Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 16.02.2022 o 16:16, DanielK napisał:

Może być menu serwisowe. Dowiedz się w serwisie producenta. TCL na przykład tak właśnie ma. I nie masz się co denerwować tutaj.

 

----------------------

 

Sporo jeszcze jest niewiadomych z tym DVB-T2.


Nie wiamodmo co z MUX-4; na pewno oferta kodowana, jak pisaliśmy w innym wątku nie słychać aby były udostępniane dekodery dla TV Mobilnej w DVB-T2 (miałyby internet więc muszą mieć HbbTV).
Nie wiamodmo co z MUX-5.
- po zmianach kanałów w części lubuskiego może być po prostu wyłączony, albo znów tymczasowo na jakimś innym niż docelowy kanale),
- czy docelowo będzie on do dyspozycji TVP?
Nie wiadomo co z MUX-6.
Nie wiadomo co dalej z MUX-8.

Okazało się, że model ue40j6200 był produkowany z różnymi tunerami DVB. Mi akurat trafił się jeszcze ten pierwszej generacji, więc nici z oglądania bez przystawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2022 o 16:43, DanielK napisał:

Spotkałem się z telewizorami TCL - na przykład Thomson gdzie trzeba w menu serwisowym ustawić opcję DVB-T2, bo fabrycznie jest włączona tylko DVB-T. 

Mam Thomson 32FD5506 rocznik bodajże 2018 ustawiłem na Niemcy i mi wyszukało kanały hevc. Na Polsce nie wyszukiwało, a w menu nigdzie nie widzę opcji dvbt-2. Chyba, że te menu serwisowe jest jakoś ukryte.

W dniu 16.02.2022 o 23:04, Marek79 napisał:

Ja mam przystawkę i 7 letniego Philipsa.

Obawiam się, że te przystawki jak i telewizory HD Ready/Full HD będą niedługo do wyrzucenia jak główne kanały chociażby TVP przejdą na 4k. A prędzej czy później przejdą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Widz naziemnej telewizji napisał:

TVN - Ukryta prawda

TVN 7 - Ukryta prawda

Tak to ta sama telewizja i to samo na 2 antenach, masakra. Polsat, tv puls, tv 6 to samo, paradokumenty , co tu oglądać, w tej telewizji naziemnej?.
Taka moja opinia. IMG_20220218_153546.jpg

Oglądać TVP Dokument 😉

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zerojedynkaX napisał:

 Osobiście nie radzę ,bo można trwałe unieruchomić telewizor nie znając sposobu obsługi tego menu.

Dokładnie, chyba że ma dokładną wiedzę który parametr przełączyć, aby osiągnąć cel. Metodą prób i błędów, to się może nie najlepiej skończyć.

Najbezpieczniej skontaktować się BOK producenta i zapytać co przełączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP dokument to dobry kanał jakby tam były filmy dokumentalne o dyktatorach, o kosmosie, przyrodzie, o technologiach, o 5g, ale jak widzę czasami takie nudne coś np. Whitney, to słabe jak dla mnie. , to aż nie chcę się oglądać. 

 

 

 

Ramówka oceniam w skali od 0 do 10, oceniam na 5.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej bym na takie kanały jak Polsat Doku nie liczył.

Zresztą jeśli pojawiają się pomysły aby MUX8 przenieść na pasmo UHF, choć ostatecznie nie wiadomo czy do tego dojdzie, to nie będzie miejsca na nowe kanały. Maksymalnie jeden będzie mógł w konkursie wówczas wystartować, bo na MUX8 jest 7 kanałów, a w paśmie UHF zmieści się 8xHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ich nadawać więc tzn. 10-12 i jakość HD będzie ok. HEVC jest kodekiem bardzo efektywnym. Pragnę zauważyć że TVP w MUX3 DVB-T bardzo dobrze i efektywnie wykorzystała zalety kodeka MPEG-4 H264 i upakowała 10 slotów w SD. Potem oczywiście to zmienili i za 2 sloty SD dali jeden kanał w HD. :-) Przy dobrym VBR i profilu w HEVC można nadawać w jednym MUX-ie DVB-T2 w HD 10-12 kanałów. :-)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo21 Wiadomo że można więcej. TVP zapewne będzie mieć ich więcej. Ale to oczywiście ze stratą dla jakości.

To co robi TVP obecnie w MUX3, to jest pudrowanie pikselozy HD. 

Tam gdzie obraz powinien być wyrazisty i ostry, np. trawa na boisku piłkarskim, na kanałach w MUX3 jest lekko rozmazany, aby ukryć niedoskonałości HD wynikające ze zbyt dużej liczby kanałów. 

Kanały zapożyczają sobie wzajemnie przepływność i tylko dlatego to działa. Łatwo się to robi, gdy ma sie MUX wyłącznie dla siebie. 

Z prywatnymi nadawcami już nie takie proste, bo każdy ma swój interes aby jego kanał wyglądał najładniej. Dlatego w komercyjnych MUX stosuje stały podział pasma na kanał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2022 o 22:25, zerojedynkaX napisał:

W naziemnej powinien być również Polsat Doku. Trzeba trochę łamać monopol TVP.

Przed startem tego TVP Dokument stacja nie miała żadnego kanału o tej tematyce, a teraz ma monopol?

Jest Focus TV i wiele innych kanałów w sat i kablówce

A came programy dokumentalne publikowane są na różnych konsolach - także NTC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 (Nadawca rządowy ma cały mux3 , cały mux5 , połowę muxa8 i 1 program na mux1. Nadawcy komercyjni , a jest ich wielu , muszą się zmieścić na muxie2 i połowy mux8. Mux 1 to raczej kanały śmieciowe łącznie z tym Focusem.

Także monopol TVP widoczny gołym okiem. Komercyjni nie mają kanału historycznego (TVP ma Historię) , sportowego (TVP ma Sport) , dziecięcego (TVP ma ABC) , dokumentalnego (TVP ma Dokument), livestylowego (TVP ma Kobietę) i długo by wymieniać.

Dzięki Wydarzeniom 24 Polsatu w małym stopniu przełamano monopol TVP INFO. Ale nawet nie ma co porównywać zasięgu odbioru TVP INFO z Wydarzeniami 24.

Mówimy tu oczywiście o NTC , kolega wyżej pisze o kablówkach i satelitach. A to zupełnie inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bartosz10 napisał:

iele innych kanałów w sat i kablówce

A came programy dokumentalne publikowane są na różnych konsolach - także NTC

Jeśli ktoś pisze o telewizji naziemnej, to nie porównuj naziemnej do innuch źródeł odbioru. 

Patrząc na liczbę kanałów komercyjnych wzgl. publicznych, mamy zdecydowaną przewagę TVP w telewizji naziemnej. Co moim zdaniem najlepsze dla widza nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może  nie jest, ale gdy wprowadzano NTC w Polsce, to najwięksi komercyjni gracze  na rynku telewizyjnym były zaangażowane w rozwój płatnych platform satelitarnych,  siłą rzeczy blokowali rozwój tej technologi.  Polsat wręcz dostał cały MUX-4. Brakowało innych zainteresowanych podmiotów, które lobowałyby za większą liczbę MUX, co mogłoby  w jakimś stopniu spowodować jej uatrakcyjnienie. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, pamiętam to dokładnie.

Ale czasy się zmieniają i poglądy także. Jeśli komercyjni nadawcy nie dostaną szansy na na zwiększenie udziału w rynku w naziemnym przekazie, to nic więcej nie zobaczymy.
A takie zabetonowanie NTC stanie się jeśli zostanie zrealizowany pomysł przeniesienia MUX8 na MUX6, bo więcej wolnych MUX w NTC nie ma i nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zerojedynkaX napisał:

 (Nadawca rządowy ma cały mux3 , cały mux5 , połowę muxa8 i 1 program na mux1. Nadawcy komercyjni , a jest ich wielu , muszą się zmieścić na muxie2 i połowy mux8. Mux 1 to raczej kanały śmieciowe łącznie z tym Focusem.

Także monopol TVP widoczny gołym okiem. Komercyjni nie mają kanału historycznego (TVP ma Historię) , sportowego (TVP ma Sport) , dziecięcego (TVP ma ABC) , dokumentalnego (TVP ma Dokument), livestylowego (TVP ma Kobietę) i długo by wymieniać.

Dzięki Wydarzeniom 24 Polsatu w małym stopniu przełamano monopol TVP INFO. Ale nawet nie ma co porównywać zasięgu odbioru TVP INFO z Wydarzeniami 24.

Mówimy tu oczywiście o NTC , kolega wyżej pisze o kablówkach i satelitach. A to zupełnie inny temat.

Jest wiele MUX lokalnych, i jeszcze jest chyba MUX testowy Polsatu więc jest jeszcze więcej tanalow komercyjnych Polsat kiedyś miał bodajże Polsat Sport News to go zamienili na kanał rozrywkowy

Więc nie pisz że nie mają możliwości, bo mają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla widza ważna jest jakość merytoryczna i techniczna programów , a nie ich ilość.  Dla nadawcy im więcej kanałów,głównie powtórkowych, tym więcej pieniędzy z reklam. Dlatego u nas z takim oporem wchodziły kanały HD, a nawet jak wchodziły to marnej jakości 1080i i z małą przepływnością, aby upchać muxy na maximum. Nie wiem jak będzie po maju 2022, ale jak jakość techniczna będzie taka sama to lipa. Mam nadzieję że wszystko będzie w 1080p i z dużym bitrate. No i chociaż jeden 4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...