Skocz do zawartości

DVB-T Dolny Śląsk


malinax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby nasze były mocne to nie było by analogu widać, niestety odbicia są, już teraz KRRiT zmienia kanały dla naziemnej telewizji analogowej, ponieważ są zagłuszane przez nasze DVB-T i bedą zmiany kanałów dla analogu :) Jeżeli dali by większą moc to pepiczki bedą zakłocone oraz nasz analog, więc dają taką jak mogą, po wyłączeniu analogu będzie można potestować wiekszą moc, ale trzeba pamietać, że do DVB-T nie potrzebna jest taka duża moc jak dla analogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne obserwacje można poczynić już teraz. W tym tygodniu cały czas robią coś na Ślęży i przez pół dnia analog jest wyłączony, a wtedy sygnał DVB-T staje się nieco silniejszy — u mnie np. 100/100% i ani drgnie, a przy włączonym analogu waha się w przedziale 90–100%. Jednocześnie lekko osłabiają się sygnały z Czech — z 90–100% do 80–90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja właśnie nie piszę, że czeskie są słabe. Tylko że nasze są słabe, bo naszego Mux2 odbieram baaardzo słabo (same bloki), że nie można oglądać. I jak piszę: analog mam żyleta a Mux2 z tego samego nadajnika niemożebny do odbioru.

Skieruj antenę na Ślężę a nie na Czarną Górę ! DVB-T z Czarnej Góry działa kierunkowo. Nadajnik na Ślęży docelowo osiągnie moc 100kW. Nie należy również porównywać mocy nadajników cyfrowych do mocy nadajników analogowych. Sygnał dvb-t przy identycznej mocy jak analogowy "poleci" dalej. Niedługo będę uruchamiał DVB_T w Sokołowsku ze Ślęży czyli miejscowości nieopodal Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to, że mam antenę skierowaną centralnie na naszą Czarną górę, analog żyleta, a cyfrowo mam same bloki :lol:
różnie bywa... choć wszystkie znaki na niebie i ziemi sugerują, że powinieneś odbierać to DVB-T.

 

Otóż emisja mux-2 z Czarnej Góry jest kierunkowa, i to w dobrym tego słowa znaczeniu - bo dokładnie w twoim kierunku (wierząc http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html). I ta strona, i emitelowska (http://www.emitel.pl/mux2etapiv1.jpg) pokazują, że twoja lokalizacja jest trochę na zielono, a trochę na biało (albo żółto). W zależności gdzie dokładnie mieszkasz - możesz być nawet w zielonym polu, a wtedy jest o co powalczyć.

 

Zakładając, że jest u ciebie jakiś sygnał (a jest, bo na ekranie masz pikselizację, więc odbiornik próbuje coś odbierać) to może być problem instalacji antenowej. Przyglądając się kanałom analogowym z Czarnej Góry, to są one nadawane sporo niżej niż mux-2. I właśnie ten wysoki kanał nadawania mux-2 (k58) może być główną przyczyną problemów z odbiorem. Bo odebrać DVB-T

 

Jakie wartości poziomu i jakości sygnału mux-2 pokazuje twój odbiornik? I jak wygląda twoja instalacja antenowa?

 

czemu u nas nadaje się w górach (z Czarnej Góry) z mocą 20kW, a w takich Czechach z mocą 100kW z nadajnika w Trutnovie? Tego za żadne skarby nie zrozumiem.
to pytanie do UKE i Instytutu Łączności we Wrocławiu. Siatka częstotliwości i mocy nadawczych jest generalnie uzgadniana wg uzgodnień GEO-06.

 

A czeskie kanały cyfrowe z Trutnova łapię spokojnie z 80% jakością praktycznie "tyłem" anteny (lub z odbicia, co jednak mało prawdopodobne).
poza mocami i bardzo dobrymi lokalizacjami czeskich nadajników to kluczową sprawą są też parametry nadawania sygnałów OFDM czeskich mux-ów (głównie FEC).

 

Krótko mówiąc: nasze DVB-T to póki co jeden wielki niewypał.
nie powiedziałbym tak ostro.

  • Po primo jesteśmy cały czas w fazie raczkowania naszej DVB-T, a to zawsze pociąga za sobą problemy okresu niemowlęcego po obu stronach barykady....
  • Po secundo brak jakiejkolwiek rzetelnej informacji techniczno - użytkowej jak to nasze DVB-T odbierać rodzi olbrzymie, niepotrzebne problemy po stronie odbiorczej - nawet w dobrych lokalizacjach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zakładając, że jest u ciebie jakiś sygnał (a jest, bo na ekranie masz pikselizację, więc odbiornik próbuje coś odbierać) to może być problem instalacji antenowej. Przyglądając się kanałom analogowym z Czarnej Góry, to są one nadawane sporo niżej niż mux-2. I właśnie ten wysoki kanał nadawania mux-2 (k58) może być główną przyczyną problemów z odbiorem. Bo odebrać DVB-T

 

Jakie wartości poziomu i jakości sygnału mux-2 pokazuje twój odbiornik? I jak wygląda twoja instalacja antenowa?

 

 

Wartości mogę podać z N-boxa, w TV mam tylko jeden pasek jakości sygnału.

N-box: siła 59%, jakość 8%. Telewizor LG: 42%

 

Instalacja antenowa miesiąc temu prawie całkowicie wymieniona (oprócz anteny). Nowe kable, nowy wzmacniacz. Antena Dipola (DIPOL 26/6-12/21-69), wzmacniacz AP-107M. Instalacja ta zapewnia mi idealny odbiór z analogu i czeskiego DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja antenowa miesiąc temu prawie całkowicie wymieniona (oprócz anteny). Nowe kable, nowy wzmacniacz. Antena Dipola (DIPOL 26/6-12/21-69), wzmacniacz AP-107M. Instalacja ta zapewnia mi idealny odbiór z analogu i czeskiego DVB-T.
Zwykle instalacja zapewniająca w miarę poprawny odbiór analogu świetnie radzi sobie również z DVB-T, ale niestety, nie jest to żelazna reguła.W trudnych warunkach odbioru DVB-T, instalacja antenowa czasami musi być robiona zdecydowanie pod DVB-T. I mam wrażenie, że taka sytuacja zachodzi u Ciebie.

 

Na pewno w twoich warunkach nie powinno się stosować takiej anteny zespolonej, a zestaw dwu anten plus odpowiednią zwrotnicę + wzmacniacz lub zwrotnicę aktywną.

 

Typowo taki zestaw to antena UHF przeznaczona pod DVB-T z jak największym zyskiem oraz kierunkowością. Np. taka: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/1614-antena-maximum-uhf200 - zysk na wysokich kanałach do 18dB w porównaniu do około 12dB dla twojej anteny combo. Do tego jakaś antena na VHF

 

Zwrotnica do pracy w trudnych warunkach odbioru DVB-T powinna być w metalowej obudowie, ze złączami F. Przykładowo http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_mm-406_uhf-biii-bi-fm_na_zlaczach_f_alcad_R902043.htm

 

Ewentualnie zwrotnica zintegrowana ze wzmacniaczem - któryś z takich: http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-tv-sat-wzmacniacze-wielozakresowe,4396.htm

 

Można zastosować również zasilacz sieciowy z regulacją napięcia wyjściowego - czasami to pomaga w uzyskaniu stabilnego odbioru DVB-T. Taki zasilacz powinien posiadać zwrotnicę zasilającą (wtyczkę antenową) całkowicie metalową lub jeszcze lepiej n złączach F

 

W ekstremalnie trudnych warunkach trzeba stosować zestawy dwu anten plus wzmacniacze z selektywnie strojonymi kanałami.

 

Pamiętać też trzeba, że przy DVB-T istotne są zarówno wszystkie elementy instalacji - od anteny po wtyczkę - jak i jakość wykonania samej instalacji - np. sposób założenia złącz F...

 

Wartości mogę podać z N-boxa, w TV mam tylko jeden pasek jakości sygnału.

N-box: siła 59%, jakość 8%. Telewizor LG: 42%

Wygląda to nie za ciekawie, ale wydaje mi się, że spokojnie jest o co walczyć.

 

Ja bym zaczął od najprostszych rzeczy:

 

  1. precyzyjnego ustawienia obecnej anteny na max jakości odbieranego mux-a pokazywanej przez TV. Ustawienie anteny ma podstawowe znaczenie przy odbiorze DVB-T. Należy pokręcić anteną w szerokim zakresie kątów, a pikować do pojedynczych stopni. Można również spróbować eksperymentalnie zmiany położenia pionowego anteny (jeśli jest taka możliwość) oraz kąta nachylenia anteny - czasami pozytywnie działa podniesienia lub opuszczenie nosa anteny.
    .
  2. jeśli by ustawianie nie pomogło, to wyjąć z anteny UHF zwrotnicę antenową i włożyć w to miejsce symetryzator (IV/V pasmo, najlepiej wykonany na płytce drukowanej), podłączyć kabel antenowy z, i bez wzmacniacza (przy demontażu wzmacniacza należy bezwzględnie zamienić wtyczkę - zwrotnicę zasilania na zwykłą wtyczkę antenową) i sprawdzić, czy w takich konfiguracjach (TV lub n-box podpięty bezpośrednio pod antenę) odbiór DVB-T się poprawia.

 

Jak widzisz, jest trochę do roboty... :D

 

Instalację robiłeś sam, czy ktoś instalował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje samemu robiłem.

 

Z tego co piszesz miałbym dużo roboty i wydania niemałej ilości kasy. Myślę że póki co nie warto i tak walczyć mi o te polskie DVB-T - wszystkie kanały zawarte w naszych multipleksach mam z orbity. Z "naziemnej" zależy mi tylko na kanałach czeskich - które odbieram bezproblemowo :)

 

 

Dzięki za treściwy post. Pomyśle może na wiosnę o przerobieniu swojej instalacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje samemu robiłem. (...)

Dzięki za treściwy post. Pomyśle może na wiosnę o przerobieniu swojej instalacji :)

najważniejsze, że nie jesteś "pod pręgierzem czasu", więc na spokojnie sobie wszystko będziesz mógł poprawiać.

 

Ale, w końcu Ty, jako użytkownik instalacji antenowej, możesz wystąpić do Siebie, jako instalatora, o usunięcie "wady ukrytej" instalacji (jaką jest bez wątpienia odbioru polskich DVB-T) na podstawie rękojmi, która Tobie, jako użytkownikowi, jak najbardziej przysługuje... :D

 

Z tego co piszesz miałbym dużo roboty i wydania niemałej ilości kasy.
no, niestety, w trudnych warunkach czasami jest konieczność wydania trochę większych funduszy.

 

Jeszcze taka uwaga - nie wiem, jak to jest z kierunkami odbioru mux-ów polskich i czeskich w twojej lokalizacji, ale pewnie się nie pokrywają, a polski kierunek będziesz musiał ustawiać bardzo precyzyjnie. Jak będziesz się zastanawiał nad modernizacją instalacji, kiedy niepotrzebne staną się polskie analogi, rozważ postawienie dwu anten - jednej nowej dobrej, na Czarną Górę i drugiej na czechów (może być nawet ta, co ją masz, z obciętą częścią VHF). Zsumować je sumatorem, pokombinować ewentualnie z miejscem montażu wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z resztą wystarczy zobaczyć na mapce miasto Mieroszów i zobaczyć gdzie Trutnov a gdzie Czarna Góra ;) Dwa przeciwne kierunki.
szczerze mówiąc, nie chciało mi się szukać tych czeskich nadajników... :D Ale w takim przypadku, pewnie wystarczy pojedyncza antena dopieszczona na polskie mux-y, bo przy parametrach czeskich mux-ów to powinny spoko odbierać dalej tyłem anteny...

 

Powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką samą sytuację, sygnał ze Śleży w Rawiczu jest bardzo silny i odbieram go mając antenę ustawioną na Śrem - czyli tyłem.

I twierdze, że antena jest OK (TriDigit).

Sprawdzałem z ciekawości czy da się MUX-2 odebrać na patyczku umieszczonym w pokoju. Nie ma najmniejszego problemu przy tak silnym sygnale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką samą sytuację, sygnał ze Śleży w Rawiczu ...

Sprawdzałem z ciekawości czy da się MUX-2 odebrać na patyczku umieszczonym w pokoju. Nie ma najmniejszego problemu przy tak silnym sygnale.

 

Dziwne bo u mnie (centrum Wrocławia) na antenie pokojowej nic nie znajduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...