Skocz do zawartości

Prasa telewizyjna... dawniej


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A ja interesuję się ramówkami Top Canal ,NTW + alternatywna historia.

Za małolata lubiłem Gazetę Telewizyjną bo były w niej oryginalne tytuły filmów.

Jakby Polska miała być po II WŚ pod skrzydełkami Wuja Sama  to pierwsze stacje TV pewnie by powstały około 1970 roku.

Edytowane przez Marek79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spróbuję rozszyfrować, co to mogą być za kanały :) 

1 strona 1 rząd: TVP 1, TVP 2

2 rząd: RTL, PRO 7, to może być DSF, Eurosport, tutaj znowu nie wiem, co to jest za kanał, Discovery Channel, HBO

2 strona 1 rząd: Polsat, TVN, RTL 7, Canal +

2 rząd: TV Polonia, Nasza TV, PTK 2, moim zdaniem to może być ATV, nie mam pojęcia, nie mam pojęcia, Polsat 2. 

 

Tak się zastanawiałem, i pomyślałem, że to mogą być ATV 2 i Hallmark, a ten pierwszy kanał po Eurosporcie to tutaj nie mam zielonego pojęcia, nic mi nie przychodzi do głowy... A ktoś z Was ma jakiś pomysł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tego co pamiętam, to w To i Owo były te ramówki, w Programie TV zdarzały się ramówki tych kanałów - Komedia, Formuła 1, był też przez chwilę kanał On albo Ona. W Imperium TV była Komedia, w jakimś dodatku telewizyjnym (Tele Magazyn/Program) była przez chwilę też Ona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Drodzy użytkownicy posiadający ogromną kolekcję gazet z programem TV! Udostępnicie skany całych gazet programów TV w formacie PDF na archive.org?

Ja też udostępniłem skany kilkunastu gazet z programem TV na tej stronie.

Edytowane przez Tapcel2020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś @michal napisał na TVPForum ciekawy komentarz na temat TV Movie:

Cytat

Ta gazeta nagle weszła na nasz rynek prasowy i za długo się nim utrzymała, była reklamowana intensywnie w polskiej telewizji, z nawiązaniem, że jest to znana marka w innych krajach, a wcześniej przez całe lata widywałem ich reklamówki na kanałach niemieckich. W Polsce wykorzystywali ten sam styl reklamówek, a w podkładzie muzycznym leciała taka fajna angielska piosenka "Movie star, movie star..."

A jak się nazywa gazeta telewizyjna, która weszła na nasz rynek, dołączając na płycie jakiś głupawy absurdalny angielski serial komediowy ze starą babą w roli tutyłowej? Podobno serial kultowy, a nigdy wcześniej o nim nie słyszałem.

Teraz dzięki kasecie teleturnieju „Idź na całość" wydanej w tym samym roku co TV Movie czyli w 1998 roku udało mi się rozszyfrować jaka piosenka była w reklamówkach gazety:

Swoją drogą mam listingi dwa listingi z tej gazety. Poniżej jeden z nich z egzemplarza który mam:

Okładka:
20221205-180236.jpg
Spis Treści:
20221205-180817.jpg
Filmowe hity tygodnia:
20221205-180855.jpg
20221205-180902.jpg
Program TV na Środę 7 października 1998 roku:
20221205-180405.jpg
20221205-180434.jpg
20221205-180452.jpg
20221205-180521.jpg
20221205-180538.jpg
20221205-180600.jpg
Omówienia na piątek 9 października 1998 roku:
20221205-180628.jpg
20221205-180740.jpg
20221215-123122.jpg
20221215-123135.jpg
Strefa Wizji TV - później zniesiona i wcielona do listingu:
20221205-180940.jpg
20221205-180959.jpg
20221205-181015.jpg
Stopka redakcyjna i zapowiedzi na przyszły tydzień:
20221205-181030.jpg

Reklama Naszej TV na tylniej okładce:
20221205-180217.jpg
W razie czego kiedyś mogę podzielić się swoimi innymi zbiorami wśród których są gazety już niewydawane oraz czeskie i niemieckie.
W tej  pierwszej grupie mam:
- Antenę z 2000, 2001 i 2002 roku
- TV Movie z października 1999 roku (ostatni numer przed fuzją z Tele Tygodniem)
- Imperium TV z 2003 i października 2011 roku
- Tele Programy z 2014 roku
- TV Okey z 2008 roku
- Tempo TV z marca 2008 roku
- TV2 Tygodnik x3 z grudnia 2010 i czerwca 2011 
- Tele Leader z czerwca 2006
- Tele Rzeczpospolita z czerwca 2010 i marca 2007
- Telewidz z kwietnia 2014
- 7 dni Magazyn tv z kwietbia 2015
- ABC Look z kwietnia 2015
- Piękna tv z kwietnia i grudnia 2010
Z czeskich mam Tydenik Televize, TV Star, TV Revue, TV Max, TV Magazin, TV Expres z czerwca 2019 roku zaś niemieckie to:
- TV Movie z kwietnia 2007
- Nur TV z lipca 2014 roku
- TV Direkt i TV Spielfilm z maja 2015 roku
- TV Spielfilm ze stycznia 2009 roku.
Mam też kilka obecnie numerów obecnie wydawanych gazet ale z ostatnich lat choć mam też najstarszą gazetę w kolekcji czyli Telemagazyn z 1996 roku
W razie czego chętnie się podzielę z wami materiałami.
Wracahąc do TV Movie to ta gazeta przy pierwszym numerze miałs promocję w warszawskim klubie "Scena". Z tego kiedyś czytałem była na nim sobowtór Elizabeth Taylor pani Teresa Rauner.
A teraz co nieco o samej gazecie TV Movie. muszę przyznać że jest ona prekursorem dla dzisiajszego To i owo bo jako pierwsza pokazywała program czeskich stacji. Ogólnie według mnie gazeta fajnie wygląda i szkoda że nie wydają ją już w Polsce. Na koniec  ciekawostka - listingi czyli miejsca gdzie są poszczególne stacje przypominały trochę Tele Świat z poprzedniej grafiki czy Imperium TV z lat 90.
Co ciekawe TV Movie nie było pierwszym pismem telewizyjnym na niemieckiej licencji gdyż pierwszą było Super TV i czym tutaj wspomina Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Super_TV
Pod ninjejszym linkiem czytamy że puerwszy numer (36/92) Super TV ukazał się 27 sierpnia 1992. Ukazywał się on najpierw w czwartki, a następnie w poniedziałki, aż do marca 1997 oraz potem od stycznia 2002 do marca 2014, a od kwietnia 2014 wydawany jest co dwa tygodnie w poniedziałki.
Te samo źródło wspomina też że od 24 marca 1997 (nr 13/97) połączył się z magazynem Tele Świat. Pierwsze kilka numerów zostało wydanych z okładkami obu pism, następnie tylko z Tele Świata, lecz jako Tele Świat + Super TV, by ostatecznie pozostać jednym magazynem. Podobny zabieg stosowano później po ostatnim numerze TV Movie.
Poniżej jedna z (nieco porysowanych) okładek gazety:
https://forum.media2.pl/download/file.php?id=9802&mode=view
Co ciekawe jest to gazeta niemieckiej licencji gdyż i tam była ona (i zresztą jest do dzisiaj wydawana) a poniżej dostępna jest okładka z podobnego okresu czasu:
https://forum.media2.pl/download/file.php?id=9803
W Polsce gazetę wydawało Nowe Wydawnictwo Czasopism Wrocław Sp. z o.o. a redaktorem naczelnym był Jarosław Kaduczak.
Swoją drogą ciekawe kto ma prawa do „Anteny" (czyli protoplasty pism telewizyjnych w Polsce)  i czy Telewizja Polska mogłaby się śmiało domagać ich zwrotu by na przykład reaktywować pismo u stabilniejszego wydawcy. Ostatnie doniesienia z 2002 roku (umieszczone na łamach Wirtualnychmediów) mówiły o wydawcy tygodnika "Przegląd" przed którym był wydawca dziennika "Życie" który to na wskutek bankructwa znikł z rynku: http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/nowa-wydawca-anteny
Znając życie gdzieś te prawa mogły wyemigrować i stąd chciałbym dowiedzieć się prawdy na temat obecnych losów praw do wydawania tego tygodnika. Z tego co pamiętam to logo widziałem kiedyś na stronie internetowej Telewizji Polskiej co oznacza że część praw może być po stronie naszego publicznego nadawcy.
Dodatkowo na jednej ze stron internetowych (nie mogę jej obecnie znaleźç) czytałem że z "Przeglądem" batalię o "Antenę" przegrało znane nam Wydawnictwo Bauer które w razie zakupu prawdopodobnie by do tej pory utrzymało gazetę na rynku.
Z tego co pamiętam „Antena" miała program 56 stacji telewizyjnych (wszystkich regionalnych) i siedmiu radiowych oraz to że publikowała ankiety zgłoszeniowe do programów Telewizji Polskiej czy TOP10 listy 30 ton.
Swoją drogą nie wiem czy pamiętacie ale specjalizująca się w krzyżówkach Agencja Wydawnicza "Technopol" miała swój przewodnik telewizyjny a był nim tygodnik Tele Rama zawierający nieco ponad 31 stacji i przynajmniej 7 krzyżówek. Rzecz jasna w tym piśmie były też infornacje z życia gwiazd oraz chyba kąciki tematyczne. Pismo upadło w okolicach 2001 roku a szkoda bo teraz w moim odczuciu byłby niezłym konkurentem w segmencie tanich tygodników telewizyjnych. Listing z tego co pamiętam zajmował około 3 strony z czego ramówkom TVP1, TVP2, Polsatu i TVN'u będących ma pierwszych stronach towarzyszyła krzyżówka. Kolejne stacje umiejscowione trzech rzędach zajmowały półtorej strony z czego na jednej było 18 a na drugiej 9 stacji.
Najdziwniejszą gazetą z tych nieistniejącycg był jednak „Pilot Telewizyjny". Gazeta ta bowiem miała format książeczki i publikowała program według godzin a nie stacji co nie przypadło czytelnikom dp gustu mimo że ten format był sprawdzony poza granicami Polski. Przyznam że był to chyba najgorszy pomysł na pismo telewizyjne - taki format programu był strasznie nieporęczny i trudny w korzystaniu oraz odbiorze. Poza tym też cena pisma nie ułatwiała sprawy gdyż była po prostu za duża.
Na polskim rynku było już generalnie wiele nieistniejących obecnie gazet z programem telewizyjnycj. Część jest moich zbiorach ale pamiętam też Tele Kids (tylko z programem stacj dzięcięcych ora opisami i krzyżówkami), Ekran TV, Tele Gwiazdę  czy te o których to wspomniałem powyżej. Wiem też że były dodatki w dawnych dziennikach „Życie" (pod tytułem „Życie Telewizji"), „Trybuna" czy kieleckim „Słowie Ludu" króry to wydawał swój tv guide pod nazwą ”Tele Słowo" czy nawet tygodnikach takich jak chociażby „Naj" i „Pani Domu".  Poza tym było też „Tele Kino"  które to obecnie jako „Tele Świat" istnieje na polskim rynku.

Edytowane przez Poland
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też czekam, aż inni użytkownicy opiszą w nowym 2023 roku tak jak Poland swoją kolekcję gazet TV, w tym moderator nagra film w 2023 roku o swojej kolekcji i ty też o tym nagrasz film na swoim kanale i justulla nagra film o swojej kolekcji gazet TV i do tego udostępnią na archive.org swoje kolekcje gazet TV. Ja też to zrobię.

Ja w swojej kolekcji mam między innymi:

- Program TV z 1999 roku

- Tele Tydzień z 2002 roku

- Tele Max z 2003 roku

- Kropka TV z 2009 roku

- Kropka TV z 2010 roku

- Tele Tydzień z 2011 roku

- Kurier TV z 2009 roku

- Ekran TV z 2009 roku

Mam ogromną kolekcję gazet TV.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...