Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Pawel napisał:

Nie wiem co macie do anten pokojowych. Przez kilka lat bez problemu odbierałem naziemną na antenie własnej roboty.Odległość od nadajnika około 30 km. Drugie piętro w bloku.

 

Ja odbierałem kilka lat temu jeszcze w kawalerce z samego druta podpiętego do blaszki lub wieszaka do ubrań.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, pietrek1 napisał:

@Pawel, u niektórych nawet pręt działa, ale jak to wygląda :) Po za tym profesjonalna zewnętrzna instalacja jest na lata....

Zgadza się. Ja nie neguję anten zewnętrznych.Niestety nie zawsze jest ten komfort instalacji takowej. Wtedy trzeba się ratować w inny możliwy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, dvbtowiec napisał:

@pietrek1 Problemy które opisujesz są typowe dla nadajników pracujących w SFN.

Coś jest nie tak w instalacji odbiorczej. DVB-T2 ma pracować w sieciach SFN na nadajnikach dużej mocy. 

Dlatego wymagania dla instalacji w takich lokalizacjach są bardziej wyśrubowane. 

Nie chce tutaj tego opisywać wszystkiego, właśnie kończę robić jeden przypadek z tych ciężkich, temat jest złożony, instalacje są jak najbardziej dobre, bo już pisałem że specjalnie brałem ten droższy miernik aby to zweryfikować (nie wszystko pokazuje, ale już dużo więcej), tu nie chodzi o SFN ani o LTE co także pisałem, instalacje są naprawdę różne, ale wszystkie te na których ten problem występował były sprawne, specjalne brałem te telewizory na których ten problem występował na serwis aby sprawdzić na mojej antenie i także ten problem występował więc jest powtarzalny i możliwy do przeanalizowania, tak jak już pisałem, dla mnie mogą zrobić jeszcze więcej takich problemów, każdy problem to $$$ więc oby więcej :) Powiem ci lepiej, nawet jeden telewizor specjalnie podłączyłem do 5 różnych instalacji w niezależnych lokalizacjach i nadal nie łapał MUX2, spędziłem 3h aby wykluczyć instalacje antenowe (trochę z nim jeździłem, pozwiedzał sobie trochę), ale oczywiście udało mi się zrobić tak aby zeskanował ten MUX2, patentów jest kilka, kilku nie opisałem bo po co tracić klientów :) 

Nawet ostatnio znalazłem patent na niektóre czeskie muxy których nie chciał skanowac dekoder canal+box 4k i także się da zrobić, okazuje się że nie wszystkie sztuki mają te same głowice w produkcji, a soft leci na jedno kopyto..

Oczywiście są także problemy z SFN czy LTE, zakłóceniami LED, wtyczkami, jakością kabla, wzmacniaczami, ale to jest super malutki ułamek przypadków, ciągle czepianie się tych biały kabli nudne jest do czytania, znam gościa który łapie wszystkie muxy a ma antenę na kablu od głośnika :) i działa OK :) . To tak jak wszyscy siatki wywalali, a w niektórych lokalizacjach to najlepsze anteny nadal, oczywiście tylko odpowiednio przerobione i nowe, a nie pordzewiałe i zalane 20 letnie płytki w środku.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytajcie sobie na forum Emitel-a posty czeskiego producenta anten (XmuX). Dowiecie się m.in. jakie jaja są z odbiorem na wielkoobszarowych SFN-ach w Czechach (szczególnie w czasie podwyższonego tropo). Na mux-21 problem jest ponoć na tyle poważny, że ostatnio zajął się nim czeski parlament. W Europie tylko Czechy i Polska mają tak rozległe SFN-y.

@Xmux radzi stosować tylko dobre, pasywne anteny kierunkowe o jak najmniejszym kącie połowy mocy. Twierdzi, że w większości regionów Polski do kosza powinny iść siatki (szczególnie ze wzmacniaczami). A o antenach pokojowych - przy sygnale nadawanym z 265QAM - w większości przypadków można zapomnieć.

Wg niego - większość tanich odbiorników nie poradzi sobie z SFN - nawet gdy sygnał na urządzeniach pomiarowych wygląda OK.

https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=250758#p250758

U mnie DVB-T2 jest na razie tylko na mux-TVP (SFN na k.27) i dotąd wszystko było OK. Ale od kilku dni dekoder ma problem z synchronizowaniem się częstotliwością 522 MHz. Wg miernika sygnał jest OK, ale po przełączenia dekodera z kanału nadawanego w DVB-T lub DVB-S2 na dowolny kanał mux-TVP, na k.27 mam "brak sygnału". Po kilkunastu sekundach oczekiwania, sygnał nagle pojawia się i ma maksymalną jakość. Problemu nie ma dopóki poruszam w ramach mux-TVP. Wystarczy przełączyć na inny standard i powrócić na mux-TVP, by sytuacja się powtórzyła. Na razie nie miałem czasu by sprawie bliżej się przyjrzeć. Ale jak się nie unormuje, to trzeba będzie "powęszyć".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatki są bardzo dobre po modyfikacji, można w nich używać wzmacniacze (dla kanałów przygranicznych musza być), ale płytki tylko sprawdzone, całkowicie wodoszczelne bez wystających cewek i dostosowane do danej lokalizacji, zasilacz inny niż zakupiony i bez tego wtyku antenowego oraz jeszcze kilka myków i jest idealna antena na ponad 100 kanałów i długie lata :) Kupiona bez przeróbek tak jak większość ma i jeszcze ta najtańsza wersja to tylko kosz. To samo ze zwrotnicami najtańszymi, kubeł i tyle, należy dobierać odpowiednie i z dobrych materiałów, z regulacjami wzmocnień dla danego pasma, zrobić odpowiednią szczelność przy montażu i jest legancko :)  Tanio nie jest :) 

Są lokalizację, że anteny kierunkowe nie mają sensu, bo do odbioru wszystkich muxów łącznie z lokalnymi i przygranicznymi trzeba zastosować 3-4 anteny, a przy siatce odpowiednio przerobionej można osiągnąć ten sam efekt, ewentualnie dodać tylko jedną antenę, więc mamy dużo mniejszą choinkę, oczywiście jeżeli chcemy tylko podstawowe muxy to praktycznie w większości przypadków wystarczy nam jedna antena, ale warto mieć ponad 100 różnych kanałów bez choinki, szczególnie że zagranicznych jest całkiem sporo i fajne, a tam sportu i muzyki niekodowanej dużo :) 

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Stusi napisał:

U mnie również. Co ciekawe u moich znajomych także. Też zaczynam mieć wątpliwości czy to nie jest kwestia anteny którą mam na strychu, nie na dachu.

Ja właśnie mam ją na dachu, i bez pomocy fachowca sam tam nie wejdę i jej inaczej nie ustawię. Postanowiłem poczekać do niedzieli, potem zaktualizuję listę kanałów. Jak to dalej nie pomoże, to będę musiał wezwać fachowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrole nadużyć przy dofinansowaniu do dekoderów i telewizorów

https://satkurier.pl/news/217006/naduzycia-w-zakresie-dofinansowan-do-odbiornikow-cyfrowych.html

Cytat

Składając wniosek świadczeniobiorca oświadcza, że gospodarstwo domowe posiada trudną sytuację materialną. W związku z tym, nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu odbiornika cyfrowego. KPRM poinformowała, że identyfikuje jednak nadużycia w tym zakresie, co spowodowało, że uruchomione zostały procedury zabezpieczające, a także wszczęcia postępowań karnych, które zostały skierowane do organów ścigania. Oprócz zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, równolegle prowadzone są postępowania administracyjne w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

 

Mamy to co przewidywałem. Oświadczenie które się podpisuje jest tak nieprecyzyjne, że w zasadzie aby być pewnym że nie będzie problemów z realizacją bonu, trzeba by faktycznie posiadać sytuację materialną taką że mamy wybór albo kupno dekodera lub telewizora, albo np. zapłata rachunków.

W artykule jest podany skrajny przypadek kupna drogiego telewizora, ale nikt nie zagwarantuje że w innych przypadkach także nie będzie wyrywkowych kontroli.

Bo podpisywane oświadczenie wyraźnie mówi że bez dofinansowanie nie byłoby stać danej osoby czy rodziny na zakup.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Arczi13 napisał:

Widzę dużo zachodu jest z tą darmowa telewizja cyfrowa  więcej wydatków i roboty niż to.warte

Od 2011 roku zainwestowałem w antenę kierunkowa i antenę do mux -8(~60zl + ~40zl), zwrotnice/sumator (~50zl) i przewód (~30zl). 180 zł na 11 lat, to nie jest dużo 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak na to spojrzeć i kto na to patrzy juz widze jak biedna osoba która nie ma na leki albo matkę z dziećmi która leci po dekoder 100zl antena 100 fachowiec nie wiem ile żeby obejrzeć trudne sprawy.jak ktoś ma kablówkę to po co mu naziemna na która musi jeszcE dołożyć a jak ktoś jest biedny to nie ma kablówki a na wyłożenie 5 stow na naziemna  i co z tego że raz na na 10 lat trzeba to wydać a pieniądze na drzewie nie rosną  państwo dalo ciała państwo kombinuje to państwo powinno zapewnić finansowo i technicznie najuboższych w tej kwestii każdy ma prawo do telewizji i ma miec to zapewnione a nie latac kombinowac pożyczać zadłużać się.....

Edytowane przez Arczi13
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz jako "przykład"  skrajny przypadek, kiedy to ktoś nie ma nic i "staruje od zera". Jeśli ktoś odbierał POPRAWNIE dvb-t, to jedyne co musiał kupić, to dekoder lub telewizor. W pierwszym przypadku, każdy w trudnej sytuacji dostał 100 zł, a przypominam, że przy przejściu z analogu na dvb-t, nikt nic nie dostał, a sytuacja była o wiele gorsza (tu na upartego zostaje -jeszcze, mux-3 i 8 , a nie jak dziesięć lat temu "śnieg". Twoje wyliczenia są o tyle dziwne, że z moich ~180 zł wydanych przez 11 lat (instalacja antenowa), ty robisz magiczne 500zl dla każdego, kto chce oglądać w nowym formacie dvb-t2, a to bzdura kompletna.

 

W zeszłym tygodniu pomogłem kupić sąsiadce (emerytka z najniższą emeryturą) dekoder, zapłaciłem 20zl z użyciem "dofinansowania". Nie 100, nie 200, ani nie 500 jak Ty to wyliczasz, tylko 20 zł. Majątek?

Edytowane przez MarioPL
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Po zmianie standardu nadawania nie mogę wyszukać żadnego kanału w TV. Spełnia on wszystkie wymagania (DVB-T2/HEVC), a cała sytuacja dotyczy mieszkania w bloku. Po zmianie sygnału przez jeden dzień działały takie kanały jak TVP1 i TVP2. Dzień później zniknęły także one, wyszukiwanie na nowo nic nie dało, pojawił się tylko sygnał "Nie znaleziono żadnych kanałów - sprawdź podłączenie anteny". Próbowałem dowiedzieć się czegoś na ten temat bezpośrednio u operatora (Dział Techniczny) i jedyne co usłyszałem, to stwierdzenie, że antena nie powinna mieć na to żadnego wpływu, jest dostosowana do nowego standardu i problemu powinienem szukać bezpośrednio w odbiorniku.

 

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@T0bsonnna 50% , to wina urządzeń od instalacji zbiorczej na twoim bloku. Nie znam się na tym, ale z tego co czytałem , to zabrać się za to muszą fachowcy obsługujący te urządzenia (filtry, wzmacniacze kanałowe...) A co sąsiedzi mają? To samo, czy może jednak działa? Jaki masz TV?

Edytowane przez MarioPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większości przypadków w nowym budownictwie to kwestia wzmacniaczy kanałowych, które trzeba fizycznie przeprogramować. Najlepiej pytać sąsiadów co również korzystają z telewizji naziemnej czy im wszystko działa.

W większości instalacji jakie serwisuje sygnał po przejściu na DVB-T2 zwiększył się w porównaniu do MUX-3 z tych samych nadajników. Również nie występują problemy z SFN, mimo że jeden MUX pracuje na tym samym kanale z trzech różnych nadajników dużej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarioPL napisał:

Podajesz jako "przykład"  skrajny przypadek, kiedy to ktoś nie ma nic i "staruje od zera". Jeśli ktoś odbierał POPRAWNIE dvb-t, to jedyne co musiał kupić, to dekoder

U mnie w mieście np wystarczała antena wewnętrzna , zbiorczej tu praktycznie nie ma, bo została zlikwidowana juz lata temu.

Edytowane przez Kiler
Poprawiono pisownię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kacper241 napisał:

Wg specyfikacji tv spełnia wymogi. W pierwszej kolejności pytać sąsiadów czy u nich działa jeśli jest to instalacja zbiorcza. Jeśli u nich też nie działa to zgłaszać do administratora budynku.

A czy administrator ma obowiązek dostosować instalację do nowego standardu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, T0bson napisał:

 Telewizor to Sony XH9005. 

Telewizor spełnia wszystkie wymagania. Ja mam starszą o rok serię HG i działa rewelacyjnie. 

Problem jest w konfiguracji wzmacniaczy czy filtrów na budynku przy instalacji antenowej. 

Jeśli ją posiadasz, administrator powinien się tym zająć, zwłaszcza jeśli to budynek oddany po 2013 roku. 

 

@Arczi13 Gdybyś od razu wykonał dobrą zewnętrzną instalację, nie miałbyś teraz zmartwienia.

Nie jest też prawdą co piszesz że instalację zmienia się raz na 10 lat. 

Dobrze wykonana posłuży kilkadziesiąt lat. Tylko trzeba o nią dbać. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znacie jakiś tuner, który pokazywałby bitrate oglądanego kanału? Mam tuner Odin, który oprócz standardowych pasków z siłą i jakością pokazuje też BER, ale zastanawiam się czy są właśnie tunery pokazujące bitrate. Drugie pytanie. Podobno na obszarze gdzie dokonano już przełączenia DVB T2 w zależności od lokalizacji nadajnika muxy mają różną wartość FEC. Czy to oznacza, że tam gdzie jest np. 2/3 kanały mają gorszą jakość od nadajników które mają 3/4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...