Skocz do zawartości

Vectra


Rekomendowane odpowiedzi

VOD być może jeszcze przed wakacjami, a jak się nie uda to jesienią. Kolejna już deklaracja Vectry od wielu lat ;)http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/ve ... na-zadanie

 

Równe 10000 postów napisaliśmy, a usługa wideo na żądanie jest wciąż tylko zapowiadana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując Wasze dyskusje sprzed tygodnia - Vectra od maja 2012 roku zapodaje słabą jakość SD w swojej telewizji cyfrowej. Spowodowane jest to faktem, że na jednej paczce częstotliwości umieszczonych zostało po kilkanaście kanałów w jakości SD. Cała paczka nadawana jest w standardzie MPEG-2, która ma mniejszą pojemność od takiej samej paczki, ale nadawanej w standardzie MPEG-4. Czytałem gdzieś, że operator satelitarny Eutelsat obliczył, że program z bitratem 2 MB/s w standardzie MPEG-4 (DVB-S2), w standardzie MPEG-2 potrzebuje ok. 3,5 MB/s, aby utrzymać podobną jakość transmisji w porównaniu z tą ze standardem MPEG-4.

 

Od marca 2013 roku posiadam platformę Cyfrowy Polsat. W porównaniu z Vectrą, tylko Discovery Channel SD i AXN SD, ew. Travel Channel SD są porównywalne, tj. podobna jakość w Vectrze i w Cyfrowym Polsacie. Reszta - na korzyść Cyfrowego Polsatu. Dodatkowo, po zmianie mam wrażenie, że Vectra zapodaje jeszcze gorszą jakość niż była przed marcem 2013, choć nic się nie zmieniło. Kaszanka jaka jest, taka była. Firmę w złym świetle stawia fakt, że na każdym kroku próbują oszukiwać ludzi. Ceny są coraz wyższe. W 21-szym wieku to już wstyd oferować dekoder SD, z opłatą 10 zł/mies. :shock: . Zamiast zachęcać ludzi do wymiany dekoderów na HD, zniechęca się ich ceną 15zł/mies. za dzierżawę. Poza tym , paczki np. TV + Internet za 89 zł/mies. na początku wydają się atrakcyjne. Ale po 6 miesiącach, jak cena będzie już cennikowa, tak fajnie nie jest.

 

A co do kanału Vectra Info TV (300), jest tak: Na początku był to kanał SD w MPEG-2. Bitrate wysokie, rozdzielczość 720x576, dźwięk 192 KB/s. Kanał odbierał na Technisacie. Niedawno doszło do tego , że kanał został przesunięty na pozycję 908, po włączeniu wyskakuje "Kanał niedostępny". Kolejny serwis o takiej samej nazwie został uruchomiony na tej samej częstotliwości, co pierwsza wersja. Już w MPEG-4. Przekaz niekodowany, dzięki czemu na Samsungu UE32D5000 kanał się załączył (jak dekoder jest podpięty, TV oprócz analogu wyszukuje również programy cyfrowe). Nadal to SD, 720x576 a dźwięk 192 KB/s. Poprostu, czysta zmiana standardu transmisji. Technicznie to możliwe. Przykład : MTV Live HD z TP. 11075/V. Cała paczka jest w MPEG-2 (SD), ale MTV Live HD w MPEG-4 (HD).

 

A obsługa i naprawianie błędów.. ehh.. w analogu to tragizm do n-tej. Szkoda pisać o tym, bo to co w Żarach robią z tym analogiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do kanału Vectra Info TV (300), jest tak: Na początku był to kanał SD w MPEG-2. Bitrate wysokie, rozdzielczość 720x576, dźwięk 192 KB/s. Kanał odbierał na Technisacie. Niedawno doszło do tego , że kanał został przesunięty na pozycję 908, po włączeniu wyskakuje "Kanał niedostępny". Został uruchomiony na tej samej częstotliwości, co pierwsza wersja ten sam kanał. Już w MPEG-4. Przekaz niekodowany, dzięki czemu na Samsungu UE32D5000 kanał się załączył (jak dekoder jest podpięty, TV oprócz analogu wyszukuje również programy cyfrowe). Nadal to SD, 720x576 a dźwięk 192 KB/s. Poprostu, czysta zmiana standardu transmisji. Technicznie to możliwe. Przykład : MTV Live HD z TP. 11075/V. Cała paczka jest w MPEG-2 (SD), ale MTV Live HD w MPEG-4 (HD).

 

Vectra wszystkie kanały HD nadaje w MPEG-4. Gdyby nie te nieszczęsne Technisaty cała cyfra mogłaby przejść na MPEG-4. A tak to niestety SD=MPEG2=za niska przepływność=kaszana.

Każdy kanał w transporcie może być nadawany w innym systemie kodowania. To nic dziwnego że jeden jest w MPEG-4 a inny w MPEG-2. Kanały HD muszą być nadawane w MPEG-4 lub wyższym. MPEG-2 się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, podałem jednak przykład emisji całego transpordera w MPEG-2 (SD), natomiast jeden kanał HD znajdujący się na nim jest nadawany w MPEG-4 (HD). Vectra powinna wycofać dekodery SD, a opłatę za dzierżawę dekodera HD i PVR obniżyć. Dla mnie te całe opłaty za dzierżawę to wielkie nieporozumienie, ale to już inna sprawa. Na satelicie już kilka kanałów w SD nadaje w standardzie MPEG-4 (przykładowo: TVP Rozrywka, CBS Action, TVP Historia, Religia.TV czy Stars.TV). Liczba takich kanałów z czasem będzie się zwiększać, bo nadawanie w MPEG-4 jest tańsze oraz lepsze jakościowo. W NC+ wszyscy mają dekodery HD, w Cyfrowym Polsacie jakieś 70% abonentów. A w Vectrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu z Vectrą, tylko Discovery Channel SD i AXN SD, ew. Travel Channel SD są porównywalne, tj. podobna jakość w Vectrze i w Cyfrowym Polsacie. Reszta - na korzyść Cyfrowego Polsatu.

 

 

A co z Discovery Science, World, Animal Planet? W Vectrze są w 720x576 (patrząc na oko), a na satelicie raczej 544x576. I też powiesz, że w CP jest lepiej? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 21-szym wieku to już wstyd oferować dekoder SD, z opłatą 10 zł/mies.

Co Ty powiesz? To ładnie Cię w bambuko ładowali, bo nie przypominam sobie, żebym przez tyle lat zapłacił choć złotówkę za korzystanie z dekodera SD... Opłąta za dzierżawę zaczęła się dopiero w przypadku dekoderów HD PVR (przy zwykłym HD także obowiązuje), jednak w SD jedynie przy usłudze multiroom, jednak to jest raczej normalne. Coś za bardzo pokochałeś ten CP, bo twoje opinie na temat oferty Vectry są z deka wypaczone. Mało tego - Vectra już praktycznie nie oferuje dekoderów SD, bo nijak ma się on do tego na co stawia - czyli promocja kanałów HD i przyszłego VOD, którego jakoś nie można się doczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol

 

W aktualnych promocjach 5zł kosztuje dzierżawa tego ścierwa Technisata SD czyli dalej sprzedają GO( pamiętam te czasy gdzie za darmo mamie dali Technisata i żadnych opłat nie było )

 

Karol

 

Poczytaj:

 

http://www.vectra.pl/repository/vectraF ... o_2013.pdf

 

a po drugie, nie masz aktualnie Vectry to się nie wypowiadaj na temat ich jakości i usług

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam Vectry? Dziwne. To ciekawe za co płacę co miesiąc :lol: Widocznie nie doczytałem tej "piątki" w regulaminach Vectry, no ale trudno - SD jest dla mnie przeszłością. Aczkolwiek dawniej naprawdę nie brali za to opłat, a skoro je wprowadzili to widocznie po to, żeby bardziej zachęcić do korzystania z HD - jeśli już płacić to za coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na satelicie już kilka kanałów w SD nadaje w standardzie MPEG-4 (przykładowo: TVP Rozrywka, CBS Action, TVP Historia, Religia.TV czy Stars.TV).

 

Kanały SD w MPEG4 to już kilka lat temu nadawała Nka jak i Orange, który upychał 50 kanałów SD na dwa transpondery dzięki magii AVC i MPEG4.

 

Myślisz, że operatorzy satelitarni oferują MPEG4 + SD bo chodzi im o lepszą jakość? Nie - bo upchną zamiast 15 kanałów z bitrate 3 Mbps, 30 z bitrate 1,5 Mbps, które będą wyglądały tak samo źle jak te w MPEG2. Korzyści są więc oczywiste ;). I dlatego też Cyfrowy Polsat zaczął nadawać kanały SD w MPEG4. E!, Sundance czy TVP Rozrywka mają średni bitrate ~1,5 Mbps czyli w miejsce 1 kanału w kiepskim SD i MPEG2, mamy dwa w równie kiepskim SD i MPEG4 :).

 

Dla Vectry w tym momencie MPEG4 to nie jest żadne rozwiązanie, bo rekompresja obrazu dostarczanego przez nadawcę via sat w MPEG2 do MPEG4 oznacza po pierwsze dodanie opóźnienia do przekazu, po drugie dalsze pogorszenie jego jakości. Tak więc jeśli np. taki Orange Sport, TCM, Sportklub, Eurosport SD czy inne CBSy, albo MTV są odbierane z satelity w MPEG2 to zmiana tego na MPEG4 niczego nie polepszy ;-). Jeśli wszystkie kanały będą wędrować do Vectry światłowodem, to oczywiście, MPEG4 pozwoli zrobić z tego super źródła z wysokim bitrate coś ładnego, natomiast gdy zrekompresujemy Orange Sport nadawane w MPEG2 z bitrate 3 Mbps do MPEG4 z tym samym bitrate to efekt będzie gorszy niż w oryginale.

 

Dodatkowo, MPEG2 wbrew temu co tutaj zostało napisane, wcale nie wyklucza obrazu HD. Jak najbardziej można nadawać HD w MPEG2 i były takie kanały na satelicie, jak i płyty bluray, tyle, że sensowny jak na satelitę/kabel obraz HD z kompresją MPEG2 wymaga powiedzmy przepływowości 25 Mbps (co w przypadku klasycznego transpondera w DVB-S pozwalałoby upchnąć 1,5 kanału HD), a MPEG4 starczy 10 Mbps (co oznacza 4 kanały z zapasem)..

 

Co do jakości kanałów w Polsacie - TVP Sport polecam szczególnie, palce lizać :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie jakości kanałów. Byłem właśnie u znajomego, który ma upc. Jakość kanałów porównywalna z vectrą. Żeby mieć porównanie zaprosiłem go do siebie i stwierdził, że on też nie widzi różnicy między upc a vectrą. Widać natomiast ewidentnie w obu kablówkach, że kanały z paczki c+ to nie są te same jakościowo co sprzed fuzji(mowa o HD). Też to zauważyliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy zaraz "antyvectrowcy" napiszą Ci, że jesteś ślepy ;-).

Jakość paczki C+ istotnie się pogorszyła - czego wymagać jak kanały C+ Film i Family na satelicie są upchane na transponderze, gdzie jest 8 kanałów HD i jeszcze dwa SD :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest teraz, ale Vectra na jednej częstotliwości wstawia tylko po 4 kanały HD, bez mieszania ich z SD. Więc wina, że jakość C+ mogła być gorsza, leży po strony nadawcy. Jednak ja nie dostrzegłem żadnych ubytków w jakości na kanałach, a oglądam dość często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały SD w MPEG4 to już kilka lat temu nadawała Nka jak i Orange, który upychał 50 kanałów SD na dwa transpondery dzięki magii AVC i MPEG4.

 

Myślisz, że operatorzy satelitarni oferują MPEG4 + SD bo chodzi im o lepszą jakość? Nie - bo upchną zamiast 15 kanałów z bitrate 3 Mbps, 30 z bitrate 1,5 Mbps, które będą wyglądały tak samo źle jak te w MPEG2. Korzyści są więc oczywiste ;). I dlatego też Cyfrowy Polsat zaczął nadawać kanały SD w MPEG4. E!, Sundance czy TVP Rozrywka mają średni bitrate ~1,5 Mbps czyli w miejsce 1 kanału w kiepskim SD i MPEG2, mamy dwa w równie kiepskim SD i MPEG4 :).

 

Oczywiście. To jest główny cel wprowadzenia nowszych standardów kompresji. Każdy standard oferuje emisję ale potrzebuje innych przepływności. Im potrzeby te są niższe tym standard lepszy :-).

Jeśli wszystkie kanały będą wędrować do Vectry światłowodem, to oczywiście, MPEG4 pozwoli zrobić z tego super źródła z wysokim bitrate coś ładnego, natomiast gdy zrekompresujemy Orange Sport nadawane w MPEG2 z bitrate 3 Mbps do MPEG4 z tym samym bitrate to efekt będzie gorszy niż w oryginale. :).

Efekt będzie gorszy lub conajmniej taki sam niestety. Na satelicie żaden kanał polskojęzyczny nie jest nadawany tak jak standard nadawania tego wymaga. Wszystko jest obcięte albo z bitrate i rozdzielczości albo tylko z bitrate. Są też okrojone przepływności audio. Nadawcom nie zależy na jakości bo za jakością nie idzie kasa. Liczy się ilość sprzedanych reklam. Dlatego kanały odbierane z satelity nie stanowią dobrego źródła dosyłu dla kablówek. Z tego nic dobrego zrobić nie można.

 

Jak ktoś chce mieć dobrą jakość niech kupi sobie płytę blu-ray. Takich parametrów jak na tym nośniku w obecnej TV nie będzie nigdy. A jeśli będzie to będzie to już inny standard TV zwany UHD. Tylko że wtedy przepływność kanałów TV UHD będzie zbliżona do dzisiejszego blu-ray a na nośnikach będzie 4x większa i będziemy pisać to samo co dziś :-). O ile oczywiście będziemy jeszcze zainteresowani oglądaniem telewizji w takiej formie jak dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, zostałem wywołany do odpowiedzi. No to po kolei..

 

Jaceknokia: Uznałem, że nie ma co już zwracać uwagi Vectrze na ich błędy. Tym, co będzie to przeszkadzać - odejdą. Ci co akceptują to, to zostaną i tyle ;)

 

Cyfromaniak: Uznaję swój błąd. Nie wymieniłem tych kanałów, ich jakość na satce jest porównywalna z tym co jest w Vectrze. Natomiast za emisję tych kanałów Cyfrowy Polsat nie odpowiada. Są one nadawane z TP. 10796/V oraz 11488/H - należą do NC+ (niedawna do Cyfry+). A i MTV Rocks też ma niskie bitrate na satce, no szkoda że NC+ wyłączyła swój przekaz w listopadzie i przeszła na Polsatowski.

 

Karol: Cenę dzierżawy za dekoder SD wziąłem z regulaminów i cenników znajdujących się na internetowej stronie Vectry. Nikt w mojej rodzinie nie płaci za dzierżawę dekodera SD, moja mama też nie płaciła.

 

Co do opinii o samej Vectrze - ja od roku narzekam na jakość kanałów SD z cyfrówki. A to nie tak , że zachwalam tylko Cyfrowy Polsat, bo oni też mają wady. Ale zauważ, że jeżeli włączam jakiś kanał SD w Vectrze, zazwyczaj występują piksele oraz artefakty. Natomiast po włączeniu tego samego kanału na satce, zazwyczaj problemu nie ma. Przykład: chociażby ATM Rozrywka i 4Fun.TV. Zaznaczam również, że mam 14 lat ;). Mam prawo mieć odmienne poglądy od Twoich. Innemu może coś się podobać, a komuś nie.

Prawie codziennie widzę, jaką jakość Vectra oferuje swoim abonentom. I to nie na małym kineskopie, tylko na 32" LED, tutaj już widać wszystkie niedoskonałości obrazu.

 

Bugmenot: Za emisję kanału TVP Sport odpowiada NC+ z TP. byłej Cyfry+ (TP. 114: 10796/V). Cyfrowy Polsat w żaden sposób nie ma wpływu na jakość emisji. Do niedawna przekaz TVP Sport leciał z TP. 74 (12188/V) należącego do Cyfrowego Polsatu, ale z tego co pamiętam to w wakacje został wyłączony.

 

Nie napiszę nikomu, że jest ślepy ani nie jestem antyVectrowcem. Poprostu, mam chyba młodsze oczy i wiem co to oznacza dobra jakość. Interesuje się tym. Sam Cyfrowy Polsat nadaje niektóre kanały w słabej jakości. Przykład: TP. 10757/V (VOD i kilka kanałów SD w MPEG-4), 12188/V (15 kanałów SD, część sama z siebie ma słabą jakość) oraz 12264/V (10 kanałów HD - to nie jest HD. Moim zdaniem, kanały z tego TP. są w lepszej rozdzielczości obrazu w porównaniu do SD i tyle).

 

A i co do MPEG-4: faktem jest jednak, że nadawanie w tym standardzie jest tańsze, oraz paczki kanałów w standardzie MPEG-4 są pojemniejsze. Przedstawiciel kanału Stars.TV przyznał, że nadają w MPEG-4, bo było to tańsze. Osiągają średnie bitrate ok. 4 MB/s. Żeby osiągnąć podobną jakość obrazu w formacie MPEG-2, potrzeba by było większe bitrate (w okolicach 6-7 MB/s). Nie oszukujmy się, w Polsce mało jaki kanał ma takie bitrate. No, niekiedy takie bitrate na satce ma Polsat, TVN, TVP1 i TVP2 w formacie SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szymon9904

Naprawdę miło z Tobą dyskutować- bez inwektyw i odbierania innym prawa do swoich poglądów. Ja też zmęczyłem się narzekaniem i proszeniem o poprawę jakości oraz polepszenie oferty i stąd moja "przygoda" z N-ką, a obecnie NC+. Pozostałem w Vectrze dla internetu i paru niedostępnych w NC+ kanałów. Ja mam możliwość porównania jakości programów na 42 calowej plazmie Panasonica i różnica jest zauważalna nawet dla mojej córki, oczywiście na korzyść NC+. Nie jestem "antyvectrowcem", cenię sobie dekodery Vectry, szczególnie pvr- możliwość nagrywania dwóch programów jednocześnie czy własna lista kanałów, to ogromna przewaga nad turbodekoderem NC+.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol: Cenę dzierżawy za dekoder SD wziąłem z regulaminów i cenników znajdujących się na internetowej stronie Vectry. Nikt w mojej rodzinie nie płaci za dzierżawę dekodera SD, moja mama też nie płaciła.

 

Co do opinii o samej Vectrze - ja od roku narzekam na jakość kanałów SD z cyfrówki. A to nie tak , że zachwalam tylko Cyfrowy Polsat, bo oni też mają wady. Ale zauważ, że jeżeli włączam jakiś kanał SD w Vectrze, zazwyczaj występują piksele oraz artefakty.

Wychodzi na to, że korzystałeś z dekodera SD Vectry, bo skupiasz się tylko na tych kanałach... Zauważ, że Technisata Vectry miałeś podłączonego na 99% kablem EURO, natomiast dekoder CP masz już podłączony kablem HDMI (chyba, że się mylę?). Więc nie dziwne, że zauważyłeś różnicę w jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, jest podłączony kablem HDMI do telewizora. Ale zrobiłem jeden eksperyment - otóż w wolnym czasie na chwilę podłączyłem dekoder po Eurozłączu i rozdzielczość ustawiłem 576p. Mimo tego nadal jakość kanałów SD w przeważającej części była na korzyść Cyfrowego Polsatu. Dodając, jakiś czas temu w salonie był inny dekoder Cyfrowego Polsatu, był to Echostar DSB-717, odbierający tylko programy SD. Nie będzie się rozwodził nad historią, dlaczego miałem ten dekoder itd. Na tym dekoderze i tak była różnica w jakości na korzyść Cyfrowego Polsatu porównując takie same kanały dostępne w Cyfrowej Vectrze. Podobno jest dość spore znaczenie dla jakości kanałów SD, czy jest podłączony dekoder do telewizora kablem HDMI czy Scart. Możliwe, że jednak się mylę, to wtedy proszę mnie poprawić. Ale na oko, nie ma zbytniej różnicy. A mam dobre oczy, okularów nie noszę i nie patrze się godzinami w ekran, ponieważ nauka jest ważniejsza. Tylko jak wolne, to trochę dłużej pooglądam TV czy wejdę surfować w sieci ;).

 

Chodzi o samo to, że w Vectrze kanały SD w większości są poupychane, mają gorszy bitrate, a co za tym idzie - na ekranie pojawiają się artefakty i pikseloza. To jest faktem, czego na satelicie zobaczysz na mniejszej ilości kanałów (nie mówiąc o kanałach arabskich, włoskich czy perskich FTA). I tu nie ma znaczenia, czy podłączysz dekoder kablem HDMI czy Eurozłączem do telewizora. Jeśli sygnał nadawany jest ze słabym bitrate, to już tak będzie i przekonasz się o tym na ekranie ;).

 

____________________________________________________

EDIT: Jakby kogoś interesowała jakość kanału TVP Rozrywka:

Kanał jest nadawany w paczce, gdzie jest łącznie 15 kanałów SD (w miejscu RTP International)

Częstotliwość: 602 MHz

Bitrate: 1,7 MB/s - 3,7 MB/s

Rozdzielczość: 720x576

Dźwięk: 192KB/s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...