Skocz do zawartości

Start platformy grupy ITI


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie nie ma już co się spierać. ITI dostało zapewne wszystko, co chciało. Rewolucja na rynku stanie się faktem. Oferta sportowa będzie mocna, ponieważ sukcesu bez ligi polskiej i głównych lig europejskich nie osiągną. Nie wadomo tylko w jakiej postaci. Kanały filmowe będą raczej z grupy nieznanych do tej pory w Polsce (dlatego forsuję zapowiedź 13th Street) lub mających mały zasięg (MGM).

 

A co do jakości odbioru, pomyślałem o możliwej promocji telewizorów HD przy zakupie oferty platformy ITI. To byłby wstrząs dla rynku.

Bardzo mocno i rozsądnie powiedziane. Okazją też, dla pierwszaków, może być nabycie w promocji dekoderów HD.

 

Co do jakości - no tu ciężko wyczuć sprawę, ale jak zapewne czytaliście (lub nie - to zapraszam do poczytania) TVN uruchomił dalsze testy MPEG-4. Wszystko byłoby OK, gdyby nie fakt, że jest tego 16 kanałów SDTV i 2 HDTV. Nawet jak na DVB-S2 i MPEG-4 to jest tego sporo. 

Tak jest sporo, to fakt. Umieścił, bo teraz okazją jest, to wszystko przetestować. Szczególnie ten ścisk.

Myślę, że jak już uruchomią platformę ITI, to te wszystkie testy automatycznie nie zamienią się na docelowe programy TVN.

Lepiej już poczekajmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pamiętacie jak ruszała Wizja TV nie miała praktycznie konkurencji wtedy to też była wielka nowość telewija cyfrowa i do której nie trzeba było wymieniać ani dostosowywać sprztętu i mimo reklamu nie udało jej się długo przekroczyć magicznej liczy 500 tyś.abonentów więc niektórzy niech się tak nie gorączkują że jak platforma ITI ruszy to naród rzuci się na nią i bedzie wykupywać jak świeże bułeczki panowie trochę opanowania.A co będzie wkrótce się przekonamy.Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arsenal - tak patrze na tą tabelę - oj mocno naciągana. Przy takim masakrycznym upchaniu trzebaby tak po bitrate kroić, że skończyłoby się na wojnie kwadratów na ekranie.

 

Sensowna jakość przy założeniu szerokości tp. 36 MHz z łącznym strumieniem 52 Mbps to 2 HDTV (średnio 10 Mbps) + 12 SDTV (średnio 2,5 Mbps na kanał). ITI testuje teraz 2xHDTV + 16xSDTV i oby były to faktycznie tylko testy upchania. Inaczej skończy się na tym, że będziemy mieli nową technologię, a stare problemy :?

 

PS: Nie wyobrażam sobie zejścia poniżej zaproponowanego bitrate dla poszczególnych kanałów - jakość będzie zbyt niska.

Dla porówniania SKY Digital emituje cztery HDTV w DVB-S2/MPEG-4 (i żadnych SDTV) z jednego transpondera ze średnim bitrate 12Mbps - dla HDTV 10Mbps to absolutne minimum, podobnie jak 2,5Mbps dla SDTV.

 

Co do satelitów - już pisałem o tym - napiszę po raz kolejny - nowe satelity (w tym Hot Bird 8) nie zwiększą już liczby transponderów. Na 13E wykorzystywane jest już pełne pasmo - kolejne satelity są tylko na podmianę. Całe pasmo Ku jest już na 13E w pełni wykorzystane i to koniec możliwości rozwoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jakości - no tu ciężko wyczuć sprawę, ale jak zapewne czytaliście (lub nie - to zapraszam do poczytania) TVN uruchomił dalsze testy MPEG-4. Wszystko byłoby OK, gdyby nie fakt, że jest tego 16 kanałów SDTV i 2 HDTV. Nawet jak na DVB-S2 i MPEG-4 to jest tego sporo. 

Tak jest sporo, to fakt. Umieścił, bo teraz okazją jest, to wszystko przetestować. Szczególnie ten ścisk.

Myślę, że jak już uruchomią platformę ITI, to te wszystkie testy automatycznie nie zamienią się na docelowe programy TVN.

Lepiej już poczekajmy.

Nie! To nie jest sporo. Dlaczego? Patrz strona poprzednia postu i mój wpis z tabelą.

Sądzę, że rozłożą te kanały na kilka TP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arsenal - tak patrze na tą tabelę - oj mocno naciągana. Przy takim masakrycznym upchaniu trzebaby tak po bitrate kroić, że skończyłoby się na wojnie kwadratów na ekranie.

 

Sensowna jakość przy założeniu szerokości tp. 36 MHz z łącznym strumieniem 52 Mbps to 2 HDTV (średnio 10 Mbps) + 12 SDTV (średnio 2,5 Mbps na kanał). ITI testuje teraz 2xHDTV + 16xSDTV i oby były to faktycznie tylko testy upchania. Inaczej skończy się na tym, że będziemy mieli nową technologię, a stare problemy :?

 

EDIT: Nie wyobrażam sobie zejścia poniżej zaproponowanego bitrate dla poszczególnych kanałów - jakość będzie zbyt niska.

Dla porówniania SKY Digital emituje cztery HDTV w DVB-S2/MPEG-4 (i żadnych SDTV) z jednego transpondera ze średnim bitrate 12Mbps - dla HDTV 10Mbps to absolutne minimum, podobnie jak 2,5Mbps dla SDTV.

 

Co do satelitów - już pisałem o tym - napiszę po raz kolejny - nowe satelity (w tym Hot Bird 8 ) nie zwiększą już liczby transponderów. Na 13E wykorzystywane jest już pełne pasmo - kolejne satelity są tylko na podmianę. Całe pasmo Ku jest już na 13E w pełni wykorzystane i to koniec możliwości rozwoju.

 

PS: Co do tych trzech transponderów też mam wątpliwości - czy jest to liczone z już aktywnym tp. 10 (tam gdzie są wszystkie TVN-y), czy też nie. Za dużo niejasności - trzeba czekać na kolejny pokaz. Od września ma ruszyć promocja zakrojona na szeroką skalę, więc już wkrótce dowiemy się więcej i nie będziemy tylko plotkować jak stare kumy na straganie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na satelicie Hot Bird wolne są łącznie tylko dwa transpondery (tp. 13 - 11.449H i tp. 14 (11.470V) Jeden z nich jest zarezerwowany na potrzeby włoskiego Sky Digital, tak więc zostaje już tylko jeden.

Transponder 11.470 V jest odpowiednikiem transpondera TVN-u z Hot Birda1, czyli 11.492 (jeszcze niedawno był tam analogowy TVN). Myślę, że ten transponder jest nadal w posiadaniu TVN-u, a na potrzeby przekazu analogowego wynajęto dodatkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr. Orbita - fragmet z informacji prasowej Eutelsata :

"Satelita HOT BIRD™ 9 bazowac bedzie na platformie Eurostar E3000, wykorzystanej wczesniej przy budowie HOT BIRD™ 8. Posiadac on bedzie także podobna przepustowosc, trzy razy wieksza od tej, która charakteryzuja sie poprzedniej generacji satelity HOT BIRD™. Satelita ten wyposażony zostanie w 64 transpondery pasma Ku. Moc użyteczna satelity HOT BIRD™ 9 wynosic bedzie 11 kW. Czas jego pracy na orbicie przewidziano na 15 lat. Realizacja tego projektu pozwoli na zapewnienie pojemnosci zastepczej dla wszystkich 102 transponderów konstelacji HOT BIRD™. Dzieki wysokiej mocy oraz szerokiemu zasiegowi satelity HOT BIRD™ 9 możliwy bedzie odbiór kanałów cyfrowych, telewizji HDTV oraz usług interaktywnych za posrednictwem niewielkich anten indywidualnych, sieci kablowych i osiedlowych na obszarze Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu"

 

Czyli jak ? 3 x większa przepustowość, ale upchanie kanałów na 13 E będzie takie samo, albo tylko gorsze.. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arsenal - tak patrze na tą tabelę - oj mocno naciągana. Przy takim masakrycznym upchaniu trzebaby tak po bitrate kroić, że skończyłoby się na wojnie kwadratów na ekranie.

 

Sensowna jakość przy założeniu szerokości tp. 36 MHz z łącznym strumieniem 52 Mbps to 2 HDTV (średnio 10 Mbps) + 12 SDTV (średnio 2,5 Mbps na kanał). ITI testuje teraz 2xHDTV + 16xSDTV i oby były to faktycznie tylko testy upchania. Inaczej skończy się na tym, że będziemy mieli nową technologię, a stare problemy :?

 

EDIT: Nie wyobrażam sobie zejścia poniżej zaproponowanego bitrate dla poszczególnych kanałów - jakość będzie zbyt niska.

Dla porówniania SKY Digital emituje cztery HDTV w DVB-S2/MPEG-4 (i żadnych SDTV) z jednego transpondera ze średnim bitrate 12Mbps - dla HDTV 10Mbps to absolutne minimum, podobnie jak 2,5Mbps dla SDTV.

 

Co do satelitów - już pisałem o tym - napiszę po raz kolejny - nowe satelity (w tym Hot Bird 8 ) nie zwiększą już liczby transponderów. Na 13E wykorzystywane jest już pełne pasmo - kolejne satelity są tylko na podmianę. Całe pasmo Ku jest już na 13E w pełni wykorzystane i to koniec możliwości rozwoju.

 

PS: Co do tych trzech transponderów też mam wątpliwości - czy jest to liczone z już aktywnym tp. 10 (tam gdzie są wszystkie TVN-y), czy też nie. Za dużo niejasności - trzeba czekać na kolejny pokaz. Od września ma ruszyć promocja zakrojona na szeroką skalę, więc już wkrótce dowiemy się więcej i nie będziemy tylko plotkować jak stare kumy na straganie :lol:

 

Jeśli całe pasmo Ku jest już wykorzystane to nie ma mowy o nabyciu nowych transponderów? :( Czyli ITI jest zdane tylko na te transpondery które aktualnie posiada, a to oznacza że nie będzie mogło zrobić bardzo bogatej oferty programowej nawet przy MPEG-4. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniała mi się jedna sprawa sprzed paru miesięcy. Gdzieś pisało, niepamiętam dokładnie treści, że Astra sprzedała jakiejś polskiej nieznanej firmie miejsce na usługi VOD.

Uwaga. Teraz moje czyste spekulacje. Co jeśli ITI będzie nadawać z Astry i HotBirda. Konwertery monoblock nie są już tak drogie. Instalacja nieskomplikowana. Miejsca więcej i kanałów też. CO wy na tą szaloną myśl. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniała mi się jedna sprawa sprzed paru miesięcy. Gdzieś pisało, niepamiętam dokładnie treści, że Astra sprzedała jakiejś polskiej nieznanej firmie miejsce na usługi VOD.

Uwaga. Teraz moje czyste spekulacje. Co jeśli ITI będzie nadawać z Astry i HotBirda. Konwertery monoblock nie są już tak drogie. Instalacja nieskomplikowana. Miejsca więcej i kanałów też. CO wy na tą szaloną myśl. :wink:

Wątpię, aby ITI takie rozwiązanie zastosowało. To prędzej jakaś firma nastawiona wyłącznie na VOD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pomysł z tym, że będą nadawać z "Hot Birda" i "Astry" ma według mnie sens (sam miałem o tym napisać, ale zostałem ubiegnięty :) ).

 

Konwertery "Monoblok" nie są już takie drogie (wykorzystanie ich pasowałoby też do tego, że nowa platforma wprowadza "nowe" technologie :) ) , a w takim układzie faktycznie kłopot z transponderami by zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...