Skocz do zawartości

TVP Info


pakumy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No i u mnie też można wszystko w telewizorze przycinać, powiększać, rozciągać, ale co z tego, jeżeli mój odbiornik satelitarny nadaje obraz tylko w 4:3, a jak leci w pełnym 16:9 to ucina boki (bo obraz jest powiększany do 16:9, a nie pomniejszany). Strasznie egoistycznie podchodzisz do osób, które przez pan&scan naziemnie tracą możliwość oglądania pełnego obrazu głównych programów informacyjnych (takich jak Teleexpress, Wiadomości i Wydarzenia). Jeśli obraz jest zmniejszony do 4:3, to już nie da się z tym nic zrobić, trzeba męczyć się z obrazem w wąskim pasku na środku ekranu i czarnymi pasami wypełniającymi większą część ekranu po bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obraz jest zmniejszony do 16:9, to już nie da się z tym nic zrobić, trzeba męczyć się z obrazem w wąskim pasku na środku ekranu i czarnymi pasami wypełniającymi większą część ekranu

 

Jeżeli według Ciebie czarne pasy wypełniają WIĘKSZĄ część ekranu to chyba masz coś nie tak z oczami. Na moje oko jest to wielkość rzędu 20% (łącznie góra i dół). I nie pisz że obraz jest "zmniejszony do 16:9" bo to sformułowanie nie ma sensu. Jeżeli już to sens miałoby "obraz 16:9 zmniejszony do letterboxa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko jest to wielkość rzędu 20% (łącznie góra i dół).

Letterbox letterboxowi nie równy. Jak kompresuje sobie divxa np. z TV Puls i TV4 to muszę inaczej kaszety przycinać. Są większe lub mniejsze, zależnie od kanału. Powiedzmy, że jest to średnio 150 linii. Czyli (łącznie) aż 25% zajmują czarne pasy letterboxa. Można jednak odnieść wrażenie, iż jest to mniej bo telewizory nie wyświetlają obszaru overflow (ta biało-czarna obwódka szachownicy na planszy kontrolnej).

Przed chwilą sprawdziłem - w TVP Info jest: 427 linii (74%) obrazu (aktywnego), i 149 linii (26%) czarnych pasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Właśnie leci "Studio lotto" i obraz jest powiększony do 4:3! (Choć samo "Studio" jest zmniejszone). Czyli wychodzi na to, że jednak się da. Czyżby dlatego, że to płata audycja i sponsor mógłby się obrazić...?

 

690%2001_01%202011-02-19_221651.jpg

 

Nawiasem mówiąc, program lokalny TVP Warszawa także jest w 4:3. Czyli to, co jest w Łodzi, czyli małe okienko na środku ekranu z pasami dookoła, to wcale nie jest wymóg centrali. Chyba po prostu ktoś postanowił być "bardziej święty od samego papieża"... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem mówiąc, program lokalny TVP Warszawa także jest w 4:3. Czyli to, co jest w Łodzi, czyli małe okienko na środku ekranu z pasami dookoła, to wcale nie jest wymóg centrali.

 

Ale chyba nie myślisz, że na TVP Warszawa tak będzie dożywotnio? :P Ja jestem pewien, że wszystkie ośrodki regionalne niebawem przejdą na 16:9 i jest to tylko kwestia najbliższych tygodni/miesięcy.

 

Wszystko przechodzi na nadawanie w 16:9, bo tylko takie telewizory się teraz kupuje, w sklepie nie znajdziesz już "kwadraciaków" 4:3. Oczywiście na upartego można poszukać jakiegoś używanego kineskopowca na Allegro czy tym podobnych portalach, ale wielkim naiwniactwem jest szukanie w dzisiejszych czasach na siłę telewizora CRT 4:3, kiedy standardem na dobre staje się nadawanie w 16:9! :D 4:3 to przeżytek, ten format wyniknął z ograniczeń technologicznych kilkadziesiąt lat temu i teraz powoli umiera. 4:3 nie ma żadnej przyszłości, czy komuś się to podoba czy nie :!::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zauważyłem, że "TVP Info" na "Astrze" chyba stosuje "WSS", bo rozmiar "letterbox`u" zmienia się przy przechodzeniu na reklamy (dają je chyba w "4:3") i potem z powrotem na regularną emisję...

 

To teraz niech mi ktoś mądry wyjaśni Z JAKIEGO POWODU, oni stosują ciągle ten "letterbox", skoro jest "WSS" (z przyzwyczajenia :D???)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP Info nie stosuje WSS, ani na Astrze ani nigdzie indziej, bo po prostu nie nadaje jeszcze w pełnym 16:9! Sygnał jest nadawany non stop w formacie 4:3, a to, co jest zrealizowane w formacie 16:9, jest puszczane w letterboxie (z pasami na górze i dole).

Z reklamami jest różnie: nieliczne są w 4:3, większość w letterboxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego dziwią mnie takie działania w TVP. Nie wiem czy oni na siłę chcę się zrównać z konkurencją? Może chcę zrobić BBC w wydaniu polskim? Jak zwykle puszczone jest na hura. Ja tylko czekam na komunikat TVP, że przez EURO 2012 wszystkie programy będą w HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...