Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ten wątek pojawił się przy okazji reklamy nowej platformy TVP Go. I raczej była to wrzutka niż jakaś konkretna informacja. 

Jeśli macie chęć to zawsze możecie odtworzyć materiał z TVP Go. 

Nie do końca precyzyjnie zresztą zostało to powiedziane. Padło zdanie o zmianoe standardu z DVB-T2 na DVB-T2 HEVC. 

Zakładam że to przejęzyczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX3 TVP po zmianie na DVB-T2/HEVC skład powinien być taki (10 kanałów w HD!):

TVP1 HD

TVP2 HD

TVP3 Reg. HD

TVP Info HD

TVP Kultura HD

TVP Historia HD

TVP Rozrywka HD

TVP Dokument HD

TVP Kobieta HD

TVP Sport HD

 

Z tego co zapowiadano TVP Seriale i TVP HD mają przejść do dystrybucji FTA tak jak TVP Sport. TVP HD zdaje się ma być rebranding na TVP Reklax a do startu jeszcze szykują TVP Nauka i TVP Muzyka. :-)

 

Pozostałe kanały nowo uruchomione na MUX-ie dodatkowy w DVB-T2/HEVC razem z kanałem TVP 4K. Tam śmiało mogą upakować 5-6 kanałów w HD + TVP 4K. :-)

Edytowane przez pablo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, pablo21 napisał:

MUX3 TVP po zmianie na DVB-T2/HEVC skład powinien być taki (10 kanałów w HD!):

TVP1 HD

TVP2 HD

TVP3 Reg. HD

TVP Info HD

TVP Kultura HD

TVP Historia HD

TVP Rozrywka HD

TVP Dokument HD

TVP Kobieta HD

TVP Seriale HD

 

Z tego co zapowiadano TVP Seriale i TVP HD mają przejść do dystrybucji FTA tak jak TVP Sport. TVP HD zdaje się ma być rebranding na TVP Reklax a do startu jeszcze szykują TVP Nauka i TVP Muzyka. :-)

 

Pozostałe kanały nowo uruchomione na MUX-ie dodatkowy w DVB-T2/HEVC razem z kanałem TVP 4K. Tam śmiało mogą upakować 5-6 kanałów w HD + TVP 4K. :-)

Byłbym za ale za TVP Historia lub TVP Seriale powinno być TVP Sport. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o TVP Sport HD więc poprawiłem. :-) W takim razie TVP Seriale HD i TVP Relax HD oraz inne nowe + TVP 4K na dodatkowym MUX-ie w DVB-T2/HEVC :-)

Godzinę temu, pietrek1 napisał:

Powiedz mi teraz jak ma np. tvn konkurować z takimi muxami od TVP, a nie bedzie to jedyny taki :) Jestem zdania, że w HEVC powinno być minimum 12 kanałów HD na każdy mux lub 6 HD oraz 12 SD.

10 kanałów w HD to MAX dla MUX-a DVB-T2/HEVC. Dalej nie ma co iść bo jakość poleci w dół a jeszcze potrzebne miejsce na przepustowości MUX-a dla dodatkowych ścieżek audio i EPG dla każdego kanału oraz innych składników. HD w HEVC z bitrate obrazu 2-2,5 Mb/s to bardzo dobra jakość i nic w tym nie przeszkadza. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pietrek1 napisał:

Powiedz mi teraz jak ma np. tvn konkurować z takimi muxami od TVP, a nie bedzie to jedyny taki :) Jestem zdania, że w HEVC powinno być minimum 12 kanałów HD na każdy mux lub 6 HD oraz 12 SD.

Wystarczy treścią. No ale skoro TVN trzepie kasę na własnych informacjach...

Przypominam, że TVN prowadził testy, ake chyba nie był zainteresowany dalszymi 😉

 

 

Edytowane przez MarioPL
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pablo21 napisał:

Zapomniałem o TVP Sport HD więc poprawiłem. :-) W takim razie TVP Seriale HD i TVP Relax HD oraz inne nowe + TVP 4K na dodatkowym MUX-ie w DVB-T2/HEVC :-)

10 kanałów w HD to MAX dla MUX-a DVB-T2/HEVC. Dalej nie ma co iść bo jakość poleci w dół a jeszcze potrzebne miejsce na przepustowości MUX-a dla dodatkowych ścieżek audio i EPG dla każdego kanału oraz innych składników. HD w HEVC z bitrate obrazu 2-2,5 Mb/s to bardzo dobra jakość i nic w tym nie przeszkadza. 

Idąc twoim tropem ogólnie mówiąc skład MUX6 mógłby być następujący:

1. TVP Nauka (ten kanał mógłby też być na MUX3 a tu TVP Historia)

2. TVP Relaks

3. TVP Muzyka

4. TVP 4K

5. TVP Polonia

6. TVP Rozrywka

Pozostają jeszcze ewentualne 2 wolne sloty na MUX8 i tu nie wiem co mogłoby wejść poza TVP Seriale w HD. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test TVP 4K był nadawany w MUX5 z przepływności ok 25Mb/s.

Przepływność całego MUX w HEVC wynosi ok 35Mb/s

Przy takiej przepływności dla kanału 4K w MUX5 nie zmieści się więcej jak 4 kanały HD.

Ale to kosztem mniejszej przepływności 4K.

 

Aby uzyskać taką jakość dla kanału 4K z MUX5 wycofano wówczas TVP Kultura HD.

A były nadawane dodatkowo TVP Dokument HD, TVP Polonia HD, TVP Rozrywka SD.

Zatem 4 kanały HD wraz z kanałem 4K to już jest na wyrost :)

Ale to jeszcze się da zrobić, ograniczając przepływność kanału 4K do ok 20Mb/s.

Zejście poniżej to już będzie zupka wg mnie.

 

Znając jednak dotychczasowe praktyki, można się spodziewać jeszcze większego ograniczenia przepływności TVP4K i upchnięcia i 5 kanałów HD, ale jednak wtedy zobaczymy bardzo duży spadek jakościowy wszystkich kanałów.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie są coraz lepsze i wydajniejsze encodery więc mogą bardziej iść w upychanie. TVP 4K może mieć bitrate obrazu nawet 15-18 Mb/s. Tak nadaje na sat. np. Polsat Box swój kanał Eleven 4K z tp 11,117 V :-) Tak więc scenariusz 6 kanałów w HD + przekaz TVP 4K możliwy. :-)

1 godzinę temu, Poland napisał:

Idąc twoim tropem ogólnie mówiąc skład MUX6 mógłby być następujący:

1. TVP Nauka (ten kanał mógłby też być na MUX3 a tu TVP Historia)

2. TVP Relaks

3. TVP Muzyka

4. TVP 4K

5. TVP Polonia

6. TVP Rozrywka

Pozostają jeszcze ewentualne 2 wolne sloty na MUX8 i tu nie wiem co mogłoby wejść poza TVP Seriale w HD. 

Po co nadal upychasz TVP Polonia HD do NTC skoro to kanał dla zagranicy, dla Polaków poza krajem? Szkoda miejsca i bez sensu. Tak jak ktoś podsyłał gdzieś tutaj na forum że TVP powinna dodać do MUX-a przekaz TV Belsat co też jest śmieszne skoro to kanał dla Białorusinów. :-(

Edytowane przez pablo21
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miejsc jest tyle że nawet jeszcze TV Belsat oraz TVP World dodajmy. A co tam! :-)TVP Polonia jest kanałem dla zagranicy a Wy dalej chcecie ją pchać do NTC. Ręce opadają normalnie. Zamiast w to miejsce jakieś inne kanały tematyczne to kanał dla Polonii. :-( Ja go nie chce w NTC. Chce za to TVP Seriale i TVP HD, które zmienią w TVP Relax HD. To tyle z mojej strony.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Widz naziemnej telewizji napisał:

@pablo21 Ma racje, choć bym wolał nadawców prywatnych szczególnie nowych. Dajmy szanse tym mniejszym. 

Też bym wolał ale wiadomo cały dodatkowy MUX dostanie TVP bo twierdzi że nie jest się w stanie zmieścić z tym co ma i planuje w obecnych slotach czyli MUX3 oraz połowa MUX8 a i jeszcze mają jeden slot w MUX1 w postaci TVP ABC. :-(

Ogółem uważam że TVP po otrzymaniu całego dodatkowego MUX-a w DVB-T2 powinna stracić miejsca w MUX8 i miejsce w MUX1 i w to miejsce konkursy na kanały komercyjne FTA. Co za dużo to nie zdrowo. Uważam że TVP starczy 2 całe MUX-y w NTC i potrzeba więcej kanałów komercyjnych a nie kanałów od TVP. Jest dużo nadawców komercyjnych zainteresowanych nadawaniem w NTC. Polsat też ma za dużo swoich kanałów w NTC.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, michael112 napisał:

@pablo21 A ty koniecznie chcesz Polonię wyrzucić, nawet mając do dyspozycji dwa multipleksy.

Teoretycznie nawet trzy licząc MUX8. TVP Polonia w NTC nie jest głuplm pomysłem bo dzięki temu można chociażby dowiedzieć się co słychać chociażby u Polonii z Ameryki. Podobnie TVP World. Biełsat byłby dobry w terenach przygranicznych bo teraz nadaje też do Ukrainy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Przemek2892 napisał:

Mam pytanie nie wiem czy dobrze tutaj piszę bo nie wiem gdzie w jakim temacie  czy komu się udało się zrealizować bon na dofinansowanie na dekoder DVB-T2 bo od wczoraj można składać wniosek 

Tak! Wnioskuj o BON na TV/dekoder DVB-T2 a dowalą Ci za 5 lat wstecz naliczony opłaty za zaległy abonament, za który nie zapłaciłeś. :-) Zauważ że wnioski składasz w placówce Poczty Polskiej czyli tej samej która ściąga abonament RTV. :-) Powodzenia i odradzam Tym co chcą tak zrobić. :-(

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemek2892 Dofinansowanie jest dla osób które zadeklarują że ich sytuacja finansowa nie pozwala na zakup z własnej kieszeni. Jak to tak nieprecyzyjnie określone, że obawiam się iż w przypadku jakiejś urzędniczej weryfikacji dochodów co niektórzy będą oddawać to dofinansowanie z odsetkami i oby tylko na tym się skończyło, bo zawsze można złożyć zarzut poświadczenia nieprawdy :)

Cytat

Wyjaśniono, że zgodnie z projektem wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. "Składając wniosek trzeba będzie oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego" - poinformowano.

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/rzad-doplata-100-zl-zakup-dekoder-nowy-standard-nadawania-tv-dvb-t2-hevc-jak-zlozyc-wniosek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dvbtowiec napisał:
 
 

Test TVP 4K był nadawany w MUX5 z przepływności ok 25Mb/s.

Przepływność całego MUX w HEVC wynosi ok 35Mb/s

Przy takiej przepływności dla kanału 4K w MUX5 nie zmieści się więcej jak 4 kanały HD.

Ale to kosztem mniejszej przepływności 4K.

 

Aby uzyskać taką jakość dla kanału 4K z MUX5 wycofano wówczas TVP Kultura HD.

A były nadawane dodatkowo TVP Dokument HD, TVP Polonia HD, TVP Rozrywka SD.

Zatem 4 kanały HD wraz z kanałem 4K to już jest na wyrost :)

Ale to jeszcze się da zrobić, ograniczając przepływność kanału 4K do ok 20Mb/s.

Zejście poniżej to już będzie zupka wg mnie.

 

Znając jednak dotychczasowe praktyki, można się spodziewać jeszcze większego ograniczenia przepływności TVP4K i upchnięcia i 5 kanałów HD, ale jednak wtedy zobaczymy bardzo duży spadek jakościowy wszystkich kanałów.

Z tego jasno wynika, że dorzucanie Polonii czy Biełsatu byłoby bez sensu. Niech upchną chociaż te kanały, które mają/planują dla Polaków z Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...