Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość PawelU1981

Właśnie w Wiadomościach płakali, jak to PO chce znieść abonament RTV i jakie to straszne skutki przyniesie. Czego to oni nie finansują z abonamentu, śmieszy mnie to trochę, ale cóż... Może wreszcie coś by zrobili żeby poprawiać jakość programową kanałów, a nie tłumaczyć, że abonament to ich jedyne źródło utrzymania się. Wiemy dobrze, że i tak główne źródło to reklamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie wielka tragedia dla TVP, gdy stracą swoje "główne" źródło utrzymania. Uważam, że ta telewizja już dawno temu zatraciła charakter misyjny i stała się zwykłą komerchą, z tą różnicą, że jeszcze pobierają ten nieszczęsny abonament RTV (stacje komercyjne nie mają takiego atutu). Tak więc żegnajcie kolejne kanały tematyczne FTA z satelity. Jeżeli faktycznie zabiorą im pieniądze z abonamentu, to myślę, że może być zagrożone dalsze funkcjonowanie kanałów tematycznych, jak i produkcje następnych. Może dlatego w ostatnim czasie coraz głośniej myślą o tej swojej platformie, która na pewno nie będzie za friko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abonament za posiadanie odbiornika RTV, to jeden z podatków płaconych na rzecz państwa, w zamian za dostęp do oferty programów telewizyjnych i radiowych. Ale co to za podatek, który płaci chyba co najwyżej 40% zobowiązanych do płacenia. I tu mamy spory dylemat: czy płacic uczciwie, bo tak trzeba? czy nie płacic, bo system ściągalności tej opłaty jest mocno niedoskonały, a poza tym oferta programowa dośc mizerna? Na zachodzie nikt nie lubi płacic podatków, ale system jest szczelny i ludzie płacą ale też wiedzą za co. U nas jeszcze bardziej się odechciewa, gdy się słyszy, że nawet Euro 2008 nie będzie transmitowane w TVP. I jak tu byc uczciwym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PawelU1981

Uczciwość to cecha, którą się ma, lub się jej nie ma. Nie powinna zależeć, od tego czy TVP ma lepsza, czy gorszą ramówkę. Jeśli czujesz, że jesteś uczciwy i chcesz taki być to zapłacisz, jeśli nie to nie zapłacisz. Proste.

 

Ciekawe, czy jakby nie było kamer w marketach, to byś kradł, bo byś wiedział, że Cię nie mogą złapać... Trochę dziwne rozumowanie :roll:

 

Natomiast, to że ta opłata jest dziwnym wymysłem, to jeszcze inna strona medalu. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PawelU1981

Chłopie ja Ciebie nie oskarżyłem, tylko napisałem pytająco, czy byś kradł? Wyraziłem opinię na temat mojej oceny uczciwości.

No, ale jak widać uderz w stół, a nożyce się odezwą :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitolicie i sie cieszycie (mówię do "entuzjastów" zniesienia abonamentu), a to kurka będzie strzał w serce dla mediów publicznych.

W państwach starej UE media publiczne są finansowane przez wpływy z opłat abonamentowych w taki czy inny sposób, u nas ten system kuleje i to nie tylko z powodu braku dobrych metod ściągania należności, ale z powodu naszej narodowej cechy - omijania prawa i olewania "dobra narodowego" :roll:

I nie mówcie tu o reklamach o ofercie programowej i tym podobnych, bo to tylko dobra wymówka, by olać sobie prawo i tyle. Czy wszystkim Brytyjczykom podoba się oferta BBC? Nie, ale i tak płacą, bo oglądają czy słuchają , a nie jak w Polsce narzekają i uważają to za dostateczną przyczynę olania tego.

Oglądalność TVP świadczy, iż jest najbardziej popularną telewizją w Polsce i wpływa na to nie tylko zasięg, ale i oferta, która jakoś trafia do milionów widzów. Gdyby to było dno, nędza i zgniłe pomidory to tego by nikt nie oglądał. A wasze widzimisię nic tu nie ma do rzeczy - jeśli nie oglądanie albo nie słuchacie mediów publicznych to udowodnijcie to odpowiednim organom i po problemie. A jak nie to płacić, bo to obywatelski obowiązek w myśl zasady - dura lex, set lex.

 

 

Czy zniesienie abonamentu rozwiąże problem mediów publicznych? Nie, a nawet je dobije, gdyż:

- radio publiczne (w tym ulubiona przeze mnie programy 3 i 2),a zwłaszcza jej ośrodki regionalne są utrzymywane właśnie z tego abonamentu, a stanowią ważny czynnik (zwłaszcza radia regionalne), które naprawdę wywiązują się z misji i działają na rzecz lokalnych społeczności (a w tym przypadku reklamy stanowią znikomy zysk, gdyż reklamodawcy inwestują w ogólnopolskie najpopularniejsze radia pokroju RMF czy ZET);

- skoro finansowanie z reklam to i skończy się brak reklam w czasie filmów czy programów (a z powodu popularności kanałów będzie ich tam najwięcej),

- a tak uznane marki jak choćby Teatr Telewizji przejdą no lamusa, bo prawa rynku są okrutne - w słupkach wychodzi, iż masowy widz woli np: Annę Marie Wesołowską, W11, Dodę i Taniec z Gwiazdami, nie wspomnę o innych misyjnych działaniach jak finansowanie kina (choćby Katyń czy Sztuczki), młodych obiecujących artystów etc....

 

 

I tak bez końca...

 

 

PS: Uprzedzając posty - pomysł z finansowaniem z budżetu jest o tyle poroniony, iż całkowicie uzależnia tvp od rządzących i będzie się odbywał nas wszystkich ("kilka podatków podniesiemy, kilka stworzymy...") i w zasadzie sprowadza się do tego samego co abonament z ta różnicą, iz tym razem to minister finansów albo premier ustalałby ofertę programową poprzez przyznanie określonych środków z budżetu.

 

PS2: Dziś w TVP Info PO zaczęła się wycofywać z likwidacji abonamentu (Mówią coś o upowszechnieniu abonamentu przez ustawę, która na każdym obywatelu wymusi opłatę tego podatku w zamian za większa emisyjność i brak reklam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy moj ty Pisiaczku, nie rozumiesz słów mówionych ?

PO zapowiedziało likwidacje "podatku od telewizora" a nie

"likwidacje mediów publicznych". Pozatym nie widze powodu by pompowac kase w bande nieudaczników skoro za połowe kwote mozna wystawic lepsza sztuke teatralna realizowana np przez TVN, Polsat cokolwiek co ma oczywiscie zasieg w calej Polsce, ale ten sam zasieg zalatwi nam DVB-T.

IMHO z abonamentu powinny byc dofinansowane "programy w mediach FTA dostepnych na obszarze kraju" I zapewne prywatni nadawcy przygotuja ciekawe propozycje "kulturalne" i wnioski o dofinansowanie ktore beda walczyc o pieniadze w ramach UCZCIWYCH konkursow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie prawisz. Media publiczne będą się finansowałe same. Będzie to kolejny cud platformy. Tylko że ja nie chcę dziesiątego kanału komercyjnego. Popatrz na zachód skoro jesteś taki nowoczesny platformers. Kultura jest w RTL, Pro7 i Sat1 czy w ARD i ZDF? Po co odkrywać Amerykę skoro mamy gotowe rozwiązania.

 

PS. Poczekaj tylko niech nowi panujący "odzyskają" TVP, wtedy okaże się że TV publiczna nie jest wcale taka zła, a tak w ogóle to oni zostali źle zrozumiani itd. Zalożę że tak będzie (i bardzo dobrze - niech poprawią ściągalność abonamentu i w miarę uniezależnią TVP od polityków - takie jest moje zdanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwłaszcza jej ośrodki regionalne są utrzymywane właśnie z tego abonamentu, a stanowią ważny czynnik (zwłaszcza radia regionalne), które naprawdę wywiązują się z misji i działają na rzecz lokalnych społeczności

A gdzie ta misyjność? Masz na myśli powtórki programów z reszty dnia i brak serwisów w nocy? To jest kpina, a nie misyjność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abonament RTV jest absurdalny, bo jest nakaz płacenia za coś, z czego ktoś może nie korzystać - TVP. Nie mówcie że jest to abonament za odbiornik telewizyjny, bo mnie interesuje gdzie ta kasa leci, a nie jak coś się nazywa. Analogicznie podatek VAT od żywności mogę nazwać podatkiem za uśmiech ekspedientki (zasada jest identyczna).

Poza tym nie rozumiem dlaczego mam płacić 17zł miesięcznie akurat dla TVP. Dlaczego nie mogę tej kasy dać dla np. Eurosportu by zakupili jakąś imprezę? Dlaczego TVP ma zgarniać 17zł a Polsat i TVN nie dostają chociażby 1zł? Nie wspomnę już, że płacąc abonament miliony Polaków nie ma dostępu do kanałów tematycznych TVP... :?

 

To wygląda tak, jakby ktoś wciskał mi np. CP i kazał mi płacić odgórnie 38zł miesięcznie, chociaż ja chcę oglądać C+/N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być coś w rodzaju zrzuty narodowej na narodowe dobro czyli kulturę a także na niezależność mediów publicznych zarówno od rządu jak i od biznesu. Tak ma być w teorii. I do tego modelu należy dążyć. Pewnie że na dziś można się przyczepić co do sposobu wydawania tych pieniędzy czy uzależnienia TVP od polityków, ale nie wylewajmy dziecka z kąpielą, tak jest prawie w całej Europie nikt nic lepszego nie wymyślił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem za zakodowaniem naszej wyśmienitej TVPolskiej....tylko najlepiej w takim formacie żeby nikt nie mógł tego odkodować. Bo i po co? Płacić za coś czego nie chce sie oglądać? Takie przepisy, są po to żeby banda darmozjadów mogła jakoś przeżyć...W jakim innym kraju płaci się za telewizję publiczną? Powinno być w standardzie i interesie kraju, żeby ludzie mieli dostęp do kultury, wiadomości etc... żeby mogli się rozwijać... :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...