Skocz do zawartości

Multimedia


Rekomendowane odpowiedzi

@Tim Niby masz 696 postów ale jakoś rzadko Cię tu widać na tym forum.

I to jest powód minusowania postów? :shock:

 

I dlaczego dalej porównujesz UPC do Multimedia Polska ?

Dlatego, że są to sieci nadające w tym samym standardzie (DVB-C).

 

Mr.Chiquita jak też i ja pisaliśmy we wcześniejszych postach, że na dodanie nowych kanałów nie pozwala infrastruktura sieci, sieć jest niejednorodna, a dlatego jest niejednorodna ponieważ Multimedia Polska przejęła większość innych mniejszych kablówek, w których właśnie jest inna infrastruktura.

Tylko co kryje się pod magicznym pojęciem "infrastruktury sieci"? Czy chodzi o brak miejsca na aktywnych MUX-ach (to trzeba sprawdzić poprzez analizę MUX-ów), czy może brak miejsca na uruchomienie nowych MUX-ów (z powodu zajętych wszystkich częstotliwości), czy może wzmacniacze w tych miejscowościach nie pracują w pełnym pasmie (i niektórych częstotliwości nie można przez to wykorzystać), czy może w headendach nie mają sprzętu do odbioru sygnału danej stacji, a następnie umieszczenia jej na MUX-ie kablowym (o ile w MM wygląda to tak, że dany ośrodek sam musi przygotowywać każdego MUX-a, a nie ma dosyłu gotowych MUX-ów z centralnej stacji czołowej)?

 

Rozmawiałem z miejscowym technikiem i pytałem się z ciekawości jakim cudem upchnęli Eleveny nie redukując wszędzie analogu ? Odpowiedział, że to rezerwa, u mnie były jeszcze 4 wolne kanały, po dodaniu Elevenów zostały dwa albo jeden.

Skoro była rezerwa na Eleven'y (2 kanały HD potrzebujące około 22 Mb pasma), to skąd wiesz, że już nie ma żadnej rezerwy na inne kanały (przykładowo 2 Mb na tą Superstację)?

Piszesz, że u Ciebie były 4 wolne częstotliwości, a po dodaniu Eleven'ów zostały 2 albo 1. Chyba nie kumasz tematu. MUX kablowy (modulacja QAM 256, SR 6900) ma pojemność nieco ponad 50 Mb. Zakładając, że Eleven'y upakowali na nowo odpalonym MUX-ie i 2 kanały Eleven nadają z bitrate 11 Mb/s + ścieżki dźwiękowe i inne rzeczy, to masz na tym MUX-ie jeszcze około 25 Mb wolnego miejsca w null packet'ach. Nie ma takiej możliwości, aby po dodaniu 2 kanałów HD z 4 wolnych częstotliwości zrobiły się 2 czy 1, bo Eleven'y nie pochłaniają w całości nawet 1 częstotliwości. Chyba, że przy okazji rozładowali pozostałe MUX-y, przenosząc część kanałów na kolejny nowo odpalony MUX (2 MUX-y).

 

Miejsca naprawdę już prawie nie ma, bo miejsce zajmuje: analog, DTV czyli cyfrowa, VoD, telefon, Internet, a gdzie nie gdzie jeszcze wpuszczona w kabel DVB-T i tylko redukcja analogu rozwiąże problem.

Tak, tylko Ty cały czas mówisz o braku miejsca w celu odpalenia nowych MUX-ów (tutaj zgoda - redukcja analogu pozwoli na to), a ja pisałem o sprawdzeniu rezerw jakie jeszcze mogą być na aktualnie nadawanych MUX-ach (null packet'y).

 

na Twoim miejscu poczytałbym dawniejsze posty bo muszę się powtarzać z tym co już wcześniej było pisane w tym temacie.

Czytałem, ale chciałem, aby userzy mający możliwość przeprowadzenia analizy MUX-ów sprawdzili jak to faktycznie jest z brakiem tego miejsca. :razz:

 

Przykładowe zrzuty analizy MUX-a praktycznie pełnego (1,69 Mb w null packet'ach) oraz MUX-a, gdzie jest jeszcze sporo rezerwy (25,95 Mb w null packet'ach).

 

mux-1.jpg

 

mux-2.jpg

 

Mam nadzieję, że teraz już wszystko jasne.

 

Fajnie by było jakby ktoś wrzucił takie analizy MUX-ów z MM. Dobrze by było też, aby abonenci z pełną i niepełną ofertą podali ile mają aktywnych MUX-ów. W każdej miejscowości, gdzie działa MM jest modulacja QAM 256 i SR 6900?

Edytowane przez Tim
  • Popieram 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było jakby ktoś wrzucił takie analizy MUX-ów z MM. Dobrze by było też, aby abonenci z pełną i niepełną ofertą podali ile mają aktywnych MUX-ów. W każdej miejscowości, gdzie działa MM jest modulacja QAM 256 i SR 6900?

Niestety Twoje obawy są faktem.

W nielicznych już przypadkach modulacja QAM 64 (still but soon...).

Przykład: do końca października część Częstochowy.

Takich miejsc jest jeszcze trochę... Bochnia, Jasło, Sanok, część Rzeszowa, itd.

W niektórych z wymienionych wyżej lokalizacjach w zeszłym roku dość ostro wprowadzali GPON (nie tylko tam z resztą)  :mrgreen: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś dobierał multiroom w czasie trwania umowy? Ja jestem dokładnie w połowie 24-miesięcznej umowy i mógłbym to zrobić na rok.

1. Na jaką kwotę mógłbym liczyć wg Was?

2. Lepszą cenę dostanę w BOK-u czy przez infolinię?  

3. Czy jest jakaś opłata instalacyjna, której "zniesienie" można wynegocjować? Pociągnięcie dodatkowego kabla będzie jednak konieczne.

4. Czy drugi dekoder też może być PVR z twardym dyskiem?

5. A może lepiej poczekać rok do końca umowy i wtedy z negocjacjami pójdzie o wiele łatwiej?

Chciałbym to wiedzieć zanim wykonam jakieś konkretne ruchy temacie.

Z góry dzięki za info.  

Edytowane przez peterix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

[...] Tylko co kryje się pod magicznym pojęciem "infrastruktury sieci"? Czy chodzi o brak miejsca na aktywnych MUX-ach (to trzeba sprawdzić poprzez analizę MUX-ów), czy może brak miejsca na uruchomienie nowych MUX-ów (z powodu zajętych wszystkich częstotliwości), czy może wzmacniacze w tych miejscowościach nie pracują w pełnym pasmie (i niektórych częstotliwości nie można przez to wykorzystać), czy może w headendach nie mają sprzętu do odbioru sygnału danej stacji, a następnie umieszczenia jej na MUX-ie kablowym (o ile w MM wygląda to tak, że dany ośrodek sam musi przygotowywać każdego MUX-a, a nie ma dosyłu gotowych MUX-ów z centralnej stacji czołowej)? [...]

 

[...] Fajnie by było jakby ktoś wrzucił takie analizy MUX-ów z MM. Dobrze by było też, aby abonenci z pełną i niepełną ofertą podali ile mają aktywnych MUX-ów. W każdej miejscowości, gdzie działa MM jest modulacja QAM 256 i SR 6900?

 

Niestety nie mam takiej możliwości jak Ty przeprowadzenia szczegółowej analizy każdego muxa ...

Ale ogólnie u mnie (oferta jak w stopce czyli najgorsza bieda w MM), aktywnych muxów jest 16 , wiele częstotliwości (kilkanaście) jest całkowicie wolnych , wypełnienie poszczególnych muxów też jest różne, są muxy wypchane 8-mioma kanałami SD , ale i są takie na których jest tylko 1 kanał HD (rozpusta i marnotrastwo) !!!

Wolne częstotliwości oraz wolne miejsce na muxach już odpalonych są ! A możliwości technicznych niby nie ma aby uzupełnić ofertę o braki, czyżby problemem była strona "nadawcza" od strony sprzętowej ? ... nie wiem , nie mam wiedzy technicznej w tym temacie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tak samo żenującą ofertę jak kolega wyżej. Kompletnie nie znam się na muxach, bitratach i innych Gponach  :roll: ale na chłopski rozum - nie dodano u mnie Elevenów, a jest kilka dubli SD (TVP1, TVP2, ES1, ES2, TVN) Czy nie można było usunąć te duble i wpuścić Eleveny? MM chyba na kasie nie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że problem nie leży w "jakości" sieci, wolnych częstotliwościach, a w dysproporcji pomiędzy klientami korzystającymi ze starych dekoderów SD a HD. Stąd różnice w ofertach. Nie mogą wywalić kanałów w wersji SD i zastąpić odpowiednikami HD, bo spora liczba klientów ich nie uświadczy (jedynie posłucha). :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bytom: 29 częstotliwości wykorzystanych dla DVB-C, 3 dla DVB-T. W sumie 181 kanałów DVB-C (w tym PPV SD i PPV HD).

Częstotliwości dla DVB-C:

154000, 162000, 266000, 274000, 282000, 290000, 298000, 306000, 314000, 322000, 330000, 338000, 346000, 354000, 362000, 370000, 458000, 466000, 474000, 482000, 490000, 498000, 506000, 514000, 522000, 530000, 538000, 546000, 842000

Częstotliwości dla DVB-T:

212500, 219500, 226500

 

Analoga nie mam zaprogramowaniego na TV, więc częstotliwości nie spisywałem. Już niedługo przechodzę do UPC, DUK już nawet nie próbuje obiecywać, że wreszcie będzie pełna oferta. Najbardziej brak będzie SCI-FI i Universala, ale za to inne wreszcie będę miał w HD ;)

 

Edit: Też mnie zastanawia, dlaczego nie wyrzucili jeszcze dubli SD, jedyne wytłumaczenie to to, że u klientów "leży" jeszcze sporo dekoderów SD, nie chcą ich wymieniać bo to koszty... ;) Oczywiście to tylko przypuszczenia

Edytowane przez Gall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit: Też mnie zastanawia, dlaczego nie wyrzucili jeszcze dubli SD, jedyne wytłumaczenie to to, że u klientów "leży" jeszcze sporo dekoderów SD, nie chcą ich wymieniać bo to koszty... ;) Oczywiście to tylko przypuszczenia

Przypomnę, że takowa "akcja" przeprowadzana była w 2012 roku w Częstochowie, zaraz po przejęciu STREAM-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie (oferta jak w stopce czyli najgorsza bieda w MM), aktywnych muxów jest 16

 

Bytom: 29 częstotliwości wykorzystanych dla DVB-C

I to są konkrety, o które mi chodziło. :smile:

 

wiele częstotliwości (kilkanaście) jest całkowicie wolnych

Nie trzeba zatem redukować analoga, aby odpalić kolejne MUX-y (przynajmniej wyrównać ich ilość do liczby 29). No chyba, że w sieci stosowane są przestarzałe wzmacniacze, które nie obsługują zakresu tych częstotliwości.

 

wypełnienie poszczególnych muxów też jest różne, są muxy wypchane 8-mioma kanałami SD , ale i są takie na których jest tylko 1 kanał HD

Czyli rezerwa jest nawet na aktywnych 16 MUX-ach.

 

czyżby problemem była strona "nadawcza" od strony sprzętowej ?

Prawdopodobnie właśnie o to chodzi.

 

Mit z redukcją analogu, jako panaceum na wszystko został zatem obalony. :wink:

Edytowane przez Tim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powie tak jak zawsze: infrastruktura jest różna w różnych regionach - i ma rację. Nie zmienia to jednak faktu, że tam gdzie infrastruktura na to by pozwalała, można by było ofertę "wyrównywać", czego jednak MM nie czyni.

Pytanie mam do osób mających "wtyki" w MM: czy planowana redukcja analogu , będzie umożliwiała wyrównanie oferty na Południu (w sensie dodania kanałów typu TVN Fabuła, Paramount HD, itp.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umnie(Sanok-Południe) w DTV od 154.000 MHZ do ok 874 000 124 kanały DVB-C(Luka miedzy 474.000 do 874.000 sa wolne)  QAM 64 w analogu(50 kanałów) jedno pasmo zapchane  drugie nie. Ciekawe jak to z netem i z tel czy te wolne pasma ida własnie na to czy nie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, doigrali się. Pewnie teraz złożą odwołanie...

 

"UOKiK - Multimedia Polska ukarana i zobowiązana do rekompensaty publicznej

orson_dzi 22 Lutego 2016 11:43

Operator telewizji kablowej nie może gwarantować konsumentom jedynie liczby programów telewizyjnych. Umowa obejmuje również zawartość programową pakietu. UOKiK zobowiązał Multimedia Polska do rekompensaty publicznej.

Urząd ustalił, że operator w sposób jednostronny wprowadzał zmiany w pakietach programów objętych umowami z abonentami. Polegały one - obok rozszerzania oferty programowej - również na wyłączaniu niektórych kanałów i zastępowaniu ich innymi. Gdy zmienia się zawartość programowa pakietu, konsument ma prawo nie zgodzić się na proponowaną zmianę i wypowiedzieć umowę bez konieczności zwrotu ulgi przyznanej przy podpisaniu umowy. Spółka ukształtowała swoją ofertę w sposób, który pozwalał jej na niestosowanie się do tej zasady i obejście w tym zakresie przepisów prawa. Multimedia Polska zastrzegała sobie prawo do takiego działania, nie określając w umowach z konsumentami gwarantowanej zawartości programowej pakietów, a jedynie ilość kanałów. Na tej podstawie rozpatrywała też negatywnie skargi swoich klientów.

Postępowanie Urzędu wykazało, że spółka nie tylko nie przyznawała abonentom prawa do niezaakceptowania zmian programowych i wypowiedzenia umowy bez ponoszenia kosztów, ale nawet nie gwarantowała, że nowe kanały wprowadzane w miejsce programów wycofywanych będą o podobnej tematyce.

W ramach rekompensaty publicznej byli abonenci spółki, którzy w związku ze zmianami programowymi rozwiązali umowę i zwrócili przedsiębiorcy ulgę przyznaną za zawarcie umowy na czas określony otrzymają zwrot pobranych kwot. Aktualni abonenci dotknięci zmianami programowymi zostaną poinformowani za pośrednictwem listów poleconych oraz strony internetowej operatora o przysługującym im prawie do rozwiązania umowy bez ponoszenia kosztów, gdy operator jednostronnie zmienia ofertę programową. Na przedsiębiorcę została nałożona kara finansowa w wysokości ponad 4,81 mln zł."


źródło: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/uokik-multimedia-polska-ukarana-i-zobowiazana-do-rekompensaty-publicznej-,2,3,35561.html

 

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że MM stosuje zbójeckie prawo - zastrasza klientów karami za wypowiedzenie umów po zmianach programowych, a tu proszę.Już nie będzie można odpuszczać wartościowych programów i w zamian wpuszczać w sieć śmieci. Będą musieli liczyć się z tym, że klientowi to się nie spodoba i powie pa!

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru dalej polemizować z @Tim, bo on jest z innej sieci i nie zna naszych realiów. Ja też nie mam możliwości sprawdzenia tych miejscowości w praktyce. Opieram się na tym, co mi mówi zainteresowana osoba trzecia.

Mogę tylko powtórzyć, co pisałem wcześniej:
- rezerwa w multipleksach i null packet'y zawsze być muszą
- nie wszystkie dostępne częstotliwości muszą być przeznaczone dla kanałów TV
- nie wszystkie częstotliwości jest w stanie obsłużyć ich sprzęt, szczególnie na Południu
- faktem jest, że nowe kanały (wyjątek Eleveny, na które wykorzystano rezerwę) nie pojawiają się u wszystkich - szczególnie te większych ilościach; moje przecieki sugerują, że to się szybko nie zmieni

- nie ma sensu czepiać się tej Superstacji - jej debiut jest niepotwierdzony nawet nieoficjalnie; co więcej, kanał może nie pojawić się do czasu zniknięcia z analoga (wiadomo, pieniądze)
- na pewno istnieje potrzeba wygospodarowania większej ilości miejsca, niż jakieś 1,5 Mb/s (czy nawet 3 Mb/s)
- nie w każdej miejscowości jest modulacja 256, nie tak rzadko mają 64
- mam w tej chwili z 15 wolnych częstotliwości do wykorzystania, ale to nie jest w żaden sposób miarodajne dla całej sieci

- wykaz częstotliwości dostępny w lokalnych BOK'ach, jeżeli ktoś nie ma możliwości sprawdzenia

@mixiorek
Podawaj info do oryginalnego źródła, czyli UOKiK. Urząd wziął się mocniej do roboty, bo podobne postępowanie toczy się też w sprawie NC+ i UPC.

 

Nie wiem, czemu mnie wszyscy wywołujecie do tablicy w tej sprawie? Nie pierwsza i nie ostatnia kara dla Multimedii. Dobrze się stało dla klientów i tyle. Nie sądzę też, żeby kara została utrzymana w takim kształcie, bo prawie nigdy nie jest.

Do czasu aż decyzja się nie uprawomocni, wszelkie dotychczasowe ich działania są zgodne z prawem. ;)

I stanowczo popieram ten wyrok. I jest zbyt łagodny. Bo powinien też dotyczyć tych usług dodatkowych typu "Emil".

Edytowane przez Mr.Chiquita
Wycięte odniesienie do usuniętej odpowiedzi - albo zgłaszasz, albo odpowiadasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu nie ma czego bronić, skończyło się naigrywanie z obowiązującego prawa. I tak jak ktoś napisał to teraz MMP dwa razy się zastanowi zanim wycofa jakiś kanał z oferty. Bez straszaka będzie im trudniej robić w konia abonentów.

Co do kary to czy zmniejszą finansową czy nie to dla nas nie ma większego znaczenia. Liczy się tylko fakt, że przy ewentualnym zerwaniu umowy wszelkie przyznane ulgi nie wrócą do oszusta, jakim czasem bywa MMP.


Co do nc+ to przesada, Prawa sportowe i filmowe, nie są dane raz na zawsze. Potem dojdzie do takich absurdów, że skończy się jakiś serial na kanale X i posypią się wypowiedzenia.

 

I masz racę i jej nie masz. Co do seriali pełna zgoda, mam nadzieję, że nie będzie takich absurdów.

Co do praw transmisyjnych to nc+ reklamowała dostęp do nich w momencie, w którym wiedziała o tym, że je straciła. Tutaj była ewidentna nieczysta zagrywka.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jest z czego się cieszyć. Multimedia na pewno nie pozwoli na odpływ klientów. Pozmieniają pakietyzacje i ceny dla nowych umów, więc w najlepszym wypadku przy przedłużeniu zabulisz więcej. Większe rabaty też pewnie się skończą. W najgorszym razie, wymyślą jakiś inny nowy myk. ;)


Mogą też mniej chętnie zawierać umowy z nowymi lub małymi nadawcami, więc nowości mogą się pojawiać jeszcze rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...