Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wniosek z tąd że szukając anteną logarytmiczną u mnie nie łapie MUX-8. Wręczycę mam z drugiej strony bloku a z Kosztowych po skosie przez blok i lipa.

Nigdzie nie pisałem że nie odbiera u nikogo tylko że przez słabą moc, polaryzację pinową (ciekawe że nie wszędzie) i przeszkody w terenie VHF nie nadaje się do tv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@September77 Rozbieżności w tym co tu ludzie piszą potwierdza że dużo bzdur tu krąży. Piszesz że w VHF 25kW to jak 100kW w UHF, dopiero co czytałem że trzeba pomnożyć przez 10 w innym czyimś poście że przez 11. Można się bawić w takie dywagacje, tylko że pewnie to się tyczy sygnału w linii prostej bez przeszkód.

Edytowane przez Marios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Marios napisał:

@September77 Rozbieżności w tym co tu ludzie piszą potwierdza że dużo bzdur tu krąży.

Bzdurą jest na pewno pisanie że nadajniki MUX8 mają

Godzinę temu, Marios napisał:

 słabą moc

 

Kolejna nieprawdziwa teza.

Nie mają słabej mocy. Ich moc jest porównywalna z mocami dla nadajników w paśmie UHF, niezależnie od tego czy sobie prywatnie mnożysz razy 10 czy 11.

44 minuty temu, Marios napisał:

Można się bawić w takie dywagacje, tylko że pewnie to się tyczy sygnału w linii prostej bez przeszkód.

Ale sam przed chwilą przyjąłeś a priori że te z MUX8 mają małą moc. Czyli co w nieidealnych warunkach moce z pasma UHF traktujesz jako idealane, a te z VHF już nie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marios Nie czytasz uważnie tego co napisałem, stąd ta kiepska konwersjacja w Twoim wykonaniu. Nie ma obowiązku korzystania z MUX8. Żaden MUX nie dociera w 100% do populacji. Tak może napisać każdy kto nie dostosuje instalacji do lokalnych warunków odbioru. Ale to nadal jest kilka % niezadowolonych wyłącznie.

 

Ogólniasz swoj problem, podobnie jak przed chwilą Ci wykazałem kolejne mijanie się z prawdą na ogólną tezę że moce nadajników MUX8 są słabe. 

 

Pisz o sobie, a nie o ogóle, wtedy nikt nie będzie z Tobą polemizował, bo zrozumiałe jest że jest kilka % populacji z utrudnionym odbiorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam dziwną sprawę z TVM7 w Warszawie. Otóż jak włączę ten program to po około 5 sekundach nadawania normalnego obrazu zmniejsza się on po tym czasie do miniaturki wielkości kartki pocztowej w lewym górnym rogu ekranu, reszta jest czarna. Dotyczy to tylko i wyłącznie tego jednego programu pozostałe działają normalnie. Co ciekawe jak w TV wyłączę HbbTV to obraz powraca na cały ekran. Mój ojciec ma dokładnie to samo. Czy ktoś wie co się dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Miałem podobną sytuację.Początkowo jeden kanał,a póżniej kilka z tvn.Na każdym kanale wyłączyłem hbb i obraz wrócił do normalnych rozmiarów.Myślałem,że to tylko u mnie tak się dzieje.Sam jestem bardzo ciekawy wyjaśnienia tego problemu.Może faktycznie ktoś zna odpowiedż.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HbbTV uruchamia się automatycznie po zmianie kanału. 

Najwyraźniej Twój odbiornik coś źle przetwarza w zapowiedzi HbbTV uruchamianej na tym kanale. Nic z tym nie zrobisz. 

Zmieni się zapowiedź, być może problem się rozwiąże. 

Jeśli nie da się oglądać musisz wyłączyć HbbTV na tym kanale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Bzdurą jest na pewno pisanie że nadajniki MUX8 mają "słabą moc"

Bo to chyba nie tyle moc co lokalizacja tych nadajników nie jest do końca trafiona. Np. dla Kalisza MUX 8 nadawany jest tylko z nadajnika Chełmce a nie Mikstat jak pozostałe muxy. Podczas gdy np. koniński Żółwieniec nadaje wszystkie muxy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2022 o 20:12, Marios napisał:

Jak czytałem o propagacji w VHFie to się nadaje ale na morze do statków i to przy dobrej pogodzie. Po prostu VHF w odróżnieniu od UHF nie przechodzi przez np. ścianę i inne przeszkody nie mówiąc o odbiciu. Jeszcze polaryzacja pionowa, chyba ktoś miał za dużo tego typu anten.

Jest właśnie akurat odwrotnie.

A Polaryzacja pionowa znacznie lepiej rozchodzi się w gęsto zurbanizowanym obszarze (wysokie budynki itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z miejsc gdzie jest odbiór w lesie ok 100 km od nadajnika, okazało się, że najłatwiej było odebrać właśnie MUX-8 w paśmie VHF w polaryzacji poziomej.

MUX-8 miał pasywnie ok 45 dBµV, a MUX-y z pasma UHF miały od 37 do 43 dBµV.

Więc nie jest to takie złe pasmo. Poza tym na innych kontynentach gdzie są kraje duże powierzchniowo, pasmo VHF jest idealne i bardzo mocno używane do dzisiaj.

Oczywiście nadal popieram przeniesienie MUX-8 na pasmo UHF, tutaj zdania nie zmieniam :)

 

Co do anten combo - to zawsze jest kompromis. Taka Emme Esse 56 VH jest dość dobra, najlepiej jednak odbiera MUX-8 a pasmo VHF już bywa, że tak sobie...

 

 

Wklejam Wam ponownie dla porównania TS-y z telewizji naziemnej - transmisje sportowe z soboty:
TVP 1 HD (DVB-T H.264)
TVP 1 HD HEVC (DVB-T H.265)

ARD HD (DVB-T2 H.265)

 

https://drive.google.com/drive/folders/1C3VyBZPB3xY_Fh3eKJ3DOyQ81wHOpeDQ?usp=sharing

 

Jeśli chodzi o wielkość plików, najlepiej wypada tutaj TVP 1 HD HEVC (największa ilość danych).

Edytowane przez DanielK
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dvbtowiec napisał:

3 strony polemiki z fałszywimi tezami. Nie dociera że się myli. 

 Teoretycznie można bardzo dużo pisać o wyższości jednych fal nad drugimi ( długość,przenikanie itp ) .Rzeczywistość jest nieco inna. Jeśli widzę mapę zasięgu zrobioną przez fachowców,gdzie Mux  8

Obiekt nadawczy:Katowice / Kosztowy

Kanał nadawczy:6 (184.5 MHz)

Moc ERP:20 kW

Polaryzacja:pozioma

 

Kanał 24

Obiekt nadawczy:Katowice / Kosztowy

Kanał nadawczy:24 (498 MHz)

Moc ERP:30 kW

Polaryzacja:pozioma. 

Oba muxy mają podobny zasięg (ok. 50 km.) Teoretycznie nie powinienem ich odbierać,Pomijam wszystkie przeliczniki naszych geniuszy i o wyższości vhf.

Teraz  rzeczywistość : Ta sama antena logarytmiczna z tym samym wzmacniaczem odbiera Programy  z UHF ( siła 92,jakość 100) Bardzo dobry odbiór.  Programy  z VHF (siła-0-50,jakość -0 ) Brak odbioru.  Chciałem Wam tylko pokazać,że teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką.!!!  Podobne sytucje opisywali inni forumowicze,gdzie dotyczyło to,nawet tych samych fal. Nie wszystko jest jeszcze zbadane i udowodnione. Wczoraj cukier krzepił,a dzisiaj jest bee.Takie jest życie.  Powodzenia.!!!

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem mianowicie odbieram wszystkie mux oprócz mux 1 a wcześniej odbierałem właśnie ten mux chodzi o nadajnik Katowice kosztowy antenę mam siatkową pokojową jest na parapecie za oknem nawet wcześniej odbierałem kanały czeskie a teraz tylko to co napisałem nie wiem co może być przyczyną tego może ktoś wie na pewno antena teraz jest trochę zalana bo cały czas jest pogoda deszczowa antena jest na  zasilacz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Przede wszystkim odłącz zasilacz z prądu, Otwórz i wysusz suszarką płytkę zasilacza. Być może na tym się skończy. Jesli nie to tylko naprawa lub zakup nowej anteny. Ogólnie do nadajnika masz ok.10  km z bardzo mocnym sygnałem i chyba nie ma sensu wystawiać  jej za okno. Czasami aby mieć dobry odbiór, należy wogóle wyłączyć zasilanie wzmacniacza sygnału ,gdyż następuje przesterowanie. Musisz to sam sprawdzić na poszczególnych muxach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zefir napisał:

Jeśli widzę mapę zasięgu zrobioną przez fachowców,gdzie Mux  8

Obiekt nadawczy:Katowice / Kosztowy

Kanał nadawczy:6 (184.5 MHz)

Moc ERP:20 kW

Polaryzacja:pozioma

 

Kanał 24

Obiekt nadawczy:Katowice / Kosztowy

Kanał nadawczy:24 (498 MHz)

Moc ERP:30 kW

Polaryzacja:pozioma. 

Oba muxy mają podobny zasięg (ok. 50 km.) Teoretycznie nie powinienem ich odbierać,

 

Nie jest to dobry przykład porównania. Mux- testowy TVP na k.24 nadawany jest dookólnie, a mux-8 kierunkowo - z maksymalnym wytłumieniem w kierunku Lublińca. Leci tam zaledwie ... ok. 1 kW :!:. Z Wręczycy jest podobnie. Pomimo że ten nadajnik jest najbliżej, Lubliniec ma pecha leżeć na azymucie z maksymalnym wytłumieniem mux-8 do ... 0.15 kW :!:. Widać to doskonale na mapkach w aplikacji emimaps.emitel.pl.

Pozostaje zatem tylko odbiór z G. Św. Anny.

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marios napisał:

Warto poczytać i się nie wymądrzać o rozchodzeniu się fal radiowych i nie tylko. 

Warto przede wszystkim rozumieć co się czyta i stosować do rad zawartych w pierwszym zdaniu

 

Cytat

Każda instalacja antenowa musi być przed uruchomieniem starannie zaplanowana. Należy określić odbierane nadajniki radia i naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz przewidywany rozmiar instalacji.

 

Co obrazuje doskonale wyjaśnienie @K63 koledze @zefir, które wykazało kolejne mijanie się z prawdą we wnioskach.

 

Podobną sytuację mam u siebie z MUX TVS z Katowice-Kosztowy, który podczas regularnej emisji do mnie nie dociera, a dociera gdy jest nadawany z nadajnika zapasowego.

Obydwa mają tą samą moc nadawczą.

Różnica jest w celowym wytłumieniu sygnału na nadajniku głównym w stronę wschodnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałeś moją wypowiedź?

Przeczytaj ją jeszcze raz, a potem kolejny raz aż dotrze.

We dwóch podważacie sens nadawania w VHF na podstawie błędnych wniosków.

A błędy we wnioskach wynikają z ograniczonej wiedzy jaką posiadacie.

Podpieranie się artykułami że coś gdzieś może zakłócać, nie zmieni tego że wnioski macie błędne.

Także żyję w dużym mieście z setkami jak nie tysiącami różnych zakłóceń.

  Anteny dobiera się do lokalnych warunków odbioru, a przykład @zefir jest o tyle dobry że w jego przypadku MUX8 trzeba odbierać z innego nadajnika, nie da się na jednej antenie.

Wracamy do kluczowego zdania z artykułu

Cytat

Należy określić odbierane nadajniki radia i naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...