Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.rp.pl/artykul/2,277497_Szmaj ... racje.html

 

I tu epilog.

 

Edit: A tu epilog epilogu :)

http://media2.pl/media/48739-nie-beda-s ... u-rtv.html

 

Jeśli w takiej błogiej nieświadomości tworzone jest prawo w Polsce to brrrr. A co by było gdyby dziennikarze tego nie zauważyli? A jeśli ustawa dotyczyłaby naprawdę ważnych spraw? Nie wiedzą co uchwalają? Strach żyć w takim kraju.

 

I cd epilogu. Never ending story :lol2:

http://www.tvn24.pl/-1,1591365,0,1,zlik ... omosc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Abonament RTV jest śmieszny. I tak go nikt nie płaci. To jak stare kapcie - można wyrzucić i bedzie lepiej.

Ja płace odkąd mieszkam na swoim i jestem 35-letnim kapciem :) - misja TVP jest realizowana nie tak jak myślę (bo co to za misja, która np. "leci" po północy, a w prime time Doda i inne badziewie) ale prawo jest prawem - nie podoba mi się ale za granicę wyprowadzać się z tego powodu nie zamierzam. Uważam także, że abonament RTV powinien być doliczany do rachunku za energie elektryczną - nie ma prądu to tv nie chodzi (w wielkim uproszczeniu) ale ściągalność na pewno by wzrosła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na razie stan prawny jest taki, że abonament trzeba płacić. A kwestia tego, kto płaci, a kto nie, to już inna sprawa.

 

Wypowiadałem się już na temat ustawy, która ma znieść abonament. Można byłoby określone wpływy z opłat koncesyjnych czy VAT-u przekazywać na Fundusz Audycji Misyjnych (FAM). Określenie "Fundusz Misji Publicznej" jest takim potworkiem językowym, który nic nie mówi. I z tego funduszu byłyby finansowane audycje misyjne w telewizji i radiu (i wcale nie musi to być TVP, ale i stacje komercyjne). Niegłupim pomysłem jest pobieranie abonamentu wraz z rachunkiem za energię elektryczną, ale środki byłyby deponowane w Funduszu, a nie przekazywane bezpośrednio do nadawców (z wyjątkiem Polskiego Radia, które bez środków publicznych nie przeżyje).

 

Co będzie jak abonamentu w obecnym kształcie nie będzie? I nie zostanie zapewniona alternatywa? Padnie Polskie Radio wraz z rozgłośniami regionalnymi. W środę był nietypowy protest radiowej Dwójki, gdzie w ramach protestu przez całą dobę emitowano śpiew ptaków. TVP bez abonamentu sobie poradzi, pod warunkiem, że dojdzie do restrukturyzacji spółki i TVP przestanie marnować kasę, która zarobiła. Przykładów na marnotrawstwo jest sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega zabawna sprawa – w Radiu Euro kampania: „gramy dla Ciebie, bo płacisz abonament”. Prezenter dodaje – „tak, gramy dla Ciebie w Gdańsku, bo płacisz abomanemt” (dziś program nadawany jest z tego miasta).

Hmmmmmmm, a czy przypadkiem niedawno w Gdańsku nie wyłączyli nadajnika i tym sposobem jest to największe miasto bez dostępu do PR Euro?

I za co płacić ten abonament? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też słucham dużo Euro, do Trójki też może wkrótce wrócę. Tak czy owak - krzykliwe akcje związane z abonamentem w Polskim Radiu mnie trochę drażnią. O ile Dwójkę jeszcze jestem w stanie usprawiedliwić, bo to jest faktycznie jedyna całkowicie apolityczna i misyjna antena PR, to niestety reszta tylko się domaga.

Trzeba też dodać, że dużą szkodę wyrządziła tu alokacja, której celem było faworyzowanie Jedynki (odbieranej i tak w całym kraju na długich), więc uważam że najpierw należałoby to całkowicie cofnąć aby ludzie mieli dostęp również do innych rozgłośni radia publicznego. A wtedy na pewno choć trochę wzrosłoby zainteresowanie PR 2 i Euro. W Przypadku Dwójki powróciliby do niej słuchacze, którzy stracili tenże program u siebie. Jeśli chodzi o Euro - większy zasięg pozwoli na dalsze prace nad kształtem programu dostosowanego do potrzeb młodych słuchaczy: głównie studentów czy uczniów szkół średnich. Obecnie to z czym do ludzi? Brak w Gdańsku, w Krakowie czy Katowicach w wielu miejscach niedostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nie doczekałem się odpowiedzi więc sam znalazłem i załączam,: /nie wiem dlaczego nie mam możliwości edycji postu/:

 

Większość emerytów i rencistów, bezrobotni i korzystający z pomocy społecznej nie będą musieli płacić abonamentu za radio i telewizję. Ale - uwaga - to nie oznacza, że zostaną zwolnieni z opłacania tego haraczu automatycznie. Najpierw będą musieli wybrać się na pocztę z dokumentami, by udowodnić prawo do zwolnienia i złożyć w urzędzie pocztowym odpowiedni wniosek. Dziś "Fakt" tłumaczy, jak załatwić tę sprawę.

Nowa ustawa wprowadzająca zwolnienia z abonamentu zacznie obowiązywać najwcześniej w lutym przyszłego roku. Gdy to nastąpi, osoby, które będą chciały z tego przywileju skorzystać, będą musiały iść na pocztę i urzędniczce w okienku przedstawić dokumenty uprawniające do zwolnienia. Jakie?

 

W przypadku emerytów i rencistów, których emerytury i renty nie przekraczają połowy średniej pensji, czyli ok. 1300 zł na rękę - legitymację ZUS lub KRUS oraz ostatni odcinek emerytury czy renty. Osoby bezrobotne będą musiały przedstawić zaświadczenie z urzędu pracy, z kolei korzystający z pomocy społecznej - z odpowiedniego ośrodka, który pomocy im udziela.

 

To nie wszystko. Osoba, która chce być zwolniona z płacenia abonamentu, musi jeszcze przedstawić książeczkę RTV i wypełnić specjalny wniosek. Musi w nim oświadczyć, że nie mieszka z co najmniej dwiema osobami powyżej 26 roku życia, które same nie spełniają warunków do zwolnienia z płacenia haraczu na rtv. Jeśli bowiem osoba uprawniona do zwolnienia mieszka np. z 50-letnią córką oraz 30-letnim wnuczkiem, niestety z haraczu na radio i telewizję nie zostanie zwolniona.

 

Co ważne, oświadczenie można także przekazać listonoszowi, gdy przyjdzie do nas z emeryturą lub rentą. Uwaga - składając wniosek na poczcie, trzeba pokazać dowód osobisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W radiu słyszałem, że jest opracowywany projekt (rządowy?) obniżenia abonamentu do 8 zł/miesięcznie, natomiast płaciliby go wszyscy legalnie zatrudnieni. Odpowiednie potrącenie robiłby pracodawca. Miałoby to tą zaletę, że nie kolidowałoby tą z najnowszą nowelizacją, tzn. emeryci i bezrobotni byliby zwolnieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A płacenie abonamentu w obecnej formie jakoś koliduje? Póki co teraz mimo, że abonament płaci się obowiązkowo, wszyscy robią to dobrowolnie, co świetnie obrazuje jego ściągalność. Jednak pobieranie go z wynagrodzenia będzie już haraczem, bo jaka jest pewność, że w większym gospodarstwie domowym, taka opłata nie będzie ściągnięta np. dwu- albo trzykrotnie - od różnych członków rodziny...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abonament w formie gdy wszyscy płacą jednakową kwotę jest złodziejską forma i tak jak powiedział Tusk haraczem który uderza w najbiedniejszych, najmniej zarabiających. A to dlatego że przyszłe emerytury i renty waloryzowane są procentowo dla przykładu emeryt czy rencista dostający 700 zł dostaje podwyżki 25 zł a ten co ma 7000 zł dostaje 250 zł podwyżki więc niech i ten abonament też będzie płacony procentowo 700 zł to dajmy na to 8 zł abonamentu 7000 zł to 80 zł abonamentu żeby w każdego ten haracz uderzył jednakowo.

A swoją drogą TVP i Polskie Radio mogłaby zacząć od obniżenia wygórowanych pensji niektórych pracowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co, myślisz że to byłoby sprawiedliwe? To tylko komunistyczne łupienie bogatych. Ten co zarabia 7000 przeważnie nie ma czasu na telewizję. Najsprawiedliwiej byłaby jedna stała, niska kwota ok. 10zł (ale od gospodarstwa domowego a nie osoby!) przy 100% skuteczności ściągania. Resztę finansuje budżet (przy braku reklam) albo reklamy. Przy czym kwota ta byłaby za dostęp do całej paczki TVP. Niestety TVP zrezygnowała z własnego kanału dystrybucji jakim była platforma sat. Aby mieć dostęp do całej paczki należy kupić N. A skoro tak, to niech nie liczą że chętnie zapłacę nawet te 10 zł bo zostawię je u konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - to nie relikt minionej epoki, bo w niektórych krajach takie coś funkcjonuje.

Po drugie, TVP ma do spełnienia misję, czy sprzedaż tej jak to określiłeś zepsutej kiełbasy, której nikt kupować nie chcę. No ale musi być w ofercie, bo na tym polega misja.

Po trzecie, za inne stacje, które niby utrzymują się z reklam, płacić trzeba i to duże pieniądze.

Po czwarte - abonament RTV nie jest obowiązkowy. Można nie płacić.

Czy ktoś zmusza cię do płacenia abonamentu?

- nie!

- a wiec nie płać.

Ja np. od jakiegoś czasu rozpocząłem dodowanie moich przelewów pt. abonament RTV. Do odkodowania będzie potrzebna karta.

Karta będzie dostępna od 15 grudnia z tym, że nie na pewno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie jak wygląda od strony prawnej sprawa z abonamentem radiowo-telewizyjnym. Osobiście opłacam abonament jednak uważam że robię to na próżno ponieważ nie mam podłączonej anteny naziemnej która gwarantuje mi odbiór telewizji publicznej a nawet jeśli bym ją podłączył to mieszkam w takim miejscu że jedyny sygnał jaki odbieram to TVP1. Wydaje mi się więc że skoro opłacam abonament prywatnemu nadawcy telewizyjnemu który ma podpisana umowę m.in z TVP to chyba raczej nic nie obliguje mnie do opłacania abonamentu RTV...Tylko chodzi mi o to jakie są zapisy w ustawie i jak są one interpretowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - płacisz nie za antene czy podłączenie anteny tylko za posiadanie odbiornika tv i radiowego

2 - bezrobotni, emeryci i renciści są zwolnieni z tego obowiązku

3 - jest to obowiązkowe

4 - dlaczego jeszcze nie wyrejestrowałeś odbiornika przecież nic ci nie zrobią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam Cyfre i nie płace anonamentu RTV. To nie ma ze sobą nic wspólnego. Jak wyrejestrujesz to nie będziesz go płacił. Nikt nie może sprawdzić czy masz w domy tv czy nie. Najwyżej listonosza nie wpuszczaj do domu. Ja tak robie już pare lat i nic. Nie ma to sposobu i już. Jedunie Policja z nakazem może to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sprawdzić listonosz ( jak cię bardzo nie lubi), ale jak wpóścisz go do domu. wystarczy trzymać go za drzwiami.

I może Policja z nakazem ale o takim przypadku w Polsce nie słyszałem. Więc śmiało. Cyfra nie może bez zgody przekazać Poczcie Polskiej (ona odpowiada za ściągalność abonamentu) danychosobowych swoich abonentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...