Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie rozumiem czemu sa sami sobie winni skoro kanaly, które są na MUX 8 w SD są też dostępne na MUX 5 i MUX 1 w HD.

TVP chyba ma podpisana umowę z emitelem na nadawanie w MUX 8 chyba jakoś do końca tego roku albo następnego (jezlei dobrze pamiętam), więc dla nich ten MUX I tak ważny nie był. Kto widzi różnice w jakości obrazu, wymienił TV, albo dokupił dekoder. Komu na tym nie zależało nie wymieniał nic I tyle.

Edytowane przez September77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, September77 napisał:

Nie rozumiem czemu sa sami sobie winni skoro kanaly, które są na MUX 8 w SD są też dostępne na MUX 5 i MUX 1 w HD.

Owszem, ale należy to czytać inaczej, TVP zauważyła spadek oglądalności TVP ABC po przejściu na HEVC.
Ten spadek ma jedno wyjaśnienie, część widzów nie zakupiła dekoderów lub telewizorów, a to z kolei może wynikać z tego że MUX3 działa w starym standardzie i te same osoby są zdezorientowane lub brakuje im motywacji.

Nie mniej, to MUX3 nadający w DVB-T2 HEVC zmusiłby zdecydowaną większość tych osób do wymiany sprzętu i takich ruchów z MUX8 nie trzeba by wykonywać.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodząc całościowo do tematu, trzeba było uzgodnić jednolity termin na przełączenie wszystkich multipleksów, także MUX-3 i także MUX-8, bo jeszcze by się okazało że ludzie i tak by nie kupili sprzętu bo mają MUX-8, a TVP by tam wrzuciła np. TVP1, TVP2 i TVP Info w SD.

Troszeczkę się dziwię że forumowicze denerwują się że MUX-3 nie został przełączony, ale nie mają problemu z tym samym odnośnie MUX-8.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX8 to trochę inna sprawa. Od początku było wiadomo że przejdzie później. Sam Emitel to podkreślał, gdyż to pasmo nie podlegało refarmingowi. Emitel chciał się najpierw skupić na paśmie UHF. 

MUX3 był uzgodniony że przechodzi, decyzję zmieniono w ostatniej chwili. 

Inna jest też popularność kanałów z MUX3. 

 

Ale co najciekawsze MUX8 nagle stał się języczkiem uwagi, a taki rzekomo miał mieć kiepski zasięg :)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby wszystkie MUXy (MUX 8 tez) przeszły na nowy standard nadawania w tym samym czasie, to nie byłoby myślenia nad przeniesieniem MUX 8 z VHF na UHF, czyli też odbyłby się szybciej konkurs na kanały do MUX 5/6, nie było by dubli i wszyscy by byli zadowoleni. A TVP nadawałaby już swoje kanały na MUX 5/6 w regularnej emisji a nie testowej!

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, gdyby wszystkie - nie tylko MUX-3, ale również MUX-8 przeszły na nadawanie w T2, to ludzie by mieli alternatywę - albo zmienić sprzęt, albo stracić dostęp do telewizji w ogóle. I nie było by pokus do włączania jakichś kanałów na tym ocalałym multipleksie w starym standardzie, tak jak pisałem, potencjalnie TVP mogłoby wstawić na MUX-8 trzy najbardziej podstawowe kanały w SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas udzielałem się w wątkach o c+, ale teraz mam problem z tv kuchennym, który podłączony jest do anteny pokojowej. Dekoder viva h.265 mini, akurat okno z pomieszczenia, w którym znajduje się tv, wychodzi na północ, a właściwie nawet delikatnie na północny zachód. Kanałów niemieckich od [beep]y, z polskich TVP ABC, Kultura, Kobieta, Legia TV, jakś Nova i kilka innych. Ani Polsatu, ani TVN, ani TVP, żadnych głównych. Bliskie okolice Szczecina. Kombinuje z tą anteną, ustawiam, ale ciągle to samo. Więcej kanałów było przed podłączeniem dekodera. Podpowiecie co można jeszcze spróbować?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby była odpowiednia to by było 100% ;) I stąd biorą się narzekania na rzekomo słaby zasięg MUX8. Uporczywe próby odbioru antenami do pasma UHF, albo nędznymi antenami combo z jednym dipolem który udaje antenę do odbioru pasma VHF. U siebie widzę po sąsiadach jakie mają anteny. Nie dosyć że nie odpowiednie, to jak ktoś ma antenę combo to część anteny do pasma VHF zamontowana w złej polaryzacji.

Edytowane przez Ramirez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarekZukowski napisał:

Dotychczas udzielałem się w wątkach o c+, ale teraz mam problem z tv kuchennym, który podłączony jest do anteny pokojowej. Dekoder viva h.265 mini, akurat okno z pomieszczenia, w którym znajduje się tv, wychodzi na północ, a właściwie nawet delikatnie na północny zachód. Kanałów niemieckich od [beep]y, z polskich TVP ABC, Kultura, Kobieta, Legia TV, jakś Nova i kilka innych. Ani Polsatu, ani TVN, ani TVP, żadnych głównych. Bliskie okolice Szczecina. Kombinuje z tą anteną, ustawiam, ale ciągle to samo. Więcej kanałów było przed podłączeniem dekodera. Podpowiecie co można jeszcze spróbować?
 

Trzy czynniki są decydujące. 

1. Dekoder ma czułą głowicę, słabego sygnału z dużą liczbą błędów nie odbierze. 

2. Antena pokojowa nie zapewnia odpowiedniego poziomu sygnału dla głowicy. 

3. Sygnał DVB-T2 jest nadawany z inną modulacją niż DVB-T. Nie wchodząc w szczegóły wymaga bardziej precyzyjnych anten, mających duży zysk własny. Tego w wielu przypadkach nie da się już osiągnąć na pokojowych pierdziawkach. 

Wymiana anteny na zewnętrzną jest koniecznością w Twoim przypadku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, vigoo napisał:

W sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Skoro odbieram, to dla mnie jest odpowiednia.

To lepiej nie wypisywać "mądrości" na temat mocy nadajników skoro nigdy nie zgłębiałeś tematu.  Pewnie byś to zrobił, gdybyś nie miał szczęścia odbierać mux VHF na antenie UHF na akceptowalnym poziomie ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, vigoo napisał:

Zauważ, że odbierasz tylko MUX 8 , który nadaje z mniejszą mocą niż pozostałe.

Tutaj masz mapkę nadajników. Możesz dostosować mniej więcej kierunek ustawienia anteny.

https://emimaps.emitel.pl/

Tak samo mux1 np: z nadajnika Katowice kosztowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie doradzcie co robić,bo jestem załamany.Od kilku tygodni nie mam mux 1 (od dnia kiedy było przejście na nowy system nadawania) W moim bloku jest azart instalacja zbiorcza,dzwoniłem do gościa ze spółdzielni, powiedział żebym kupił dekoder (odbieram na tv) .Wiedziałem,ze to nie jest wina braku dekodera,ale pożyczyłem od rodziny,i nadal brak mux 1.

Zmieniłem wcześniej kabel antenowy(bo czasami udawało się złapać mux 1,ale musiałem trzymać kabel antenowy,ale okazało się,ze to nie jest wina kabla),listę pobierałem codziennie i nie wyszukiwało mi mux 1.

Zaktualizowałem równiez tv,wyszukiwałem kanały z lokalizacji niemieckiej i czeskiej,i nadal brak.

 

Podejrzewam,że antena zbiorcza nie radzi sobie z nowym sygnałem,czy spółdzielnia może coś zrobić?

Nie mam możliwości na własną antenę,a kablówki nie założe,bo zmieniam mieszkanie po nowym roku.

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie coś trzeba zmienić w instalacji zbiorczej.

 

 

Alternatywnie, możesz też spróbować założyć własną antenę. Ja np. od czterech lat mam coś takiego https://max4.pl/antena-dtv-212-prestige--pokojowa-czarna--rzep-,568,18813.html (nie jest to reklama sklepu tylko taka mi wyskoczyła w Google, to jest model DTV-212).

Edytowane przez michael112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.07.2022 o 21:45, dvbtowiec napisał:

Mamy za mało komercyjnych kanałów informacyjnych FTA. Taka polska specyfika kodowania wszystkiego. 

Raczej polityka i złe decyzje medialne po roku 1989. Podlizanie się polityczne dwóm dominującym podmiotom prywatnym, zamknięcie rynku telewizji i radia dla innych, mniejszych nadawców, stłamszenie telewizji publicznej i jej zmarginalizowanie. Przecież TVP Info też było zakodowane. Po to by nie było konkurecnją dla "namaszczonych" nadawców prywatnych.

I to zrobili Ci którzy dziś mówią o łamaniu praworządności i demokracji w Polsce 🤣. Cos bełkoczą o wolności słowa i mediów... 🤣

Wtedy mieli usta pełne tekstów o pluraliźmie i innych podobnych.... 

A teraz mamy chichot losu 🤣

Edytowane przez Robert03
  • Popieram 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robert03Masz całkowitą rację !!

Wszystko było by dobrze gdyby w 1994 koncesję dostał nie tylko Polsat !!

Ten pierwszy konkurs koncesyjny był bankowo ustawiony pod tą stację .

Wielka szkoda że  nie rozdano kilku koncesji jak w Rumunii Czechach czy Słowacji, że o Ukrainie nie wspomnę.

Zaprzepaszczono też szansę na rozwój stacji lokalnych.

Moim skromnym zdaniem jakby  KRRIT powstała  gdzieś na przełomie 1990-91 roku to może byłoby inaczej bo inni ludzie by tam zasiadali.

Co do TV ogólnokrajowych to na początek powinno być ich 3-4 a po kilku latach powiększyć o jakieś 3.

Wielka szkoda że wtedy Mirosław Chojecki nie dostał koncesji ogólnopolskiej (Tylko ponadregionalną i nie wystartował bo najwidoczniej mu się nie opłacało) dla swojej NTP+.

Wielka szkoda też Polonii 1  że nie dostali wtedy nawet koncesji ponadregionalnej,i  to najwidoczniej zahamowało rozwój stacji lokalnych.

Zobaczcie ile stacji TV jest we Włoszech i Hiszpanii (Od lokalnych ,ponadlokalnych po ogólnokrajowe).

Moim zdaniem byłoby znacznie lepiej z TV u nas gdyby Polska po II WŚ była pod skrzydełkami Wuja Sama.

Wtedy moim zdaniem to już jakaś prywatna TV mogłaby powstać w latach 60 , bo w Wielkiej Brytanii ITV powstała w latach 50.

Brakuje mi już słów żeby to wszystko opisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...