Skocz do zawartości

OLED vs QLED


Rekomendowane odpowiedzi

Kumpel ma TV od Orange i obraz jest naprawdę bardzo dobry. Sam telewizor, to 55XF9005. Moim zdaniem, OLEDy średnio na jeża nadają do wyświetlania tradycyjnej TV oferowanej w naszym kraju. OLED musi dostać naprawdę idealny sygnał, by obraz wyglądał przyzwoicie. Jak rozmawiam z oledziarzami z pracy, to słyszę tylko o Netflixach, Amazonach, filmach z dysku itp. O jakości obrazu kanałów tv opowiadają bardzo niechętnie. Oczywiście każdy ma inną skalę postrzegania dobrego obrazu. Znam mnóstwo osób, których zadowala SD z NTC.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2020 o 19:17, XMAREKK30 napisał:

Philips podobno wymyślił rozwiązanie na wypalanie w OLED  ???

 

https://hdtvpolska.com/koniec-tematu-wypalania-oled-tv-philips-znalazl-rozwiazanie/

Na razie chyba udoskonalają jakiś pomysł, ale lepsze to niż przymusowe czyszczenie matrycy odbywające się w nowoczesnych OLEDach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rarab napisał:

  lepsze to niż przymusowe czyszczenie matrycy odbywające się w nowoczesnych OLEDach. 

 

Czy ja wiem czy to jest przymus , coś co samo się robi ??? Mało kto jak wyłącza telewizor ,  żeby włączyć  go ponownie za minutę , może się mylę ???

Co do wypowiedzi śmiechu warte tak ten model jest bardzo dobry i do dziś jest produkowany a  jak ktoś chce mieć nowszy model to zawsze może wybrać XG9505 i  tyle. Co do oglądania na OLED , to nie jest tak że tylko nadaje się do super jakości materiałów ale na kanałach HD wcale to źle nie wygląda  , a sam miałem okazje je oglądać przez tydzień na LG C8 i wyglądało to dobrze. Każdy ma oczy i swój rozum i nikt nikogo nie będzie do czegoś przymuszał. Każda technologia ma swoje wady i zalety i tylko kwestia komu co bardziej przeszkadza a co nie i już :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na pepperze OLED Grundiga 55VLO9895 za 3850 zł. Cena super, ciekawe jak telewizor. Bo ja nawet nie wiedziałem, że robią OLEDy ;).

System Smart Inter@ctive TV, czyli to nie żaden branding tylko chyba ich własna produkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne testy wypalania - pierwszy OLEDów, drugi OLED vs VA vs IPS.

Warunki dość ekstremalne, po to no ale chodzi o zasymulowanie intensywnego używania przez parę lat.

 

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

 

OLED po roku oglądania CNN fatalnie:

real-burn-in-week-60-tv-3-red-small.jpg

 

Ale matryca IPS po dwóch latach też (pierwsza plansza początek testu, druga po 88 tygodniach):

 

burn-in-1-week-2-uniformity-uj6300-green

burn-in-1-week-88-uniformity-uj6300-gree

 

 

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś chętny na kupno Sony ZG9 85 cali , przeceniony z 69.999 tyś na 39.999  - 43%   ???? Ale zejście z ceny ale i tak zaporowa :)


https://hdtvpolska.com/telewizor-z-przyszlosci-sony-3600-nitow-8k-przeceniony-o-40-gdzie-i-za-ile/

Edytowane przez XMAREKK30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę Sony xg 9505 55 cali i cena prawie 5 klocków są sklepy ze 4699 i 100zł w góre i dół.I co chwilę nowa hiper promocja jedna wielka żenada.Drugi model który obserwuje to Sony xf 9005 tu faktycznie ostatnio cena spadła z ok 4 klockow do 3699-3799 zł.Ale w tygodniu nawet kilka zmian+ - 100zł i mega wypasiona promocja.A ten drugi model to z 2018 roku wiec i pewnie zaraz wsparcie sie skończy.A z tego co widzę to i tak słabiutko bo  tylko Netflix, YouTube z aplikacji z tego co widze w opisie.Ale widomo do kiedy zainteresowanie duze to i upustów nie ma co dawać bo i po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że lepiej skup się na XG 9505 bo jest nowszy i jak piszesz będzie miał dłuższe wsparcie Android a sam też go również  obserwuję jako 2 opcję po OLED. Czasami w SONY Centre jak jest promocja,  to dają od siebie gwarancję do 5 lat ale to trzeba pilnować zaglądać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to taki wyścig szczurów.Dodamy jakąś bzdure i policzymy 1000zł więcej/ niż za poprzedni model.Nie chce się w to bawić bo i ten model straci szybko wsparcie i wymyślą coś nowego.Obrałem sobie cenę za tv ok 4000klocki i więcej ne chcę zapłacić.Oczywiście moge czekać aż ten model spadnie do takiej ceny ale wtedy będzie miał krótkie wsparcie.Ale ja nie mam ciśnienia na nowy tv aż tak bo mam na czym oglądać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, czerstwy napisał:

Juz te bzdury wypisywałeś

I po co te nerwy :?:

:-D

 

Zapomnij o 8k z satelity - wątpię, aby i 4k zagościło w dużych ilościach na orbicie. Fizyki nie przeskoczysz, ani żadne cudowne kodeki też nie przeskoczą.

:-D

8k będzie tylko na kablu, oraz na dyskach. Najpierw pojawią się TV a dopiero potem "materiały 8k" - odwrotna kolejność jest chyba bez sensu ...

:-D

Edytowane przez Max Taadjen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.01.2020 o 17:56, XMAREKK30 napisał:

 

Czy ja wiem czy to jest przymus , coś co samo się robi ??? Mało kto jak wyłącza telewizor ,  żeby włączyć  go ponownie za minutę , może się mylę ???

Co do wypowiedzi śmiechu warte tak ten model jest bardzo dobry i do dziś jest produkowany a  jak ktoś chce mieć nowszy model to zawsze może wybrać XG9505 i  tyle. Co do oglądania na OLED , to nie jest tak że tylko nadaje się do super jakości materiałów ale na kanałach HD wcale to źle nie wygląda  , a sam miałem okazje je oglądać przez tydzień na LG C8 i wyglądało to dobrze. Każdy ma oczy i swój rozum i nikt nikogo nie będzie do czegoś przymuszał. Każda technologia ma swoje wady i zalety i tylko kwestia komu co bardziej przeszkadza a co nie i już :) 

 

To trwa chyba z pół godziny i telewizor zaczyna to robić kiedy jest zapotrzebowanie i nie był przez jakiś czas używany.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/145372-czy-oled-osiagnal-szczyt-dokad-zmierza-oled.html

 

Tego   art  u Gmerosława nie będzie.

 

Mnie jednak martwi co innego.  Coraz mniej TV z panelami 120hz. Absolutna dominacja paneli   z 60hz.  Mam swoje porównanie tez.   Panasonic AS640E  chyba najlepsza seria  jaką Panasonic wprowadził na rynek konta plasma Samsunga 58.No i co  i Samsung  wysiada. Szarpanina niesamowita. Trzeba się będzie wybrać ze swoim Blu Ray gdzieś do salonu i podłączyć pod tv z 60hz i obadać daną scenę. 

 

Gmerosław  też przeczy sam sobie.

 

Np

 

https://hdtvpolska.com/7-bledow-popelnianych-przy-zakupie-telewizora-poradnik/

 

Tylko i wyłącznie  pkt 1

 

https://hdtvpolska.com/jaki-kupic-telewizor-120hz-do-3000-zl-porownanie-modeli/?showfull=1

 

art  piłki nożnej.

 

Telewizor 120Hz naprawdę wiele zmienia

 

Edytowane przez asiafan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym już  nie poszedł w stronę 60hz matrycy a raczej w 120hz i tyle. Sam stoję przed wyborem kupna TV,  i tu padła decyzja na QLED od Samsunga ze względu że dużo oglądam statycznych obrazów zwłaszcza na Youtube. Różnica w  cenie pomiędzy Q85 a Q90 nie jest duża, bo wstępnie do gadałem się w Media Markt plus do tego karta podarunkowa. Jeszcze chodzi  mi po głowie LG SM9800 ale  to jest IPS i sam nie wiem czy te matryce sa dobre  ???

Sprzedawca uważa że więcej sprzedają OLED niż QLED i taktycznie cena OLED LG C9 jest dużo niższa niż Q85 QLED SAMSUNG. Sam już nie wiem co będzie lepsze  ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Algorytm youtuba czasami potrafi znaleźć niesamowite perełki

 

Tutaj mamy kompleteny opis z technicznego punktu widzenia  jak działa  HDR a konkretnie wszystkie 3 formaty

 

 

Ja już całkowicie olewa OLEDowa  propagande Gemrosława. Oglądam głównie Vincenta Teoha.    OLED jest dla kogoś kto  ogląda zawartość  HDR czyli Ultra Blu  / Netflix/ i inne streaming         także pobrane filmy z torków.

Natomiast jeśli ktoś jest ograniczony do sat  to tylko LED. Tam będzie na razie tylko HLG

 

@Xmarek jeśli jak mówisz w swoim poście że jestem ograniczony do statycznych obrazów to nie wykorzystasz 120hz.  Jeśli nie jestem widzem sportu to tym bardziej.  Filmy nie korzystają z FPS wyższego niż  60hz . Tobie wystarczy odpowiednie ustawienie  trybu skokowego w filmach wg własnych preferencji.

 

Pytasz o LG  też   nie jest dobrze . Ja dla ojca coś szukam i jak się okazało  LG z panelami IPS to jest   dramata

Kontrast ogranicza się do 1500:1   a o to blooming

 

 

 

Więc jeśli jesteś osobą wymagającą to nie dla ciebie.

 

Samsung Q90   to nie jest jakaś tragedia. Dodam że oglądając powyższe video o HDR zobaczysz że Dolby Vision jest krytykowany w Netflixie na forach. Amerykanie narzekają że jest gorzej że jest ciemniej.

Samsung  chyba posiada tzw  wide view angle czyli że można oglądać z każdego kąta czego matryce VA nie posiadają.  Nie mam info ile jest nitow ale flagowy model może mieć ponad 800.

Weź pod uwage też że nie warto pchać się w TV za bardzo wypasione.

 

Jest jeszcze SONY  seria 95 z wide angle i direct led. Jest też Panasonic model 75' ma 120hz . Czern na takim poziomie że nie odróżnisz czy jest direct led

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naoglądasz się tych wszystkich filmików i wypisujesz takie bzdury, że głowa mała. Człowieku, podstawą dobrego telewizora jest przede wszystkim równomierne podświetlenie matrycy, płynność obrazów ruchomych, wysoki kontrast i jasność, dobre kąty widzenia, a nie kilka wersji HDRu. Już w pierwszym zdaniu bzdura goni bzdurę. Otóż mądralo, OLED obsługuje HDR z musu, bo tak jest teraz modnie.  Jak powszechnie wiadomo, matryce OLED charakteryzowały się niską jasnością maksymalną. To była ich główna wada prócz wypaleń. Była, bo by jako tako obsługiwały HDR zaczęto je żyłować jeśli chodzi o ten parametr, co nie zmienia faktu, że wysoka jasność nie wychodzi na zdrowie OLEDom. 

Stąd w OLEDach programowy APL(Average Picture Level), mający chronić matrycę przed długotrwałym wyświetlaniem jasnych scen na dużej powierzchni ekranu. Po prostu, im powierzchniowo więcej jasnego na ekranie, tym szybciej matryca się automatycznie przyciemnia.

Edytowane przez śmiechu warte
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiechu warte pisałem do Ciebie na priv ale bez odzewu, to zadam Ci pytanie tutaj. Jaki byś polecił TV do sportu., do gier  , do filmów z płyt Blue-Ray i telewizji satelitarnej od NC+ ??  Czyli praktycznie do wszystkiego po trochu   :)

 

Masz rację matryca musi dobrze świecić i jak dziś  widziałem Q90 i C9 w akcji to  mam wrażenie że taki QLED powinien wystarczyć do moich potrzeb ale  OLED znowu ma obraz bardziej naturalny wyświetlany obraz.  13 lat użytkowania Plazmy której do tej pory nie udało mi się wypalić tzn nic na stałe,  także taki OLED nie powinien być pod tym względem gorszy od Plazmy i w zasadzie nie  powinienem się bać tej technologii. Chce kupić jakiś 65 cali i tu w zasadzie nie ma za dużego pola do popisu , bo większość ma strefowe podświetlenie a im większy ekran tym więcej tych stref. Czytałem że Q90 e wersji 65 cali ma ich prawie 500 także kłopotów z czernią nie powinno być ale jednak mimo  tych dużych stref podświetlenia nadal ustępuje OLED. , bo tam gdzie powinno być czarne są fioletowe po światy. SONY AG9 ceny z kosmosu 14tys za 65cali , Panasonic żeby nie ten Smart TV to może byłby 3 w kolejce a Philips to już nawet nie patrzę .

 

Został na polu bitwy Q90 od Samsunga ale cena jest duża i brak komend po Polsku,  brak HDMI 2.1   :( .

LG C9 OLED jest trochę użytkowników tego modelu i mawet znajomy sobie kupił przed wczoraj ten model. w promocji i byłem pod wrażeniem jak działał w warunkach domowych na dekoderze UltraBox+ 4K I na samej konsoli XBOX ONE X.

Wybór powinien być jasny ale nadal występuje chwila zawachania żeby nie odwalić jakiejś maniany  :(

 

Edytowane przez XMAREKK30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...