz zaczynam powoli ogarniać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, nie masz kompletnie pojęcia o czym piszesz i co porównujesz. Niestety nic nie odkryłeś tylko przekręciłeś delikatnie konwerter odstrajając inne.  

By cokolwiek porównywać należy mieć miernik a nie tuner jako wskaźnik który nie pokazuje prawidłowych pomiarów tylko z d..y obliczone jakieś tam dane przez oprogramowanie. Poza tym Polska znajduje się zwykle na skraju odbioru wiązek transponderów z  HotBird  wiec będą różne warunki odbioru dla zachodniego czy wschodniego położenia anteny. 

 

Ty chyba nie masz pojęcia o tym że rozbieżność siły sygnału z  transponderów na HotBird jest dość duża i różnice 2-3 dB nie są jakimś szczególnym przypadkiem. Poza tym ustawienie konwertera się uśrednia do płaszczyzny ekliptyki, niestety ustawienia  transponderów w stosunku do niej  nie są identyczne.   Uśrednianie polega na prawidłowym ustawieniu skosu konwertera dla kilkunastu transponderów. 

 

Tego transpondera nie ustawia sie na maksymalny sygnał, bo spada na większości innych przy wskazaniach z miernika 11-12 dB sygnał jest bardzo dobry dla każdej instalacji. 

 

Dla porównania u mnie 100 cm antena 15-16  dB wręcz przesterowany sygnał i zakładam tłumik, drugi transponder ma 13 dB. Żaden z transponderów z polskimi programami nie ma mniej niż 11-12 dB.  Na pewno masz średnią antenę, mniejszą niż 80 cm przynajmniej.

 

p.s. mogę się nawet założyć że po takim odkryciu niektóre programy mają gorszy odbiór i wyraźny spadek siły sygnału. Będzie to wyraźnie widoczne to od razu przy gorszej pogodzie. 

Nie patrz się na to co poprawiłeś ale sprawdź gdzie indziej co zrypałeś przy okazji. 

Na antenach większych niż 80 cm mniej widać takich różnic w poziomach sygnału i zwykle na nich jest zawsze prawidłowy odbiór.   

 

Jeszcze jedno, transpondery 10,796 GHz  i  11,508 GHz  są na różnych satelitach więc praktycznie nigdy nie będą nadawały z identycznymi parametrami. 

Edytowane przez Ktosiu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uściśnienia podanych przeze mnie informacji dodam że jako pomiar sygnału używane były częstotliwości głównych stacji takich jak nie tylko TVN czy TV Puls ale też TVP1 i Polsat. 

Miernik u mnie w domu jest ale tym razem nie był używany gdyż wcześniej niestety się zbyt dobrze nie spisał przy ustawianiu. Ustawianie na podstawie pomiarów z dekodera jest lepsze w sytuacji jedna osoba ustawia a druga mówi jaki jest odbiór a tak było w wspomnianym przeze mnie przypadku. Transponder TVNu na 11,508 GHz robi w tym przypadku za punkt wyjściowy gdyż jego ogarnięcie pomaga w odbiorze reszty stacji choć ich sprawdzenie też jest konieczne. 

Antena u mnie to typowa oferowana przez Polsat Box jeszcze w czasach Cyfrowego Polsatu a więc prawdopodobnie 80 cm. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieumiejętne obchodzenie się z czaszą w czasie ustawiania, może doprowadzić do mniejszego lub większego jej odkształcenia. A to skutkuje jeszcze większymi różnicami w parametrach odbiorczych określonych transponderów - aż do zaniku sygnału na niektórych.

W dniu 16.03.2023 o 21:24, Poland napisał(a):

jak mniej więcej wygląda u was sytuacja na wspomnianych częstotliwościach i innych „polskich" parametrach które to zazwyczaj uchodzą za słabe?

11449H MHz (m.in. TVP1) jest jednym z najlepszych "polskich" transponderów. Różnica MER miedzy nim, a najsłabszymi może dochodzić do 2-3 dB -  zależności od wielkości czaszy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Ktosiu napisał(a):

na antenach większych niż 80 cm mniej widać takich różnic w poziomach sygnału i zwykle na nich jest zawsze prawidłowy odbiór.   

10,796 GHz  i  11,508 GHz  są na różnych satelitach więc praktycznie nigdy nie będą nadawały z identycznymi parametrami. 

 

U mnie ten całkiem stary Corab 90 , na Signalu jak i na Cryptoboxie wychodzi że ciut słabszy jest 10.796 od 11,508.

Ale miałem okazję się przekonać, że jednak jest odwrotnie i ważniejszy jest 11.508.

Antena z logo Polsatu chyba 70 albo i ta jeszcze mniejsza, na pewniaka wyżyłowałem na maxa 10.796

odpinam kabelek , a tu za chwilę słyszę , ee  TVN-y nie lecą...

No to po wejściu w ten wskaźnik odpustowy  Sig 5150 pokazał 0% na 11.508

Kolejne dopieszczenie i już było wszytko ok :)

Nie wiem czy też dobowe wahania wpływają na te tvn-y  , fakt pogoda prawie deszczowa była.

Teraz już wiem, że jednak lepiej nie kierować się tym 10.796.

Ale aby łatwiej było w ogóle coś na pierwszy strzał złapać z 13e

to wychodzi że Tp od AL Jazzera  pokazywał u mnie iż jest najmocniejszy - 11.137  14,5 dB

Może u innych on nie jest najsilniejszy, ale tak wynikło jak sprawdzałem wszytkie

po kolei , od 10.719 do 12.7xx

 

 

Edytowane przez irdeto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Poland napisał(a):

Ustawianie na podstawie pomiarów z dekodera jest lepsze w sytuacji jedna osoba ustawia a druga mówi jaki jest odbiór a tak było w wspomnianym przeze mnie przypadku. Transponder TVNu na 11,508 GHz robi w tym przypadku za punkt wyjściowy gdyż jego ogarnięcie pomaga w odbiorze reszty stacji choć ich sprawdzenie też jest konieczne. 

Antena u mnie to typowa oferowana przez Polsat Box jeszcze w czasach Cyfrowego Polsatu a więc prawdopodobnie 80 cm. 

 

 

Przy cyfrowym sygnale albo jest albo nie ma sygnału  patrzenie we wskazania tunera to głupota, miernik posiada wszystkie potrzebne dane do odczytania dokładnego sygnału wraz z jakością tego sygnału z transpondera.  

Ustawianie na oko jest tylko przypadkowym ustawianiem a nie na podstawie jakości sygnału. Przy złym ustawieniu anteny i konwertera wyniki nie są prawidłowe i bez problemu mogą być większe niż poprawnego odbioru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Po przeniesieniu źródła sygnału na nowego satelitę Hot Bird G (31.05.2023) transponder o częstotliwości 11508 V jest już nadawany z bardzo dobrymi parametrami SNR/MER, tak jak pozostałe przeniesione na nowego satelitę częstotliwości z transponderów satelity Hot Bird C.

 

Edytowane przez support458
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...