Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W epoce TV analogowej nikt nie narzekał że do odbioru 1 programu używano pasma VHF a do drugiego UHF, Potrzebna była zwrotnica antenowa aby to TV doprowadzić sygnał jednym kablem. Potem gdy nastały TVN-y i Pulsy i Polsaty też nie wszędzie emitowano to na UHF. Np. w Częstochowie TVN nadawał analogowo na kanale 11, a pozostałe programy na 21-60. I nikt nie robił problemu.

A teraz wielkie halo że potrzebne dwie lub trzy anteny i odpowiednie sumatory. Ale mamy za to kilkadziesiąt programów z "powietrza". Dawniej można było o tym tylko pomarzyć.W blokach gdzie działa instalacja zbiorcza - należy naciskać na administrację aby zmodernizowała anteny na potrzeby Muxa 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to on w Kielcach już działa. Chcąc go odbierać to swoją zwykłą antenę siatkową musiałem przestawić w pozycji pionowej*, co powoduje, że MUX3 też działa, ale pozostałe komercyjne już niekoniecznie.

 

* Lokalizacja - Kielce centrum, antena umieszczona z tyłu za szafą. Heh. ;)

Mux8 w Kielcach nadaje w polaryzacji pionowej, a reszta w pioziomej?

Można spróbować montując siatkę pod kątem 45° zamiast pionowo.

W wątku na RadioPolsce forumowicz koło Ostródy miał problem z pogodzeniem odbioru muxa 4, który jest nadawany w V z odbiorem reszty muxów, które nadają w H. Zamontowanie siatki pod kątem 45° pomogło.

Chcesz powiedzieć, że mimo symetryzatora na kanały 21-69, odbierasz kanał 8?

Przy wystarczająco mocnym sygnale da się odebrać VHF na antenie tylko na UHF tylko, że zysk takiej anteny na VHFie jest mniejszy niż na antenie dedykowanej VHF czy obuzakresowej i poza UHFem będzie niedopasowana impendacyjnie ale jeśli przy szczęśliwie ułożonym kablu i wystarczająco mocnym sygnale da się odbierać UHF bez symetryzatora to i VHF da się odbierać pomimo tego, że poza UHFem antena nie ma tych 300 Ohm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mux8 w Kielcach nadaje w polaryzacji pionowej, a reszta w pioziomej?

Można spróbować montując siatkę pod kątem 45° zamiast pionowo.

W wątku na RadioPolsce forumowicz koło Ostródy miał problem z pogodzeniem odbioru muxa 4, który jest nadawany w V z odbiorem reszty muxów, które nadają w H. Zamontowanie siatki pod kątem 45° pomogło.

Przy wystarczająco mocnym sygnale da się odebrać VHF na antenie tylko na UHF tylko, że zysk takiej anteny na VHFie jest mniejszy niż na antenie dedykowanej VHF czy obuzakresowej i poza UHFem będzie niedopasowana impendacyjnie ale jeśli przy szczęśliwie ułożonym kablu i wystarczająco mocnym sygnale da się odbierać UHF bez symetryzatora to i VHF da się odbierać pomimo tego, że poza UHFem antena nie ma tych 300 Ohm.

Z założonym symetryatorem od kanału 21 nie da rady. Pasmo VHF jest wycięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr.Chiquita: Ta, nie mam sensu wydawać kupę pieniędzy żeby zmienić przenośną antenę na zwykłą. Ta antenka za oknem jest fajna, bo da się z niej odbierać MUX1-3 i MUX TVNów, a ja chyba ślepy i nie mam MUX8. W dodatku ta antena była dołączona do mojego przenośnego telewizora który dostałem parę dni przed Świętami 2015.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupę pieniędzy? Np. http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/346-antena-szerokopasmowa-mlog-6-69 za 30zł, albo http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/348-antena-szerokopasmowa-log-5-69 za 40zł. To żaden majątek. Jak chcesz odbierać MUX-8, to nie masz wyjścia.

Tak z ciekawości: Jaką dokładnie masz antenę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może to tylko tzw zwyczajne tropo. Jeśli sygnał na tym poziomie się utrzyma na stale to możliwe że zwiększyli moc, lub co bardziej prawdopodobne zmienili nieco kierunkowość anten i sygnał w twoim kierunku jest mniej wycięty.

 

Natomiast u siebie w Wieluniu (Łódzkie) przestawiłem nieużywaną siatkę w kierunku Zygier, ale niestety zero odbioru Mux8. Do tej anteny siatkowej zamontowałem wzmacniacz Badmora na kanaly 6-12 i też nic to nie dało.

 

PS. Znalazłem na strychu dipol od 11 elementowej anteny yagi który pracuje i jest wykonany tylko na kanał 7. Do tego zamontowałem symetryzator na częstotliwości 5-350 mhz, czyli na pasmo VHF. Dipol ten w ramach testu wystawiłem za okno w kierunku nadajnika Kalisz/Mikstat. O dziwo ten dipol na k.7 z symetryzatorem na pasmo VHF bezproblemowo odbiera kanały 26, 31, 38 i 44 czyli UHF z Mikstatu. Chyba na stale zamontuję ten dipol przy oknie i oprócz UHF z Mikstatu będę go używał do odbioru MUX8 z Kobylej Góry koło Ostrzeszowa(Wielkopolskie) na k.8. Mikstat i Kobylą Gorę mam praktycznie w tym samym kierunku. Według nieoficjalnej mapce zasięgu MUX8 z Kobylej Góry powinienem odbierać bardzo dobrze na zwykłym symetryzatorze.

 

PS2. Orientujecie się w którym etapie jest przewidziany start MUX8 z Kobylej Góry na k.8? W grudniu, czy raczej w trzecim etapie, czyli maksymalnie do połowy przyszłego roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam taka antena DIPOL-1/5-12 A0110 + zwrotnica ZA-106AMs i 8 Mux nie dziala po wyszukiwaniu kanalow stan 0 znalezionych,Oczywiscie pozostale mux-y dzialaja bez zarzutow ale z innej anteny do ktorej za pomoca rozgaleziacza dzialaja trzy telewzor .Moze ktos napisac gdzie tkwi problemy

Mam taką zwrotnicę ZA-104Ms podłączoną do anteny Dipol-4/5-12 i Mux-8 działa.W antenie Dipol-4/5-12 jest symetryzator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam taka antena DIPOL-1/5-12 A0110 + zwrotnica ZA-106AMs i 8 Mux nie dziala po wyszukiwaniu kanalow stan 0 znalezionych,Oczywiscie pozostale mux-y dzialaja bez zarzutow ale z innej anteny do ktorej za pomoca rozgaleziacza dzialaja trzy telewzor .Moze ktos napisac gdzie tkwi problemy

 Masz złą zwrotnicę. Powinieneś użyć takiej: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/akcesoria-tv-naziemnej/2685-zwrotnica-masztowa-za-104ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

witam w tej antenie symetyzator (taka blaszka do ktorej podpinany jest koncentryk )zamykane to jest w czarnej puszce.Syn zrobil maly sprawdzian do tej anteny Dipol 1/5-12-A110,podlaczyl kable ,ktore byly podlaczone pod antene na ktorej odbieraly pozostale Mux-y .P

ukazal sie Mux 8 z sila sygnalu 70 % a na Mux 1,2,i 3 byla pokseloze i sila sygnalu 50% ale duza skala bledow

Nadmieniam ze mieszkam okolo 40 km od nadajnika na PKiN w Warszawie (okolice Otwocka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zmienić zwrotnicę! Ta którą masz, na złącze TV musi dostać już zsumowany sygnał UHF i VHF. Zwrotnica ZA-104Ms Ci zsumuje dopiero sygnał z Twoich anten i będą działały MUX-y 1, 2, 3 i 8.

Edytowane przez swojadroga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja zwrotnica zsumuje sygnał UHF (MUX 1, 2, 3) lub VHF (MUX8) i radia FM. ZA-104AMs zsumuje Ci sygnał UHF (MUX1, 2, 3) i VHF (MUX8), i radio FM.

Starą antenę podłączyć musisz pod gniazdo UHF, nową podłączysz pod VHF. Pod FM - radiową.

Edytowane przez swojadroga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...