Skocz do zawartości

Bałagan w NTC w Polsce


Hofos4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, pietrek1 napisał:

Prosta sprawa, pasmo 4k to ogromna ilość danych nawet na najnowszych kodekach, a w internecie nie masz ograniczeń takich jak ilość transponderów na satelicie czy ilość wolnych slotów na mux naziemnym, internet to internet - przyjmuje wszystko bez ograniczeń.. 

ale 4K to też olbrzymia dawka danych, z którymi sieci o mniejszej przepustowości mogą sobie nie poradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2021 o 09:21, Pawop napisał:

@pietrek1 piszesz straszne farmazony emoji38.png Nie po to ludzie kupowali telewizory 50+ cali, żeby męczyć się z kanałami SD. NTC nigdy nie będzie lepsze od sat czy kabla, ponieważ najwięksi płatni nadawcy nie są zainteresowani nadawaniem naziemnie.

Sam mam 65" więc wiesz nie pasuje to do twojej układanki :) NTC już w pewnym względzie jest lepsze od SAT np. w tym względzie że 90% oferty jest bezpłatna, a w SAT jest odwrotnie. Czytanie ze zrozumieniem się kłania, chodzi o to, że po wprowadzeniu hipotetycznych moich założeń naziemna zyskała by bardzo duży rozpęd, a sat praktycznie już się nie rozwija, przeczytaj jeszcze raz to zrozumiesz.

 

Tak do 4k trzeba mieć ok 20-35 mbit więc z LTE to różnie jest, np. tam gdzie mieszkam jest średnio 3-5 mbit, ale 10 km dalej gdzie sieć nie jest zapchana jest stabilne 270 mbit w LTE+, co ciekawe w 5G uzyskałem max 290 mbit, radio to radio czyli nikt nie gwarantuje minimalnej prędkości i stabilności w czasie, szczególnie jak sieć się zapcha, a kabel to kabel, więc wybór jest prosty... Powiedzmy sobie szczerze, że na LTE za dużo odcinków serialu w 4k sobie nie oglądniesz bo zaraz wyczerpiesz limit GB, ostatnio mi patch do CyberPunka pobierał 65 GB, a to tylko aktualizacja jednej gry, gdzie mam takich wiele, więc u mnie LTE to tylko jak gdzieś jadę na stron www, a nie do oglądania TV. Kabel musi być.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Sam mam 65" więc wiesz nie pasuje to do twojej układanki  NTC już w pewnym względzie jest lepsze od SAT np. w tym względzie że 90% oferty jest bezpłatna, a w SAT jest odwrotnie. Czytanie ze zrozumieniem się kłania, chodzi o to, że po wprowadzeniu hipotetycznych moich założeń naziemna zyskała by bardzo duży rozpęd, a sat praktycznie już się nie rozwija, przeczytaj jeszcze raz to zrozumiesz.

Nawet jakbym ten bełkot przeczytał jeszcze 10 razy to jest on bezsensowny, założenia są błędne i nigdy się to nie wydarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, pietrek1 napisał:

NTC już w pewnym względzie jest lepsze od SAT np. w tym względzie że 90% oferty jest bezpłatna, a w SAT jest odwrotnie.

Jest bezpłatna, owszem, ale za tym idzie jakość merytoryczna programów. Gdybym nie miał wykupionego pakietu satelitarnego, to nie mógłbym na przykład obejrzeć kilkunastu bardzo dobrych filmów i dokumentów, które nadawane są w kanałach premium, niedostępnych w naziemnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pietrek1 napisał:

 chodzi o to, że po wprowadzeniu hipotetycznych moich założeń naziemna zyskała by bardzo duży rozpęd, a sat praktycznie już się nie rozwija, przeczytaj jeszcze raz to zrozumiesz.

Moim zdaniem wręcz odwrotnie. Twoje propozycje sprowadzają się do zmniejszenia jakości kanałów na rzecz podniesienia ich liczebności. To w niczym by NTC nie uatrakcyjniło, a odepchnęło od niej wszystkich którzy w NTC cenią sobie wygodę dostępu do podstawowych kanałów, doceniając ich jakość.

 

Dużo większa liczba kanałów nie przełoży się diametralnie na wzrost jakości prezentowanych treści. Większe rozdrobnienie kanałów będzie oznaczać jeszcze więcej powtórek z innych anten.

Owszem uważam że jest jeszcze miejsce na kilka ciekawych kanałów w naziemnej, może MUX6 będzie okazją żeby tą atrakcyjność podnieść. (o ile będzie FTA, bo niejednoznacznie można przeczytać że na pewno MUX5 będzie FTA jednak w całości dla TVP). Ale zdecydowanie nowe kanały wyłącznie na skutek wolnych częstotliwości uruchamianych nowych multiplex'ów, a nie kosztem jakości obecnych.

Widzowie NTC zbyt długo czekali na jakość HD swoich ulubionych kanałów, żeby tą jakość drastycznie przycinać po zmianach.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dvbtowiec napisał:

Moim zdaniem wręcz odwrotnie. Twoje propozycje sprowadzają się do zmniejszenia jakości kanałów na rzecz podniesienia ich liczebności. To w niczym by NTC nie uatrakcyjniło, a odepchnęło od niej wszystkich którzy w NTC cenią sobie wygodę dostępu do podstawowych kanałów, doceniając ich jakość.

 

Dużo większa liczba kanałów nie przełoży się diametralnie na wzrost jakości prezentowanych treści. Większe rozdrobnienie kanałów będzie oznaczać jeszcze więcej powtórek z innych anten.

Owszem uważam że jest jeszcze miejsce na kilka ciekawych kanałów w naziemnej, może MUX6 będzie okazją żeby tą atrakcyjność podnieść.

Nie.

Dlaczego sat jest atrakcyjniejsza od naziemnej ? Ma więcej kanałów.

Za PRL miałeś tylko kilka sklepów na dzielnicy a teraz masz na pęczki ? Wolisz tak jak było kiedyś ?

Dlaczego w innych krajach jak np. USA jest masa kanałów lokalnych i mają oglądalność ?

Większy wybór jest lepszy, a przeciętny target naziemnej nie odróżnia jakości.

Pewnie, że sat jest lepsza bo ma treści premium, sam mam i oglądam, ale pamiętaj że to inny target. Naziemna to target kanałów niekodowanych i niskobudżetowych bo utrzymują się wyłącznie z  reklam (nie ma kodowania) a nadawanie naziemne jest spore w kosztach. Mniejsza ilość kanałów i lepsza jakość przekazu nie uatrakcyjni naziemnej, naziemna nigdy nie będzie premium więc jedyny jej rozwój to większa ilość kanałów i nowi gracze lokalni...

 

Ja wiem, że moje hipotezy nie wejdą w życie. Pewnie, że platformy sat będą blokować naziemną niekodowaną jak się tylko da żeby nie zagrażała ich biznesom, a prawda jest taka że rozwój sat praktycznie stanął w miejscu i mają problem, więcej muszą blokować na max aby nie splajtowac co widać po wpisach niektórych userow, którzy im pomagają ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pietrek1 Zapominasz tylko że są to kanały płatne, które gdyby nie opłaty od gniazdka by nie istniały.

W naziemnej telewizji nie uzyskasz jakości merytorycznej od większej liczby kanałów. Będziesz miał te same powtórki ogranych już audycji, filmów, seriali. 

 

Kanał płatny może sobie pozwolić na bogatszą ofertę, gdyż ma środki abonamentowe prócz reklam i mniej kosztowny system emisji. 

 

To nie jest też tak że rozwój naziemnej jest blokowany przez platformy. Tak może było na początku. Ale wystarczy spojrzeć na ostatni konkurs na wolne miejsce po ATM Rozrywka ile podmiotów w nim startowało i z jaką ofertą. 

Czy wybór którego dokonano uatrakcyjnił znacząco ofertę? 

Bo ja osobiście nie oglądam tego kanału. 

Od większej liczby kanałów nie ma żadnego zysku. Za tym musiałaby iść inwestycja w ramówkę, a tej w kanale naziemnym nie będzie. Mały nadawca nie ma na to środków, a duży będzie emitował powtórki. 

 

A czy w USA kanały lokalne są na pewnonjako naziemne, czy może to lokalne w kablówkach? 

 

P.s. Jeśli wypowiadasz się bezpośrednio pod moją wypowiedzią to nie cytuj całości. Nie ma to najmniejszego sensu, bo jest ciąg dyskusji zachowany. 

 

 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj właśnie nie do końca, bo tak jak już pisałem naziemna może się wyrwać z rąk korpo czyli ważne by było żeby jak najwięcej podmiotów lokalnych mogło wygrać miejsce w MUX a nie tylko grupy medialne. Lokalne podmioty mogą tworzyć nowe treści.  Tak kanał płatny ma dodatkowy budżet z kodowania więc może sobie na więcej pozwolić, ale niekodowany ma większy zasięg co za tym idzie ilość niekodowanych kanałów im większa tym większe wpływy z reklam i większa różnorodność. 

Rozwój jest blokowany przez platformy, bo zauważ że po przejściu z analogu na DVB-T sporo osób zrezygnowało z płatnych platform po to, że za darmo mają także dostęp do ciekawych treści i podobnych więc nie chcieli płacić. To jest czysty biznes, każda strona broni swojej i to jest zrozumiałe, tym bardziej platformy widzą ogromną konkurencje w naziemnej która się dynamicznie rozwija, a satelitarna stoi w miejscu.

Zauważ, że oprócz kodeka H264 dla przekazów satelitarnych mogli by już dawno przejść na H265 czy dużo nowsze rozwiązania, ale żadna z platform tego nie robi, nikomu nie opłaca się inwestować w nowe dekodery jeżeli rozwój sat stoi w miejscu, a w naziemnej się opłaca, tutaj już widać dynamikę rozwoju naziemnej.

 

Co do jakości wystarczy prosty eksperyment, który przeprowadzałem (nie powiem dla kogo, ale dla jednej instytucji z po za PL), bierzecie dwa takie same TV 55" 4k i z tego samego źródła włączasz ten sam materiał 720p , a na drugim 4k np. z youtube. Stawiasz target naziemnej 2 metry od ekranu i prosisz o wskazanie lepszej jakości i tutaj wyniki będą dla was zaskoczeniem. Pamiętajcie, że większość nowych TV skaluje każdą rozdzielczość HD do 4k, więc efekt jest naprawdę interesujący, a praktycznie odczucie na grupie docelowej naziemnej popiera moje hipotezy.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pietrek1 napisał:

po przejściu z analogu na DVB-T sporo osób zrezygnowało z płatnych platform

To prawda, wtedy procent posiadaczy platform i kablówek w ciągu 6 lat (od zakończenia cyfryzacji do roku 2019) spadł o 7%, czyli do 63%. W ubiegłym roku przez pandemię liczba abonentów płatnej telewizji znów wzrosła - o 2% (czyli z 63% do 65%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pietrek1 Częstotliwości na muxy lokalne były już w obecnym standardzie do rozdysponowania. Są marginalne w skali kraju. Powstały głównie na bazie nadających lokalnie kanałów analogowych.

Nie ma chętnych na muxy lokalne w żadnym dużym mieście. 

Nadawca lokalny nie będzie startował na mux ogólnopolski, bo go na to nie stać. 

Brak chęci startu na mux lokalny oznacza jedno, rynek potencjalnej widowni nie przekłada się na tort reklamowy. Nie ma także zbyt dużo chętnych na reklamy telewizyjne z lokalnych rynków. Natomiast koncesje, nadajniki są kosztowne w utrzymaniu, nie mówiąc już o inwestycji w biura, sprzęt, ludzi i sam tzw. kontent. 

 

Kanały miałyby niszową oglądalność z racji braku atrakcyjności, a to oznacza kiepski zarobek na reklamach, bo ich by nie było. 

 

Jak mówię jest miejsce na MUX6 na ciekawe programy. 

Kilka podmiotów starało się o miejsce po ATM Rozrywka. 

Niektóre z nich mogłyby stanowić ciekawą ofertę, ale to także nie będzie wow. Natomiast mają szansę się utrzymać, bo głównie reprezentowane były przez dużych graczy. 

 

Mówię natomiast absolutne nie dla cięcia przepływności kanałom HD, aby zwiększyć ich liczbę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam.kaslewicz napisał:

To prawda, wtedy procent posiadaczy platform i kablówek w ciągu 6 lat (od zakończenia cyfryzacji do roku 2019) spadł o 7%, czyli do 63%. W ubiegłym roku przez pandemię liczba abonentów płatnej telewizji znów wzrosła - o 2% (czyli z 63% do 65%).

Dokładnie i teraz wyobraź sobie maksymalne żyłowanie naziemne H265 czyli 20 kanałów 720p w jednym mux jako minimum z konkursami, które uniemożliwiają start kapitałów po za EU i które uniemożliwiają rebrand kanału na inny profil - mielibyśmy ogromną ilość kanałów w naziemnej, co spowodowało by kolejny spadek popularności platform SAT ale tym razem o więcej dużo więcej jak 10%. Nigdy do tego nie dopuszczą, więc zakodują 2 MUXy i będą nadać mniejsza ilość kanałów, to wszystko jest specjalnie robione aby nie było dużej konkurencji a tylko duże korpo medialne, oni nie pozwolą żeby kasa im uciekała więc będą kodowac naziemnie co się da i jak najmniej kanałów nowych..

3 godziny temu, Pawop napisał:

Nie, nie i jeszcze raz nie!
Finanse nie są uzależnione od ilości kanałów w NTC, tylko od oglądalności. Im więcej słabych kanałów, tym mniejsza oglądalność, a co za tym idzie wpływy z reklam
Nie wiesz o czym piszesz


 

Oglądalność tak, ale przy reklamach premium tych najdroższych, zauważ że są praktycznie 3 firmy medialne duże zajmujące się reklamami w TV, wiesz zapewne jakie, teraz reklamy sprzedaje się pakietowo w kanałach, tam samo jak dystrybucje pakietową robi Polsat czy TVN swoich kanałów dla kablówek. Pakietowo, że bardziej opłaca się kupić pakiet kanałów niż pojedynczo, podobnie jest z reklamami. Masz pod swoją agencją medialną 20 kanałów niszowych i walisz pakietową ofertę reklamową dla tych kanałów.. Dlaczego pojedyncze małe kanały pouciekały wszystkie ze swoich małych agencji do 3 dużych ? Leci pakietowo.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pietrek1 Nawet jeśli przyjąć Twoją wersję za słuszną, nie ma już więcej chętnych na nadawanie naziemne. Patrz przytaczany konkurs po ATM Rozrywka. Startowali Ci sami nadawcy i tylko 2 nowych graczy.

Zatem Twój pomysł nie wypali choćby z tego powodu. 

Lista podmiotów krórzy chcą nadawać naziemnie i ich na to stać jest zbyt krótka. 

A wszyscu duzi gracze którzy startują w każdym konkursie, robią to tylko po to, aby nadawać powtórki na kolejnym kanale i zarabiać na reklamach. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda, obiło mi się niedawno kilka razy o uszy, że podobno MUX 6 ma być płatny, i dla CP. Mam mieszane uczucia na ten temat. 

@dvbtowiec: Z tego co wiem, to wiele osób zwraca uwagę na jakość kanałów nadawanych na danym multipleksie - i ja się do tego grona zaliczam. Jestem zwolennikiem mniejszej ilości kanałów, ale w lepszej jakości, niż np. 15 kanałów w jednym multipleksie w jakości SD. Z tego, co zauważyłem, to w domach może być co raz więcej telewizorów o jakości 40 cali w górę. Szczególnie na takich większych telewizorach może być dobrze widoczna różnica jakości. Ktoś ma 45 calowy telewizor, i kanał w SD, słabej jakości - to słabo wygląda. Kolejna kwestia, to kwestia opłat - obojętnie, czy koncesja ogólnopolska, czy lokalna - na NTC - to ona i tak kosztuje - a dodatkowe koszty, to ułożenie ramówki, studio, wypłaty, zatrudnienie, itd. Tego się zbierze w skali roku bardzo dużo, a sporej ilości nadawców  takich mniejszych może być nie stać na opłacenie takiej koncesji - i żeby przy tym była dobra ramówka. To jest mało realne. Nigdy też nie wiadomo, jaka będzie oglądalność, czy to się w ogóle zwróci. Osobiście dałbym może jeden, dwa sloty na nowe kanały naziemne, i to wszystko. Koszty są ogromne, to może być nieopłacalny biznes. Zgadzam się z Twoimi wypowiedziami w 100%. 

 

A mam do Ciebie takie pytanie: pozostając w temacie płatnej telewizji w którymś z moich postów w tym wątku: co sądzisz o takiej płatnej ofercie u naszego południowego sąsiada w DVB-T - czyli na Słowacji? https://www.plustelka.sk/ponuka-plustelky/ Pytam się, bo jeżeli są plany na MUX 6 dla CP w formie płatnej, to dobór oferty - coś w tym stylu - byłby moim zdaniem niezły. Mamy też tutaj bardzo ciekawy krok - a mianowicie zakodowane niektóre słowackie kanały ogólnotematyczne, które są w Plustelce. Pytam się tylko tak z ciekawości.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marek79 napisał:

Na MUX6 to Polsat ma chrapkę -Było gdzieś tutaj na Sat Kurier.

Nie tylko na ten, a dlaczego ma chrapkę ? bo widzi jak Winnickiego lokalne rozwinęły się, więc chcą mieć to samo , a że są poprawnie politycznie to pewnie już to mają w kieszeni.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zdania szczerze powiedziawszy. 

Już to gdzieś poruszałem, ale u nas kanały są pakietowane przy sprzedaży. Nie wiem czy uda się w ograniczonych zasobach mux naziemnych włożyć pojedyncze najpopularniejsze kanały w atrakcyjnej cenie. 

Na płatną ofertę MUX6 musiałby zostać rozpisany konkurs na operarora. 

Teoretycznie może go wygrać każdy, a jeśli nie wygra CP, to mamy 2 oferty z małą pojemnością i dwa dekodery. 

Jeśli nie będzie w sprzedaży modułów, to ja osobiście takiej oferty nie kupię. 

 

Tak czy siak jakość tych płatnych kanałów może być wątpliwa. Spodziewam się upychania na siłę jak najwięcej. 

Tak to działa na Słowacji. Mam do ich mux dostęp, ze wzgl. na położenie. 

Często na miesiąc w promocji coś rozkodowują z płatnej oferty. Jakość jest fatalna, oczy bolą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dvbtowiec napisał:

@pietrek1

Zatem Twój pomysł nie wypali choćby z tego powodu. 

Lista podmiotów krórzy chcą nadawać naziemnie i ich na to stać jest zbyt krótka. 

A wszyscu duzi gracze którzy startują w każdym konkursie, robią to tylko po to, aby nadawać powtórki na kolejnym kanale i zarabiać na reklamach. 

ATM Rozrywka wygrał w Sądzie więc jak będzie prawomocny wyrok to decyzją Sądu będą mogli powrócić ...

Masz dużo racji, ale sprawdź dokładnie listy podmiotów konkursowych , było kilka małych podmiotów, jest jeszcze sporo miejsca na nowe kanały , ale nie dopuszczą do tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś chyba z innej planety, weź sobie karteczkę i napisz wszystkie nazwy kanałów naziemnej , następnie zrób sobie strzałki do nazw właścicieli to zobaczysz że są 3 główne obozy. Później zastanów się ile z nich ma platformy sat, później zastanów się jeżeli minimum jeden z nich zakoduje 2 muxy i będzie miał ilość abonentów naziemnych na poziomie śmieciowym np. 50 tys czyli niezłą fakturę w koszty, ale nie straci przy tym 10% liczby abonamentów sat, którzy gdyby to były muxy fta odeszli by z jego platformy, itd. Logicznego myślenia uczą już w szkole 😁 Zobacz jeszcze struktury nadawców kablowych to będziesz wiedział że większość z nich ma powiązania z platformami sat. To jest czysty biznes i kalkulacja. Dodatkowo teraz jest trend na mega konsolidacje, więc rozwój małych podmiotów jest jeszcze bardziej ograniczony ze wszelakich stron niestety.

Dlaczego kodowane muxy są dużo słabszej jakości i mają dużo więcej kanałów niż muxy fta to też jest proste do odszyfrowania, wystarczy się skupić i pomyśleć o co naprawdę chodzi, nie jest to trudne, nie trzeba być tutaj Maciejem wróżbitą.

To tak samo jak z mediami zagranicznymi możesz osoby sterujące policzyć na palcach i to jednej dłoni .

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...