Skocz do zawartości

MUX 6 (TVP)


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, pablo21 napisał(a):

Nie muszą tworzyć rezerwy by kiedy to potrzeba w danym momencie dane kanały miały wyższy bitrate bo od tego jest VBR i pożyczanie przepływności pomiędzy kanałami w MUX-ie.

Owszem, tylko pytanie czy pożyczając przepływność mogliby osiągnąć wyniki w ok. 9Mb/s na jeden kanał. Trzeba by posiadać dekoder z pomiarem przepływności na każdym kanale z MUX, aby się przekonać, na ile pożyczenie przepływności jest kosztowne dla innego kanału z dynamiczną sceną.

 

Opcja że niebawem pojawi się 10 kanał jest również prawdopodobna. 7Mb wolnego miejsca to sporo.

Czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, już to widzę jak badają... wystąpi jakiś minister i powie że coś tam i musi być 10 kanałów w MUX 6.

Wiecie dobrze jak to jest upolitycznione np. powie że muszą być duble TVP1 itd. póki MUX 3 jest w DVB-T.

Edytowane przez Zeusek
  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obecne parametry multipleksu pozostaną, to... czemu właściwie nie.

 

8 kanałów to słuszna liczba dla przepustowości 36 Mbit/s, zapewniająca doskonały stosunek liczby kanałów i jakości. Natomiast obecnie multipleks (pod Warszawą) ma parametry FEC 3/4 GI 19/256, co daje dokładnie 39,8 Mbit/s. Mamy więc jeden kanał gratis przy zachowaniu identycznej jakości. Dodając to tego statyczny charakter kanału dokumentalnego, dwóch informacyjnych i Alfa TVP, to ten 10 kanał w multipleksie jak najbardziej się zmieści i to bez straty jakości. Natomiast w MUX3 po przejściu na DVB-T2 już bym kanałów nie dopychał, tam sport ma zbyt duże zapotrzebowanie na przepływność. 8 i koniec. No może 9, jeśli przepustowość też sięgnie 40 Mbit/s.

 

Mimo tych wyżyłowanych parametrów MUX6 odbiór kilkadziesiąt kilometrów od nadajnika jest identyczny jak MUX1 i 2. C/N identyczny, BER identyczny. Aż szkoda, ze MUX1 i 2 nie są nadawane z wyższą przepustowością 40 Mbit/s. Jakość sygnału identyczna, a 4 Mbit/s więcej to zawsze coś. To już byłaby elita jakości naziemnej telewizji w Europie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdza się to co pisał wyżej kolega

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/jak-odbierac-mux-6-lista-kanaly-nadajniki-belsat-alfa-tvp-tvp-world-tvp-polonia-tvp-rozrywka-tvp-nauka-tvp-kobieta-tvp-kultura-tvp-dokument-jak-ogladac

Cytat

Mimo takich zapisów decyzji rezerwacyjnej, po ostatnim dołączeniu kanałów Alfa TVP i Belsat, w skład MUX-6 wchodzi 9 stacji. Poza wspomnianymi wcześniej kanałami są to: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP World i TVP Polonia. To łącznie dziewięć kanałów.

 

Czy TVP wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej i zwiększenie limitu? - Na ten moment mogę jedynie odpowiedzieć, że sprawę analizujemy - informuje wirtualnemedia_pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP obecnie po dodaniu Alfa TVP i Belsat TV nadaje w składzie tego MUX-a nie zgodną ilość kanałów z wydaną rezerwacją od UKE. UKE niby nie wie co nadawca robi na swoim MUX-ie i udaje głupiego. Dobre mi to! To jak UKE kontroluje nadawców i zgodność ich działań z wydanymi przez siebie decyzjami rezerwacyjnymi. :-)

TVP pewnie już wystąpiła z wnioskiem o zmianę decyzji rezerwacyjnej w której zmieniła parametry konfiguracji tego MUX-a oraz ilość kanałów, które będzie w nim nadawała. Pewnie ostateczny skład to parametry pozwalające posiadać całkowitą pojemność MUX-a ok 40 Mb/s oraz ilość kanałów 10 w jakości Full HD HEVC. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rotalplus napisał(a):

nie przewidziano dla nich emisji naziemnej a satelitarną lub/i w sieciach telekomunikacyjnych

A co zrobisz jak zakodują.

To tylko testy.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.5 -Tvp,w dążeniu tego celu,rozpowszechnia swoje programy wykorzystując różne sposoby,w miarę dostępnych zasobów częstotliwości,możliwości technicznych,finansowych i prawnych. Priorytetowo traktowane jest rozpowszechnianie cyfrowe rozsiewcze naziemne w odniesieniu do najnajwiększej części oferty programowej.Stosowane jest również w sposób rozsiewczy satelitarny lub w innych sieciach telekomunikacyjnych.

Nie wiem,gdzie tu szukać Twoją niezgodność w nadawaniu.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, zefir napisał(a):

1.5 -Tvp,w dążeniu tego celu,rozpowszechnia swoje programy wykorzystując różne sposoby,w miarę dostępnych zasobów częstotliwości,możliwości technicznych,finansowych i prawnych. Priorytetowo traktowane jest rozpowszechnianie cyfrowe rozsiewcze naziemne w odniesieniu do najnajwiększej części oferty programowej.Stosowane jest również w sposób rozsiewczy satelitarny lub w innych sieciach telekomunikacyjnych.

Nie wiem,gdzie tu szukać Twoją niezgodność w nadawaniu.?

 

To jest zbyt ogólnikowe. Dalej masz konkretnie opisane w jaki sposób są rozpowszechniane poszczególne kanały wraz z adnotacją, że w miarę możliwości i zapotrzebowania mogą być rozpowszechniane w naziemnej telewizji. Taka adnotacja jest choćby przy TVP World czy TVP Polonia, ale nie ma jej przy Alfa TVP czy Belsat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdrość,to bardzo zła cecha. Dla nas widzów,to nawet 10 kanałów niech nadają ( o ile mają takie możliwości)Konkurencja zawsze może robić to samo. Dodam,że każda publiczna w danym państwie ma swoje ,,przywileje".Zawsze też masz  wybór.Możesz oglądać konkurencyjne stacje. Ja oglądam wszystko,nawet turkmanistan sport.(w miernej jakości)

Edytowane przez Kirk
Hamuj się z tekstami.
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni zmienić ustawy, po pierwsze operator MUX jeżeli jest jeden np. MUX6 jest cały dla TVP to powinien we własnym zakresie decydować o ilości kanałów, nie ma przeciwskazań żeby już teraz TVP nadawała bez problemu 12 kanałów, te ustawy są stare i wadliwe, opierają się na starych i nieaktualnych wartościach i obliczeniach które już dawno wyszły z obiegu, jeżeli chodzi przywileje dla TVP to jestem jak najbardziej za, ponieważ po pierwsze jest to podmiot niekomercyjny i narodowy, po drugie nadaje najmniej reklam i nie przerywa reklamami programów, po trzecie jest największą telewizją polską a nie polskojęzyczną, po czwarte ma najwięcej programów polskich i najmniej papki amerykańskiej oraz stać ich na nadawanie programów które nigdy się nie zwracają np. teatr telewizji więc są bardziej wartościowi jak komercyjny byle jaki szajs nadający największą ilość powtórek z usaraela, gdzie jest więcej reklam niż programu.

 

48 minut temu, zefir napisał(a):

Napisałem wcześniej,że z uwagą czytałem Kartę Powinności. Dodam,że skoro TVP znalazła taką możlwośc nadawania,to po prostu nadaje.! Nie ma tam wymienionych żadnych przeciwskazań.!

Nadaje i dziwie się, że 12 kanałów od razu nie dali, mam nadzieję, że jeszcze kilka do końca półrocza dojdzie.. trzymam kciuki.. Mux6 ma już zasięg ok 96% więc mogli dać już więcej kanałów od lutego, ale czekamy...

Edytowane przez pietrek1
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pietrek1 napisał(a):

Nadaje i dziwie się, że 12 kanałów od razu nie dali [...]

 

MI się wydaje że 12 kanałów to już przesada, jednak 10 może niech i będzie, skoro w MUX-3 też tak kiedyś zrobili... Piszę tak, mimo że z mojej prywatnej perspektywy pogorszył się odbiór.

 

Swoją drogą, zauważyliście jak ładnie historia zatoczyła koło?

MUX-3 został "rozepchany" w niemal identycznych okolicznościach! Też wtedy TVP musiała zwolnić miejsce. Naładowali kanałów ile się dało, uruchomili emisję TVP1 i TVP2 w HD, rozdzielili TVP Info od regionów. Poukładali to sobie pół na pół (w MUX-1 była Jedynka w HD i TVP Info bez okienek, zaś w MUX-3 Dwójka w HD i kanał regionalny w nowej odsłonie). A kilka miesięcy później musieli zwolnić pół MUX-1. Właśnie wtedy wymyślili "powiększenie" swojego MUX-a do 10 "slotów", wkładając tam 2 kanały HD i 6 kanałów SD.

 

Teraz z kolei MUX-6 jest "rozpychany" krótko po tym, jak musieli zwolnić MUX-8 i kilka miesięcy przed tym jak będą musieli przenieść gdzieś ABC z MUX-1.

 

Choć - wracając do tych hipotetycznych 12 kanałów od @pietrek1, to i nie zdziwię się jak kiedyś spróbują przyjąć 12 jako teoretyczną "bazę", w sytuacji gdy wznowią emisję TVP 4K i będą je chcieli "dopchnąć" do innych kanałów na MUX-6 albo MUX-3. I jakoś bardzo się nie zdziwię, jak spróbują dać w jednym multipleksie np. 8 kanałów w HD plus jeden w 4K. Swoją drogą, @dvbtowiecto by się zapłakał, jakby takie coś zobaczył. ;) Ale i ja sądzę że "baza" w postaci 12 "slotów" to już przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zefir napisał(a):

Napisałem wcześniej,że z uwagą czytałem Kartę Powinności. Dodam,że skoro TVP znalazła taką możlwośc nadawania,to po prostu nadaje.! Nie ma tam wymienionych żadnych przeciwskazań.!

Kolego to poczytaj także decyzję rezerwacyjną. Wg niej w MUX6 ma być 8 kanałów, a jest 9. Są jasne przeciwwskazania, jest o 1 kanał za dużo.

8 godzin temu, zefir napisał(a):

Konkurencja zawsze może robić to samo.

Nie robi, gdyż przestrzega zapisów w decyzjach rezerwacyjnych. W końcu ktoś stanowi prawo, ktoś je wykonuje, inaczej mamy każdy sobie rzepkę skrobie i nie piszę w kontekście tego przypadku ale ogółem.

8 godzin temu, zefir napisał(a):

 To,że TVP ma jakieś ,,prrzywileje",to należy się tylko cieszyć. ( tylko prawdziwi polacy to robią).

A to już spowodowało mój ubaw z samego rana :)

Aż żal komentować.

8 godzin temu, pietrek1 napisał(a):

np. MUX6 jest cały dla TVP to powinien we własnym zakresie decydować o ilości kanałów

Otóż nie powinien, jest to sprzeczne choćby z zasadami zdrowej konkurencji na rynku.

Prywatni nadawcy takich możliwości nie mają.

8 godzin temu, pietrek1 napisał(a):

 ponieważ po pierwsze jest to podmiot niekomercyjny i narodowy

Sprzedaje czas reklamowy, a więc jest komercyjny.

Narodowy - tu byśmy mogli długo dyskutować :)

Edytowane przez dvbtowiec
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...