Skocz do zawartości

Eksperymentalny MUX w Szczecinie (k.39)


SatExpert
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, PowerTV napisał:

Spróbuj przesunąć antenę na PAZIM. Mieszkając na Stołczynie musisz antenę przesunąć trochę w prawo, bo nasz nadajnik jest na PAZIMie w centrum Szczecina (Lewobrzeże, hotel Radisson), a pewnie masz antenę skierowaną na Kołowo (Prawobrzeże).

 

1 godzinę temu, barbuch68 napisał:

No tak mam skierowaną na kołowo .A gdy skieruję na radison to odbiorę kołowo .

@barbuch68

Względem  Stołczyna, między Paziem a Kołowem  jest tylko 23 stopnie różnicy w azymucie, więc jeśli w Gryfinie  przy różnicy wynoszącej 35 stopni i odległości 21 km Mux MWE odbiera mi poprawnie to na Stołczynie przy odległości 8 km  Mux MWE też powinno odbierać nawet gdy antena jest skierowana na Kołowo. Mux-8 w kierunku Stołczyna jest tłumiony do 4 kW więc istnieje ryzyko, że po obróceniu anteny na Pazim sygnał mux8 się popsuje.

 

Nie zamontowałem symetryatora tylko podłączyłem kabel do śrubek . Bez niczego . Na kablu napisane jest ,,dpm C06-75 ohm digital stelute coxial cable ce cpr classeca 0,8M.

Jak nie ma symetryzatora to jest niedopasowanie impedanycyjne i ułożenie kabla ma wpływ na odbiór, odbiornik zachowuje się  jakby kabel był  częścią anteny.  Kabel dpm G06  ma co prawda ciut grubsze druciki w oplocie niż Cabletech F690BV (0,12 mm vs. 0,1 mm) ale ma ich mniej. dpm ma ich 64, a Cabletech ma 8x16 (czyli 128) więc dpm ekranowanie ma pewnie jeszcze słabsze niż Cabletech. 

U mnie w domu dopóki nie znalazłem optymalnego ułożenia kabla za telewizorem to było tak, że długo, długo zero  problemów z odbiorem Mux MWE aż tu nagle słaba jakość sygnału, zacząłem układać na nowo kabel, udało mi się na nowo uzyskać poprawną jakość , długo, długo zero problemów i nagle znowu słaba jakość sygnału. 

Wstaw do puszki symetryzator. Jeśli to nie pomoże, a wymiana kabla (na kabel Triset) nie wchodzi w grę to na twoim miejscu spróbował bym przy deszczowej pogodzie złapać za kabel za telewizorem i poszukać ułożenia przy, którym będzie odbierać bez zakłóceń obrazu.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak radzą użytkownicy - wstaw do anteny poprawny symetryzator (kosztuje kila zł, dostaniesz go na Wilczej w Szczecinie w sklepie WIZFON4 - polecam go bardzo, sklep jest koło przystanku 101/107 za kładką czerwoną i jest tam też parking dla osób z samochodem). Dodatkowo przestaw antenę trochę w prawo. Sygnał z Kołowa to 100KW, a z Radisona tylko 1KW. Zatem Kołowo nie musi być idealnie wycelowane w przypadku najtańszej anteny siatkowej.

 

14 maja, czyli nieco ponad tydzień temu zmienialiśmy FEC naszego muxa z Radissona, aby poprawić jakość programów TV i dodać nowy program (Mango24), zatem u osób mających słabe anteny lub źle ustawione, sygnał mógł spaść. Na Warszewie, w centrum i na prawym brzegu nasz mux odbiera na antenie pokojowej z aliexpress, która kosztowała z wysyłką 1$ (serio!). Ja tą śmiesznie tanią antenką mierzę możliwość odbioru naszych multipleksów lokalnych. Przed pandemią koronawirusa odwiedzałem restauracje McDonald's w Łodzi, Wrocławiu czy Lubinie, a także Szczecinie, by sprawdzić odbiór. Żebyście widzieli miny ludzi, gdy do restauracji wchodzi koleś z małym telewizorem, antenką i kupuje do tego hamburgera ze strefy niskich cen, a potem podłącza to do gniazdka przy stoliku :)
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
31 minut temu, PowerTV napisał:

Podobno MUX Szczecin działa w 16QAM. Dajcie znać jak z odbiorem i czy widać poprawę jakości obrazu? Bitrate video na kanał jest teraz prawie 2x większy.

siła sygnału spadła z 100% na 98 więc prawie wcale obraz jest lepszy nie ma takiego rozmydlenia jak było przed zmianą na 16QAM i widzę zmianę FEC na 2/3 odbiór w Mierzynie pod Szczecinem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gryfinie, o ile w przypadku skierowania anteny ze wzmacniaczem na Jemiołów (azymut 152 stopnie; azymut na PAZIM 10 stopni) nie zauważyłem spadku siły i jakości sygnału  względem tego co  było przy modulacji QPSK to w przypadku wycelowania tej anteny na Rusinowo (azymut  94 stopnie) pogorszyła się jakość odbioru. Jest tylko czarny ekran i wskakujący czkający dźwięk. Myślałem może, że to efekt podwyższonych warunków propagacyjnych oraz, że to pewnie mux 2 ze Śremu zakłóca ale jak wycelowałem antenę na Śrem to odbiór był ze stabilnym obrazem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano przy skierowaniu anteny na Rusinowo na muxie MWE był tnący się obraz. Gdy zmieniłem kierunek ustawania anteny o parę stopni w kierunku azymutu 100 stopni to pojawił się stabilny obraz ze sporadycznym przycięciem.  Teoretycznie przy skierowaniu anteny na azymut bliższy azymutowi 100 stopni powinno być jeszcze gorzej bo azymut 100 stopni to kierunek prostopadły do kierunku na PAZIM.

PowerTV napisał:

A z Gryfina Ty się nie kierujesz na Kołowo?


W Gryfinie ludzie mają ustawione anteny na Kołowo lub na północ (pozostałośc po analogu). Ponieważ sygnał z Kołowa jest tu na tyle silny, że na antenie ze wzmacniaczem odbiera dobrze przy dowolnym ustawieniu anteny to pozwalam sobie na eksperymentowanie z odbiorem innych obiektów nadawczych.

Edytowane przez mihau
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienialiście GI? O ile w poniedziałek w przypadku wzmacniacza WZM 180 kręcąc w prawo od azymutu na Rusinowo ( 94 stopnie) poprawny odbiółr mux MWE uzyskałem przy azymucie pośrednim między Żółwieńcem (109 stopni) a Śremem (126 stopni) to wczoraj wieczorem i dziś rano poprawny odbiór pojawiał się dopiero przy azymucie pośrednim między Śremem a Jemiołowem (152 stopnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć! W Policach Na 3 pietrze nie udaje mi się odebrać tego MUXa. Na kanale 39 brak jakichkolwiek oznak sygnału. Aktualnie posiadam antenę Technisat Technicombo UHDT T3000 ze wzmacniaczem. Próbowałem również z użyciem symetryzatora. Być może ukształtowanie terenu ma na to wpływ. W okolicach miejscowości Maszewo odbiór k. 39 na siatce ze wzmacniaczem bez najmniejszego problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

U mnie w miniony dzień gdy antena była wycelowana na azymut na Śnieżne Kotły (165°) to mux MWE odbierał normalnie, a jak wycelowałem na Sławoborze (azymut 47°, na Kołowo jest azymut 54°) to mi nie odbiera na tej antenie. Na przełomie sierpnia i września jak kręciłem anteną to przy wycelowaniu anteny na Sławoborze mux MWE odbierał mi normalnie i kąt na na kierunku wschodnim między azymutami granic odbioru nie był tak szeroki jak teraz.

Na drugiej antenie, która znajduje się na dachu, jest skierowana na północny wschód i po przejściu na 16QAM została wyposażona w wzmacniacz liniowy  mux MWE jest odbierany.

@barbuch68

Założyłeś symetryzator czy tylko przekierowałeś antenę na Pazim?

@PowerTV

Barbuch68 pisał w tym temacie w maju br.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kupiłem trzy symetryzatory po założeniu wszystkich , po kolei zero sygnału .  Więc kupiłem następną antenę też siatkową ze Wzmacniacz Antenowy LNA-177.+ Nowiutki kabel  Ustawiłem na tak jak mi poradziliście pocieszyłem się dosłownie pare dni . Miałem siła 80-90 procent . Jakość 40- 50 procent . A teraz mam w tej chwili siła 80-90 . Jakośc jest w skokach :::,,  0, 13 i skok do 40 i znowu 0 i tak wkółko . Nie wiem co mam dalej robić . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@barbuch68

Po skierowaniu anteny na Pazim nie łapało z symetryzatorem czy z symetryzatorem sprawdzałeś tylko przy ustawieniu na Kołowo? Z symetryzatorem sprawdzałeś tylko z poprzednim kablem czy z nowym też? Jakiej marki kupiłeś kabel? Triset czy coś od Cabletecha, dpm albo Opticuma? Jeśli coś z tej trójki to pewnie dlatego nowy kabel okazał się guzik lepszy. Warto też sprawdzić czy przypadkiem w puszcze antenowej nie gromadzi się wilgoć. Możliwe też, że kierunku, w którym masz ustawioną antenę coś zakłóca i zmiana kierunku ustawienia anteny może pomóc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po skierowaniu anteny na pazim , to mam siła 18 procent , jakość 0 . Muszę mieć skierowanie na między pazim a kołowo wtedy mam jak wcześniej opisywałem . Co dziwne łapie mi wtedy mux 2 i mux 3 z poznania . No i muxy szczecinskie . Chyba łapie jakieś odbicie tego muxa z pazima bo jak ustawie w kierunku na pazim to nie mam sygnału . W kierunku pazima mi zasłania bardzo wysoka góra na kturej stoi bardzo wysoki bunkier a na nim anteny wszystkich opratorów gsm . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...