Skocz do zawartości

DVB-T Skrzyczne/Katowice


Jasu12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie o możliwość oglądania DVB-T z centrum GLIWIC skoro nie jest możliwy odbiór z nadajnika Skrzyczne/Katowice. Dotychczas programy tv analogowe odbieraliśmy w bardzo dobrej jakości podejrzewam że był to nadajnik Siemianowice-Bytków lub Katowice/Kosztowy. Problem polega na tym że z tego nadajnika nie da się złapać cyfrowego sygnału DVB-T. Skrzyczne/Katowice niestety nie mogę złapać z powodu wysokiej zabudowy.

Jeśli analog odbiera bardzo dobrze z nadajnika Katowice/Kosztowy to nie powinno być większego problemu z odbiorem MUX1 i MUX2 chyba, że programy te odbierane są za pomocą instalacji zbiorczej (tzw. Azart), gdzie stosowana jest przemiana kanałowa - wówczas konieczna jest jej modernizacja, potrzebne są odpowiednie przemienniki dla DVB-T. Z dobrym odbiorem MUX3 już mogą być problemy - potrzebna porządna antena kierunkowa + wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to teraz wiem że mam antenę ukierunkowaną na Bytków, skoro tam jest analog. A powiedzcie czy z centrum GLIWIC mam co kombinować Katowice/Kosztowy ?? Czy pozostaje tylko Wisła / Skrzyczne ??

Z Bytkowa to tylko Puls nadaje analogowo. ;) Antenę masz zapewne ustawioną ogólnie na Katowice, ewentualnie możesz spróbować odbioru DVB-T z Opola, ale tamtejszy MUX3 skutecznie zakłóca analogowy Polsat z Rybnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc nie rozumiem, gdy miałem analogową telewizję to odbierało TVP 1, TVP 2, TVP INFO Katowice, Polsat, TVN i z większymi zakłóceniami TV PULS. Podłączając kabel do cyfrowego dekodera nie wyszukuje mi wcale żadnych stacji tv. Posiadam Antenę Cyfrową Sowar Perfekta do odbioru DVB-T Full HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc podłączyłem raz jeszcze antenę Sowar Perfekta wraz z tradycyjnym wzmacniaczem i łapie sygnał z Katowice/Kosztowy gdzieś ok 75% mocy, w każdym razie odbiera bardzo dobrze. Antena nie jest zakłócona specjalnie jakimiś przeszkodami, poza jednym drzewem ale jest ono spory kawałek od anteny. Sama antena znajduje się na dachu na wysięgniku stalowym, więc myślę że to bardzo dobre miejsce. Ale problem tkwi w tym że wyszukuje mi tylko MUX2 czyli (Polsat, TVN, TV4, TV Puls, Puls 2, TV6, Polsat Sport News i TVN7). W żaden sposób nie potrafię znaleźć stacji z MUX1 i MUX3 co może być tego przyczyną?. Dekoder którego używam to SYNAPS THD-2800S Bardzo proszę o pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mux II nadaje z Katowic z większą mocą od Mux I i Mux III.

Katowice - Kosztowy:

Mux I - kanał 55 - ERP 25 kW

Mux II - kanał 49 - ERP 63 kW

Mux III - kanał 51 - ERP 2,5 kW.

Rozumiem, że wcześniej antenę miałeś z symetryzatorem, bez wzmacniacza. Co rozumiesz pod pojęciem "tradycyjny wzmacniacz"? Problem z Mux I może stwarzać np. za słaby lub za mocny poziom sygnału. Może pomóc wymiana wzmacniacza na inny lub anteny na bardziej kierunkową o większym zysku energetycznym. Ważne jest też aby kabel antenowy był odpowiedniej jakości, najlepiej porządny RG6. Jeśli masz trochę czasu spróbuj jeszcze tą antenę ustawić w kierunku Opola, co prawda do Opola dalej niż do Katowic, ale i moce nadajnika Mux I i II w Chrzelicach są większe (Mux III z Opola niestety nie odbierzesz - mizerna moc nadajnika, a z Katowic trzeba się nieźle nakombinować, ale Mux I czy to z Katowic czy z Opola powinno się dać odebrać).

Opole - Chrzelice:

Mux I - kanał 46 - ERP 100 kW

Mux II - kanał 34 - ERP 100 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. wymiana kabla nie wchodzi w grę bo technicznie nie ma takiej możliwości. Nie jest to oryginalny wzmacniacz który był do tej anteny a kupiony w markecie (ZASILACZ ANTENOWY Z SEPARATOREM STABILIZ 12V 100mA) za 13 zł. W wyszukiwaniu ręcznym MUX1 i MUX3 pokazuje mi 0% mocy więc nie ma mowy o ustawieniu ręcznym. Dziwi mnie to bo antena jest naprawdę bardzo wysoko ustawiona. Próbowałem ustawić na Skrzyczne ale tam nawet MUX2 nie odbiera (podejrzewam że to wina zabudowy). Chyba będę zmuszony wymienić antenę, lub zasilacz - co proponujecie?. Tak jak wspomniałem MUX2 śmiga rewelacyjnie, no może raz na pół godziny trochę zaszatkuje.... :)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Pod koniec 2012 r. UKE przedstawiło liste obiektów (mux-3) do koordynacji z Czechami i Słowacją :

 

K41 MUX-3 TSR Żywiec Góra Grojec 10dBW(10W) H ND

K41 MUX-3 TSR Rajcza Góra Hutyrów 13.4dBW(22W) H D

K41 MUX-3 TSR Węgierska Górka Góra Przybędza 15.1dBW(32W) H D

K41 MUX-3 TSR Ustroń Góra Czantoria 14dBW(25W) H D

K41 MUX-3 TSR Szczyrk Biła 10.4dBW(11W) H D

K41 MUX-3 TSR Jeleśnia Góra Krzyżowa 11.1dBW(13W) H D

K41 MUX-3 TSR Ujsoły Góra Kubiesówka 12.6dBW(18W) H D

 

W allotmencie k41 będą nadawać jeszcze:

K41 MUX-3 RTCN Katowice Kosztowy 50dBW(100KW) H D

K41 MUX-3 RTCN Częstochowa Wręczyca 49dBW(80KW) H D

K41 MUX-3 RTON Wisła Góra Skrzyczne 47dBW(50KW) H D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Znany jest powód, dlaczego MUX3 ma tylko 2,5kW? To jest jakaś kpina. Mieszkam w Mysłowicach, Nadajnik mam "na wyciągnięcie ręki", antena skierowana idealnie, w linii prostej ok. 3km, a przy deszczu kanaly z tego muxu tracą się..

 

Moi rodzice mieszkają w Tenczynku (Małopolskie) około 40 km od nadajnika i MUX3 z Katowic odbiera im bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...