Skocz do zawartości

Platforma satelitarna TVP - nowości


felik3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

C+ wykorzystuje sytuację cyfryzacji do nabycia abonentów. (...) CYfRa KoMbInUjE !!!

Kombinują niektóre zewnętrzne firmy, z którymi Cyfra + podpisała umowy na dystrybucję sprzętu. U mnie już byli ze wszystkich platform. Jedną z takich kłamliwych firm jest Skynet, która rozprowadza Cyfrowy Polsat. Nie wiem czy jeszcze istnieje. Pracowałem tam dwa dni, dopóki nie zorientowałem się co to za oszuści. Kiedy TV 4 wyłączała swój przekaz analogowy z satelity to na dole ekranu były napisy o przejściu z nadawania analogowego na cyfrowy, ale na satelicie. Oni przeinaczali te napisy mówiąc, że TV 4 już kończy analogowe nadawanie naziemne, sygnał jeszcze jest ale będzie zanikał. Niedługo po TV 4 swoje nadawanie zakończą pozostałe stacje. Taki kit wciskali. Sam widziałem jak babcia z wystającym palcem z buta w walącej się chacie kupiła dekoder Polsatu bo ją tak zbałamucili. Nie mieli żadnych skrupułów. Oszukiwali na umowach wpisując nawet na jedną osobę 2 dekodery. Chcieli nawet oszukać przykutą do łóżka starszą kobietę. Za każdy opchnięty dekoder dostawali 50 zł. Ceny u nich były dużo wyższe niż w sklepach. Ostatnio gdy przyszli tacy oszuści to wezwałem policję, oczywiście nic im nie zrobili bo nie miałem żadnego świadka, że kłamali bo byłem sam. Jednak nie można być obojętnym wobec takich oszustów. Żałuję, że 4 lata temu, będąc w Skynecie nie doniosłem na nich bo to banda kłamców, którzy tylko zniechęcają mniej zorientowanych do telewizji satelitarnej. Nasze platformy powinny kontrolować swoich dystrybutorów a nie patrzeć tylko na słupki sprzedaży. Jeden oszukany powie 20 osobom i wszystko pójdzie na barki platformy, a nie na oszukańczego dystrybutora.

Wracając do tematu platformy TVP. Wszystko co jest zapowiadane brzmi bardzo dobrze. Wiązka tylko na Polskę pozwoli odkodować kanały TVP. TVP HD FTA i TVP Sport dostępne po wykupie karty, jednorazowa opłata więc nie jest źle. DVB-S2 jest barierą ale ile można lansować przestarzały i mało wydajny DVB-S. Wszystkie nasze platformy już dawno przeszłyby na DVB-S2 gdyby nie miliony sztuk tunerów DVB-S sprzedanych lub wypożyczonych przez nie. Platforma DVB-S2 może być impulsem do wymiany tunerów. Sam mam tuner DVB-S i wygląda na to, że czeka mnie wydatek. Dla tych, którzy nie chcą inwestować w sprzęt zostaje TNK dlatego nie ma co narzekać. Trzeba wspierać nowe technologie, postęp jest nieunikniony. Trochę wybór Astry nie do końca mi się podoba. Nie jest to dla mnie żaden problem, dla większości również nie bo zrobienie zeza nie jest problemem. Można byłoby się jednak zastanowić nad emisją z Hot Birda. Musieliby wynająć jeden transponder a resztę kanałów pobierać z naszych platform dołączając tylko system kodowania. Nie wiem tylko czy Hot Bird posiada wiązki punktowe, jeśli nie to rzeczywiście Astra to jedyny słuszny wybór. Pomysł płacenia tylko za te kanały, które chce się oglądać to bardzo dobry pomysł ale zupełnie nieopłacalny. TVP twierdzi, że nie jest nastawiona na zysk i widać, że rzeczywiście tak jest bo dochody nie będą wielkie jeśli każdy wybierze ze 3 swoje ulubione kanały. TVP może ze swoją platformą odnieść olbrzymi sukces. Przeszkodą na początku będzie DVB-S2 ale ja biję brawa za tak odważne posunięcie. Szkoda tylko, że to wszystko tak późno. Dlaczego tak długo musieliśmy (i nadal musimy) czekać na normalność. Mam tu oczywiście na myśli darmowy dostęp do TVP HD i TVP Sport.

Skoro TVP przejdzie na DVB-S2, to co się stanie z TV Trwam (...) i TVP Polonia?

Do 2011 roku transponder o częstotliwości 10.773 będzie na pewno w DVB-S więc spokojnie. Przez dwa lata TV Trwam znajdzie sobie jakiś inny transponder, TV Polonia podobnie. TV Polonia jest jeszcze dostępna z 13 E i 7 E więc nawet przełączenie do DVB-S2 nie powinno być problemem. Polacy w kraju będą robili zeza na Astrę, to Polacy np. w Niemczech zrobią sobie zezy na Hot Birda o ile większość już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Na razie emocje bym ostudził. W końcu mamy nowe rady, a co one zrobią z Farfałem nie wiadomo. Jeżeli nowa rada go wysiuda to nie wiadomo czy PiS nie zaniecha tego projektu. Miejmy nadzieję, że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję że nie, w końcu to ich własny projekt sprzed roku, jakimś cudem ciągnięty przez Farfała i popierany przez obecnie rządzących (rządowa strategia cyfryzacji itd. idą jak najbardziej w parze z platformą TVP). Przynajmniej werbalnie popierany bo czy nie ma tam czasem drugiego dna to się okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 23.5 znajduje się Astra 3A, które jeszcze w tym roku ma zostać zastąpione przez 3B. 3A po drobnej rekonfiguracji nadal mógłby służyć na 19.2.

Obecna wiązka 3A wygląda tak, więc wiązka 3AH mogła by zostać użyta do pokrycia Polski, natomiast wiązkę 3AV można by skierować np. na Hiszpanię. ;)

 

Ale też mam do tego wątpliwości.

Astra 3A ma transpondery w przedziale 11.475 - 11.675 i 12.525 - 12.725 więc trochę nie bardzo... chyba, że była by mała rewolucja i zamiany z innymi nadawcami. Astra 3A ma 7 lat, więc jest w "średnim" wieku.

 

A tak właściwie to czy transpondery, z których sygnał nadaje TVP na Astrze nie mają mniejszej pojemności jak te dzierżawione np. przez n czy Cyfry? Bo mam jakieś takie dziwne i nieodparte wrażenie, że tak jest.

 

Szerokość transpondera na Astra 1KR to 26 MHz, a Hot Bird 8 ma różne transpondery (24, 33, 36), nie wiem jakiej szerokości mogą wykorzystywać platformy, może 33 czy 36 MHz.

 

Nawiązując jeszcze do pierwszej części mojego postu - Astra 3A ma transpondery 36 MHz. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mnie interesuje, w jaki sposob Astra rozwiaze problem z spot beamem. Wg. moich informacji Astra 19,2 nie dysponuje satelitami które bedza odbierane wylacznie na terytorium Polski. Mam nadzieje ze sytuacja bedzie podobna do tej na Astrze 2D. Mieszkam w zachodnich Niemczech i odbieram kanaly BBC na antenie 90cm. Przypuszczam ze w sasiedzkich panstwach bedzie podobna mozliwosc, gorzej bedzie juz na wyspach, we Francju, w Hiszpanii czy we Wloszech. Jak waszym zdaniem bedzie wygladal ten spot beam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna wiązka 3A wygląda tak, więc wiązka 3AH mogła by zostać użyta do pokrycia Polski.

Ta wiązka chyba jest zbyt rozległa by kanały TVP mogły być FTA. 2-3 lata temu czytałem (chyba w SatKurierze), że wiązka punktowa jest zbyt droga by nadawać kanały TVP FTA i, że takie rozwiązanie raczej odpada. A tu proszę. Sam jestem ciekawy jak się z tym Astra z TVP upora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co im ta wiązka punktowa. Lepiej by było bez niej, przecież wkońcu POLACY ZA GRANICĄ mogliby sobie wkońcu pooglądać POLSKIE kanały TvP i było by ekstra.

 

Ogólnie też popieram start tej platformy, może ona zawojować na POLSKIM rynku platform cyfrowych.

Jestem zainteresowany zakupieniem tej platformy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kanały TVP mają lecieć FTA to musi być wiązka punktowa. Innym rozwiązaniem byłby jednorazowy zakup karty kodowej ale wtedy użytkownicy tunerów FTA nie mieliby dostępu do kanałów TVP. Polacy za granicą mogą sobie kupić TNK. Dostęp do tej punktowej wiązki i tak będzie w większości Europy ale potrzebne będą duże anteny. Przykładem niech będzie Astra 2D, tu wiązka jest tylko na Wielką Brytanię a w zachodnich Niemczech można oglądać na antenie nawet 90 cm. W zachodniej Polsce muszą być już większe ale też nie jakieś kolosy, 150 cm i śmiga bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zapis w umowach (chyba, bo nigdy takiej umowy nie czytałem), że platformę można oglądać tylko na terenie Polski. Platformy zabezpieczają się przez to bo niektóre kanały, które oferują mają wykupione prawa do emisji swoich programów tylko w Polsce, np. TVP 1 i TVP 2. W praktyce nikt tego nie egzekwuje i nikogo to nie obchodzi czy korzystasz z platformy w Polsce czy zagranicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam o tym wszystkim i mam mieszane uczucia. Podejrzewam, że spora część informacji podawanych między innymi na satkurier.pl to tylko PR ze strony TVP. A portal przedstawia co podała TVP, bez możliwości weryfikacji tego, co gada P. Farfał i jego podwładni. Na weryfikację tych informacji przyjdzie czas.

Co do wiązki punktowej - nie znam się na tym, ale jeśli satelity z pozycji 19,2 nie posiadają takiej mozliwości (albo jest to mocno utrudniona) - to chyba prędzej czy później dowiemy się, że TVP koloryzuje, by dużo się mówiło o jej ofercie.

 

Nie wróżę wielkiego sukcesu platformie TVP. Powodów jest wiele. Po pierwsze - MPEG-4/DVB-S2. Większość Polaków korzystających z oferty platform cyfrowych ma starsze modele i wiele osób będzie miało problem z wydaniem kilkuset zł na nowszy sprzęt. Oczywiście znajdą się osoby, które to zakupią - ale co do liczby abonentów, to chyba TVP się przeliczy. Po drugie - Astra - tu pojawiają się kolejne koszty (choć jednorazowe) - jak obrotnica czy zez. Kolejny problem - to nadawanie FTA programów TVP - nie wierzę, że kanały będą FTA, bo TVP musiałaby o wiele więcej płacić za prawa nadawcze do filmów, seriali, sportu. Wiemy, że nadawca publiczny nie jest w najlepszej sytuacji finansowej - a taka operacja nie tylko podniosłaby koszty funkcjonowania kanałów, ale także mógłby się pojawić zarzut niegospodarności. Następny problem wiąże się z pierwszym - TVP nie będzie oferowała dekoderów, wiele osób może nie wiedzieć, jakie ma zakupić, a obecnie istniejące platfowmy w dużej mierze ułatwiają takie sprawy - abonent nie musi myśleć o sprzęcie. Z jednej strony może to sporo osób zniechęcić, a z drugiej - na pewno znajda się zwolennicy takiego rozwiązania, że każdy kupuje sobie dekoder na własną odpowiedzialność. Na dwoje babka wróżyła.

I najważniejsze - oferta TVP wchodzi na rynek, gdzie funkcjonują 4 platformy. TVP będzie bardzo trudno zachęcić nowe osoby do swojej oferty, tym bardziej, że większość kanałów jest już u konkurencji. A wątpię, by doszło do wycofania się z obecnych platform, z którymi zostały zawarte długoterminowe umowy. Cały projekt jest niezwykle ryzykowny, który może przynieść tylko straty. A na to publiczny nadawca nie powinien sobie pozwolić. Spółka będąca w rękach Skarbu Państwa powinna conajmniej 2 razy oglądać monetę zanim ją wyda. Kierownictwo spółki popełniło błąd na samym początku - inwestując czas i środki w koncepcje platformy. Jest wiele innych sposobów na zwiększenie dostępności swoich kanałów, trzeba tylko chcieć. Wystarczy by każda nowa stacja od razu znajdywała się we wszystkich platformach i kablówkach i to we wszystkich pakietach (a nie tylko wybranych, jak to jest w przypadku TVP Sport). A koszty o wiele mniejsze. Te środki zagospodarowane na zakup transponderów można byłoby przeznaczyć p. na rozwój sieci DVB-T. Potrzebny będzie odpowiednik FreeSat - ale we współpracy ze wszystkimi nadawcami czyli Polsatem, TVN-em, TV4 itd. I to najlepiej z Hot Birda. A na zarzut, że obecnie nie ma miejsca na satelitach Eutelsata - to należało o tym wcześniej pomyśleć....i wynająć transpondery - choćby do dystrybucji dla potrzeb platform DTH.

Podsumowując - pomysł chybiony. chciałbym się mylić, ale chyba się nie pomylę. Mam nadzieję, że jeszcze nie jest za późno by się wycofać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem - to nadawanie FTA programów TVP - nie wierzę, że kanały będą FTA, bo TVP musiałaby o wiele więcej płacić za prawa nadawcze do filmów, seriali, sportu.

 

Po to ma to być w wiązce punktowej , żeby nie trzeba było płacić więcej za prawa nadawcze . Jak się nie znasz , to przynajmniej nie krytykuj innych . Polecam podszkolenie się w tej dziedzinie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Stary, mylisz pojęcia, to nie ma być sukces komercyjny tylko MISJA, wyraźnie to zaznaczone w artykule (non profit). Wreszcie ktoś to zrozumiał w TVP i bardzo dobrze.

Misja jest jedna - cała ta gadka ma pomóc Farfałowi złapać się stołka. Niestety długo na nim nie posiedzi i tak różowo jak teraz opowiada nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...