Skocz do zawartości

Cyfra+ (-) jakość i brak miejsca na nowe kanały


orden
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zwiększenie bitrate,zwiekszenie rozdzielczości bo kanały nadające w 720x576 mozna policzyć na palcach jednej dłoni.W tym kierunku to iśc powinno.Tyle ze zaraz się odezwią zwolennicy ciągłego dołaczania nowych kanalów którym wiecznie mało :lol: i wrócimy do punktu wyjścia czyli marnej jakości;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym za zmniejszeniem bitrate ITV - i tak mają jakość porównywalną z filmikami na YouTube (i to nie tymi w wysokiej rozdzielczości), więc nikt nie zauważy różnicy. Następnie przeniósłbym gdzie indziej Cinemax, najlepiej razem z Cinemaxem 2. To trochę dziwne, że są na różnych częstotliwościach. Wywaliłbym też CNBC Europe - mnie on nie jest potrzebny do szczęścia, do tego kodowany tylko w Seca 4, a chętni mają go FTA na Astrze. Jakość Zone Club i Zone Reality jest według mnie wystarczająca, brakuje tylko angielskiej ścieżki na tym drugim, która została jakiś czas temu wyłączona. Ogólnie wiadomo, że kanały TVP z tego transpondera są w gorszej jakości niż na Astrze, bo stamtąd są brane. Pytanie tylko, czy nie dałoby się ich "przekopiować" bez utraty jakości na ten transponder - ale wtedy musiałyby zajmować tyle samo miejsca co na Astrze, co jest niemożliwe - zbyt ciasno.

 

P.S. Ciekawe dlaczego Trace TV nie może pozostać FTA na stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie mogą tak po prostu zmniejszyć bitrate iTV, bo przecież kanał ten płaci za tyle miejsca ile wynajmuje. Gdzie byś przeniósł Cinemaxy i to oba? Nie ma na to miejsca, chyba, że znowu jakieś większe mieszanie na transponderach. Jakby się uparli, to mogliby się dogadać z SKY Italia, oni też nadają na swoim tp. ten kanał, a jak wiadomo kanał nie występuje w różnych wersjach, także mogliby brać od nich z transpondera. Kłopotliwe, ale zawsze więcej miejsca u nich :D Zdaje się, że z tego transpondera jest nadawany tylko jeden kanał TVP, a nie tak jak napisałeś kanały :P Jak chcesz mieć lepszą jakość, musisz poświęcić na kanał więcej miejsca, którego brakuje. Poza tym wątpię, aby brali sygnał z Astry, bo przecież mają światłowód od TVP...

 

Pawel: A ja powiem Ci, że nie starczy Ci palców i jednej ręki :P Musisz dołożyć na pewno jeszcze dwie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie przeniósłbym gdzie indziej Cinemax, najlepiej razem z Cinemaxem 2.
Nie żartuj. Pamiętaj, że CineMax 2 idzie z transpondera CP. Widziałeś jego jakość? To już wolę naszą dotychczasową CineMax'a.

 

Aczkolwiek sam pomysł przeniesienia tego kanału na inny transponder, aby były razem z "2" jest według mnie OK. Ja wogóle jestem zdania, że kanały premium i aspirujące do tego miana, powinny być osobno. Mieć tylko dla siebie jakieś transpondery (dwa).

 

Na jednym: Canal+, Canal+ Film, Canal+ Sport, Canal+ Sport 2

Na drugim: HBO, HBO 2, HBO Comedy, CineMax, CineMax 2

 

I tyle wystarczy. Transponder z Canal+ ma tylko cztery kanały, bo wiadomo, że na sport potrzeba więcej miejsca. Natomiast drugi przedstawiony przeze mnie to cała paczka HBO (HBO MaxPack). Dlatego jest tam pięć kanałów, ponieważ CineMax'y z racji kanałów "minipremium" mogą mieć trochę gorszą jakość.

 

Ale wiem, że póki co jest to tylko w sferze moich marzeń. :(

 

Bez jeszcze jednego transpondera nie da się tego osiągnąć.

 

No cóż pomarzyć zawsze można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sport nie potrzebuje aż tyle miejsce, dawanie 4 kanałów na transponder to marnotrawstwo miejsca, które jest bardzo cenne. 7-8 kanałów na transponder zapewnia b.dobą jakość, o ile sam nadawca dostarcza sygnał w odpowiedniej jakości. Na taki transponder (4 kanały SD w MPEG2) wszedłby spokojnie jeden kanał HD, a pewnie jeszcze jakiś SD. Z tego też powodu na tym dla HBO mógłby być HBO HD, miejsca by starczyło przy obecnej jakości tychże kanałów.

 

No tak, ale to są nasze marzenia, a nie rzeczywistość :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam chciałbym to wiedzieć. :lol2: A tak poważnie, to sam zastanawiam się nad tym już kilka ładnych tygodni. Wydaje mi się, że Cyfra+ nie do końca wierzy CP, od którego bierze sygnał i ot tak, na wszelki wypadek trzyma swój. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuj. Pamiętaj, że CineMax 2 idzie z transpondera CP. Widziałeś jego jakość? To już wolę naszą dotychczasową CineMax'a.

 

Na Cinemax2 nadawanym z transpondera Polsatu dźwięk przynajmniej tak nie charczy jak na Cinemax1 z Cyfry (to wina nadawcy czy Cyfry?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

 

Pawel: A ja powiem Ci, że nie starczy Ci palców i jednej ręki :P Musisz dołożyć na pewno jeszcze dwie 8)

 

 

Chyba dwa palce;) .Przed chwilą sprawdzałem wyrywkowo:

TVP1 704x576 podobnie TVP2,TV Polonia,Ale Kino,Planete,Movies24 544x576

Pełny Pal mają Canały+.

Reszty mi sie nie chce sprawdzac bo widzę ze sie niewiele zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie narzekajmy, zostało jeszcze 7 transponderów, może chociaż jeden z nich należeć będzie do polskiej platformy - niekoniecznie C+. Na przejęciu transpondera Telefonica przez n skorzystali przecież nie tylko jej abonenci, ale również pozostali - poprawiła się jakość TVN-ów, a także Religia.tv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kiepsko się dzieje w Cyfrze, skoro transponder po TPS trafia w ręcę Polsatu:

 

"Największa polska platforma cyfrowa wynajęła nowy transponder na satelicie Hot Bird 9. Wykupiona częstotliwość nie jest jeszcze aktywna. Kilka miesięcy temu używała go francuska TPS.

- Transponder zostanie zagospodarowany wraz z rozwojem oferty programowej – mówi dla DVBnews.pl, Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

 

Parametry techniczne tp. 112:

Satelita: Hot Bird 9 (13.0ºE)

Częstotliwość: 10.757 GHz

Polaryzacja: V (Pionowa)

SR: 27500

FEC: 3/4"

 

źródło: http://www.dvbnews.pl/news/1889/cyfrowy_polsat_z_nowym_transponderem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ nPiotr nie panikuj i tak CP ma mniej transporderów od Cyfry+ poza tym wydaje mi się, że i tak CP wykorzysta nową częstotliwość do rozluźnienia obecnych transporderów co również może odbić się poprawą jakość kanałów, które Cyfra bierze od CP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak CP ma mniej transporderów od Cyfry+

 

Teraz już nie. Liczba się zrównała. Każda z polskich platform ma po 5 transponderów (co jest nadal żałosnym wynikiem, dla porównania francuska Canalsat ma do swojej własnej dyspozycji 21 transponderów... byłbym wniebowzięty gdyby Cyfra miała chociaż połowę tego).

Liczyłem na to, iż to Cyfra będzie "miała pierwszeństwo" do transpondera po TPS (ale widocznie nie zależało im na tym dość mocno i zeszłoroczny jeden nowy transponder, zapchany gniotami w rodzaju Polonia1, Tele5 czy Edusat, to wszystko na co stać obecnie Canal+ Polska).

 

Obecna sytuacja:

 

CYFRA+:

10.719 V, tp 110

10.796 V, tp 114

10.892 H, tp 119

11.278 V, tp 4

11.488 H, tp 15

 

POLSAT:

10.757 V, tp 112

11.158 V, tp 132

12.188 V, tp 74

12.265 V, tp 78

12.284 H, tp 79

 

N:

11.258 H, tp 3

11.393 V, tp 10

11.449 H, tp 13

11.508 V, tp 16

11.785 H, tp 53

 

wydaje mi się, że i tak CP wykorzysta nową częstotliwość do rozluźnienia obecnych transporderów co również może odbić się poprawą jakość kanałów, które Cyfra bierze od CP.

 

Byłoby miło (zwłaszcza w odniesieniu do 12.188 V z którego Polsat udostępnia kanały Cyfrze), jednakże ja byłbym raczej pesymistą (niestety większości abonentom Polsatu obecna jakość odpowiada, więc po co inwestować?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej jednak strony jakby tak obiektywnie spojrzeć, to 10.719.00 V Cyfry jest równie zapchany jak 12.188 V Polsatu (po 12 kanałów MPEG-2), natomiast 11.488 H to już prawdziwe "mistrzostwo" (odkąd Cyfra umieściła tu duble Eurosportów, na tym transponderze jest 14 kanałów MPEG-2 :evil: ). Wychodzi więc na to, iż sytuacja jest gorsza niż w Polsacie (oczywiście to pewne uproszczenie - bitrate nie jest jedynym wskaźnikiem jakości... ale jednak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Jak sam się nie zatroszczysz o siebie, to nikt inny tego nie zrobi.

(...) francuska Canalsat ma do swojej własnej dyspozycji 21 transponderów... byłbym wniebowzięty gdyby Cyfra miała chociaż połowę tego.

A ja byłbym wniebowzięty, gdyby nasza Cyferka miała 7 transponderów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No i znowu, jak bumerang, powraca temat braku miejsca na transponderach. Poprzez dzisiejsze dołączenie TVP Sport liczba kanałów na 11487.77 H zwiększyła się do 13 (!!!). Tym samym CYFRA stała się niechlubnym liderem w upychaniu kanałów (ktoś jeszcze wierzy w mit wyższości jakości obrazu w Cyfrze+ nad innymi platformami ?). Polsat na 12188.00 V ma ich "tylko" 12. Natomiast dla porównania N-ka (oczywiście porównujemy tylko transpondery w DVB-S(1)/MPEG-2) - regulaminowe 8 ( :brawo: ).

Jak sądzicie? Czy CYFRA wynajmie jeszcze coś w tym roku? Ciekawe jak pan Bertrand Le Guern wyobraża sobie dalszy rozwój tej platformy bez nowych częstotliwości. Na dzień dzisiejszy CYFRA potrzebowałaby minimum 2-3 transponderów (tak żeby na dobre rozładować ścisk a i na kilka nowych kanałów też wystarczyło).

 

Moim zdaniem ciekawym alternatywnym scenariuszem byłoby nadawanie z dwóch pozycji satelitarnych (Hot Bird + Astra). Na dłuższą metę takie rozwiązanie byłoby niezwykle korzystne - możliwość dogadania się z TVP, MTV (pamiętacie jak WizjaTV udostępniała tematyczne MTV?)... ale przede wszystkim możliwość dołączenia wybranych kanałów z oferty Canalsat (paczka MCM, TraceTV w lepszej jakości, tematyczne Planete czy powrót Seasons).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powraca? Chyba tylko dzięki tobie... :] Dzisiejsze dołączenie TVP Sport na zapchanym transponderze C+ uważam za tymczasowe, tak samo jak n-kowy Disney Channel na transponderze TVN-u w miejsce testu TVN Warszawa. Wiadomo, że platformy nie są w stanie uruchomić simulcryptu w ciągu kilku godzin od podpisania umowy, a robienie tego przedwcześnie mogłoby się okazać zgubne - no i DX-erzy od razu by to wychwycili. :wink:

 

A jeśli chodzi o wyższość obrazu w C+ - skąd wiesz, że platforma nie jest wyposażona w najnowsze enkodery Tandberga? (https://satkurier.pl/news/46452/tandberg ... peg-2.html) 8) Samo bitrate to nie wszystko, wystarczyło oglądać TV Trwam za dawnych czasów (ale już na transponderze TVP), gdy miała najwyższy "numerek" w statystykach, a i tak jakościowo była jaka jest - rozdzielczości kamery tym się nie poprawi.

 

Patrząc po nicku, widzę że mam do czynienia z abonentem n. :P Pozwól więc, że trochę się posprzeczam (jak to Polak z Polakiem). Gdyby nie "kochana" Cyfra+, n-ka już dawno udusiłaby się na swoich transponderach. Wystarczy popatrzeć, z ilu kanałów od C+ korzysta: 4fun.tv (FTA), TVP1, TVP2, Eurosport HD, TVP Polonia (FTA), iTV Polska (FTA), TVP Info, TV Puls (FTA), TVP Kultura (FTA), Tele 5 (FTA), Polonia 1 (FTA), Edusat (FTA). Niech n te kanały przekopiuje na swoje transpondery i zobaczymy jaka wtedy będzie jakość pozostałych. Że już nie wspomnę o [beep]kim zachowaniu się z TVP Historia, które wsadzili na DVB-S2 i zakodowali w Conax, zamiast dać FTA. A co, gdyby właśnie C+ z CP zakodowali wszystkie wymienione wyżej kanały FTA w Seca 4 i Nagravision 3? :twisted:

 

Żeby rozładować ścisk na transponderach, potrzebna jest dobra wola wszystkich platform w Polsce. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że n-ka rezygnuje ze wszystkich dubli kanałów dostępnych w C+ i CP. Transponder 10834.00 V zostałby praktycznie czysty. Tylko KidsCo i kopie nSportów są na wyłączność. Podobna sytuacja z 11258.00 H - tutaj do odstrzału 9 kanałów. Ileż by się zrobiło miejsca! Wtedy można by było przeznaczyć jeden transponder w DVB-S2 tylko na kanały na wyłączność w n, drugi na HD (byłyby już dwa), a trzeci przełączyć w DVB-S. Do tego CP powinien przełączyć swój 12265.00 V w DVB-S2 i mamy mnóstwo miejsca na Hot Birdzie! :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja odwrócę twoje pytania. Co by się stało, gdyby (tak teoretycznie) to N nagle przestała udostępniać TVN-y czy Filmboxy. "Niech Cyfra te kanały przekopiuje na swoje transpondery i zobaczymy jaka wtedy będzie jakość pozostałych. Że już nie wspomnę o [beep] zachowaniu się z TVP Info, które zakodowali w Seca, zamiast dać FTA (jak na Astrze)". ;-) ;-) ;-)

N pożycza praktycznie tylko kanały TVP. Eurosport HD (mimo, że z transpondera Cyfry) jest dosyłem ogólnym, także dla zagranicznych platform na Hot Birdzie (np. Sky Italia). Natomiast kanałów FTA nie liczę (zresztą w tym przypadku to oni, a nie Cyfra, ponoszą koszty utrzymania na satelicie). Argument z ITV, Tele5, Polonia1 czy Edusat jest mocno naciągany (wątpię aby abonenci N-ki płakali po utracie tak "hitowych" stacji, a tym bardziej N-ka przenosiła je na swoje częstotliwości).

Zresztą tutaj dyskutujemy o problemach Cyfry, a nie N-ki. Chwilowo sytuacja na ich transponderach jest unormowana (choć to może się odwrócić na jesieni). Inna kwestia, to jaki dla N-ki interes w tym, aby korzystać z gorszych jakościowo przekazów HBO, Cinemaxów czy AXNów z Cyfry/Polsatu.

Wymiana kanałów nie jest cudownym sposobem na wszystko (jak pokazała ostatnia wrześniowa sytuacja wcale nie musi to oznaczać poprawy jakości, a czasem wręcz odwrotnie...). Jest to tylko odwlekanie w czasie nieuniknionego - a tym jest konieczność wynajęcia nowych pojemności. Z taką polityką (góra po 5 transponderów) platformy cyfrowe w przyszłości przegrają z kretesem z cyfrowymi kablówkami czy telewizją IPTV (tam wolnego miejsca będzie aż nadto). Zresztą już dzisiaj widać pierwsze oznaki. Większość nowych kanałów na rynku nie trafia na satelitę, poza tym najwięcej kanałów HD jest właśnie w kablu (czasem nawet po kilkanaście).

 

P.S.: Nick jest tylko nickiem (choć z N-ką też miałem do czynienia ;-)). Na tym forum występuję jako abonent CYFRY+ (z 10 letnim stażem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co spierać.Prawda jest taka ze nawet po wyłączeniu TVP Sport transponder nadal pozostanie przepełniony.Najpierw miesiącami czekaliśmy na uwolnienie transponderów przez TPS.Gdy to stało sie faktem z szumnych zapowiedzi cyfra przejęła tylko jeden transponder zapychając go częściowo kanałami-śmieciami.

 

@nPiotr skoro jesteś tyle lat abo cyfry to napewno pamiętasz jaką jakośc prezentowała platforma w pierwszych latach nadawania.Ja jestem abo cyfry trochę krócej bo niecałe 8 lat ale też jeszcze co nieco pamiętam.To była na tamte czasy wzorowa jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...