Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

MUX8 ma dobry zasięg, problem są instalacje odbiorcze.

Jeszcze zanim pojawił się pomysł przeniesienia MUX8, była mowa że przejdzie w drugim etapie.

Jak rozumiem chodzi tutaj o ogrom prac do wykonania w paśmie UHF, który gonił terminami ze wzgl. na refarming.

MUX8 nie ma presji czasowej.

Teraz gdy pojawił się pomysł przeniesienia, obawiam się że do czasu wyjaśnienia tej kwestii poczekamy jeszcze długo na przełączenia w MUX8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie MUX8 powinien jak najszybciej przejść na częstotliwości MUX5 w DVB-T2/HEVC w HD i po miesiącu równoległej emisji emisja w VHF została by wygaszona. Jestem za tym by TV cyfrowa była w paśmie UHF a radio cyfrowe w VHF. Tylko że mnie nie interesuje radio cyfrowe i wg. mnie projekt radia DAB+ umrze za parę lat bo tylko KRRiTV i Polskie Radio z nią prze do boju w tej materii. Nadawcy komercyjni nie widzą potrzeby opuszczenia FM-u. :-)

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Artur912 napisał:

Nawet nie chce słyszeć o MUX8 w DVB-T2. Zdecydowanie wystarczyć 6 muxów dvb-t2 w uhf i przynajmniej nikt nie będzie miał problemów z odbiorem

Weź sobie wykasuj z listy kanałów kilka muxów i po problemie masz :) aaaa jednak nie wykasowałeś czyli interesujesz się bardziej niż my :) 

MUX8 wkrótce i tak przejdzie na HEVC (nie będą w nieskończoność nadawać w starym systemie), a liczę jeszcze spokojnie na lokalne muxy w VHF i MUX9 w VHF. VHF idealnie nadaje się do TV.

DAB+ komercyjni nadawcy nie wejdą , bo dobrze liczą każdą złotówkę i mają policzone że to nie jest opłacalne, a cała technologia nic nie warta, radio publiczne to płaci za wszystko bo to nie są ich pieniądze..

 

8 godzin temu, michael112 napisał:

Dziwi mnie jeszcze, dlaczego od samego początku nie było mowy o przełączeniu MUX-8?

 

Duble to są robione specjalnie bo nie chcą nowych kanałów dawać, aby płatną telewizję sprzedawać, specjalnie blokują naziemną dublami.

Co do przejścia MUX8 na HEVC to te częstotliwości nie są przeznaczone na internet (nie trzeba ich wycinać i przenosić kanałów tak jak pasma UHF), więc nie było planów przejścia w tym roku na HEVC, plany muszą wyjść w ustawie, powinna być ustawa która wymuszała by przejście wszystkich MUX do końca roku, ale takiej ustawy nie ma, nie tylko MUX8 pozostał w starym systemie, pozostał jeszcze MUX3 i lokalne więc sporo kanałów.

Ustawy nie ma, więc wszystko robią, aby naziemna nie rozwijała się, lobbują na rzecz płatnych usług i robią wszystko aby osłabić naziemną telewizję, która jest bezpłatna..

Walka jest nierówna, szkoda darmowej telewizji naziemnej, cały czas jest niszczona przez boty i lobbowanie płatnych usług.

 

MUX 5 i 6 powinien zakończyć testy i nadawać regularna transmisję, nie tylko kanałów TVP, ale po równo komercja i publiczna. Natomiast MUX8 powinien wywalić wszystkie HbbTV i inne wodotryski i przejść najszybciej jak to możliwe na HEVC oraz oczywiście dołączyć dużo nowych kanałów, potrzebne są też nowe muxy w VHF, wtedy rozwój naziemnej będzie zachowany na normalnym poziomie.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunkowa wartość rekompensaty dla prywatnych nadawców to ok 500zml zł, za brak przełączenia MUX3 do nowego standardu.

 

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/dlaczego-nie-dziala-tvn-polsat-tv-puls-czarna-plansza-dvb-t2-hevc-jak-odbierac-rekompensata

Cytat

Resort cyfryzacji na razie w sprawie rekompensat milczy. Z naszych informacji wynika, że strona rządowa wątpiła, aby nadawcom prywatnym udało się udowodnić rzeczywiste straty. - Bardzo łatwo to będzie udowodnić. Nagle TVN i Polsat są niedostępne w 2,5 mln gospodarstw domowych. W Polsce jest 13 mln domostw, więc mamy stratę 10 proc. zasięgu. Wartość reklamy jest wyznaczona przez liczbę widzów tejże reklamy. W momencie, w którym następuje ograniczenie zasięgu nadawcy, to proporcjonalnie on traci taki sam procent wpływów. Udowodnienie wysokości strat jest więc banalnie proste - ocenia w rozmowie z wirtualnemedia_pl Jakub Bierzyński, prezes domu mediowego OMD.

Cytat

Zdaniem eksperta, kwota jakiej mogą domagać się nadawcy może oscylować w okolicach 0,5 mld zł. - Biorąc pod uwagę przychody reklamowe tylko TVN i Polsatu, skala ich strat może wynieść nawet 400 mln zł. Dochodzą do tego jeszcze straty pozostałych nadawców. Jak znamy strategię Prawa i Sprawiedliwości, to tam żadnych negocjacji nie ma. Jest prawo pięści. Wyobrażam sobie, że roszczenia nadawców zostaną zignorowane, po czym sprawa trafi do sądu - przewiduje Bierzyński.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, pablo21 napisał:

Dla mnie MUX8 powinien jak najszybciej przejść na częstotliwości MUX5 w DVB-T2/HEVC w HD i po miesiącu równoległej emisji emisja w VHF została by wygaszona. Jestem za tym by TV cyfrowa była w paśmie UHF a radio cyfrowe w VHF. Tylko że mnie nie interesuje radio cyfrowe i wg. mnie projekt radia DAB+ umrze za parę lat bo tylko KRRiTV i Polskie Radio z nią prze do boju w tej materii. Nadawcy komercyjni nie widzą potrzeby opuszczenia FM-u. :-)

Słuchalność w Internecie wzrośnie i jak FM będzie nieopłacalne to wyłączą. Oby jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych Faktach mniej więcej 20min od rozpoczęcia był obszerny materiał na temat braku przejścia MUX3 na DVB-T2 HEVC. 

Pytany przedstawiciel UKE nie odpowiedział o jakie zagrożenia chodzi. Poinformował że nie dysponują narzędziami do oceny stanu zagrożenia. 

A z decyzją nie mieli wyjścia. 

 

@michael112 Osobiście mam jednego takie starszego sąsiada. Nosi się z zamiarem kupna dekodera, do dziś tego nie zrobił. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dvbtowiec napisał:

W dzisiejszych Faktach mniej więcej 20min od rozpoczęcia był obszerny materiał na temat braku przejścia MUX3 na DVB-T2 HEVC. 

Pytany przedstawiciel UKE nie odpowiedział o jakie zagrożenia chodzi. Poinformował że nie dysponują narzędziami do oceny stanu zagrożenia. 

A z decyzją nie mieli wyjścia. 

 

@michael112 Osobiście mam jednego takie starszego sąsiada. Nosi się z zamiarem kupna dekodera, do dziś tego nie zrobił. 

Widocznie nie ma takiej potrzeby i nie ogląda TVN i Polsatu. Można iść dalej, że i Polsat i TVN, nie mają z niego "pożytku", bo na 99% nawet gdyby miał nowy dekoder, to i tak by ich nie oglądał 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mejveno napisał:
Czy rzeczywiście przy DVB-T2/HEVC jest widoczne polepszenie jakości obrazu

Dużą robotę robi brak przeplotu. Ja osobiście zauważyłem że porównując do TVP1 z mux3 owszem jest to hd ale w dvb-t2 jest widoczna ta ostrość i nie jest takie rozmyte

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Ale jest wiernym widzem Trwam, do której także utracił dostęp. 

Jak widać to nie brak potrzeby tutaj decyduje, a brak determinacji do zmiany, bo jeszcze coś działa. 

Błędne założenie, zresztą podobnie jak liczone straty Polsatu i TVN 😉

Nie można uogólniać i wrzucać do jednego worka oglądających TVP i Trwam. Znam takich, co oglądają TVP, a nie tykają kanału Trwam. Nie, że nie lubią kościoła, po prostu nic tam nie znajdują dla siebie. Jak widać, nie jest im potrzebny Polsat, TVN i Trwam 😉 Ile oglądających, tyle kombinacji. Dlatego wspomniałem o domniemanym "braku dostępności" w innym poście. Może po prostu są tacy, co nie chcą oglądać TVN i Polsatu... Sam nie pamiętam kiedy oglądałem konkretnie te kanały, ze względu na słabą ramówkę 😁

Edytowane przez Kiler
Bez wulgaryzmów proszę.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emitel podsumował proces refarmingu pasma 700 MHz


Zakończyliśmy z sukcesem najbardziej złożony i wymagający projekt w historii naszej Spółki. Przygotowania rozpoczęliśmy już w 2018 roku, a pierwsze przełączenia częstotliwości zostały wykonane w marcu 2020 r. W realizację projektu zaangażowanych było blisko 300 naszych ekspertów, prace pochłonęły ponad 130 tysięcy roboczogodzin. W pracach uczestniczyło również około 300 pracowników z 40 firm zewnętrznych z Polski i zagranicy. Sprzęt i urządzenia na potrzeby projektu transportowaliśmy drogą morską, lotniczą i drogową. Musieliśmy stawić czoła licznym utrudnieniom, np. zamkniętym z powodu pandemii portom i lotniskom, ograniczeniom i restrykcjom lokalnym oraz na granicach, które zmuszały nas do ciągłych zmian w harmonogramie projektu. Dlatego wszystkim zaangażowanym i wspierającym projekt należą się gratulacje. W tym miejscu chciałbym także podziękować Urzędowi Komunikacji Elektronicznej za bardzo dobrą współpracę na każdym etapie projektu. Zmianie częstotliwości nadawania towarzyszyło przejście na nowy, bardziej efektywny standard emisji DVB-T2/HEVC. Na tej zmianie skorzystają przede wszystkim widzowie, którzy zyskują lepszą jakość obrazu i dźwięku, a w przyszłości nowe kanały telewizyjne. Widzów, którzy nie posiadają jeszcze odbiorników telewizyjnych obsługujących nowy standard nadawania, zachęcam do ich wymiany  – powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.



Proces refarmingu w liczbach:
- Przygotowaliśmy ponad 1000 dokumentów technicznych (koncepcje techniczne, opracowania branżowe, projekty technologiczne i budowlane, opracowania środowiskowe)
- Uzyskaliśmy 140 pozwoleń administracyjnych (na budowę obiektów, anten, kontenerów, wzmocnień), dostarczyliśmy i zainstalowaliśmy 319 nowych nadajników DVB-T2 oraz ponad 100 układów sumowania mocy
- Zainstalowaliśmy 95 nowych systemów antenowych, w tym kilkanaście ważących do kilku ton wielopiętrowych systemów szczytowych zostało umieszczonych na najwyższych w Polsce masztach na wysokości powyżej 300 m
- Systemy instalowaliśmy metodą tradycyjną, jak również z wykorzystaniem specjalistycznego helikoptera – poniżej sfilmowane realizacje: instalacja anten na obiekcie Łódź Zygry: https://www.youtube.com/watch?v=prjCVtErFiY , wymiana anten na maszcie w Rykach: https://www.youtube.com/watch?v=oN3o2F_koIs , wymiana anten na maszcie w Miłkach: https://www.youtube.com/watch?v=p8DqgpdxmG4
- Wykonaliśmy blisko 20 specjalistycznych wzmocnień konstrukcji stalowych (maszty, wieże) w celu przygotowania konstrukcji do instalacji nowych systemów antenowych – na potrzeby budowy nowych obiektów wykorzystaliśmy 240 ton stali.

Prowadziliśmy prace na żywym organizmie. Telewizji nie można było tak po prostu wyłączyć na kilka miesięcy. Musieliśmy więc działać wykorzystując krótkie, często nocne okna czasowe na realizację niezbędnych prac technicznych. Nasza współpraca z nadawcami oraz zobowiązania kontraktowe charakteryzują się bardzo wysokim poziomem SLA, gwarantującym wysoką dostępność sygnału. Wszelkie przerwy w emisji muszą trwać krótko oraz dotykać możliwie najmniejszej liczby widzów, dlatego prace związane z przełączeniami prowadziliśmy najczęściej w godzinach nocnych, pomiędzy północą a szóstą rano. To było wielkie i ekscytujące wyzwanie, ale nasi specjaliści stanęli w pełni na wysokości zadania – powiedział Jerzy Godek, Dyrektor Pionu Techniki, Członek Zarządu Emitel S.A.


https://www.emitel.pl/aktualnosci/emitel-zakonczyl-proces-refarmingu-pasma-700mhz/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, HansKlos napisał:

Błędne założenie,

Założenia są prawidłowe, co widać na tym konkretnym przykładzie. Jedynie możemy podyskutować czy dotyczą one każdego. Motywacje na pewno są różne.

 

Co do poprawy jakości widać bardzo wyraźnie.

Pomijam kanały SD przechodzące na HD, ale porównują TVP Kultura z MUX8 i MUX testowego, różnica na plus w MUX testowym.

 

 

 

Dzisiejszy SATKURIER publikuje artykuł o braku przejścia MUX3 na nowy standard, pod tytułem "Pozostanie MUX3 w DVB-T to porażka"

https://satkurier.pl/news/218893/pozostanie-mux3-w-dvb-t-to-porazka.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zerojedynkaX - było! Zresztą okazało się to nieprawdą, post zniknął z mediów społecznościowych.

 

Zresztą u mnie instalator z programowaniem AZART-a uwinął się jeszcze w poniedziałek i już w poniedziałek wieczorem z powrotem była już cała oferta DVB-T/DVB-T2 w moim odbiorniku Jakość obrazu tych MUX-ów z DVB-T2 na Sony KD-49XG8096 całkiem spoko.

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...