Skocz do zawartości

MUX 5 (w planach)


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, ap77 napisał(a):

Radio internetowe jest dużo droższe i nieliczni takie radio mają a odbiorników z DAB+ zakupiliśmy dużo więcej i kupimy jak uruchomią multipleksy .

Znów się nie zgodzę.

W każdym smartfonie masz radio internetowe. Wystarczy za kilkadziesiąt zł dokupić dowolny głośnik BT i masz podobne rozwiązanie jak z tanim odbiornikiem DAB+ niskiej klasy, a może nawet i lepszy dźwięk.

A do wyboru tysiące stacji radiowych z całego globu.

Serio nie ma co bronić DAB+ i nie zgadam się z tym także że ludzie masowo się rzucą na DAB+. Radio nie ma takiego wzięcia jak telewizja.

24 minuty temu, ap77 napisał(a):

Nikt nikogo nie zmusza do słuchania DAB+ a mi nie wystarczą 4 stacji FM dlatego DAB+ jest najlepszym rozwiązaniem .

Ale rozmawiamy o nim w kontekście przenoszenia MUX8 na pasmo UHF na MUX5, aby zrobić miejsce dla DAB+. I to mi się już nie podoba, dlatego że coraz węższe pasmo dla telewizji robi się w UHF i MUX8 w VHF jest na wagę złota.

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
  • Dzięki 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma niczego tak bardzo wykluczającego przez te wszystkie długie lata w mediach jak kwestia zasięgu radia analogowego. I bardzo dobrze wiem, o czym piszę. Zawsze zazdrościłem Warszawie albo innym bardzo dużym metropoliom, że mają tak bogatą ofertę. Oczywiście dzisiaj nie ma to już takiego znaczenia w dobie internetu, ale DAB+ jest szansą, aby ostatecznie zlikwidować tę formę dyskryminacji. Unia Europejska słusznie czy niesłusznie walczy z ofertami internetowymi z darmowym Facebookiem albo Spotify. Zaś nikt nie walczy z tym, że w jednym mieście można sobie słuchać 4 stacji rockowych, a w większości innych nie ma nawet jednej.

Edytowane przez WebMat
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. U mnie w mieście (warto podkreślić że w mieście, a nie na wsi pod inną nazwą) mam szczęście że jest nadajnik Zetki. Zazwyczaj odbiera RMF Fm, ale nie jest to pewny pewniak. Przy dobrych wiatrach raz do roku da się złapać PR Olsztyn. Gdy tylko wsiadłem do mojego nowego auta z DAB+, poczułem co to znaczy radio. Zupełnie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do uruchomienia multipleksu R1 R2 nie trzeba wyłączać 8 mux ale na mux R4-6 nie ma miejsca . Z nadajnika odległego 120 km nie odbieram stacji FM ( 30 kw) a odbieram multipleksy 5C 5D 7A 9A 12A ( 6-10 kw ). Gdybym mieszkał we Wrocławiu nie potrzebowałbym Multipleksu DAB+ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emitel: MUX-5 dotrze do ponad 95 proc. populacji kraju

 

Także wychodzi na to, że pomimo wcześniejszych informacji nie będzie to multipleks, który obejmie dużo mniejszą część Polski. Podejrzewam, że koncesja w takim razie też nie będzie tańsza dla przyszłych nadawców, przez co chętnych może być niewiele albo wcale. 

 

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/m/artykul/mux-5-naziemna-telewizja-cyfrowa-emitel-uke-krrit-konkurs-liczba-miejsc-zasieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

Będzie nowy multipleks telewizji naziemnej. Emitel zapowiada zasięg

 

Niedawno ruszyła procedura związana z rezerwacją piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Przedstawicielka Emitela, który chce pozyskać częstotliwości przewidziane dla MUX-5 zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że dodatkowe kanały będą mogły być odbierane przez ponad 95 proc. populacji kraju.

 



Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/mux-5-naziemna-telewizja-cyfrowa-emitel-uke-krrit-konkurs-liczba-miejsc-zasieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jutro się o tym nie dowiemy. Wnioski można zglaszać zapewne także korespondencyjnie. A jak pamiętam termin mija jakoś z końcem lipca. 

Zatem list wyslany tuż przed północą ostatniego dnia bedzie szedł kilka dni i UKE nie ogłosi wyników od razu mając to na względzie. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety twoje myśli okazały się błędne podobnie jak moje nadzieje wyrażone przeze mnie w poprzednim poście.
Polsat zgłosił chęć rezerwacji częstotliwości piątego multipleksu za pośrednictwem spółki BCAST: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/mux-5-bcast-cyfrowy-polsat-emitel-naziemna-telewizja-cyfrowa-krrit-konkurs-nowe-kanaly
Jeżeli chodzi o moją opinie w tej sprawie to przyznam że nie ukrywam swojej złości z powodu wspomnianego zgłoszenia ze strony jednej ze spółek słonecznego nadawcy gdyż jego zgłoszenie oznacza w praktyce opóźnienie całego procesu startu MUX5 o kilka miesięcy (przy samym wniosku Emitela start piątego multipleksu byłby możliwy do końca roku) z racji przeprowadzenia konkursu na rezerwacje częstotliwości przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. 
Mam nadzieje że wspomniana instytucja państwowa nauczona wcześniejszymi doświadczeniami z MUX4 nie popełni drugi raz tego samego błędu przez co wniosek po stronie spółki Polsatu przepadnie a jednym z powodów będzie posiadanie przez inną spółkę tej samej firmy płatnego czwartego multipleksu który to nie dość że przeczy idei telewizji naziemnej to jeszcze jest marnowaniem dobra rzadkiego jakim to są częstotliwości. Osobiście uważam że  wniosek złożony przez BCAST stanowi nic innego nie jako kontynuacje interesu Polsatu którego to od zawsze jest zrobienie kolejnego kodowanego i płatnego multipleksu (którego to nikt nie ogląda) celem ograniczenia bezpłatnej oferty DVB-T2 poprzez zablokowanie częstotliwości naziemnych na rzecz rozwoju Netii i Polsatu Box. W moim odczuciu nie powinno być zgody na taki stan rzeczy przez co też liczę na to że wniosek BCASTu zostanie odrzucony w przedbiegach chociażby ze względu na rozwój pluralizmu (o którym to mówił kiedyś Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski) z którym to w sprzeczności stoi jawny bądź też ukryty zamiar spółki powiązanej z Polsatem który to dotyczy doprowadzenia do powtórki sytuacji z MUX4 w ramach którego widzowie bezpłatnej telewizji naziemnej zamiast całego multipleksu dostali ochłap w postaci kanału Polsat News Polityka oraz śmieci na liście kanałów w postaci niedostępnych płatnych stacji radiowych i telewizyjnych. Zdecydowanie więc jestem za tym aby w przypadku MUX5 górą był pluralizm i zdrowy rozsądek a nie jak w przypadku MUX4 coś co można by nazwać nie tylko kalkulacją ale i swoistym widzimisię jednego z największych nadawców telewizyjnych który to nie  tylko myśli egoistycznie (kierując się tylko i wyłącznie zyskiem a nie tak jak konkurencja szerokim a co za tym idzie także bezpłatnym i niekodowanym dostępem widzów do multipleksu) ale i nie potrafi znieść tego telewizja naziemnej  może wbrew pozorom być konkurencyjne do oferty kablowej i satelitarnej w której to on zajmuje pierwsze miejsce podczas gdy w DVB-T2 ten sam nadawca musi ustępować miejsca Telewizji Polskiej ze względu na mniejszą liczbę bezpłatnych kanałów od nadawcy publicznego

Edytowane przez Kiler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale komunikat wydała sama spółka, a nie UKE, więc tak do końca nie wiemy czy nie ma kogoś jeszcze.

Wiele zależy od tego jakie kryteria zostaną przyjęte. Jeśli jednym z nich będzie wybór tańszej oferty dla nadawców, Emitel może mieć problem aby zostać operatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wszyscy dobrze wiedzą, ze jeśli będzie to wyłącznie Emitel i zostanie z automatu operatorem, kolejnym krokiem będzie konkurs na 8 kanałów FTA i tort reklamowy się rozdrobni.

Dlatego skoro nie ma wyjścia to trzeba zgłosić swoją ofertę i spróbować przejąć MUX np. na kanały płatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze akurat te działanie Polsatu (BCASTu) dotyczące kanałów płatnych spełznie na niczym gdyż w moim odczuciu dobór kanałów jak i kwestia tego czy będzie to multipleks bezpłatny powinna leżeć wyłącznie e gestii KRRiT a nie jakiegoś randomowego operatora od słoneczngo nadawcy. 

Edytowane przez Poland
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nawet jeśli kanały będą bezpłatne, to BCAST nie kojarzy mi się z dobrą jakością. Ten eksperymentalny multipleks jako jedyny lub jeden z nielicznych nadaje w formacie 25 klatek na sekundę, cała reszta to 50. Dodatkowo transmisja powoduje problem z wyświetlaniem obrazu w niektórych konfiguracjach komputerowych (przycięcia). Emitel wszędzie działa bezbłędnie i płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsatowi od Muxu 5 wara. Mają przecież pseudokodowany MUX4 to niech ten swój MUX4 przekształcić  w niekodowany i po problemie przecież ma taką możliwość. Poco im kolejny MUX 5 by nadawać Polsat Głupota lub inny klon aby go kodować systemem iderto3

Edytowane przez SUPER OSOBISTA MEDIALNY
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepiej poczekać kilka lat do czasu aż główni nadawcy uruchomią kanały 4K i wtedy wykorzystać ten multipleks na 4K właśnie.

 

Uruchamiając teraz 8 kolejnych kanałów ze śmieciowymi treściami, całkowicie zablokujemy rozwój telewizji naziemnej w przyszłości. To ostatni wolny multipleks. I od razu odpowiadam, nie - kodek VVC nie da rady zmieścić w jednym multipleksie 8 kanałów 4K. Absolutnie nie.

Edytowane przez jaan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że 4K w naziemnej nikomu się nie będzie kalkulować. Odbiorcy naziemni w większości nie mają i pewno mieć nie będą telewizorów 4K.

Nadawcy naziemni w to nie wejdą. 

Jedynie TVP moglaby tu zaszaleć, ale widzimy że wycofuje się rakiem ze stałej emisji 4K.

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie będą mieć. Jasne. Niedługo innych telewizorów nie będzie w sklepach!

 

71% to udział w rynku obecnie kupowanych telewizorów 4K. W Polsce, a nie jakimś niesamowicie bogatym kraju. Nie sugeruj, że odbiorcy naziemni to biedota. Szczególnie, że z tego sposobu odbioru sygnału na TV korzysta aż 23% gospodarstw (2023, uwzględniono też streaming - 6%).

 

Wiemy, że z 4K dzieją się absurdy. Czy to ta pandemia tak wykończyła gospodarkę? 4K zaczęło się rozkręcać, kupowano wozy, aż tu  bach. Pozostaje tylko liczyć na poprawę w następnych latach. MUX powinien być w rezerwie. Po co nam kolejne kanały-śmieci?

Edytowane przez jaan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, 23%, a oni mają dostawać normalne kanały 4K? I to za darmo? Na czym nadawcy tych niesamowicie drogich kanałów mają zarobić w NTC? Przecież w Polsce jest jeszcze dużo kanałów w SD. "Myślał indyk o niedzieli..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą w konkursie na kanały przez KRRiT musi być możliwość rozszerzenia licencji dla obecnie nadających kanałów, niż na nowe twory albo późniejsze kombinacje ze zmianą nazwy(Republika / Republika TV). W mojej lokalnej kablówce kanał "Republika TV" został całkowicie usunięty, a zastąpiono go kanałem "Republika" i "Republika HD". 🙃 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jaan napisał(a):

71% to udział w rynku obecnie kupowanych telewizorów 4K. W Polsce, a nie jakimś niesamowicie bogatym kraju. Nie sugeruj, że odbiorcy naziemni to biedota.

Nie sugerowałem że odbiorcy naziemni to biedota, więc proszę mi takich rzeczy w usta nie wkładać. 

Brak 4K w domach może wynikać z różnych powodów, wspomniane już możliwości finansowe, brak miejsca, wciąż działający stary sprzęt, do którego wystarczy dokupić dekoder, więc po co przepłacać na nowy telewizor. I pewnie jeszcze parę argumentów by się znalazło.

 

Tylko na naszym forum jest szereg zapytań o tanie telewizory małych rozmiarów które nie są 4K, argument jaki często czytam, nie mieści się większy w meblościance.

Problemy z odbiorem dźwięku AC-4 i ich masowość także dobitnie pokazała że odsetek osób które nie dysponują 4K jest spory.

I nie przypuszczam aby rynek się szybko nasycił 4K, a 71% udziałów 4K w rynku to jest wskaźnik we wszystkich źródłach dystrybucji sygnału. Nie oznacza że odsetek w telewizji naziemnej jest taki sam.

Telewizję naziemną oglądają głównie ludzie starsi, mieszkańcy wsi i małych miejscowości a Ci nie mają aż takiej motywacji do szybkiej wymiany sprzętu, jeśli mogą dokupić za 150zł dekoder i telewizor nadal działa. 

Żaden prywatny nadawca nie wejdzie w 4K pozbawiając się choćby 5% potencjalnych odbiorów. Jest do dla niego nieopłacalne.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...