Skocz do zawartości

Odbiór Mux8 i 1,2,3 Trzeciewiec


Swi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Swi napisał:

te pręty są włożone tylko w takiej szynie tylko w tym plastiku jako trzymadło samej puszki, ( po powiększeniu zdjęcia widać je te korytka) tam otwory nie mają żadnego styku z prętami i tu jest zagadka

Tak, w tylnej części puszki są takie plastikowe korytka w których umieszczone są pręty. Jako że otwory są obok, trzeba zastosować w/w śruby, które na łbie mają kołnierz. Nie ma tu żadnej zagadki, bo w taki sposób są tego rodzaju puszki montowane fabrycznie. Jeżeli masz obawy że łeb śruby nie będzie miał kontaktu z prętem, możesz delikatnie te plastikowe korytka podpiłować.

W podobny sposób masz zamontowaną tego typu puszkę na antenie pokojowej ...

md_vVT5yV5eqfOD9Q0ZJzeVrH4Gcn7kjEyoKsx95

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ok spróbuję, ale druty są kompletnie wlozone w korytku

u góry jest tylko na równi plastik więc koniecznie muszę je spiłować, albo najlepiej je wyjąć i nagiąć bo nie ma opcji aby taka śruba zakręciła się na nic, by musiał być okropnie duży łeb bądź mega podkladka więc tu zagadka, na pewno tak w produkcji nie jest robiona hmm

 

 

Proszę jeszcze powiedzcie

Czy zakup tej anteny

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-24-49_A8760.htm

 

Bądź tej

 

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-24-35_A8755.htm

 

Albo tej

 

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-45_A8730.htm

 

sprawdzi się również do muxa 8 ? Bo jej zysk na mux 1,2,3 jest mega kozak, lepszej chyba na rynku nie ma, Bo nie wiem co oryginalnie tam jest włożony za symetryzator czy wzmacniacz (a może i bez) ale jak bym dokupił do niej np. symetryzator właśnie na kanały np. 6-69

To jest możliwość odbioru tego muxa 8 ? Czy przez jej budowę jest to niemożliwe ? Bo jeśli tak to za cenę 120 zł bym miał w jednej antenie wszystkie muxy

 

 

Edytowane przez Swi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Swi- I przy wszystkich masz informację "Towar został wycofany z oferty".

9 godzin temu, Swi napisał:

O podobną antenę pytaj w firmie BURO. Ale nie łudź się że odbierzesz na niej mux-8.

9 godzin temu, Swi napisał:

nie ma opcji aby taka śruba zakręciła się na nic, by musiał być okropnie duży łeb bądź mega podkladka więc tu zagadka, na pewno tak w produkcji nie jest robiona hmm

Odkręć tę puszkę od anteny i zrób jej zdjęcie od tyłu. Nie wydaje mi się by pręt był oddalony więcej niż 2-3 mm od otworu i żadna mega podkładka nie jest raczej potrzebna. Wiele takich siatek miałem w rękach i nigdy nie miałem takich problemów. Nie sądzę byś miał coś innego co jest/było dostępne na rynku.

Inna sprawa że lepszym rozwiązaniem wydaje się być antena z prętem wprowadzonym do puszki.

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Te anteny nie są na pasmo VHF. Wyłącznie UHF jak masz w specyfikacji. 

MUX8 to pasmo VHF. 

 

 

Czyli jej budowa uniemożliwia odbiór muxa 8 ? Tutaj zaden symetryzator/lna177 6-12 kanały na te pasmo nie pomoże? 

 

 

Godzinę temu, K63 napisał:

 @Swi- I przy wszystkich masz informację "Towar został wycofany z oferty".

O podobną antenę pytaj w firmie BURO. Ale nie łudź się że odbierzesz na niej mux-8.

Odkręć tę puszkę od anteny i zrób jej zdjęcie od tyłu. Nie wydaje mi się by pręt był oddalony więcej niż 2-3 mm od otworu i żadna mega podkładka nie jest raczej potrzebna. Wiele takich siatek miałem w rękach i nigdy nie miałem takich problemów. Nie sądzę byś miał coś innego co jest/było dostępne na rynku.

Inna sprawa że lepszym rozwiązaniem wydaje się być antena z prętem wprowadzonym do puszki.

 

 

Tak wiem że są niedostępne i właśnie pytałem ich i za cenę 120 zł są w stanie taką zrobić

 

Prześle dodatkowe zdjęcie tej anteny siatkowej

16 godzin temu, djclassic napisał:

 Raczej na tej antenie mux8 nie odbierzesz. 

Prosze mi wtedy wytłumaczyć czym poniższa antena różni się od mojej

Że moja nie odbierze muxu8 a ta z poniższego Turbo 35 dB    odbiera mux8 ? 

 

https://satkurier.pl/news/166805/test-anteny-dvb-t-combo-hv.html/3

(Dół strony) 

 

Bo nie rozumiem

Edytowane przez Swi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Swi napisał:

Czyli jej budowa uniemożliwia odbiór muxa 8 ? Tutaj zaden symetryzator/lna177 6-12 kanały na te pasmo nie pomoże? 

Jej budowa nie jest na pasmo VHF. 

Tylko w sprzyjających okolicznościach, czyli bardzo silnego sygnału mógłbyś wymieniając symetryzator mieć szansę na odbiór. 

W Twojej lokalizacji raczej będzie z tym problem. Nastawiaj się 2 anteny. 

1 godzinę temu, Swi napisał:

Prześle dodatkowe zdjęcie tej anteny siatkowej

Prosze mi wtedy wytłumaczyć czym poniższa antena różni się od mojej

Że moja nie odbierze muxu8 a ta z poniższego Turbo 35 dB    odbiera mux8 ? 

 

Bo nie rozumiem

Ta antena również jest kiepska do MUX8 i tylko w lokalizacji z silnym sygnałem jest w stanie  go odebrać. 

Nie sugeruj się opisami marketingowymi do czego służy antena. W antenie liczy się jej zysk. A w Twoim przypadku oznacza że musisz mieć duży zysk z samej anteny. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Swi napisał:

Prosze mi wtedy wytłumaczyć czym poniższa antena różni się od mojej

Że moja nie odbierze muxu8 a ta z poniższego Turbo 35 dB    odbiera mux8 ? 

Antena siatkowa została skonstruowana do odbioru pasma V w UHF, ale dobrze spisuje się w całym paśmie 470-790 MHz. Tak jak wiele anten UHF, w sprzyjających warunkach jest w stanie odebrać mux-8 (VHF). Najczęściej ma to miejsce w stosunkowo niewielkiej odległości od nadajnika i w miejscach gdzie pole natężenia sygnału ma wysokie wartości.

Ja sam bezproblemowo odbieram mux-8 na antenie yagi UHF, ale do nadajnika mam tylko 8 km.

Czytałeś podsumowanie?

Cytat

Nieśmiertelna wydaje się słynna antena siatkowa – kolejne wcielenia, abstrakcyjne wzmacniacze, ale mimo wszystko – działa. Jej obecność w teście może zaskakiwać, ale uznaliśmy, że jako że jest reklamowana jako remedium na wszystko – warto ją sprawdzić. I wyszło, że nie jest to jednak produkt idealny, ma dość nierównomierne osiągi ...

Na mierniku MER 23.5 dB i cBER 1.0E-2, a na odbiorniku jakość 23-25% (liczne błędy), to znaczy że mux-8 "ledwo zipie". I to zaledwie 15 km od mocnego nadajnika. A ty do Trzeciewca masz chyba ok. 50 km i drzewa przed anteną :?:

 

1 godzinę temu, Swi napisał:

Tutaj zaden symetryzator/lna177 6-12 kanały na te pasmo nie pomoże? 

To antena odbiera sygnał, a nie symetryzator czy wzmacniacz. Wzmacniacz może tylko wzmocnić to, co odbierze antena.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dvbtowiec napisał:

 

Nie sugeruj się opisami marketingowymi do czego służy antena. 

Ale oczywiście ja się nie sugeruje, stąd podałem odnośnik do strony satkurier z realnymi i rzetelnymi testami właśnie mux8 na tej antenie dlatego byłem zdziwiony jak może odbierać siatka mux8

Ale jak nie będzie sygnału mux8 z siatki to sobie ja odpuszczę

 

Podajcie zatem jeszcze jakąś dobrą sprawdzoną i polecaną antenę na UHF 

Oprócz tej siatkowej z telkomu ASR IQ

Czy jeszcze będzie jakaś godna polecenia ? 

 

 

 

Edytowane przez Swi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mux-8 ze Św. Krzyża (polaryzacja pionowa) odbierany jest za pomocą podobnej anteny siatkowej obróconej o 90 stopni w stosunku do normalnego położenia, nawet połączonej z drugą podobną anteną do pozostałych Mux-1,2,3,4,,5 (w normalnej dla niej pozycji - polaryzacja pozioma) dwoma pojedynczymi izolowanymi przewodami od zacisów jednej do zacisków drugiej anteny, czy to z symetryzatorem czy z płytką wzmacnicza (tylko w jednej z nich, czyli bez zwrotnicy antenowej) w odległości ok. 30 km w linii prostej od nadajnika (Skarżysko-Kam. i okolice). Są to eksperymenty, prowizorka ale działa - można wypróbować.

Edytowane przez a.cisek1
uściślenie opisu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, bywają sytuacje kiedy mux-8 da się odebrać na siatce kilkadziesiąt km od nadajnika. Ale miewałem także takie że 5-6 km od nadajnika , choćbym "żyły wypruł", to nie było sygnału albo był na tyle zły że nie nadawał się do stabilnego odbioru. Nie da się stwierdzić, że dana antena na 100% odbierze sygnał np. w promieniu 50 km od nadajnika. Zbyt wiele czynników ma na to wpływ.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, K63 napisał:

 

 

4 godziny temu, K63 napisał:

Owszem, bywają sytuacje kiedy mux-8 da się odebrać na siatce kilkadziesiąt km od nadajnika. Ale miewałem także takie że 5-6 km od nadajnika , choćbym "żyły wypruł", to nie było sygnału albo był na tyle zły że nie nadawał się do stabilnego odbioru. Nie da się stwierdzić, że dana antena na 100% odbierze sygnał np. w promieniu 50 km od nadajnika. Zbyt wiele czynników ma na to wpływ.

 

Dlatego 

Podajcie zatem jeszcze jakąś dobrą sprawdzoną i polecaną antenę na UHF 

Oprócz tej siatkowej z telkomu ASR IQ

Czy jeszcze będzie jakaś godna polecenia ? 

Edytowane przez Swi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

56 minut temu, Swi napisał:

Podajcie zatem jeszcze jakąś dobrą sprawdzoną i polecaną antenę na UHF 

 

Proszę bardzo. https://allegro.pl/oferta/antena-dvb-t-yagi-19-elem-21-69-symetryzator-5931070945

 

Jak dla mnie na taką odległość, to lepszej nie widzę.;)

Edytowane przez djclassic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie już nie odbieram, sygnał skacze od 70% do nawet 0% na częstotliwości 562 gdzie na 594 80% sygnału jak i na 634 również 80% bez żadnych chwilowych spadków, tylko 562 wariuje

 

Nie wiem czy antena sie

 uszkodzila przez krótki czas czy to spowodowane przez te drzewa ? 

Bądź tak jak pisałem urwał /ukruszył się jeden cały metalowy długi drut zaraz na początku anteny, i to przez to może antena wariować ? 

Edytowane przez Swi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Swi napisał:

urwał /ukruszył się jeden cały metalowy długi drut zaraz na początku anteny

Nie wiem co masz na myśli pisząc "na początku", ale najdłuższy dipol odpowiada za odbiór najniższej odbieranej częstotliwości VHF, a najkrótszy "na nosie" anteny - najwyższej UHF. Nie sądzę by ten ubytek miał mieć to wpływ na odbiór 562 MHz. Wstaw w miejsce ułamanego elementu kawałek pręta o takiej samej długości jak ten co pozostał po drugiej stronie anteny, i sprawdź.

Sugerowanie doboru anten ze względu na odległość od nadajnika jest bez sensu, bo zbyt dużo czynników na to wpływa, by dało się to tak łatwo zastosować w praktyce. Z jednej strony mamy nadajniki, które mają różne moce nadawcze i niejednokrotnie kierunkowe charakterystyki promieniowania, a z drugiej miejsce odbioru, które w każdym przypadku ma inne lokalne warunki odbiorcze. Wszelkie symulacje zasięgu odnoszą się do anten odbiorczych umieszczonych na wysokości 10 m n.p.t.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 8.11.2021 o 11:56, Swi napisał:

No właśnie już nie odbieram, sygnał skacze od 70% do nawet 0% na częstotliwości 562 gdzie na 594 80% sygnału jak i na 634 również 80% bez żadnych chwilowych spadków, tylko 562 wariuje

 

Nie wiem czy antena sie

 uszkodzila przez krótki czas czy to spowodowane przez te drzewa ? 

Bądź tak jak pisałem urwał /ukruszył się jeden cały metalowy długi drut zaraz na początku anteny, i to przez to może antena wariować ? 

Antena się nie uszkodziła.

Mieszkasz w miejscu bardzo rozproszonego sygnału którego siła i jakość zmienia się bardzo dynamicznie. Raz będzie odbierało doskonale na drugi dzień może nie odbierać wcale.

Przeczytaj jeszcze raz posta którego napisałem na początku listopada. 

A teraz podsumowanie wszystkieco co po moim poście napisane zostało:

1. Antena siatkowa którą pokazałeś na zdjęciu jest niekompletna. Dolne dipole są pogięte. Nadaje się na złom. Siatkę można odzyskać i wykorzystać na grilla do układania kiełbasek :-)

2. Wszystkie anteny które podesłałeś w liknach są kierunkowe (jeśli antena przypomina budową "drabinę" to jest kierunkowa) i nie sprawdzą się u ciebie bo nie będziesz w stanie ustawić jej w kierunku najsiniejszego sygnału. Zysk nic nie pomoże jeśli sygnału nie ma lub jego poziom mocno się zmienia. Antena to nie perpetum mobile. Nie stworzy sygnału nawet gdy będzie miała zysk 50 dB. Im większy zysk i długość anteny tym gorzej się u ciebie sprawdzi. Krokodyle - to słabe anteny nie polecam ich. Mają "napompowany zysk" który wynika z ich budowy jednak są słabe kierunkowo i zysk idzie "w piach".

3. Wszystkie anteny które przesłałeś w linkach są kierunkowe i sprawdzą się u Ciebie tylko wtedy kiedy umieścisz antenę nad czubkami drzew - czyli nad ścianą lasu. Wtedy możesz kupić najprostrzą ATV  np. taką: https://abcv.pl/pl/p/Antena-telewizyjna-kierunkowa-1921-48-DVB-T2-UHF/99414. Stabilny odbiór w takich warunkach jestniestety bardzo trudny i jedyną szansą jest antena typu siatka lub ASR. Tu jednak też nie ma pewności 100%.

Ja bym spróbował czegoś takiego: https://abcv.pl/pl/p/Antena-ASP-8W-LUX-ze-wzmacniaczem-LNA-177/11228

Albo https://abcv.pl/pl/p/Antena-szerokopasmowa-DVB-T-ASR-IQ-Telmor/14385

I teraz ustawienie anteny - im wyżej tym lepiej. U ciebie niekoniecznie antena musi być ustawiona w kierunku nadajnika. Ustawienie trzeba znaneźć doświadczalnie - może z sygnału odbitego od budynku, drzew, wzniesienia uzyskasz stabilniejszy odbiór niż z kierunku bezpośredniego który jest zasłonięty gęstym lasem.  

Może trzeba pochodzić z anteną po działce i poszukać najlepszego miejsca z sygnałem. Mieszkasz w takim miejscu że antena musi być zawieszona tam gdzie jest sygnał a nie tam gdzie Tobie pasuje... niestety trudne bez miernika, doświadczenia i cierpliwości.

 

Wszystko co napisałem dotyczy pasma UHF - czyli muxów 1,2,3. Najpierw ogarnij to. Jak uzyskasz stabilny odbiór można zabrać się za MUX-8.

Jeśli nie uzyskasz stabilnego odbioru pozostaje odbiór satelitarny lub internetowy.

 

 

 

Edytowane przez Robert03
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

U mnie mimo silnego sygnału i b. dobrej jakości brakuje MUX 1 i 2, nie wykrywa programów. Mam TV Panasonic z DVB-T2.

MUX 3  jest na poziomie 90 % a MUX 8 na poziomie 60%. Łapię też kilka programów polsatowskich kodowanych, na kanale 34.

Antena ustawiona na sąsiedni wieżowiec bo moje okna są z drugiej stronie niż nadajnik, poza tym mieszkam pod górką i na parterze.

Co to za licho, próbowałem wszystkiego i nic nie pomaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adzia

Jeśli nie jest to TV kupiony w ostatnim czasie (kilkanaście miesięcy czy 2 lata wstecz) spróbuj zresetować telewizor (ustawienia początkowe na nowo) wybierając kraj instacji np. Niemcy.

Telewizor może mieć oprogramowanie DVB-T2, ale na Polskę mogło być zaprogramowane DVB-T (wskazywałby na to tylko odbiór MUX 3 i MUX 8).

U mojego kolegi udało się w ten sposób znaleźć nowe MUXy w DVB-T2, choć wcześniej ich nie wykrywał (nie pamiętam jaki to był typ TV).

Najgorszy przypadek, to gdyby twój TV nie był zupełnie przystosowany do polskiej wersji DVB-T2, ale taka próba jak wyżej to potwierdzi, bo dalej nie będzie odbioru MUX 1,2 i 6.

A jeśli swieżo kupiony to reklamacja.

 

Edytowane przez a.cisek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...