Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Gierek napisał:

(mam nadzieję, że jest w planach przejście TVP Historii do HD)

 

Teoretycznie już powinien być, bo w MUX-ach nowego standardu nie dopuszcza się kanałów SD. To samo dotyczy pozostałych 15 wersji pasma rozłącznego TVP3.

Ale jako że grzęźną w starym standardzie to jest tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kasza" na twarzach to uproszczenie.
Chodzi o mini artefakty, zmużenie przy malutkich detalach i przy krawędziach np. Logo, małe literki, napisy, trybuny z widownią pokazane z daleka. W MPEG 4 też to jest ale nie tak wyostrzone i prawie niewidoczne. W HEVC jest podkreślone bo obraz jest "ostrzejszy" więc bardziej to widać zwłaszcza na dużym ekranie.
Np. Logo TVN nie jest białe tylko zawiera "kropki-smużenie" zwałaszcza gdy obraz się przesuwa lub pojawiają się dynamiczne sceny. w statycznej scenie smużenia nie ma. W MPEG 4 praktycznie takie zjawisko nie występuje lub jest sporatycznie (MPEG4 z SAT przekonwertowane na DVB-T lub MPEG 4 z MUX-3)
Oczywiście to szczególiki. Ja nie mam z tym większego problemu. Myślę że to nie jest kwestia Samsunga.  
Mam też Sony, Panasonica i mniejszego Samsunga. Tam też to jest a obraz idzie z dekoderów bo te telewizory nie obsługują HEVC. default_icon_smile.gif Tylko że na mniejszym ekranie mniej widoczne. Tu rzeczywiście różnica w widoczności tego między 32,42 a 75 jest znacząca.
Kwestia tez ustawienia filtrów. Jak ustawimy "ostrość" na minimum (obraz zamulony default_icon_smile.gif mgła default_icon_smile.gif )  to też efekt się zmniejsza.
 
 
Ja widziałem to na DVB-T/AVC obraz niewyraźny, nieczytelny i na dodatek niepłynne gdzie obraz się przesuwał jak jakieś duchy. W DVB-T2/HEVC tego nie ma lub jest w ograniczonym stopniu.
Pewnie pomaga 50 kl/s.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mateusz2006 napisał:

Tradycje rodem z Niemiec.

Tam ARD i ZDF robią upscal feedu 720p na przekaz 1080p

 

 

Jeśli chodzi o jakość to nie byłbym tego taki pewien.

Wklejam Wam dla porównania TS-y z telewizji naziemnej:
TVP Sport HD (DVB-T H.264)

ZDF (DVB-T2 H.265)

 

https://drive.google.com/drive/folders/1C3VyBZPB3xY_Fh3eKJ3DOyQ81wHOpeDQ?usp=sharing

 

Oceńcie sami.

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiemy dlaczego TVP dostało zgodę na testowanie swojego MUX... żadne testy konfiguracji a wielka kasa :D

Cytat

Gdyby TVP musiała płacić za zgodę, tak jak nadawcy komercyjni, to pochłonęłoby to wiele milionów złotych.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/jak-odbierac-dvb-t2-hevc-multipleksy-eksperymentalne-uke-tvp-tvs-bcast-grupa-mwe-oplaty-cennik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, DanielK napisał:

 

Jeśli chodzi o jakość to nie byłbym tego taki pewien.

Wklejam Wam dla porównania TS-y z telewizji naziemnej:
TVP Sport HD (DVB-T H.264)

ZDF (DVB-T2 H.265)

 

https://drive.google.com/drive/folders/1C3VyBZPB3xY_Fh3eKJ3DOyQ81wHOpeDQ?usp=sharing

 

Oceńcie sami.

Różnica jest duża  na nagraniu z ZDF jest lepsza jakość jakbyś z 480P przejść do 720P tak to wygląda przejście z nagrana TVP Sport na nagranie ZDF plus dla Niemców Polacy jeszcze sprawie jakości HD W NTC muszą się uczuć  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyż liczy się nie tylko użyty kodek, ale i przepływność.

TVP Sport w starym standardzie ma przepływność średnią ok 3Mb/s. Jak na MPGE4 to niezbyt dużo.

Dodatkowo  MUX3 jest przepełniony i pożycza sobie przepływność na inne kanały.

Multipleksery robią pewną korekcję dla oszukania wzroku i lekko rozmywają obraz w dynamicznych scenach, aby nie było widać artefaktów.

Porównałem sobie wczoraj mecz na TVP2 w MPEG4 i HEVC.

Trawka dużo ładniejsza w HEVC.

Zresztą średnia przepływność w HEVC po ostatnich zmianach to ok 4,7Mb/s.

To mówi samo za siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam siły i pojęcia co jest nie tak...Antena ustawiona dobrze na strychu, antena w telewizorze też. Największe problemy zaczęły się po zmianie na DVB-T2. To, że mam zakłócenia na MUX 8 to luz, pasmo słabsze - VHF, przyzwyczaiłem się. Problemy znowu się zaczęły, gdy MUX 4 zmienił swoją ofertę. Najpierw zniknął MUX 4, potem MUX 4 i... 1. Wczoraj wieczorem świecił mi tylko MUX 3 i MUX 1. Dzisiaj rano włączam i są wszystkie kanały na liście :) Ale pomimo, że je widzę nie ma sygnału. Nie wiem co się dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michu_97 napisał:

Antena ustawiona dobrze na strychu, antena w telewizorze też

Jaką to antenę masz w telewizorze? :!:

 

Godzinę temu, Michu_97 napisał:

Dzisiaj rano włączam i są wszystkie kanały na liście :) Ale pomimo, że je widzę nie ma sygnału. Nie wiem co się dzieje?

Antena odbiera sygnał, który jest na pograniczu możliwości odbiorczych odbiornika. Raz sygnał jest na tyle dobry, że można go odebrać, a innym razem parametry odbiorcze ulegają pogorszeniu i odbioru nie ma. W nocy z reguły sygnał rozchodzi się lepiej i odbiornik automatycznie "ładuje" kanały na listę. W dzień warunki propagacyjne ulegają pogorszeniu i pomimo że masz kanały na liście, odbiornik nie jest w stanie ich odebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, K63 napisał:

Jaką to antenę masz w telewizorze? :!:

No w sensie ten kabel od anteny...Kiedyś miałem go zepsuty akurat tylko u mnie i musiałem wykręcić kabel i złożyć go z powrotem, bo wszędzie indziej działało tylko nie u mnie. Teraz wracając do tej sytuacji to nowy tuner marki WIWA H.265 nie odbiera ani jednego kanału, a mój telewizor tylko MUX 3 i MUX 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Michu_97 napisał:

 To, że mam zakłócenia na MUX 8 to luz, pasmo słabsze - VHF, przyzwyczaiłem się. 

VHF to akurat pasmo "mocniejsze". Zdecydowanie lepiej propaguje, zapewnia lepszy zasięg w trudnym terenie i daje większy zasieg. Dlatego moce nadajników są mniejsze niż UHF a zasięg podobny.

Problem w tym że wielu odbiorców próboje odbierać to masmo niewłaściwą anteną, albo dodają jakieś "sterczące" druty do "krokodyla"...

Równie dobrze można pod karnisz podłączyć kabel koncentryczny... Efekt też jakiś będzie. Albo odbiór będzie albo nie będzie :-).

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robert03 napisał:

VHF to akurat pasmo "mocniejsze". 

Problem w tym że wielu odbiorców próboje odbierać to masmo niewłaściwą anteną

To prawda. Wielekrotnie się o tym m.in. na tym forum wspomina. 

Kolega odbiera pod dachem MUX8 na antenie na pasmo UHF, lub jakiejś combo. Zatem sygnał jest na tyle silny, że gdyby ta antena była na zewnątrz budynku, to prawdopodobnie i z MUX8 by sobie poradziła. W ostateczności w odpowiednią anteną na padmo VHF. 

2 godziny temu, Michu_97 napisał:

 Teraz wracając do tej sytuacji to nowy tuner marki WIWA H.265 nie odbiera ani jednego kanału, a mój telewizor tylko MUX 3 i MUX 2.

Wracają do Twojej sytuacji antena musi być na dachu a nie pod dachem, co już pisałem w poradzie. 

Twój sygnał jest na granicy odbioru. Dach działa jak tłumik sygnału. 

Dekodery zewnętrzne zazwyczaj mają gorszej jakości głowice telewizyjne i potrzebują lepszego jakościowo sygnału, aby go odebrać. Bez zmiany położenia anteny, czyli dając ją na maszt na dachu, tego problemu nie rozwiążesz. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michu_97 napisał:

No w sensie ten kabel od anteny...Kiedyś miałem go zepsuty akurat tylko u mnie i musiałem wykręcić kabel i złożyć go z powrotem, bo wszędzie indziej działało tylko nie u mnie. Teraz wracając do tej sytuacji to nowy tuner marki WIWA H.265 nie odbiera ani jednego kanału, a mój telewizor tylko MUX 3 i MUX 2.

Dokładnie jak pisze przedmówca.

Ja bym jeszcze sprawdził kable, złączki wtyczki. Czy nie ma poluzowania w miejscu gdzie zarobione są wtyczki.

Najlepiej stosować sztywny kabel koncentryczny z dobrze dopasowanymi skręcanymi wtykami typu "F". Sygnał cyfrowy jest wrażliwy na "luźne styki".

Wiwa H.265 akutat nie jest wymagająca jeśli chodzi o sygnał. Przewinęło się sporo tego sprzętu przez moje ręce. Potrafi naprawdę odbierać "z byle czego". Czasem z urwanym kablem przy antenie.... więc jeśli u Ciebie nie działa to faktycznie instalacja antenowa do przeglądu a anteny na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2022 o 13:11, dvbtowiec napisał:

Gdyż liczy się nie tylko użyty kodek, ale i przepływność.

TVP Sport w starym standardzie ma przepływność średnią ok 3Mb/s. Jak na MPGE4 to niezbyt dużo.

Dodatkowo  MUX3 jest przepełniony i pożycza sobie przepływność na inne kanały.

Multipleksery robią pewną korekcję dla oszukania wzroku i lekko rozmywają obraz w dynamicznych scenach, aby nie było widać artefaktów.

Porównałem sobie wczoraj mecz na TVP2 w MPEG4 i HEVC.

Trawka dużo ładniejsza w HEVC.

Zresztą średnia przepływność w HEVC po ostatnich zmianach to ok 4,7Mb/s.

To mówi samo za siebie.

Kolega ma w 100% rację. Ja od kilku dni porównuje przekazy TVP1 HD, TVP2 HD i TVP Info HD (raczej skupiam się na tych dwóch pierwszych bo ostatniego nie da się oglądać przez jego zawartość!). Widać ewidentnie gołym okiem lepszą jakość i już nie ma tego "mydła" w obrazie przy ruchliwych scenach tak jak na MUX3 w MPEG-4. w HEVC nawet jak kanały będą miał średni bitrate 2,5 Mb/s to będzie jakość lepsza niż przy obecnych 3-3,5 Mb/s w MPEG-4 w MUX3 (TVP planuje nadawać 10 kanałów w HD HEVC na MUX3 więc średnio wyjdzie ok 2,5 Mb/s przy takiej ilości kanałów w HD!). dowodem tego były testy w MUX Test TVP jak dodali przekaz TVP 4K w tamtym roku. Wtedy skręcili pozostałe kanały w HD i każdy miał po ok 2,5 Mb/s i jakość była dobra. :-)

Reasumując porównywanie jakości HD kanałów kompresowanych z MPEG-4 i HEVC to jak porównywanie jakości SD i HD w MPEG-4. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych dubli TVP1, 2 i info to podejrzewam, że TVP testuje na MUX testowym parametry nadawania, żeby były jak najlepsze, żeby na jesieni (lub ewentualnie zimą) przejść płynnie na HEVC w MUX-3 z przetestowanymi parametrami, a te miejsca po dublach w MUX-5/6 przeznaczyć na nowe kanału (TVP 4K, Nauka itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Michu_97 napisał:

TVP ABC opuści MUX 1? Przecież wygrał konkurs na kanał dziecięcy.

Tak! Ale taki jest warunek KRRiTV/UKE. Bo TVP domaga się całego, dodatkowego, ogólnopolskiego MUX-a bo twierdzi że się nie pomieści ze wszystkimi swoimi kanałami. Dlatego dostali warunek że dostaną z automatu cały dodatkowy MUX a wzamian zwolnią sloty w MUX1 i MUX8. to chyba sprawiedliwe założenie? Tak by było niesprawiedliwie i stawianie TVP na pozycji uprzywilijowanej względem nadawców komercyjnych w NTC.

6 minut temu, Bartosz10 napisał:

@pablo21 Nie napisałem że TVP ma/będzie miało MUX-5 i MUX-6 - napisałem MUX-5/6 czyli że na MUX-5 lub MUX-6 mogą być te kanały

Sorry! Nie zrozumiem Twojego kontekstu wypowiedzi. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodek HEVC oferuje lepszą jakość przy mniejszym zapotrzebowaniu na przepływność. Dzięki temu w multipleksie pozostaje więcej miejsca. To jednak nie oznacza że można w nieskończoność zmniejszać przepływność bo to skutkuje smużeniem w dynamicznych scenach. 

Myślę że TVP będzie chciała upchnąć jak najwięcej kanałów tak jak zrobiła to w MPEG4 z MUX3. Nadawane są tam 4 programy w HD i 2 programy SD  ( co daje łącznie 10 kanałów SD) podczas gdy u komercyjnych nadawane było 8 kanałów SD. Wprowadzenie tego poprzedzone było szeregiem testów i modernizacji koderów MPEG. Początki były trudne. Niektóre odbiorniki nie radziły sobie z tym. 

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...