Skocz do zawartości

TVP Info


pakumy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Też mam wrażenie, że przeciętny obywatel, jeśli wybierałby prezesa telewizji, to głosowałby raczej pod kątem własnego gustu, na zasadzie "ten kandydat oferuje więcej rozrywki, to go poprę, a tamten chce za dużo filmów amerykańskich, więc mi się nie podoba". I to kryterium jest w porządku, ale jeśli się wybiera program do oglądania, nie zaś zarząd, który musi tym zarządzać, a to jest trochę bardziej złożona kwestia niż tylko decydowanie, co pójdzie po Wiadomościach.

 

9 minut temu, Developer napisał(a):

Warto byłoby też zmienić konstytucję i wpisać do niej kadencyjność tak wybranego zarządu mediów, by był on nieodwoływalny przez polityków.

Wystarczy zmienić ustawy bezpośrednio dotyczące mediów, konstytucji tutaj nie trzeba tykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec To, czy co kadencję zmieniałby się prezes zależałoby m.in. ode mnie, od Ciebie i od reszty społeczeństwa, a nie od wąskiego grona polityków - uważam, że wpływ i kontrola całego społeczeństwa byłyby w stanie odpolitycznić media publiczne. Poza tym, zarówno w mediach prywatnych, jak i publicznych, prezesi się zmieniają i co, "chwieje" to tymi instytucjami? Nie sądzę, zatem argument o "braku stabilizacji" i "rozchwianiu" jest totalnie pozbawiony sensu. Skoro "stabilizacja" jest taka dobra to dajmy PiS-owi lub PO rządzić w nieskończoność - przecież to tak nie działa :)

Ktoś musi wybierać media publiczne i trzymać je za pysk - lepiej moim zdaniem by robił to kolektyw w postaci całego społeczeństwa, niż politycy - dla mnie to oczywiste

 

EDIT: @Kirk Konstytucję jak najbardziej trzeba w tej kwestii ruszyć. Pomijam już to, że obecna konstytucja z lat 90' jest moim zdaniem pod wieloma względami beznadziejna (to już temat na inną rozmowę), ale zapis w konstytucji dotyczący powszechnego wyboru zarządu mediów, zagwarantuje im niezależność. Jeśli uregulujesz to ustawami, to zaraz politycy Ci te ustawy zmienią i odzyskają swój wpływ na media publiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Developer napisał(a):

Poza tym, zarówno w mediach prywatnych, jak i publicznych, prezesi się zmieniają i co, "chwieje" to tymi instytucjami?

W mediach prywatnych zmiany prezesów są rzadsze.

 

Generalnie pomysł ładnie brzmi, ale w wykonaniu ma wiele zgrzytów, czyli to raczej utopia. Zresztą mam też wrażenie, że takie wybory siłą rzeczy miałyby element polityki w sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Developer napisał(a):

@dvbtowiec To, czy co kadencję zmieniałby się prezes zależałoby m.in. ode mnie, od Ciebie i od reszty społeczeństwa, a nie od wąskiego grona polityków - uważam, że wpływ i kontrola całego społeczeństwa byłyby w stanie odpolitycznić media publiczne.

Nie byłby w stanie, gdyż można sobie wyobrazić scenariusz że kandydatów wystawiają partie polityczne i już masz wybór czysto polityczny a nie merytoryczny.

Prezesa nie wybiera się wg kryterium co mi się podoba w koncepcji telewizji. To dużo bardziej skomplikowane zagadnienie, gdzie ani Ty, ani ja, ani nikt inny z przeciętnych obywateli nie zna, bo zwyczajnie nie ma wiedzy w temacie. Takie wybory to fikcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kirk @dvbtowiec Szczerze Wam się dziwię, bo moim zdaniem nie ma innej drogi do odpolitycznienia mediów. Pomysł, który podrzuciłem, poddajcie w wątpliwość, czyli jak rozumiem, podoba Wam się, jak politycy co cztery/osiem lat robią skok na media publiczne?

@Kirk Nawet, jeśli "przeciętny obywatel głosowałby pod kątem własnego gustu", to przecież mu wolno

A jak obecnie społeczeństwo wybiera polityków? Naprawdę wierzycie w to, że ludzie są obtrzaskani w programach partii politycznych?

Bo moim zdaniem kierują się raczej emocjami i sztucznie wykreowaną nienawiścią do PiS-u i PO. Innymi słowy, nieważne jakimi przesłankami kierowaliby się ludzie przy wyborze zarządu mediów publicznych. Ważne, że zarząd miałby silny mandat społeczny i mając wpisaną w konstytucji kadencyjność i nieodwoływalność przez sejm i senat, byłby totalnie niezależny od polityków.

@dvbtowiec Nawet, jeśli po cichu partia polityczna zgłosiłaby takiego kandydata, to on po wyborze może działać na własną modłę bez strachu o to, że go zaraz odwołają, jak nie spełni propagandowego "obowiązku"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kirk Jeśli uważasz, że pomysł jest nierealny do wykonania, to napisz co byś zaproponował w zamian. Zostawić to tak jak jest, czy masz jakąś "trzecią drogę"? 

Ja w ogóle jestem zwolennikiem aktywnego społeczeństwa obywatelskiego. My jako obywatele, powinniśmy być zdecydowanie bardziej podmiotowi, a każda władza powinna być realnie na naszych usługach. Tak powinno funkcjonować normalne państwo, a Polsce od dekad do takiego modelu niestety baaardzo daleko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw takie przypomnienie - nie rób offtopiców.

 

Natomiast jeśli chodzi o kwestię upolitycznienia mediów - zgadzam się, że jest z tym problem, co pokazały szczególnie ostatnie lata. Natomiast rozwiązanie, w którym robimy z tego publiczny plebiscyt, nie jest zbyt dobre, szczególnie że nie kojarzę żadnego innego kraju, w którym prezesa telewizji wybieraliby wszyscy obywatele. Uważam, że w telewizji publicznej powinny być reprezentowane różne poglądy i różne opcje polityczne, bo też musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie jest raczej możliwe, aby telewizja publiczna była apolityczna. Chyba że byśmy zrobili model taki jak amerykański PBS, w którym programy powstają, gdyż pieniądze na nie idą od samych obywateli. Ale nie wiem czy byśmy wtedy pociągnęli zbyt długo.

 

To powinno być zbalansowane. Prezesa powinna wybierać rada ekspertów, medioznawców, na podstawie przesłuchań kandydatów, którzy mogliby przedstawić swoją wizję funkcjonowania mediów. I to w ramach jawności pokazywałbym na jednej z anten TVP, zresztą akurat przesłuchania funkcjonowały niedawno, tylko przeprowadzała je RMN, która jest ciałem niepotrzebnym i nadmiarowym. Potem można by było zagwarantować reprezentację każdej opcji politycznej w zarządzie, ale też z zastrzeżeniem, że na przykład kierownictwo TAI nie może być z nadania politycznego, tylko czysto dziennikarskiego.

 

Tu też warto podkreślić": wizja funkcjonowania to nie jest tylko "co kiedy puścimy", tylko także to, jak będą przeznaczane środki, jakie będą inwestycje, co będzie rozwijane, na co będzie większy nacisk kładziony - i to są istotne sfery, nad którymi się można pochylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę inicjatywę z lat 2011-2015  TVP1 dla rządzących TVP2 dla opozycji. Skończyło się na malutkim okienku dla kosciołowych (Jan Pospieszalski). Resztę zagarnęli  rządzący. I tak tyle, ze do kwadratu będzie teraz)

 

Przez lata pisano tu o nieprawidłowościach mediów publicznych. O upolitycznieniu itp.

Mam nadzieję, że choć parę osób ma tu poczucie, że o nadchodzących nieprawidłowościach też trzeba pisać. Znajdzie w sobie obiektywizm ocen.

 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, tadzik napisał(a):

Przez lata pisano tu o nieprawidłowościach mediów publicznych. O upolitycznieniu itp.

Mam nadzieję, że choć parę osób ma tu poczucie, że o nadchodzących nieprawidłowościach też trzeba pisać. Znajdzie w sobie obiektywizm ocen.

Aha, a ty gdzie byłeś do tej pory? :) Takie nagłe olśnienie powoduje u mnie śmiech pod stołem.

 

 

2 godziny temu, Developer napisał(a):

@Kirk @dvbtowiec Szczerze Wam się dziwię, bo moim zdaniem nie ma innej drogi do odpolitycznienia mediów.

Jest. Wystarczy oddać stery mediów fachowcom, a nie politykom.

Później Ci fachowcy wybierają władze TVP ze swojego grona.

Wybór prezesa TVP to nie plebiscyt. A porównywanie tego do wyborów polityków do sejmu jest o tyle nietrafione, że wybierasz przedstawicieli narodu, a nie rząd. Ci przedstawiciele do rządu na newralgiczne stanowiska mogą desygnować fachowców spoza obozu politycznego. I wielokrotnie tak było. Bo w wielu materiach takich jak choćby finanse, czy zdrowie wiedza polityczna to za mało, aby tymi obszarami zarządzać.

To samo odnosi się do stanowiska prezesa mediów. Obywatel w głosowaniu nie zna realiów zarządzania mediami, zatem taki wybór powszechny to byłby plebiscyt na populizm a nie na fachowca od zarządzania.

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie największe zaskoczenie w tym liście jest brak podpisu pod nim urzędującego prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza. To chyba zaskoczenie roku. A może wiedział co się dzieje w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i stwierdził że nie podpisze tego listu. Mogę się mylić co do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o Polskie Radio @Poland, to masz na myśli rzecz jasna Informacyjną Agencję Radiową. 

 

Swoją drogą, ten list najbardziej radykalnych dziennikarzy którzy pracują teraz w TVP czy też w Polskim Radiu oraz prorządowych komentatorów można zaliczyć jako ostatnią prostą do upadku obecnych kierownictw mediów publicznych.

 

Edytowane przez WA2511
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym tu mówimy, wszystkie liczące się media będą pro przyszły rząd. I rządzącym oraz im fanboy w to graj. Nie ma sensu się wdawać w dyskusję z ludźmi, którzy uważają, ze Braunowa Tvp była ok. @Kirk z szacunkiem, ale TVN byl wiadomo za kim dlatego takich dysproporcji nie było. 

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WA2511 napisał(a):

Dla mnie największe zaskoczenie w tym liście jest brak podpisu pod nim urzędującego prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza. To chyba zaskoczenie roku.

Dla mnie szczerze mówiąc niezbyt, dlatego że Matyszkowicz akurat nigdy nie okazywał się jako jakiś taki bardzo upolityczniony prezes, który by czuł konieczność podpisywania takiego listu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej należało bu się zastanowić o czym Ty mówisz @fanbonda 

Jeszcze przed 15.10 twierdziłeś że nie ma co komenrować w wątku TVP bo to że jest źle wszyscy widzą. 

Teraz bardzo chętnie piszesz, ale nie o ostatnoch 8 latach, a do Brauna dojechałeś. 

Nie przypominam sobie aby wówczas media były pro. Jak było coś źle równo krytykowały. Pokaż mi to w ostatnich 8 latach. 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie @fanbondato dla Ciebie jak widać było ok w 8 ostatnich latach, co pokazywałeś po Twoim milczeniu przed 15.10 i nagle jakiś potok krytyki nie ostatniego okresu, a poprzednich władz. Super że otwierają Ci się oczy. Szkoda że tak tendencyjnie, co jest wyjątkowo komiczne w tym nagłym przebudzeniu niektórych. :(

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec nie sprowokujesz mnie do dyskusji kłamstwami na mój temat. wielokrotnie krytykowałem TVP. Wystarczy przejrzeć moje posty. Nie grzeje mnie temat czystek w TVP. To telewizja rządowa, mnie bardziej interesują te rzekomo niezależne media prywatne, z chęcią będę się przyglądać jak będą rozliczać przyszły rząd. Bo mam nadzieję, ze nadal uwazasz, ze media powinny patrzeć na ręce rządzących 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy w wątku TVP @fanbonda

Porozmawiajmy o konkretach. Podaj przykład krytyki działań rządzących w ostatnich 8 latach. 

Media prywatne jeśli mają taką wolę mogą sympatyzować z kim chcą. Media publiczne mają obowiązek ustawowy zachować pluralizm i to media publiczne powinieneś rozliczać, bo płacisz na nie podatki. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu przepraszam za off-topic (bo gadamy o TVP oczywiście), ale ja uważam niezależne media powinny patrzeć też nie tylko na ręce rządzących, ale też na ręce opozycji, bo niezależnym mediom też zdarza się krytykować właśnie przeciwników rządu.

 

Co do czystek dziennikarzy TVP na pewno na miejscu zarządu zwolnił Miłosza Kłeczka, bo pytając polityków opozycji (szczególnie Donalda Tuska) o denerwujące jego i całej KO tematy które przypominają urzędująca partia rządząca, na pewno Michała Rachonia, który ostatnio wywołał kontrowersje w czasie debaty, który nie wytrzymał z swoim wybrednym komentarzem jako odpowiedź Donalda Tuska. Ale kogo jeszcze? Nie wiem. Ja wyczuwam że niektórzy prezenterzy Serwisów informacyjnych zostaną na tej antenie. Zobaczymy.

Edytowane przez WA2511
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...