Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tamtym roku prezes Kurski mówił, że TVP 4K startując w tym roku będzie już stałym kanałem. Jednak w tym czasie wiele się zmieniło i teraz jest to zagadka. Slyszalem już kilka razy o TVP 4K, jako o kanale tymczasowym i jako o kanale stałym, więc chyba nawet w TVP jeszcze sami tego nie są pewni.

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukis90el napisał:

ramówka składa się z powtórek bądź programów wyłącznie dla Polaków mieszkających poza granicami kraju

Nie inaczej jest z innymi kanałami TVP dla Polaków, dużo powtórek. Zatem ten argument do mnie nie przemawia.

Gdyby chcieć to na poważnie rozpatrywać, to kanał taki jak TVP Seriale, który ma w ramówce wyłącznie powtórki, powinien być usunięty z polskich platform w pierwszej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, dvbtowiec napisał:

Gdyby chcieć to na poważnie rozpatrywać, to kanał taki jak TVP Seriale, który ma w ramówce wyłącznie powtórki, powinien być usunięty z polskich platform w pierwszej kolejności.

I jak widać, cieszy się bardzo dużą popularnością - https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/ogladalnosc-telewizji-wakacje-2022-tvp1-lider-hity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lakiman napisał:

TVP 4K będzie kanałem okazjonalnym, czy na stałe od startu?

 

4 godziny temu, September77 napisał:

W tamtym roku prezes Kurski mówił, że TVP 4K startując w tym roku będzie już stałym kanałem. Jednak w tym czasie wiele się zmieniło i teraz jest to zagadka. Slyszalem już kilka razy o TVP 4K, jako o kanale tymczasowym i jako o kanale stałym, więc chyba nawet w TVP jeszcze sami tego nie są pewni.

A ja niezmiennie twierdzę, iż TVP 4K powinien pełnić tę samą rolę, co TVP HD w 2008 roku i ten właśnie kanał powinien zostać zastąpiony przez TVP 4K.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz2006 Według mnie, akurat te msze są głupotą, ale skoro już są, to przynajmniej powinni skasować transmisje homilii w TVP Info, zwłaszcza że powodują one rozpoczynanie głównego wydania "Wiadomości" nie od początku.
Natomiast lepszym atutem TVP Polonia są coniedzielne transmisje mszy o 13.00, które są w lepszym paśmie antenowym niż te w TVP1 i chyba są lepiej realizowane, bo w każdą niedzielę są z innego kościoła i często proboszcz chce się "pokazać" przy tej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw chwalili się TVP3 w HD a teraz już tego nie ma. Zamiast tego duble TVP1 i TVP2 w hevc mimo że TVP usilnie trzyma się starego standardu. Kto tym wszystkim dyryguje? Tyle miejsca zagarnęli a ich zagospodarowanie to jedno wielki nieporozumienie 

Edytowane przez rotalplus
  • Popieram 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem już dawno że nawet w obecnym standardzie możliwe jest przełączenie TVP3 na HD w MUX-3, wywalając TVP Historię.

Ostatnio doszedłem do wniosku, że najlepszym miejscem dla tego ostatniego jest MUX-8 z tego powodu że ten kanał nie posiada wersji HD (i nie słychać specjalnych zapowiedzi jej wprowadzenia), a tak się składa że TVP w MUX-8 ma 3 sloty, czyli jeden kanał musi tam iść w SD.

Oczywiście, pociąga to za sobą dalsze korekty w multipleksach, bo żeby znaleźć miejsce dla Historii SD na MUX-8 to albo Kultura albo Kobieta muszą nadawać tylko na MUX-6, bez dubla. Za to każdy z nich mógłby nadawać w HD i to by było jednocześnie rozwiązanie problemu z brakiem Kobiety HD na naziemnej. 

Z tym że wtedy, wg moich obliczeń, TVP 4K musi pogodzić się z sąsiedztwem pięciu kanałów HD na multipleksie 6tym. Zakładając że wszystko idzie w najwyższej możliwej jakości i bez dubli, byłoby tam: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia i albo TVP Kultura albo TVP Kobieta (w zależności od tego, które by wypadło z MUX-8 dla Historii).

Pamiętajmy jeszcze o dynamicznych bitrate'ach czy co oni tam kombinują w TVP tak jak na MUX-3 żeby "upchnąć" 10 slotów zamiast 8 na swoich multipleksach.

 

Spoiler

Podsumowując - który kanał na którym multipleksie:

 

MUX-1 (DVB-T2): TVP ABC HD i 7 komercyjnych
MUX-3 (DVB-T1): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 HD (odpowiedni region), TVP Info HD, TVP Sport HD

MUX-8 (DVB-T1):

opcja 1:

TVP Historia SD, TVP Kultura HD i 4 komercyjne

opcja 2:

TVP Historia SD, TVP Kobieta HD i 4 komercyjne

MUX-6 "eksperymentalny" (DVB-T2):

opcja 1:

TVP Nauka HD, TVP Dokument HD, TVP Rozrywka HD, TVP Polonia HD, TVP Kobieta HD

opcja 2:

TVP Nauka HD, TVP Dokument HD, TVP Rozrywka HD, TVP Polonia HD, TVP Kultura HD

oraz:

TVP 4K lub duble TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD - w zależności od tego czy TVP 4K będzie nadawać na stałe, czy nie

 

Edytowane przez michael112
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy posty wyżej dodałem jeszcze rozpiskę w spojlerze, gdzie który kanał mógłby nadawać żeby nie robić dubli i wersji SD tam, gdzie może być HD.

 

Jednak, w miedzyczasie, przyszła mi do głowy jeszcze jedna refleksja potencjalnej roszady - kontrowersyjnej, ale podkreślam - to tylko propozycja do dyskusji.

Skojarzyłem sobie, że dla nowowybranego prezesa TVP, kanał TVP Kultura jest programem istotnym - i może on nie zgodzić się aby kanał ów nadawał na multipleksie, do którego nie wszyscy widzowie mają dostęp. (Żeby oglądać MUX-6, trzeba mieć odbiornik z HEVC, żeby odbierać MUX-8, trzeba mieć antenę na VHF.) I przez to mógłby kazać dublować Kulturę - i wtedy cały plan się wali.

Gdyby tak wyszło, to można jeszcze zaryzykować pewien kontrowersyjny ruch - ale może on mieć pozytywne skutki.

 

Podstawowe moje założenia z postu wyżej nie zmieniają się (TVP Historia w SD na MUX-8, TVP3 w HD na MUX-3 itd.), z poniższymi modyfikacjami:

TVP Kultura do MUX-3, TVP Sport do MUX-6, TVP Kobieta do MUX-8.

W takim wypadku TVP Sport mógłby się stać kanałem-"wabikiem", motywującym ludzi do zakupu odbiornika obsługującego HEVC.

TVP Kultura nie ma takiego potencjału, za to (szczególnie z punktu widzenia obecnego prezesa, ale nie tylko) jest kanałem misyjnym i byłaby na najbardziej dostępnym multipleksie.

Natomiast, TVP Kobieta, jako kanał o mniejszej oglądalności, pozostałaby w MUX-8, jak jest teraz, tylko że w HD.

 

Wiem, że to kontrowersyjny pomysł z tym Sportem w MUX-6, ale może to odnieść dobry skutek w postaci większej liczby gospodarstw gotowych na nowy standard. A może to uratować sytuację żeby nie dublować kanałów, na wypadek gdyby Kultura okazała się zbyt istotna.

I jeszcze słówko dla Forumowiczów - idealistów, np. zwolenników całkowitego przełączenia MUX-3 na T2 albo tych, dla których TVP4K przy pięciu kanałach HD by miało za słaby bitrate - chciałbym skierować taką oto refleksję:

Powyższe propozycje niekoniecznie są tworem idealnym, ale miały na celu zapewnienie widzom możliwie najszerszej oferty - jak największy wybór kanałów plus najwyższa rozdzielczość z dostępnych - przy jednoczesnym spełnieniu pewnych założeń politycznych, które mogą nam się podobać lub nie, ale nie mamy na nie wpływu (przede wszystkim brak przełączenia MUX-3 na T2) - oraz założeń technicznych, na które również nie mamy wpływu (np. to że TVP3 musi być w MUX-3, bo tylko on jest regionalizowany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, A&G napisał:

Co do TVP 3 - kto wie, kto wie. Wczoraj już zauważyłem (może miało to miejsce już wcześniej, nie wiem), że TVP 3 Rzeszów ma zmniejszone logo (pod HD?).

O której to było?

 

Bo, jak w pasmie wspólnym, to jest zmniejszone, tak jest w katowicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym TVP3 w jakości HD (i skasowaniem przekazu TVP3 Warszawa HD) jest najprawdopodobniej tak jak wcześniej pisałem - idzie to znacznie wolniej niż przewidywano. Na ten moment bardziej prawdopodobne jest nawet rozszczepienie TVP Koszalin (na wzór już istniejącego TVP Elbląg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć czy wolniej. Mux3 na ktorym sa lokalne ośrodki TVP nie został przełączony do DVBT2, więc nawet jak dany ośrodek mógłby nadawać w HD nadal tego nie robi. TVP Poznań miał to zrobić w maju czy czerwcu tego roku. Jak pokazywano wiosna materiały prace trwały. Nie sądzę by zostały przerwane. Zakończono modernizację i czekają pewnie nia zmianę standardu trzeciego muxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, dvbtowiec napisał:

W paśmie wspólnym chyba wszystkie ośrodki mają mniejsze loga od dawna, wtedy jest ono emitowane centralnie z Warszawy.

Przynajmniej ja widzę różnicę w wielkości gdy wskoczy pasmo regionalne są dużo większe.

Tylko szkoda że logo jest przyciągnięte do lewego górnego rogu względem pozycji starego loga, a nie do prawego górnego (logo jest niepotrzebnie przesunięte w lewo i wygląda to gorzej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście braku przejścia MUX3 na nowy standard pojawił się głos spółki Emitel

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/refarming-nowy-standard-nadawania-stacje-komercyjne-tvp-mundial

 

Cytat

- Plan zmienił się, a operacje były zaplanowane dla kilkusetosobowego zespołu, Byłem bliski zawału serca. Miałem obawy, że telewizja w ogóle przestanie działać - tak marcowe wydarzenia wspomniał Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...