Skocz do zawartości

MUX 3 (TVP)


apk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Kolega @pietrek1 słynie z tego że na MUX upchałby dużo i sądzi że ludzie tego nie widzą jak bardzo jakość spada.

To tak jakby przed oczami położyć dwa duże zdjęcia w dobrej rozdzielczości, jedno pomiąć i wmawiać patrzącym że obywa są równie ładne. :)

Maksymalnie 10 HD w HEVC dałoby radę bez wyraźnie zauważalnego spadku orzepływności. 

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2022 o 14:05, September77 napisał:

Wedlug digital bitrate na MUX 3 jest ponad 2 Mb/s wolnego miejsca. Gdybyśmy taki bitrate dodali do obecnej przepływności TVP Historia albo TVP 3, to spokojnie mogliby przełączyć jeden z tych kanałów do HD

No to TVP ma wolne miejsce by przenieść przekaz TVP ABC z MUX1 i zwolnić slot dla nadawcy komercyjnego wyłonionego z konkursu na to miejsce. Mogą przenieść TVP ABC i dać tutaj na razie w jakości SD dopóki MUX3 nadaje w DVB-T. Potem przełączenie do DVB-T2/HEVC i podniosą go do jakości HD tak jak inne co są w SD. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, pablo21 napisał:

Mogą przenieść TVP ABC i dać tutaj na razie w jakości SD dopóki MUX3 nadaje w DVB-T. 

 

TVP ABC i  tak już nadaje w DVB-T2, przez co jest dostępny w HD  więc przeniesienie go do MUX 3 w SD byłoby najgorszą decyzja, ponieważ mają jeszcze MUX 6, a dopiero po przejściu MUX 3 na DVB-T2 powinien się tam znaleźć. Teraz można podniesc do HD kanał TVP 3, albo TVP Historia 

 

Wedlug mnie MUX 3 po przejściu na DVB-T2/HEVC powinien zawierać te najważniejsze kanaly TVP takie jak:

- TVP 1

- TVP 2

- TVP 3

- TVP Kultura

- TVP Historia 

- TVP Dokument 

- TVP ABC

- TVP Sport

- TVP Info 

- TVP Rozrywka

Z kolei MUX 6 mógłby zawierać wtedy:

- TVP Kobieta 

- TVP Seriale 

- TVP Nauka

- TVP HD 

- TVP Polonia 

- TVP 4K

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd pewność że w MUX3 TVP będzie nadawać 10 kanałów w HD skoro tak samo planowali nadawać w MUX6 a regulatorzy czyli UKE i KRRiTV ograniczyli im to do 8 kanałów HD? To samo będzie z MUX3 i jego nową decyzją regulacyjną. Zrobią kopię obecnej decyzji rezerwacyjnej dla MUX6. TVP będzie miał do wyboru gdzie wrzucić TVP 4K czy do MUX 3 czy do MUX6. :-) Wg. mnie w MUX3 też po przełączeniu do DVB-T2/HEVC będą mieli rygor max 8 kanałów w HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tego nie ruszą i dalej TVP będzie mogła nadawać nawet 10 kanałów w MUX 3. Przecież TVP moglaby się wtedy skarżyć, że dalej brakuje jej miejsca na MUXach, i nawet probować nie przenosic TVP ABC na jeden ze swoich multipleksów, i zostawić sobie miejsce w MUX 1.  A nawet jeżeli chcieliby to zmienić, to wg mnie w grę może wejść zwolnienie miejsc na MUX 8 w zamian za nadawanie większej ilości kanałów w MUX 3!

Edytowane przez September77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, September77 napisał:

 

TVP ABC i  tak już nadaje w DVB-T2, przez co jest dostępny w HD  więc przeniesienie go do MUX 3 w SD byłoby najgorszą decyzja, ponieważ mają jeszcze MUX 6, a dopiero po przejściu MUX 3 na DVB-T2 powinien się tam znaleźć. Teraz można podniesc do HD kanał TVP 3, albo TVP Historia 

 

Wedlug mnie MUX 3 po przejściu na DVB-T2/HEVC powinien zawierać te najważniejsze kanaly TVP takie jak:

- TVP 1

- TVP 2

- TVP 3

- TVP Kultura

- TVP Historia 

- TVP Dokument 

- TVP ABC

- TVP Sport

- TVP Info 

- TVP Rozrywka

Z kolei MUX 6 mógłby zawierać wtedy:

- TVP Kobieta 

- TVP Seriale 

- TVP Nauka

- TVP HD 

- TVP Polonia 

- TVP 4K

TVP 4K ma nie być na stałe więc tu by weszły TVP World i dajmy na to TVP Wilno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Kolega @pietrek1 słynie z tego że na MUX upchałby dużo i sądzi że ludzie tego nie widzą jak bardzo jakość spada.

To tak jakby przed oczami położyć dwa duże zdjęcia w dobrej rozdzielczości, jedno pomiąć i wmawiać patrzącym że obywa są równie ładne. :)

Maksymalnie 10 HD w HEVC dałoby radę bez wyraźnie zauważalnego spadku orzepływności. 

Nie jest tak bo jakość na mux4 podobała ci się jak była niekodowana promocja to każdy mógł się przekonać,  a zauważ że masz tam 11 kanałów + radiowe + hbbtv co daje praktycznie 13 kanałów, a jest jeszcze trochę wolnego miejsca więc jest prawie tak jakby tam 15 było. Moim zdaniem i tak liczba tych kanałów w mux 4 i pozostałych się zwiększy niebawem do 15 na każdy mux , a na lokalnych przebije 20 na mux, wspomnisz moje słowa w następnym roku :)

 

TVP niech sobie nadają 5 na mux , oni są nadal w czasie PRL, jak wyskakują z pomysłami aby wyjść z mux hehehehe chyba im coś się pomyliło, mają kasy jak lodu na 20 nowych kanałów, więc powinni już po brzegi obsadzić muxy nowościami np. w mux 8 mogą już teraz nadawać w HEVC dużo więcej kanałów np. tvb abc2, historia 2 itd. nie muszą być hbbtv którego nikt nie włącza, nie muszą być HD , mogą nadawać w HEVC nawet w SD na mux8, a w pozostałych muxach np. 6 mogą spokojnie 15 kanałów HD nadać przy odpowiednich ustawieniach podobnych do ustawień w mux4  .....

Kasa na TVP World i TVP Wilno oraz Bielsat jest, a na TVP Muzyka która wymaga minimum inwestycji nie ma - NO COMMENT :) 

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narzekania są wszędzie nawet jak będziesz miał 1 kanał na mux, Polacy to naród narzekający, spokojnie można nadawać 15 kanałów HD w HEVC i odpowiednią modulacją DVB-T2 przy zastosowaniu małej korekcji błędów i będzie naprawdę dobra jakość przy odpowiednich ustawieniach.

Zobaczysz że muxy komercyjne LOKALNE będą nadawać pewnie po 25 kanałów / mux w HEVC, zobaczymy w następnym roku.

 

Naziemna to profil budżetowy więc kompresja musi być budżetowa, nie może być kompresja na poziomie netfilxa bo to jest inny segment rynkowy to raz, a dwa mamy ograniczenia pasma..

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie tym razem. Kawałek tej promocji oglądałem. Skupiłem się właśnie na sportowych kanałach, wiedząc że najwięcej przepływności zjadają. 

W dynamicznych scenach widoczne artefakty i rozmazany obraz. 

Gdyby wszystkie kanały tak nadawały w naziemnej, byłbym bardzo niezadowolony. 

Na szczęście mamy zapis że może być maksymalnie 8 x HD i to trzyma jakość kanałów. Wyglądają ładniej niż ich odpowiedniki na satelicie. 

 

Jestem tylko ciekaw jak będzie z MUX3 co do liczby kanałów. Tutaj chyba takich restrykcji TVP nie ma na razie. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opierasz się na starych zalecanych zapisach i specyfikacjach pierwszych wersji enkoderów hevc, był kiedyś zapis że norma to tyle i tyle cholesterolu, a w dzisiejszych czasach gdzie wiecej ludzi otyłych niż chudych te normy można sobie wsadzić :)  świat się zmienia, mamy coraz nowsze wersje enkoderów, kodeków, sprzętu, itd. więc ta liczba 8 kanałów na mux, która była podana jest nieaktualna już dawno, a na sporcie to dobra jakość jest jak masz 3 kanały / mux i taka prawda, więc tak w naziemnej nie zrobisz bo tutaj w naziemnej jest inny target.

 

Zachwalałeś TVNy tematyczne w MUX4, że mają wysoką jakość i mogę ci napisac tak jak ty piszesz innym, że czytam tylko pierwszą wersję, a dalej już nie :) Zachwaleś jakość w MUX, który ma dużo wiecej niż 8 kanałów :) 

 

Chcesz super delikatną kompresje o mega jakości to tylko stream internetowy i tylko netflix, ale to też będzie do czasu jak jeszcze są w stanie płacić za takie duże zużycie energii i tam niestety sportu nie ma, a pozostałe streamy już mają dużo gorszą kompresję i przepaść, mogę ci nawet podać wartości realne :) ..

 

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale obecnie kanały nadawane w MUX 1, MUX 2, MUX 6 są bardzo przyjemne dla oka. Właśnie to, że mamy 8 kanałów w jednym MUXie pozwala nam mieć świetna jakość Full HD, chociaż według mnie liczba tych kanałów mogłaby zostać zmieniona na 10/11 kanałów w jednym MUXie. Dzięki takiej zmianie dostalibyśmy więcej, a inne kanaly by tak bardzo na tym nie ucierpiały!

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W multipleksach TVP dopuściłbym 10, ze względu na to że sami tam sterują ustawieniami bitrate kanałów, a poza tym dlatego że od 8 lat to rozwiązanie funkcjonuje na MUX-3 i nie ma krytyki.

Trzeba tylko jeszcze ustawić przelicznik HD/4K. W poprzednim standardzie istniał nieformalny przelicznik 1 HD = 2 SD. Nie wiem czy w HEVC starczy 1 4K = 2 HD, być może potrzebne będą 3 czy więcej.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesi nie mają Full HD i nam zazdroszczą. 

Ja opieram się na decyzjach rezerwacyjnych UKE która zapisała dla każdego MUX nie więcej niż 8 kanałów HD i więcej nie będzie. 

Także TVP na MUX6 dostało taką rezerwaxję. Nie ma co zatem dywagować o 10 czy 15.

 

Co do jakości widziałem na MUX4 i nie muszę się na niczym opierać. Dynamiczne sceny wyglądały kiepsko. 

Statyczne w kanałach informacyjnych były OK. 

Stąd podkreślam, nie dziękuję za więcej. Jestem zadowolony z 8 kanałów HD na MUX. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...