Skocz do zawartości

Mocny Sygnał i Poziom Błędów


pawel150992
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, pawel150992 napisał:

Znasz model wzmacniacza a symetryzatora?

Oczywiście dedykowanego dla tej anteny?

Symetryzatora dedykowanego nie ma, ale może poniższy zestaw zmieści się w puszce:

- https://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-v_zlacze_f__C0005.htm

- https://www.dipol.com.pl/przejscie_katowe_gniazdo_f_zwykle_-_wtyk_f_nakrecany_E8244.htm

Po prostu przejście nakręcasz na gniazdo F w symetryzatorze i masz symetryzator kątowy 1-60.

Dostaniesz w Dipolu w Łodzi na ul. Brzeźna 3

https://www.google.pl/maps/place/DIPOL/@51.7525922,19.460532,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x471a34d07555a969:0x3b6182a87ef0e68b!8m2!3d51.7528321!4d19.4622642?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, K63 napisał:

Symetryzatora dedykowanego nie ma, ale może poniższy zestaw zmieści się w puszce:

- https://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-v_zlacze_f__C0005.htm

- https://www.dipol.com.pl/przejscie_katowe_gniazdo_f_zwykle_-_wtyk_f_nakrecany_E8244.htm

Po prostu przejście nakręcasz na gniazdo F w symetryzatorze i masz symetryzator kątowy 1-60.

Dostaniesz w Dipolu w Łodzi na ul. Brzeźna 3

https://www.google.pl/maps/place/DIPOL/@51.7525922,19.460532,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x471a34d07555a969:0x3b6182a87ef0e68b!8m2!3d51.7528321!4d19.4622642?hl=pl

Wszystko fajnie ale jest równoległy 

A w puszce jest kątowy 

Wtyk kątowy antenowy dokupie

Skąd pewność że ten pasuje?

Choć w puszce jest kątowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, pawel150992 napisał:

Wszystko fajnie ale jest równoległy 

A w puszce jest kątowy

Przeczytałeś dokładnie co napisałem? Po to jest ta przejściówka, by z tego symetryzatora zrobić kątowy.

A czy spasuje on z otworem w puszce - dowiesz się jak zamontujesz. Wydatek rzędu ok. 7 zł to chyba nie majątek, by się przekonać.

Musisz w końcu zacząć działać, bo zadajesz coraz więcej pytań, na które w większości nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, a dowiesz się sam jak sprawdzisz proponowane rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale czy możecie przestać już straszyć ludzi? Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej to banalnie prosta sprawa, a zrobiliście z tego jakieś „badania kosmosu”. Anteny „żelazne”, o których napisaliście tu kilkadziesiąt postów, to przeszłość – były dobre do telewizji analogowej. Do odbioru sygnału telewizji cyfrowej wystarczy użyć anteny panelowej z silnym wzmacniaczem (tak tak, nie ma się czego bać). To jest inny sposób odbioru, ale jak najbardziej skuteczny – mniej więcej tak samo sygnał odbiera telefon komórkowy albo radio w samochodzie. I naziemna telewizja cyfrowa też tak może być odbierana.

A u kolegi problemem wydaje się być nie tyle antena, ile odbiornik, czyli TV Samsung, niezbyt już nowy i raczej z nie najwyższej półki. Nie wiadomo też jaki jest drugi odbiornik (podłączony do rozgałęźnika), bo o nim cisza, więc może gra bezproblemowo? A najważniejsza sprawa jest taka, że kolega nie napisał nic obrazie (czy się zacina, czy zanika), a jedynie o błędach BER mających wartości do 2000, które gdzieś się tam pokazują... Obraz może być normalny, czyli płynny, nadający się do oglądania nawet wtedy, kiedy pokazywane są jakieś wartości błędów. Decyduje tu jakość odbiornika, no ale ten Samsung…

I jeszcze jedna uwaga. Zbyt silny sygnał to raczej rzadka sprawa. W różnych miejscach Wrocławia i okolic wypróbowałem wiele anten niekierunkowych z silnym wzmacniaczem i nie zauważyłem takiego problemu. Jednak u kolegi w Łodzi problemem może być kierunkowość anteny, która łapie za silny sygnał z jakiegoś kierunku (nawet z odbicia). Toteż najpierw trzeba popróbować różnych ustawień obecnej anteny, a jak to nic nie da, to najlepiej kupić jakąś nową, dobrą antenę panelową z silnym wzmacniaczem (cena co najmniej 100 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mprw napisał:

. Nie wiadomo też jaki jest drugi odbiornik (podłączony do rozgałęźnika), bo o nim cisza, więc może gra bezproblemowo? 

Drugi odbiornik 

Dekoder DVB-T2 Opticum NytroBox

5 godzin temu, mprw napisał:

 A najważniejsza sprawa jest taka, że kolega nie napisał nic obrazie (czy się zacina, czy zanika), a jedynie o błędach BER mających wartości do 2000, które gdzieś się tam pokazują... Obraz może być normalny, czyli płynny, nadający się do oglądania nawet wtedy, kiedy pokazywane są jakieś wartości błędów. 

Zacina ucieka obraz i dźwięk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą anten panelowych jest to, że ładnie i nowocześnie wyglądają, ale te anteny mają wg mnie więcej wad. Podstawą poprawnego odbioru jest jednak odpowiednio dobrana i ustawiona antena o dobrym zysku. Ponadto sama instalacja powinna być poprawnie wykonana a wzmacniacz antenowy używa się wtedy, gdy mając spełnione powyższe warunki mamy zbyt niski poziom sygnału na telewizorze lub gdy mamy do czynienia z rozległą instalacją antenową. Najgorsze możliwe połączenie to jakiś "wyrób antenopopobny z turbowzmacniaczem" i kiepskie okablowanie. U kolegi problem po stronie telewizora jest najmniej prawdopodobny wg mnie.

Edytowane przez adrian1981
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, adrian1981 napisał:

Podstawą poprawnego odbioru jest jednak odpowiednio dobrana i ustawiona antena o dobrym zysku. Ponadto sama instalacja powinna być poprawnie wykonana a wzmacniacz antenowy używa się wtedy, gdy mając spełnione powyższe warunki mamy zbyt niski poziom sygnału na telewizorze lub gdy mamy do czynienia z rozległą instalacją antenową. Najgorsze możliwe połączenie to jakiś "wyrób antenopopobny z turbowzmacniaczem" i kiepskie okablowanie. 

https://allegro.pl/oferta/przewod-tv-video-tv-sat-0-5m-wtyki-f-2x-iec-2257-8598744264?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Obecnie mam zainstalowane takie okablowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawel150992 To jest profesjonalny kabel do anten satelitarnych. Nie chcesz mieć tłumień to zamontuj telewizor przy antenie na balkonie z kablem długości 0,5m.

Kilka dni zadajesz pytania o różne detale, a już dawno byś zrobił podstawową rzecz, zmienił wzmacniacz na symetryzator wg porad i masz odpowiedź ;)

Forum to nie szkoła instalacji anten :)

Jeśli masz zaciśnięta tak profesjonalnie F-ki na zakupionym kablu, to lepiej być już nie może :)

Każdy element w instalacji posiada tłumienie własne, każdy zacisk - aż się boje tego pisać, bo już widzę kolejne pytanie, czy to za dużo, czy za mało :) Tłumień się nie uniknie.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do VHF mam ewentualnie antene.

Tyle ze aktywna ze wzmacniaczem.

 

Majac aktywna antene do VHF.
Oraz przerabiajac na pasywny UHF.

 

Jak polaczyc w jeden przewod?
Musze ciagnac osobno do mieszkania?

Do vhf i uhf oddzielnie?
Czy mozna poprowadzic w jednym.

Aby nie podawac zasilania UHF.

Wiedzac UHF pasywna VHF aktywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, adrian1981 napisał:

Zaletą anten panelowych jest to, że ładnie i nowocześnie wyglądają, ale te anteny mają wg mnie więcej wad. Podstawą poprawnego odbioru jest jednak odpowiednio dobrana i ustawiona antena o dobrym zysku. Ponadto sama instalacja powinna być poprawnie wykonana a wzmacniacz antenowy używa się wtedy, gdy mając spełnione powyższe warunki mamy zbyt niski poziom sygnału na telewizorze lub gdy mamy do czynienia z rozległą instalacją antenową. Najgorsze możliwe połączenie to jakiś "wyrób antenopopobny z turbowzmacniaczem" i kiepskie okablowanie. U kolegi problem po stronie telewizora jest najmniej prawdopodobny wg mnie.

Moje zdanie jest zgoła odmienne. Mam kilka anten panelowych w różnych miejscach i działają one w zasadzie bezproblemowo. Przynajmniej jeśli chodzi o polskie muxy, no bo chyba trudno mieć pretensje, że z wysokości parteru nie łapie Czechów (z 1 piętra już łapie).

Anteny pasywne były bardziej wskazane do odbioru telewizji analogowej. Do DVB-T spokojnie można używać anten ze wzmacniaczem, które wbrew obiegowym opiniom nie "zbierają wszystkich zakłóceń". Radzę wypróbować choć jedną dobrą antenę panelową, bo mam wrażenie, że wielu krytyków tych anten nie zrobiło tego i jedynie "teoretyzuje".

Telewizor (odbiornik) może mieć większe znaczenie w przypadku sygnałów będących na granicy odbioru. Mam taki przypadek w jednym miejscu, gdzie sygnał z muxu 8 jest już trochę słaby i "przeciętny" odbiornik (Opticum) nie zawsze sobie z nim radzi, ale dobry odbiornik (Octagon) praktycznie cały czas gra płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mprw Ja w kilku miejscach odebrałem na kawałku drutu wystawionym za okno, ale nie polecam nikomu takiego rozwiązania.

 

Jeśli odbiornik w instalacji sobie z odbiorem nie radzi, to świadczy wyłącznie o tym że Twoja panelówka nie dostarcza mu dostatecznie dobrego poziomu sygnału, ewentualnie sygnał ma dużo błędów. 

Problemem w wielu odbiornikach jest jakość i czułość zastosowanej w nim głowicy. Do głowic bardziej czułych panelówka się nie sprawdzi, do tego trzeba dobrej anteny i precyzyjnie ustawionej. 

 

O wzmacniaczach przemilczę, bo chyba nie wiesz o czym piszesz :)

Kiepska antena, to musi być wzmacniacz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





Telewizor (odbiornik) może mieć większe znaczenie w przypadku sygnałów będących na granicy odbioru. Mam taki przypadek w jednym miejscu, gdzie sygnał z muxu 8 jest już trochę słaby i "przeciętny" odbiornik (Opticum) nie zawsze sobie z nim radzi, ale dobry odbiornik (Octagon) praktycznie cały czas gra płynnie.


Jeśli na tej panelówce masz MER 15dB to takie są efekty. Sygnał nie spełnia norm stabilnego odbioru. A to że jeden tv go łapie a drugi nie, to już sprawa drugorzędna i na nią nikt nie ma wpływu. Jeśli na dobrej yagi wyciągniesz MER powyżej 25dB to nie będzie problemu na żadnym z telewizorów.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Ja w kilku miejscach odebrałem na kawałku drutu wystawionym za okno, ale nie polecam nikomu takiego rozwiązania.

Ja także mam "szczęście", że mogę odbierać na wszystkim - począwszy od kawałka przewodu, biquada, panelówkę, poprzez różne yagi, a na combo skończywszy. Ale nigdy na tej podstawie nie ośmieliłbym się doradzać komuś, że jakąkolwiek antenę zamontuje, będzie OK. Kilkadziesiąt czy kilkaset metrów od mojej lokalizacji są miejsca, gdzie trzeba się sporo namęczyć by dobrać jakąś antenę i ustawić ją tak, by z tego samego nadajnika w miarę stabilnie odbierały przynajmniej mux-y 1-3.

Jeżeli komuś wydaje się że wystarczy byle jaka antena ze wzmacniaczem, to zapraszam w góry (niekoniecznie te najwyższe).

Dziwnym zbiegiem okoliczności, najwięcej zgłoszeń dotyczących problemu z odbiorem ma związek z antenami które znajdują się w rankingu "Najpopularniejsze anteny". Ludziska kierują się takimi zestawieniami, a potem okazuje się że nie dość że są nieskuteczne, to na dodatek bardzo drogie.

Oczywiście Samsungi w których błędy dochodzą do 2000, potrafią stabilnie odbierać bez błędów, ale na dobrej jakości instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że branża instalatorska nie chce podcinać gałęzi, na której siedzi i informować swoich potencjalnych klientów o prostych sposobach odbioru DVB-T. Trzeba sprawę skomplikować, by ludzie myśleli, że sami nie dadzą radę tego zrobić. Kolega z Łodzi odbiera prawidłowo mux 8, ale na antenie, na której wg „instalatorskich teorii” nie powinien go odbierać, więc trzeba mu wcisnąć dodatkową antenę (i zwrotnicę) na tenże mux 8…

Męczycie się z ustawianiem, bo wybieracie nieodpowiednie anteny. Oczywiście nie bierze się „byle jakiej anteny ze wzmacniaczem” tylko raczej coś lepszego, np. nr 1 z w/w rankingu. U mnie ta antena wisi za oknem na wysokości 4 piętra w centrum miasta z otwartą przestrzenią w kierunku nadajników. Jest na niej napisane „poziom wzmocnienia 108 dBuV” (chyba trochę przesadzili), a więc wg „instalatorskich teorii” idealne warunki do przesterowania sygnału. A jak to wygląda w praktyce? Rzecz jasna sygnały są bardzo silne, ogólnie 100/100% i… ani drgną – wszystko cały czas gra płynnie na różnych odbiornikach. Technika stale idzie do przodu i może jednak warto choć spróbować to zauważyć.

Absolutnie nie twierdzę, że taka czy inna antena albo taki czy inny telewizor dadzą gwarancję odbioru; to faktycznie kwestie „drugorzędne”. W DVB-T największe znaczenie ma MIEJSCE ustawienia anteny. Instalatorzy ciągną na dach z antenami „żelaznymi” i kluczem nie są tu anteny, ale właśnie miejsce – gdyby na dachu postawić antenę pokojową, to efekt byłby mniej więcej taki sam (a w pokoju antena „żelazna” też nie będzie lepsza od pokojowej).

Podpowiadam rozwiązania proste, optymalne i tak się składa, że nie są one po myśli instalatorów. Nic na to nie poradzę, każdy ma prawo do własnego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mprw napisał:

Ja rozumiem, że branża instalatorska nie chce podcinać gałęzi, na której siedzi i informować swoich potencjalnych klientów o prostych sposobach odbioru DVB-T. Trzeba sprawę skomplikować, by ludzie myśleli, że sami nie dadzą radę tego zrobić.

...

Podpowiadam rozwiązania proste, optymalne i tak się składa, że nie są one po myśli instalatorów.

Zawsze odradzam zakup drogich anten i staram się polecać najtańsze, które dobrze zdają egzamin w danej lokalizacji. Gdzie jest to tylko możliwe montuję takie, by można było odebrać wszystko na jednej. Niestety nie zawsze tak się da.

Inna spraw że w społeczeństwie pokutuje przekonanie, że im coś droższe to lepsze. Ludzie nie bardzo chcą uwierzyć że antena za 50 zł może odbierać tak samo dobrze (lub lepiej) jak ta za 150 zł.

 

W dniu 9.02.2021 o 01:42, mprw napisał:

Anteny „żelazne”, o których napisaliście tu kilkadziesiąt postów, to przeszłość – były dobre do telewizji analogowej (...) Anteny pasywne były bardziej wskazane do odbioru telewizji analogowej. Do DVB-T spokojnie można używać anten ze wzmacniaczem, które wbrew obiegowym opiniom nie "zbierają wszystkich zakłóceń".

O ile mi wiadomo fizyka nie uległa zmianie. Sygnał cyfrowy rozchodzi się tak samo jak analogowy.

Miałeś kiedykolwiek do czynienia z odbiorem SFN? Życzę powodzenia w walce z SFN-em przy pomocy panelówki z mocnym wzmacniaczem.

 

37 minut temu, mprw napisał:

Kolega z Łodzi odbiera prawidłowo mux 8, ale na antenie, na której wg „instalatorskich teorii” nie powinien go odbierać, więc trzeba mu wcisnąć dodatkową antenę (i zwrotnicę) na tenże mux 8…

Gdyby nie było problemu, to nie zakładałby tematu. Właśnie nie odbiera na niej prawidłowo tego co powinien odbierać, bo ma skierowaną w niewłaściwym kierunku. Dwie anteny potrzebne są tylko po to, by poprawnie odbierać sygnał z dwóch różnych nadajników.

 

43 minuty temu, mprw napisał:

U mnie ta antena wisi za oknem na wysokości 4 piętra w centrum miasta z otwartą przestrzenią w kierunku nadajników.

Dlaczego twierdzisz że to co zdaje egzamin u ciebie i w twoich warunkach odbiorczych, ma zdać egzamin zawsze i wszędzie?!

41 minut temu, mprw napisał:

Jest na niej napisane „poziom wzmocnienia 108 dBuV” (chyba trochę przesadzili)

Trochę ...?!!! Miałeś kiedykolwiek miernik w ręce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mprw napisał:

Ja rozumiem, że branża instalatorska nie chce podcinać gałęzi, na której siedzi i informować swoich potencjalnych klientów o prostych sposobach odbioru DVB-T. Trzeba sprawę skomplikować, by ludzie myśleli, że sami nie dadzą radę tego zrobić.

Widzisz zakładając choć przez chwilę że masz rację, branża instalatorska chyba jednak kieruje się czymś więcej niż "prostym rozwiązaniem".

W jednym z postów podałeś linka do Twojej anteny

W dniu 29.01.2021 o 14:02, mprw napisał:

Kup np. taką antenę, postaw gdzieś przy oknie i powinno być lepiej. Ewentualnie wystaw ją za okno, a wtedy z pewnością wszystko się poprawi. Lepszy telewizor również ma znaczenie.

Celowo wyciąłem link, aby nie reklamować tego cuda techniki. Spojrzałem na cenę 143zł.

Najprostsza antena kierunkowa która odbierze w lokalizacjach w których Ty używasz tak drogiej panelowowej to koszt blisko 20zł.

Nawet jeśli założyć że budujemy wg zaleceń 2 anteny + zwrotnica, koszt najprostszej anteny na pasmo VHF to 31zł (nieco lepsza 47zł) , zwrotnicy to 39zł.

 

W najprostszym wariancie jeśli sygnał z MUX8 jest silny i w tej samej polaryzacji, najtańsza antena na UHF wystarczy, zatem zamkniemy się w 20zł

W najgorszym wariancie (cały czas zakładając że warunki do obioru są dobre) 106zł

 

Czyli u Ciebie prościej, ale przepłacamy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mprw napisał:

Ja rozumiem, że branża instalatorska nie chce podcinać gałęzi, na której siedzi i informować swoich potencjalnych klientów o prostych sposobach odbioru DVB-T. Trzeba sprawę skomplikować, by ludzie myśleli, że sami nie dadzą radę tego zrobić. Kolega z Łodzi odbiera prawidłowo mux 8, ale na antenie, na której wg „instalatorskich teorii” nie powinien go odbierać, więc trzeba mu wcisnąć dodatkową antenę (i zwrotnicę) na tenże mux 8…

A wyobraź sobie że nie zawsze tak jest. Miałem już kilka takich sytuacji, jedna z ostatnich gdy bezradny klient poprosił mnie o usługę ustawienia anteny, ponieważ kupił taki plastikowy wynalazek jak ty proponujesz za 180zł i nie działa (25km od 100kW nadajnika). Po pomiarach - fakt, nie działa. Odbiera śmietnik. Ja z kolei pytam się chłopa na czym odbierał do tej pory, a Pan pokazuje mi antenę siatkową na strychu, którą kupił 20 lat temu. Wymieniłem tylko stary wzmacniacz w puszce na symetryzator i ma na nim stabilne 62dB, MER=35dB już wyżej mój miernik nie mierzy i ber przed i po korekcji 1,00-8. Zapłacił tylko za usługę i nie mógł się nadziwić! Czy ja komplikuję sprawę? Sprawę komplikują takie osoby jak Ty i sprzedawcy w elektromarketach, którzy nie mając zielonego pojęcia o warunkach odbioru, sprzedają klientowi najdroższe zabawki, które zalegają im na magazynach.

Jeśli chodzi o MUX8. Trzeba przyjąć, że w większości przypadków nadaje on ze zmniejszoną mocą niż główne 3 muxy, z inną polarzacją i z innych anten nadawczych, które są niżej powieszone. Jeśli klientowi odbiera ten mux stabilnie na antenie do odbioru UHF to brawo Ty. Jeśli odbiera źle lub w ogóle to niestety trzeba rozbudować instalację. Problem tylko w tym, że jednym się chce a innym nie. Inną sprawą jest czy klient za to zapłaci czy nie. Bo nikt z nas nie jest Caritasem, tylko w ten sposób zarabiamy na chleb.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja 10.02.2021:

MUX8 bez zadnych bledow sygnalu

MUX1234 jak bylo z zakloceniami

Odbior w ZGIERZU nie LODZI

Poziom wszystkich MUXow  S:98% Q:100 / trwa oczekiwanie na dostawe symetryzatora

W dniu 7.02.2021 o 16:10, K63 napisał:

Jeżeli w/przy antenie pozostaje wzmacniacz, to i zasilacz powinien zostać. Równoczesne używanie wzmacniacza i rozgałęźnika aktywnego to zdecydowanie za dużo.

To znaczy ze sygnał nie jest rewelacyjny i łatwo łapie zakłócenia. Masz za mały margines stabilnego odbioru (MER). Ale to już do sprawdzenia przy pomocy odpowiedniego miernika.

 

Miernik bedzie w przyszlym tygodniu ( udalo sie z firmy mojej tam gdzie pracuje dogadac z pewna osoba aby mi owe cos udostepnila/wypozyczyla )

-
Urzadzenie pokazuje fale nosna czestotliwosci

-
Takie mam informacje od wlasciciela

-
Jak otrzymam to cudo techniki to zobacze co ono moze pokazac i sie podziele danymi otrzymanymi od niego

-
Symetryzator w przyszlym tygodniu przyjedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pawel150992 napisał:

Urzadzenie pokazuje fale nosna czestotliwosci

Aby coś wiedzieć o sygnale powinien pokazywać przynajmniej poziom sygnału, BER i MER.

 

2 godziny temu, pawel150992 napisał:

Symetryzator w przyszlym tygodniu przyjedzie

Miałbyś szybciej gdybyś podjechał do Dipola w Łodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...