Skocz do zawartości

ORANGE ŚWIATŁOWÓD - opinia ogólna


CashBackPlease
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Arek34 Jeżeli wystarczy Ci do 300Mbit, oraz nie zależy na tym ichnim najnowszym Funboxie, może przyjrzyj się NJU Światłowód? (submarka Orange). Może jest u Ciebie dostępny, skoro jest O.? 
https://nju.pl/swiatlowod
Umowa z definicji bezterminowa, a przy okazji i cena (49-) prawie o połowę niższa niż w “macierzystym” O., przynajmniej w moim przypadku... Wypowiedzenia co prawda nie ćwiczyłem (zapewne standardowy miesiąc) , bo… akurat jestem jutro umówiony z technikiem na instalację. Sam jestem ciekaw jak to wszystko wypali z NJU, np. jak to jest naprawdę u nich z publicznym adresem IP, czy uda mi się załatwić montaż terminala ONT (mam swój nienajgorszy router), itp. Pomyślałem sobie, że nawet jeśli NJU absolutnie nie spełni moich oczekiwań, ostatecznie wypowiem za miesiąc, 2, 3… Te pięć dych za instalację mogę przeboleć ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego nie rozumiem. Wiadomo, Nju jako “tańsza” submarka w pewnym sensie jest “uproszczona”, np. dostępne prędkości tylko 200 i 300Mbit/s, starszy router Funbox 3.0, kontakt tylko zdalny (żadnych salonów), itp. Niemniej - o ile mi wiadomo - Orange Światłowód i Nju Światłowód od strony technicznej to te same usługi od tego samego dostawcy. Zatem “na chłopski rozum” skoro jest dostępny O., obligatoryjnie powinno być też i Nju.
W mojej lokalizacji Orange jest dostępny od około 2 lat, aczkolwiek do niedawna nie byłem zainteresowany, gdyż przebywałem rzadko i doraźnie wystarczał mi internet mobilny. Od około 2 miesięcy zacząłem przebywać stale i ponieważ całkowicie wystarczy mi 300Mbit oraz nie lubię przepłacać ;-) - skierowałem uwagę na Nju. Niestety szybko okazało się, że według strony, którą podałem w poprzednim poście, usługa w mojej lokalizacji jest niedostępna. Zatem złożenie zamówienia tą drogą odpadło.  W ciągu tych 2 miesięcy kilkukrotnie próbowałem przez konsultantów przez czat oraz telefonicznie, tłumacząc przy okazji, że przecież jest Orange w tej lokalizacji. Za każdym razem mniej więcej ta sama gadka “owszem, bywają błędy w bazach danych, przekażemy adres do weryfikacji, odezwiemy się jeśli będzie możliwość realizacji”. I na tym koniec, przepadało jak w czarnej d… ziurze. Myślałem już wysmarować jakieś pismo do Orange, może nawet skonsultować się z rzecznikiem konsumentów… Aż tu parę dni temu z głupia frant jeszcze raz sprawdziłem dostępność usługi na stronie Nju i jeeest, pojawiła się :-) Czym prędzej złożyłem zamówienie (przez internet) i jak już wspominałem czekam jutro na technika. Przyszedł już nawet sms z przypomnieniem.
Opisałem to wszystko, bo może ktoś będzie miał podobną sytuację. Tzn. Orange Światłowód jest dostępny, Nju nie. Być może trzeba ich trochę pomęczyć zamówieniami przez infolinię/czat, żeby zweryfikowali wreszcie dostępność w danej lokalizacji. A może bywają inne przyczyny, może ktoś ma wiedzę?... Moja teoria trochę spiskowa: Orange najpierw sprzedaje droższą usługę, a potem jeśli już chętnych nie bardzo widać, wpuszcza tańszą submarkę… 
Tak dla porównania: umowa bezterminowa  300Mbit w Orange: 75zł+5zł dopłata za internet dostarczany na sieci innego dostawcy (tak by było u mnie), opłata instalacyjna 100zł.
 W Nju: 50zł, opłata instalacyjna 50zł. Ceny z internetu, zaokrąglone do pełnych złotówek ;-)  

 

Natomiast jeszcze odnośnie pytania wypowiedzenie umowy bezterminowej w Orange. Zapewne jest to standardowy miesiąc, ale zapewne  trzeba złożyć przed rozpoczęciem kolejnego. Czyli jeżeli chcemy zrezygnować np. na koniec lipca, wypo trzeba złożyć przez zakończeniem czerwca. Pewnie wszystko jest w regulaminach, albo upewnić się na ichnich czatach/infoliniach.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pól roku temu pytałem lukas73 czy jest możliwość posiadania tylko GPON od Orange i własnego routera. Niestety, po swoim ostatnim poście już się nie pokazał. Czy ktoś coś wie na ten temat? Albo inaczej: czy któryś ogólnodostępny operator daje taką możliwość?

Edytowane przez jackar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jackar w sprawie światłowodu Orange ( i nie tylko ) na własnym routerze to:

 

1. Orange oferuje do umowy ( gratis w dzierżawie ) ONT do którego podłączysz po LAN własny router.

O ONT musisz upomnieć się podczas składania zamówienia na infolinii. Jak się nie upomnisz o ONT do umowy to dostaniesz samego Funbox.

Technik podczas podłączania światłowodu u ciebie powinien oprócz Funbox mieć ONT i dać Tobie. Inaczej nie podpisuj umowy.

 

2. Wtedy montujesz ONT i do niego podłączasz własny router gdzie konfigurujesz internet ( dane dostępowe - nazwa - hasło - VLAN ID 35 )

 

https://www.hejdom.pl/blog/28-smart-rozwiazania/321-swiatlowod-orange-i-wlasny-router-ont.html

 

Inni dostawcy być może dają możliwość przestawienia routera w tryb ONT albo dają ONT. Tego nie sprawdzałem.

 

 

3. Można mieć własny odpowiedni router ( np. Fritzbox 5530 - Fritzbox 5590 ) podłączony bezpośrednio pod światłowód.

 

Sprawdzone i przetestowane na światłowodzie Orange - NJU - Netia.

 

Wkładka GPON ( w kierunku odbioru Rx długość fali: 1490 nm - w kierunku nadawania Tx długość fali: 1310 nm - standard ITU G.984 )

 

To już wymaga inwestycji finansowej w odpowiedni router i odpowiedniej konfiguracji.

 

Ktoś pewnie napisze że oficjalnie jest to niezgodne z regulaminem operatorów dostarczających światłowód - internet lecz działa bardzo dobrze i bez problemów.

 

 

Przechwycenie-obrazu-ekranu-2024-06-08-0

 

 

Edytowane przez tweed77
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tego FunBoxa dają, bo się "należy", czy też muszę go najpierw podłączyć do ONT, a dopiero później do niego dopiero swój router? Jeśli dają bo się należy i później nieużywany może gdzieś zalegać, to OK. A jak wygląda sprawa z publicznym IP? Można uzyskać, czy zapomnieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Orange masz publiczne IP. Zmienne lub stałe.

Funbox dają obowiązkowo w dzierżawie za 5 zł bodajże. Może później leżeć w szafie.

 

ONT gratis w dzierżawie jak się upomnisz choć nie chętnie. Musisz być zdecydowany i nie odpuszczać to dostaniesz.

 

Pod kabel światłowodowy podłączasz ONT.

Do ONT podłączasz swój router. Na swoim routerze konfigurujesz usługę dostępu do internetu.

 

Tyle w temacie.

Edytowane przez tweed77
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W nowych promocjach Orange dokłada do światłowodu Telewizje mobilną (w cenie usługi):

Cytat

 

Co to jest?

Telewizja mobilna - Pakiet Podstawowy to usługa, dzięki której możesz oglądać telewizję w Orange TV Go (w aplikacji lub serwisie tvgo.orange.pl). Popularne kanały zobaczysz na żywo, jak w tradycyjnej telewizji. Usługa działa na smartfonie, tablecie lub laptopie w każdym miejscu w  zasięgu sieci komórkowej i Wi-Fi, w Polsce i całej UE.

 

Lista kanałów

TVP1, TVP2, TVP3, TVS, WP, Zoom TV, TVN, Antena TV, Stopklatka, RedTop, Tele5, 4Fun kids, Junior Music, Home TV, Red Carpet TV, TV Regio, TVC, 4Fun, 4Fun Dance, Gold TV, Mixtape, France 24, Stars.TV, Power TV, Nuta TV.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...