Skocz do zawartości

Odbiór Mux8 i 1,2,3 Trzeciewiec


Swi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Słuchajcie kupiłem polecaną najlepszą antenę buro rtv6 do muxa 8 i co? Jest identycznie jak na starej, czyli nawet 10% jakości sygnału, siła sygnału również 0% 

Nie wiem to jest chyba nie możliwe żeby nie było zasięgu nawet 10-20% 

Dodałem nawet na próbę wzmacniacz apl 109e i kompletnie nic ani 1% nie podszedł

Co jest nie tak? 

 

 

Edytowane przez Swi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krzysiek11:)

Ja mam do Trzeciewca jakieś 80km i na takiej antenie https://centrumelektroniki.pl/antena-tv-dvb-t-combo-max-mux-8-tamiza,p336322.html i zasilaczu antenowym odbieram wszystkie MUXy (1,2,3,4,5,TVN HEVC i 8 ) siła i jakość 100/100.

Edytowane przez Krzysiek11:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Swi napisał:

kupiłem polecaną najlepszą antenę buro rtv6 do muxa 8 i co? Jest identycznie jak na starej, czyli nawet 10% jakości sygnału, siła sygnału również 0%.

...

Dodałem nawet na próbę wzmacniacz apl 109e i kompletnie nic ani 1% nie podszedł

 

W dniu 31.08.2021 o 15:08, K63 napisał:

Jeżeli w miejscu odbioru nie ma sygnału na k.8, to żadna antena nie odbierze

 

Stosowanie wzmacniacza w takiej sytuacji mija się z celem, bo niby co ma on wzmocnić. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Krzysiek11:) napisał:

Ja mam do Trzeciewca jakieś 80km i na takiej antenie https://centrumelektroniki.pl/antena-tv-dvb-t-combo-max-mux-8-tamiza,p336322.html i zasilaczu antenowym odbieram wszystkie MUXy (1,2,3,4,5,TVN HEVC i 8 ) siła i jakość 100/100.

A gdzie mieszkasz? 

26 minut temu, K63 napisał:

 

 

Stosowanie wzmacniacza w takiej sytuacji mija się z celem, bo niby co ma on wzmocnić. :?:

No skoro jest 0 % to na próbę chciałem sprawdzić ze wzmacniaczem żeby chociaż coś sygnał wzmocnił ten wzmacniacz ale ani 1% 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Swi napisał:

Słuchajcie kupiłem polecaną najlepszą antenę buro rtv6 do muxa 8 i co? Jest identycznie jak na starej, czyli nawet 10% jakości sygnału, siła sygnału również 0%

Ja tak dla pewności sobie teraz sprawdziłem. Na antenie jednokierunkowej UHF w tej chwili odbieram mux8 z Trzeciewca z siłą15/30 i skacze. Jak na tą porę, to rewelacyjnie.:grin: A mam trochę dalej od Ciebie do nadajnika. Jak pisałem wyżej. Kup tą antenę co polecałem, a będziesz miał sygnał 100/100 na wszystkich muxa-ach.

Edytowane przez djclassic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, djclassic napisał:

Na antenie jednokierunkowej UHF

Co to za model? Niemal każda antena jest bardziej lub mniej kierunkowa.

16 minut temu, djclassic napisał:

Kup tą antenę co polecałem, a będziesz miał sygnał 100/100 na wszystkich muxa-ach.

Prawdę mówiąc nigdy nie zdecydowałbym się na takie stwierdzenie, nie znając lokalnych warunków odbioru i natężenia pola.

Ponadto nie wiem jakim cudem antena UHF miałaby lepiej odbierać mux-8, niż pasmowa VHF. No, ale skoro tak zdecydowanie twierdzisz ... :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytasz co napisałem ze zrozumieniem?:grin: Wyżej pisałem o antenie televes która odbiera zarówno UHF jak i VHF. Miałem, to wiem co piszę. Tu masz to cacko co posiadałem. https://dvbsklep.pl/Televes-DAT-HD-Boss-Mix-790-LTE-VHF-UHF

Edytowane przez djclassic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem, że do odbioru mux-8 polecasz antenę "jednokierunkową" UHF, którą zastąpiłeś uszkodzonego Televesa.

9 godzin temu, djclassic napisał:

Na antenie jednokierunkowej UHF w tej chwili odbieram mux8 z Trzeciewca

W/w Televes BOSS Mix w paśmie VHF ma zysk mniejszy niż CA-RTV 6. Ale próbować można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik w Człuchowie zapewne przeszkadza w odbiorze MUX 8 z Trzeciewca. To niestety ten sam kanał czyli 8k i kto mieszka blisko Człuchowa to może mieć problemy.

Jeżeli kupiłeś antenę przez Internet to masz 14 dni na oddanie.

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, K63 napisał:

Zrozumiałem, że do odbioru mux-8 polecasz antenę "jednokierunkową" UHF, którą zastąpiłeś uszkodzonego Televesa.

No jednak nie zrozumiałeś:D Nie polecam UHF tylko Televesa. Czy teraz jest już jasne?:rofl:

Edytowane przez djclassic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krzysiek11:)
2 godziny temu, Zeusek napisał:

Nadajnik w Człuchowie zapewne przeszkadza w odbiorze MUX 8 z Trzeciewca. To niestety ten sam kanał czyli 8k i kto mieszka blisko Człuchowa to może mieć problemy.

Jeżeli kupiłeś antenę przez Internet to masz 14 dni na oddanie.

Mieszkam w tych okolicach i nie mam problemu z MUX8 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

W dniu 11.09.2021 o 10:42, Zeusek napisał:

Nadajnik w Człuchowie zapewne przeszkadza w odbiorze MUX 8 z Trzeciewca. To niestety ten sam kanał czyli 8k i kto mieszka blisko Człuchowa to może mieć problemy.

Jeżeli kupiłeś antenę przez Internet to masz 14 dni na oddanie.

Jeśli ktoś mieszka blisko Człuchowa to odbiera z Człuchowa bo sygnał z Trzeciewca jest słabszy i nie ma problemu z zakłócaniem. Człuchów przebije Trzeciewiec. Tylko musi antenę obrócić na Człuchów a nie na Trzeciewiec.

Problemy mogą być na granicy odbioru Człuchowa i Trzeciewca. W punkcie gdzie sygnały z obu nadajników są równoważne. Wtedy trzeba podziałać anteną kierunkową lub wybrać 3 kierunek odbioru (np. Kisielice czy Gołogórę czy Chwa[beep]o itd.).

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.08.2021 o 18:47, Swi napisał:

Witam proszę mi pomóżcie kupiłem taka antenę https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-Uni-Line-LOG-560UD-Emme-Esse/260 sugerujac się jej specyfikacją powinna odbierać mux 1,2,3 i mux 8 

Niestety po podłączeniu odbieram tylko muxy 1,2,3 , nadajnik na który jest ustawiona to Trzeciewiec, czyli wszystkie muxy są na ten samej palaryzacji więc powinny odbierać bezproblemowo, mieszkam w legbadzie Dlaczego, nie dziala Mux8  ? 

Napisz i sprawdz:

1.  Jakie masz złącza w instalacji: Wtyczka przy TV - czy kabel jest właściwie oprawiony, nie jest luźny we wtyczce. To musi być na początku pewne. TV cyfrowa nie lubi "luźnych" połączeń. W analogu nie miało to aż takiego znaczenia.

2.  Gdzie znajduje się antena ? (dach, strych, balkon itd.)

3. Jak wysoko znajduje się antena od ziemii ?

4. Jaki "widok" ma antena w kierunku nadajnika (las, otwarta przestrzeń, gęste drzewa itd..) ?

5. Jaki "widok" ma antena gdyby ją obrócić w kierunku Człuchowa ? Czy teren jest bardziej otwarty niż na Trzeciewiec ?

5. Jak podłączona jest antena z telewizorem ? - po kolei: antena, kabel, gniazdko, rozdzielacz itd... Nie masz jakiś filtrów w instalacji ?

6. Czy antena podłaczona jest tylko do jednego odbiornika czy jest ich więcej ?

7. Czy masz jeszcze inną antenę w domu ?  Co na niej odbierasz ? Domyślam się że z tej nowej anteny odbierasz MUX'y 1,2,3 a nie odbierasz MUX 8 ?

8. Jaką siłę / jakość sygnału pokazuje odbiornik na MUX1,2,3 ? Czy odbiór jest zawsze stabilny ? Nie ma przycięć, minimalnego klatkowania ?

9. Obróć dla testu antenę na Człuchów i spróboj wyszukać MUX-8.

 

Do Trzeciewca masz 53 km w linii prostej.

Do Człuchowa masz 39 km w linii prostej.

Nadajnik w Człuchowie jest bliżej ale jest słabszy. Dużą rolę odgrywa też ukształtowanie terenu. Może być tak że jesteś w miejscu gdzie sygnały z obu tych nadajników są porównywalne i wzajemnie się zakłócają, chociaż kierunki nadajników są inne więc antena kierunkowa powinna sobie poradzić. to sprawdzi test z punktu 9.

Być może trzeba będzie zastosować u Ciebie lepszą antenę dla MUX-8 osobną.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 10.10.2021 o 11:15, Robert03 napisał:

Napisz i sprawdz:

1.  Jakie masz złącza w instalacji: Wtyczka przy TV - czy kabel jest właściwie oprawiony, nie jest luźny we wtyczce. To musi być na początku pewne. TV cyfrowa nie lubi "luźnych" połączeń. W analogu nie miało to aż takiego znaczenia.

2.  Gdzie znajduje się antena ? (dach, strych, balkon itd.)

3. Jak wysoko znajduje się antena od ziemii ?

4. Jaki "widok" ma antena w kierunku nadajnika (las, otwarta przestrzeń, gęste drzewa itd..) ?

5. Jaki "widok" ma antena gdyby ją obrócić w kierunku Człuchowa ? Czy teren jest bardziej otwarty niż na Trzeciewiec ?

5. Jak podłączona jest antena z telewizorem ? - po kolei: antena, kabel, gniazdko, rozdzielacz itd... Nie masz jakiś filtrów w instalacji ?

6. Czy antena podłaczona jest tylko do jednego odbiornika czy jest ich więcej ?

7. Czy masz jeszcze inną antenę w domu ?  Co na niej odbierasz ? Domyślam się że z tej nowej anteny odbierasz MUX'y 1,2,3 a nie odbierasz MUX 8 ?

8. Jaką siłę / jakość sygnału pokazuje odbiornik na MUX1,2,3 ? Czy odbiór jest zawsze stabilny ? Nie ma przycięć, minimalnego klatkowania ?

9. Obróć dla testu antenę na Człuchów i spróboj wyszukać MUX-8.

 

Do Trzeciewca masz 53 km w linii prostej.

Do Człuchowa masz 39 km w linii prostej.

Nadajnik w Człuchowie jest bliżej ale jest słabszy. Dużą rolę odgrywa też ukształtowanie terenu. Może być tak że jesteś w miejscu gdzie sygnały z obu tych nadajników są porównywalne i wzajemnie się zakłócają, chociaż kierunki nadajników są inne więc antena kierunkowa powinna sobie poradzić. to sprawdzi test z punktu 9.

Być może trzeba będzie zastosować u Ciebie lepszą antenę dla MUX-8 osobną.

 

 

 

 

 

1- kable są Ok z wtykami samokompresyjnymi

2,3 antena powyżej dachu 6 metrów nad ziemią

4- las, sosny 50 metrów przed anteną

5,8- widok lepszy brak lasu, ale sygnał też jeszcze gorszy z powodu słabszego zapewne nadajnika, jego mocy

5,6- na próbę bezpośrednio kabel z anteny wprost do jednego tv, żadnych filtrow

7- teraz odbieram wszystkie muxy, ale ten na czestotl. 562.00 szaleje z jakością sygnału od 70 do nawet 0% i tak w kółko, reszta muxow stabilnie po około 70%, a mux 8, 80%, klatkowanie i przycięcia tylko na muxie 562 000

9- 

 

 

Z powodu braku sił proszę doradźcie jaką kupić osobną antenę UHF najlepsza, najmocniejsza na tę odległość i warunki

 

Dodam że z tej anteny wyrwał (ukruszyl) się jeden aluminiowy pręt pierwszy z brzegu zaraz od rury do mocowania ale to chyba nie przeszkadza że tak szaleje sygnał? 

 

Edytowane przez Swi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Swi napisał:

Z powodu braku sił proszę doradźcie jaką kupić osobną antenę UHF najlepsza, najmocniejsza na tę odległość i warunki

 

Gęsty las, wysokie drzewa przed anteną nie wróżą niczego dobrego. Może być trudno uzyskać stabilny trwale odbiór.

Dociera do Ciebie rozproszony odbity sygnał z wielu kierunków który zmienia się dynamicznie tak jak drzewa kołysają na wietrze.

Spróboj podnieść antenę jeszcze wyżej. Im wyżej tym bardziej stabilny i mniej rozproszony sygnał jesteś w stanie uzyskać. Możesz też spróbować zamocować antenę w taki sposób żeby "patrzała lekko w górę" nad poziom drzew.

 

Wszelkie anteny kierunkowe odpadają u Ciebie bo nie jesteś w stanie ustawić takiej anteny na najsilniejszą wiązkę sygnału bo ona u Ciebie nie występuje lub zmienia się dynamicznie.

Będą tygodnie że gra idealnie a będą takie że nie będzie można oglądać. Teraz wchodzimy w taką porę roku że odbiór będzie lepszy do wiosny. Od jesieni do wiosny odbiór naziemny jest lepszy. Latem najgorszy w bardzo ogólnym ujęciu oczywiście.

W takim przypadku spróbowałbym antenę siatkową ze wzmacniaczem LNA 177 lub Telkom Telmor ASR IQ.

Jak na tym nie pójdzie, pozostaje odbiór satelitarny lub internetowy.

Dla MUX 8 antena kierunkowa o dużym zysku np:

CA RTV 6,

DIPOL 11/5-12

Itp.

Te są kierunkowe ale pasmo VHF ma inną charakterystykę propagacji w lesie i powinny się u Ciebie sprawdzić gdyby na siatce nie dało rady odebrać MUX-8.

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki a powiedzcie proszę ,bo mam taką antenę, lecz nie mam pojęcia jak podłączyć tam symetryzator bądź wzmacniacz

 jest plastikowa puszka i tyle, nie ma gwintów do przykręcenia płytki, a aluminiowe dipole nie są podłączone z tą puszka , więc jak to podłączyć ? 

 

W załączniku zdjęcia

 

Antt1.jpg

 

 

Antenn2.jpg

 

 

Antt.jpg

 

Edytowane przez Swi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Swi napisał:

jest plastikowa puszka i tyle, nie ma gwintów do przykręcenia płytki

Do puszki od tyłu wsuwasz w otwory odpowiedniej długości śruby M5 z łbem podkładkowym, tak ty miały bezpośredni kontakt z tymi dwoma pionowymi prętami. Od wewnątrz nakręcasz nakrętki, nasuwasz na śruby podkładki, montujesz płytkę i kolejne nakrętki z podkładkami do przykręcenia płytki

324301.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak myślałem , (na zdjęciu tego nie widać, ale prętów i tak te śruby nie da docisnąć się śrubami od dołu, te pręty są włożone tylko w takiej szynie tylko w tym plastiku jako trzymadło samej puszki, ( po powiększeniu zdjęcia widać je te korytka) tam otwory nie mają żadnego styku z prętami i tu jest zagadka

2 godziny temu, djclassic napisał:

Miałem kiedyś taką antenę siatkową, jeszcze za czasów analogu. Musiałem zdjąć tylną obudowę, żeby mieć dobry odbiór z Trzeciewca.:D

Tzn ? O jakiej obudowie mówisz ? Niestety jak pamiętam na tej antenie jest tylko mux 1,2,3 , jest możliwość odbioru na tej antenie również mux 8 ? W palaryzacji poziomej?  Co musiałbym kupić ? Dodam że wzmacniacz lna177 nie działał na ten mux 8 a niby jest na kanały 1-69

Edytowane przez Swi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o obudowie, miałem na myśli tą siatkę. Z siatką Polsat mi trochę śnieżył. Gdy ją zdjąłem, było o niebo lepiej. Ale to było za analogu. Raczej na tej antenie mux8 nie odbierzesz. Do mux1-3 i testowy mam teraz taką  -  https://allegro.pl/oferta/antena-dvb-t-yagi-19-elem-21-69-symetryzator-5931070945

A do wszystkich mux-ów1-3 i 8. Już pisałem że miałem Televes-a. - https://dvbsklep.pl/Televes-DAT-HD-Boss-Mix-790-LTE-VHF-UHF

 

Edytowane przez djclassic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...