Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A czy ktoś was zmusza do kupowania odbiornika DAB+ ??

Jeśli ten system wam nie odpowiada po prostu zostańcie przy FM w końcu każdy ma prawo do słuchania szumów. :D A pytania typu "po co " "a jaki to ma sens" było już słychać przy okazji wprowadzania DVB-T ale dzisiaj już jakoś takich pytań nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Jak słuchasz radia na antenie typu podłączone słuchawki czy krótki kabelek to nie ma się co dziwić, że są szumy. Wystarczy jakaś w miarę przyzwoita antena i mamy czystą zdecydowanie lepszą jakość analogową niż pełne artefaktów DAB+. Co z tego, że nie będzie szumów skoro będą jeszcze gorsze artefakty, które zabierają całą przyjemność ze słuchania. Chyba, że tak jak pisałem będzie się słuchało na byle czym to bez różnicy wtedy, bo i tak różnic w dźwięku się nie dostrzeże. Bo Polska rzeczywistość to napchać jak najwięcej, a z jakością "jakoś to będzie".

 

Tak więc ja póki nic się nie zmieni na lepsze i póki będzie FM to przy nim zostanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Chyba, że tak. Ja tam w okolicach Wrocławia na zasięg nie narzekam, z Góry Ślęży mam z dużą mocą PR1, PR3, PR Wrocław, Zetkę czy Eskę (to mam bez szumów na kabelku). Trochę gorzej z PR2 czy RMF FM nadawane z innego nadajnika i mniejszą mocą, ale wystarcza nawet podpięta antena telewizyjna i szumów brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś was zmusza do kupowania odbiornika DAB+ ??

Nikt nie podważa sensu istnienia DVB-T,DAB,DAB+,wręcz przeciwnie-przeczytaj jeszcze raz...

Chodzi o związane z tym wynaturzenia,powodowane przez tych,którzy chcą wydoić z systemu więcej,niż można.

Może niechcący,ale ustawiłeś się z niewłaściwej strony barykady. :oops:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie żartuj sobie,mam profesjonalną antenę radiową a mimo to szumy są bo po prostu nadajniki w Gdańsku są za słabe i to w analogu się już nie zmieni.Dlatego właśnie czekam na DAB+. :wink:

Jak doczekasz się DAB+ przy obecnych parametrach transferu to szum analogowy FM zamienisz na na dźwięk o parametrach szumu a chyba nie tego po tej rewolucji oczekiwaliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Międzyczasie w Sztokholmie rozpoczęto testy standardu DRM+, na częstotliwości 97.0

 

http://digitalradioinsider.blogspot.fi/ ... h-new.html

http://www.digitalradiosweden.se/Digita ... 4_2014.pdf

 

Nowy standard pozwala na osiągnięcie większych zasięgów niż DAB/DAB+, wiekszych przepustowości względem zajmowanego pasma, a także zachowuje formę "jedna częstotliwość = jeden program". W DRM+ jedna stacja o zajętości pasma 96kHz pozwala na osiągnięcie przepustowości do ponad 160kbps, tymczasem radio analogowe FM potrzebuje minimum 150kHz pasma. Odstęp między programami analogowymi musi wynieść minimum 300kHz dla poprawnego odbioru na przeciętnym odbiorniku, tymczasem w DRM+ jest to ok. 100kHz w trybie 96, lub 50kHz w trybie 48.

 

Podobne testy odbywają się w Niemczech w Kaiserslautern na częstotliwości 87.6, oraz na Słowacji w Bratysławie na częstotliwości 98.9 po godzinach nadawania Radia Patria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam zakup takiego odbiornika: http://www.saturn.pl/radio-sony-xdr-s40-czarny,id-904856

Z tego, co wiem, to:

1) odbiera on radio DAB+ (i równocześnie FM)

2) jest szeroko dostępny (w Saturnie [link] i MediaMarkcie jest on za 279 PLN, a w Euro RTV AGD za 269 PLN)

3) jest uznanej firmy

Pytanie jest takie - czy ktoś ma ten odbiornik i czy mógłby mi go polecić (bądź nie).

Chodzi mi zwłaszcza o takie parametry:

* czy dobrze odbiera zarówno w DAB+, jak i w FM (zarówno jakość dźwięku, jak i możliwości odbioru względem nadajnika)

* czy obsługa jest naprawdę łatwa (lub łatwa do nauczenia)

Nadmienię, że nie jestem już początkującym radiosłuchaczem (mam od co najmniej 3,5 roku [może nawet od 5 lat, tego nie jestem w 100% pewien] radio Sony ICF-704S)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie to się radzę wszystkim wstrzymać - nie ma żadnego planu cyfryzacji. Stacje komercyjne powiedzą NIE a MUX Polskiego Radia nie jest sam w sobie atrakcyjny

 

Tu kolejny wywiad z p.Grabosiem ws. cyfryzacji

http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/wi ... twa/page:2

 

Czytamy m.in., że:

- nie ma planów wsparcia w zakupie odbiorników cyfrowych

- nie sa znane żadne daty zakończenia okresu symultanicznego nadawania

 

oraz

akie działania planuje Krajowa Rada, aby nie dopuścić do zakłócenia tego rynku?

Dysponujemy trzema multipleksami cyfrowymi. Na każdym z nich można pomieścić w technologii DAB+ 12 programów. Jeden multipleks został zarezerwowany przez Polskie Radio. Pozostają jeszcze dwa, czyli potencjalna możliwość 24 programów. Wiadomo, że trzeba dokonać pełnej cyfrowej konwersji, czyli to co jest w analogu, musi się znaleźć w obiegu cyfrowym. Ale KRRiT myśli również o zastosowaniu tzw. kanałów bonusowych dla nadawców, którzy ponoszą koszty związane z nadawaniem cyfrowym. Chcielibyśmy, aby nadawca otrzymał dodatkowe miejsce na multipleksie dla dodatkowego programu. Danie nadawcom komercyjnym kanałów bonusowych jest pewną formą zamrożenia rynku. To sprawdzone wzory. Metoda ta była już stosowana w przypadku cyfryzacji telewizji we Francji i w Polsce. Na razie to tylko pomysł, który zechcemy przedyskutować z nadawcami. Jego realizacja wymagałaby zapisów prawnych.

 

 

I tu moje pytanie: w jaki sposób przy tak ograniczonej pojemności (słyszałem, że miało byc nawet 100 stacji a nie 36) zamierzają dokonać "pełnej cyfrowej konwersji, czyli to co jest w analogu, musi się znaleźć w obiegu cyfrowym" skoro jest ponad 100 stacji lokalnych, regionalnych, ponadregionalnych i ogólnopolskich?

I gdzie tu miejsce na 2 kanał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

No przyznam, że te nazwy brzmią absurdalnie :lol2:

tylko dlaczego nie można by zamiast dopisku "FM" dodać pierwszy człon "Radio"? (Radio RMF, Radio Tok, Radio Vox i Radio Blue) - tylko w przypadku Radia RMF nazwa brzmi trochę głupio, ale przy pozostałych wygląda to znacznie lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:rofl:

 

Nadawcy boją się większej konkurencji i tyle.

 

Jakiej konkurencji? Samych siebie? Mamy jeszcze jakieś stacje radiowe nie będące sieciówkami?

 

Raczej boja się że nie będa w stanie wypełnić contentem czasu antenowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, dlaczego w ostatnim czasie tak głośno – medialnie przez decydentów - o radiu cyfrowym? I o jego dobrodziejstwu :roll:

Pan Dworak, podobnie jak Tusk, chciałby się zapisać w historii - jakby nie patrzeć cyfryzacja czy radia czy telewizji to przełomowe dzieło w historii, więc nie ma się co dziwić że jest o co walczyć - o MIEJSCE w historii. Formalnie jeszcze z żaden z krajów nie przeprowadził tego procesu do końca.

 

Jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B. KRRiT będzie w tej kwestii uparta i zamierza wyjść z twarzą nawet kosztem nadawców...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...