Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Doskonale to rozumiem, polemizuję wyłącznie z tym że podważasz z góry sens nadawania w VHF.

Nie czytasz w ogóle tego co piszę, a piszę wyraźnie że wszystko zależy od lokalnych warunków odbioru.

Ile alternatyw na odbiór próbowałeś i jaką miałeś antenę na VHF? Nie da się na balkonie, trzeba szukać gdzie indziej, łącznie z wystąpieniem do zarządcy z instalacją na dachu.

Ale to nie jest dowód na to że pasmo VHF jest be.

Ty masz problem z MUX8, inni z MUX2 np. co już kilka razy podkreślałem i jak grochem o ścianę. Ci co nie odbierają MUX2 napiszą że pasmo UHF jest do kitu. To także jest fałszywa teza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję wykorzystania VHF na morzu, na dalekich odległościach jak np. Australia, pd. USA itp. bo tam są ogromne przestrzenie ale nie w Polsce. Jakby było jak piszesz to wystarczyłoby walnąć antenę VHF na Rysach i pokryć zasięgiem pół oile nie całą Polskę, jednak tego nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @dvbtowiec Bo Ty tak napiszesz. Ręce opadają.

Bo w analogu na każdym dachu bloku i domów jednorodzinnych były anteny. U mnie w innym miejscu gdzie był obok budynek obłożony blachą z balkonu nie mówiąc z mieszkania śnieżyło że nie dało się oglądać.

Doświetlenia zamontowali i działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Proponuję założyć nowy temat dyskusji VHF kontra UHF.!!!  Do dvbtowiec- Przeciętnego Kowalskiego,nie interesują dane techniczne i teoretyczne.!  Jego interesuje ile ma za to zapłacić i oczywiście estetyka .! Jeżeli z jednej anteny  ( nie ważne,czy to z VHF,czy UHF ! ) ma prawidłowy odbór ponad 100 kanałów,to można dołożyć te kilka ( a taka możliwość istnieje) Dla mnie !!!,dla tych kilku programów nie warto inwestować w drugą antenę,tym bardziej,że istnieje internet i można bez problemu oglądać np. na WP.pilot. Sama technika też się rozwija i w przyszłości może się jeszcze dużo zmienić.!  Jeszcze raz dvbtowiec załóż temat VHF/UHF .

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marios napisał:

Jakby było jak piszesz to wystarczyłoby walnąć antenę VHF na Rysach i pokryć zasięgiem pół oile nie całą Polskę, jednak tego nie robią.

Kiedy telewizja w Polsce zaczynał raczkować i nie było nadajników, przez wiele lat rolę takiego "supernadajnika" pełnił Św. Krzyż, który z racji swojego korzystnego położenia, swoim zasięgiem pokrywał sporą część kraju. Analogowa emisja TVP1 prowadzona była na bardzo niskich częstotliwościach. Pamiętam u siebie na dachu 3-elementową tzw. antenę "kielecką" z dipolem ok. 1.5 m, która zapewniała (bez wzmacniacza) bardzo dobry odbiór "jedynki' na k.3 (VHF I / 70 MHz) w odległości ok. 130 km od nadajnika. Potem na k.5 (93 MHz) uruchomiono emisję TVP2.

W tamtym czasie (lata 60-te i 70 -te), w zasięgu nadajnika znalazło się niemal 2,5 mln osób. Św. Krzyż jest jednym z najlepszych, pod względem powierzchni pokrycia sygnałem, obiektów nadawczych w Polsce i Europie Środkowej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, zefir napisał:

Dla mnie !!!,dla tych kilku programów nie warto inwestować w drugą antenę,tym bardziej,że istnieje internet i można bez problemu oglądać np. na WP.pilot.

Świetnie, przecież powtarzam to wiele razy w dyskusji, że nie ma obowiązku oglądać pasma VHF.

Zrozumcie w końcu jedno, nie polemizuję z Wami co do Waszych oczekiwań, ale do stawiania ogólnych tez że pasmo VHF jest złe, tylko dlatego że Wy macie problem z odbiorem. Wasze indywidualne przypadki nie są żadną miarą dla ogółu, a piszecie swoje posty jakby były.

Dostałeś odpowiedź dlaczego nie możesz odbierać z jednej anteny, a spójrz na to co i jak pisałeś o paśmie VHF przez pryzmat błędnych założeń i wniosków jakie wyciągałeś.

I mało tego nie potrafisz otwarcie napisać i przyznać że były błędne, tylko dalej brniesz i skaczesz na kolejny kwiatek.

Godzinę temu, Marios napisał:

 Bo Ty tak napiszesz.

Nie, bo inni prócz mnie piszą to samo. Czego nie raczysz zauważać. A jeśli masz kiepską pamięć, to wróć  przeczytaj posty polemizujące z Twoimi tezami raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dvbtowiec napisał:

No popatrz a u nas DAB+ chcą w VHF rozwijać :)

Kto chce :) Chyba ty i jeszcze dwóch z forum, to nie cała Polska :) Nadawcy komercyjni nie chcą, więc temat spalony na panewkach.. tylko Polskie Radio jest zainteresowane bo kasa państwowa więc nie ich :) To pasmo nadaje się idealnie do TV i tyle, żadnego radia.

Szkoda czasu na Mariosa, przecież wiadomo od lat że pasmo VHF jest idealne do TV, fale rozchodzą się bardzo dobrze, nie ma minusów to pasmo, jeżeli ktoś nie odbiera to tylko wina jego anteny i instalacji więc nic nowego, bo większość nie ma poprawnej instalacji na wszystkie pasma. Pokupowali anteny tylko do UHF i teraz płaczą po forach zamiast zrobić sobie porządną instalacje na wszystkie pasma, a jak już coś leci w odwrotnej polaryzacji to przecież nie poradzą sobie w ogóle :) . Obecny MUX8 na VHF ma zasięg praktycznie całej Polski, warunek jest tylko jeden: dobra instalacja i porządna a nie amatorska. Połowa anten która ma napis, że nadaje się do UHF i VHF tego VHF w ogóle nie łapie, takie napisy na opakowaniach wprowadzają w błąd, należy zamontować zwrotnicę i dobrać odpowiednią antenę na pasmo VHF, należy uwzględnić polaryzację, bo bardzo często VHF u nas jest w pionowej, a UHF w poziomej, ale to wszystko zależy od nadajnika pobliskiego, wszystko musi być odpowiednio dobrane i wtedy musi działać, nie ma bata.

Edytowane przez pietrek1
  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe tropo z nadajnika doświetlającego tamtą wersję MUX3. 

Być może odbiór byś poprawił, gdybyś antenę skierował na ten nadajnik. 

 

Podobnie mam u siebie. 

Mogę odbierać TVP3 Katowice i TVP3 Rzeszów, ale one nie są nadawane z Chorągwicy a z nadajników dla swoich regionów. 

Przy antenie mocno kierunkowej szans na odbiór nie mam. Ale po skręceniu anteną np. na Kosztowy, odbiór doskonały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...