Skocz do zawartości

Przyszłość TV SAT - rozdzielczość


przemek1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym abyśmy tu dyskutowali w jakiej rozdzielczości się klaruje przyszłość TV SAT. Czy bedzie to 4K czy HD? Wg mnie powstanie jeszcze parę kanałów 4K na pokaz a cała reszta zostanie w 1080i już po wsze czasy. 4K będzie tylko w kanałach premium i treściach VOD z Internetu. Na powszechne nadawaniew 4K nie masz szans, bo trzeba by było wywalić połowę kanałów w transponderów.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4K może być powszechne po wprowadzeniu nowego kodeka VVC za dobrych kilka lat, Full HD może być powszechne po wprowadzeniu HEVC już niedługo, nowa bułgarska platforma z 1,9E już nadaje w HEVC i jako pierwsza nadaje wiele kanałów w HD w tym muzycznych jako pierwsza na sat, tuner z obsługą HEVC nie jest drogi, około 300zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, djrafik napisał:

4K może być powszechne po wprowadzeniu nowego kodeka VVC za dobrych kilka lat, 

Za tych kilka lat, może się okazać że platformy satelitarne przeniosą się do nadawanie przez Internet.

Jeśli nie platformy,  to sami klienci wybiorą bardziej nowoczesne rozwiazania: IPTV, streaming.

 

Co do rozdzielczości SD przez sat to katastrofa : tvp seriale, Historia, tvp Polonia, Metro i inne.

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie zostanie wprowadzony system umożliwiający zwiększenie pojemności transponderów, to na rozwój 4K na  polskich platformach nie ma szans, chyba że przez internet, ponieważ to obecnie wydaje się jedyne praktyczne i opłacalne rozwiązanie. Ewentualnie inni nadawcy wzorem Museum 4K musieliby się starać o miejsce na niezależnych od polskich platform transponderach.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, ale w HD to kablówki, streaming i IPTV.Czasami w lepszej jakości.

Niektórych brak w ofercie satelitarnej lub nadają tam odpowiedniki w SD.

Klienci operatorów sat. są w najmniej korzystnej sytuacji. Pomijam tu C+4K, który  wiecznie nie będzie na wyłączność w ofercie sat w PC+.

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ozzy666 napisał:

Moim zdaniem stacje telewizyjne które jeszcze są w SD powinny podnieść rozdzielczość do HD. I to by wystarczyło by komfortowo oglądać telewizję.

 

Tylko tego się nie zrobi ot tak. Najpierw trzeba mieć coś na "p", i to dużo. I jak już to się właduje w HD, to najlepiej, aby jak najszybciej się zwróciło. Np. głupia TV Trwam mogłaby już dawno temu zacząć nadawać w wysokiej rozdzielczości, właśnie z uwagi na te dwie w/w rzeczy, ale jakoś lubią mieć taki stan rzeczy jak teraz. Podobnie z Telewizją Polską i jej niektórymi stacjami tematycznymi. A kanały pokroju małych, regionalnych telewizyjek raczej tak szybko nie podniosą się na HD, a tym bardziej nie zaczną nadawać na satelicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tv Trwam jak i TVP Polonia mają trochę inny charakter. Są skierowane raczej dla Polonii za granicą i według mnie one akurat powinny pozostać w SD jak i nadawać w DVB-S/MPEG-2 by mogły być odbierane nawet na najprostszym leciwym sprzęcie. Tak wiem że to przeczy postępowi technologicznemu itd ale Niemcy wciąż tak nadają i u nich się to sprawdza.

Edytowane przez Ozzy666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mejveno napisał:

@djrafik A to Full HD nie jest powszechne?

Nie jest. Jedyną telewizją dostępną w 1080p jest niemiecka naziemna cyfrowa. Cała reszta hula na 1080i, a okazjonalnie gdzieś na świecie (ponownie w Niemczech czy jeszcze w USA) znajdzie się kilka kanałów w 720p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby podnieść jakość, wiadomo potrzeba więcej pojemności. Tą można by uzyskać w sposób: albo pozbyć się z transponderów części kanałów (wątpliwe), albo wynająć dodatkowe transpondery (koszty), albo zmienić parametry nadawania transpondera. Co do tego ostatniego wariantu. Podkręcenie modulacji, kompresji i jakości, np. do DVB-S2/8PSK/HEVC (a w przyszłości VVC)/HD lub 4K/ oraz FEC do 9/10, tym samym spowodowałoby wyraźne podniesienie minimalnego progu sygnału potrzebnego do odbioru danego transpondera. (Nie wspominając o tym że tuner musi umieć obsłużyć odpowiednie parametry np. kompresję, oraz fakt tkwienia operatorów przy MPEG-4). Więc potrzeba by było albo większych anten, albo silniejszego sygnału wiązki satelity. Już są szykowani za jakiś następcy obecnych satelitów HotBird, ale jak będzie się rozchodzić ich wiązka? Logicznie myśląc powinni ją ułożyć tak , żeby najsilniejszy sygnał był w rejonie Włochy - Europa Środkowa (czyli gdzie jest sporo odbiorców, ostatnio doszły jeszcze ukraińskie transpondery XtraTV), zamiast obecnego maksimum sygnału Włochy - Francja, gdzie Francuzów HB za bardzo nie obchodzi, oni korzystają z 19E i 5W. Także wiele kwestii się składa na jakość obrazu w naszych telewizorach.

Edytowane przez moimzdaniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Artur912 napisał:

Czeskie stacje ČT w DVB-T2 również mają 1080p

O proszę! Nie wiedziałem. Jakoś tak bez większego echa to przeszło. Ach, no tak Pewnie dlatego, że to tylko jakieś malutkie Czechy bez morza, a nie ogromne, wpływowe, doskonałe i perfekcyjne Niemcy.

 

Kto by pomyślał, że nawet Czesi będą mieli lepiej od Polski pod kątem takich [beep]ół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy wstyd jakościowy w Polsce to jest TV naziemna, bo tam większość kanałów jest w SD. HD jest raptem parę kanałów. Trochę odpowiedzialność za to ponosi fakt użycia DVB-T zamiast DVB-T2 (w czasach DVB-S na TV SAT też nie było prawie nic w HD). Ale trochę to wina oddawania coraz większej ilości pasma na rzecz LTE, ale to już zupełnie inna sprawa.

 

Co do jakości w TV SAT, to problemem nie jest to, że są pojedyncze stacje SD, ale to, że w SD nadają wydawało by się stacje renomowanych nadawców, jak TVP czy AXN (AXN White i AXN Black są w SD) oraz fakt, że jest to w większości bardzo marne SD, takiego AXN White/Black albo ESKA TV Extra, to dosłownie nie można oglądać, tak samo TVP Rozrywka. Co ciekawe kanały TVP mają lepszą jakość na TV naziemnej niż w TV SAT.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że naziemna cyfrówka też raczkowała małe kroki były od września 2009 do lipca 2013 i tak chcieli mpeg4 8 kanałów na mux-a niż 4 na mpeg2.na temat Hevc pogłoski były okolice 2013/14 roku startowała powołana była Ukraina potem Czechy Niemcy Wyspy brytyjskie czyli kraje z jakością DVB-T mpeg2. No u nas za 2 lata i co niektórzy uświadczymy cyfrówki już od 7-10 a według mnie krócej ponieważ co jakiś czas są na Podkarpaciu modernizacje przedłużające prace na nadajniku.Co do HD i 4K to chwili obecnej to tylko jest możliwoś zrobienie do 6 stacTo jest Sport kanał ogóny kultura,nauka,świat oraz film.Naj bardziej inwestuje ostatnio TVN w 4K i Canal+.

Chwili obecnej to tak słabo się to opłaca opłaci by się kodek na 4 kanały w 4K  i biorące na przepustowość bitrate 84mb/s.Jak narazie 4,8,10 czy 12 to tylko Internet typu Youtube Czy Stream z Internetu się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pietryga511

Myślę, że Full HD będzie ostatnim standardem nadawania, który będzie powszechny w telewizji satelitarnej. Kanały 4K będą swojego rodzaju rarytasem, na który z poważnych graczy zdecydują się tylko kanały sportowe i filmowe premium. Z czasem odpływ widzów w stronę streamingu będzie jeszcze szybszy niż teraz i liczba linearnych kanałów na rynku zacznie się gwałtownie zmniejszać, a 4K po prostu nie będzie miało wystarczająco dużo czasu, żeby stać się powszechnym standardem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platformy satelitarne żeby przetrwać i nie stracić klientów muszą przejsc do nadawania w ramach swojej oferty w stronę streamingu, wejść w współpracę z operatorami IPTV.Wykorzystac możliwości internetu.

W ten sposób oferować treści 4K, FULL HD.Niezależnie od warunków pogodowych itd...Kablówki, operatorzy tel komórkowej już intensywnie pracują nas własnymi ofertami.

Nie ma tu chyba innego wyjścia?

W jakiś sposób konkurencją  będzie wkrótce stanowić nowy system nadawania telewizji naziemnej.

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pietryga511

Nie zapominaj o ludziach mających obecnie 50 i więcej lat. Oni nie odejdą od TV linearnej na rzecz serwisów OTT. To do nich nie przemawia. Oni chcą przełączyć na kanał i ogladać, to co aktualnie leci, a nie wybierać co chcą oglądać. Wiem bo rozmawiam nieraz na ten temat z rodziną. Serwisy OTT interesują głównie ludzi młodych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemek1234
Ja mam 29 lat i serwisy OTT do mnie nie przemawiają. Dokładnie tak jak napisałeś, chcę usiąść w fotelu, włączyć telewizor i oglądać to co jest a nie jeszcze wybierać. Do tego dochodzi jeszcze moja druga połówka która zazwyczaj chce oglądać coś innego, i zamiast cieszyć się seansem przez godzinę spieramy się co obejrzeć. W końcu i tak włączamy telewizję linearną. Myślę że takich jak ja jest jednak jeszcze sporo i telewizja linearna prędko nie zniknie.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w jakim kierunku to zmierza?

Przykład: pączkowanie kanałów polsatowskich ( to samo tyle że w innej kolejności a badziew poniżej poziomu), jakieś propozycje nowych kanałów TVP, gdy tymczasem kilka aż prosi się o podmianę do lepszej rozdzielcziści i ciekawszej ramówki, która przyciągnie widza, obiektywnej informacji bez indoktrynacji.

Dzieci wręcz nie tolerują kanałów linearnych.Swobodnie wybierają ( pod kontrolą ;-) ) to na co mają ochotę ,  czy przez odbiornik telewizyjny, tablet itp.

 

 

 

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsatowskie kanały to już w ogóle jest fenomen którego chyba nie da się zrozumieć. Dokładnie to nie wiem ile oni mają kanałów ale powiedzmy że koło 15 i na wszystkich ta sama ramówka, tylko dni/godziny wymieszane. Czy ktoś to ogląda? Nie wiem ale skoro im się to opłaca.

Edytowane przez Ozzy666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...