Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko czy nie wystarczyłoby emitować serwisy informacyjne w HD na istniejącym TVP HD?

Telewizja publiczna nie ma jeszcze tyle kontentu w wysokiej rozdzielczości, stąd nie widzę na razie sensu w uruchamianiu TVP1 HD. Jaka będzie po starcie tego ostatniego różnica między dwoma kanałami? Dotychczas premiera serialu na TVP1 lub TVP2 jednocześnie była emitowana w high-def na TVP HD. Podejrzewam, że po starcie TVP1 HD to się może zmienić i w efekcie "nie-enkowicze" będą stratni. Czy na tym ma polegać rozwój? Czy warto iść zawsze na ilość? W TVP HD jest mnóstwo powtórek, jest sporo miejsca w ramówce na Teleexpress czy Wiadomości w HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nigdzie nie padło sformułowanie "na wyłączność"

Dyrektor N mówi "Jesteśmy dumni, że jako pierwszy i na razie jedyny dostawca usług satelitarnych możemy zaoferować naszym abonentom TVP1 w jakości HD" Chyba, że mówiąc "Zapewniając sobie ekskluzywność TVP1 HD na najbliższy rok, zwiększamy wartość naszej oferty.." miał na myśli wyłączność. Choć dla mnie ekskluzywność wcale nie oznacza wyłączności. Wg mnie cały ten komunikat jest jedynie sformułowany w taki sposób, aby się wydawało, że mają wyłączność. Tak na prawdę nigdzie wprost nie powiedzieli o wyłączności. Taka gra słów, marketingowa :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszli za przykładem BBC. Tamci też po BBC HD uruchomili także pierwszy kanał, czyli BBC One w jakości HD. BBC HD w dalszym ciągu emituje wybrane programy ze wszystkich anten BBC, które są robione w HD, natomiast BBC One HD to odpowiednik wersji SD, gdzie nie wszystko leci w Native HD.

 

Swoją drogą, ciekawe ile % ramówki TVP 1 HD będzie istotnie w HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nigdzie nie padło sformułowanie "na wyłączność"

Wystarczy pierwsze zdanie z serwisu media2.pl, gdzie wyraźnie jest napisane, że TVP1 HD będzie na wyłączność dla abonentów telewizji n. Ekskluzywność o której mowa oznacza, że abonenci n-ki za pieniądze publiczne będą mieli wyłączny dostęp do tego kanału przez najbliższy rok a po tym okresie może łaskawie TVP udostępni sygnał innym operatorom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież n'ka tego kanału nie dostała za darmo. Wszyscy piszą jakby kanał był za abonament (co w małej części jest prawdą) a n dostałą go za darmo. Do tego przypominam, że TVP nie ma swej pojemności na HB więc n daje miejsce na swoim tp. co też nie jest tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale "TVP1" jest o ile się nie mylę wymieniony w ustawie o "rtv", jako kanał ogólnodostępny, więc "TVP" moim zdaniem NIE MA podstawy prawnej do udostępnienia go gdzieś "na wyłączność" (samo to, że będzie w jakości "HD" moim zdaniem NIE MA ZNACZENIA, bo to tylko inny sposób emisji a nie nowy, osobny kanał !) !

 

Proponuję pisać w tej sprawie "donosy" do "KRRiT" (sam się chyba na to pokuszę) i "UOKiK", bo ciekaw jestem co oni na to???

 

Proponuję też aby redakcja "Satkuriera" poprosiła o komentarz w tej sprawie rzecznika prasowego "TVP", a także "KRRiT" oraz "Nki".

 

Według mnie to SKANDAL !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym, że z jakiej racji ten kanał ma być "na wyłączność" w tylko jednej platformie (i nie ma tu znaczenia, że chodzi o "Nkę", której nie mam, ale o zasadę)???

 

W ogóle teraz pomyślałem, że jeżeli już chcą wprowadzać "TVP1 HD" to powinien być on dostępny w pierwszej kolejności w "DVB-T", bo to by pomogło rozpropagować ten standard, a nie jedną konkretną platformę satelitarną, chyba, że tak naprawdę to "Nka" będzie "nadawcą" tej wersji, tzn. będą "upscallować" wersję "SD", żeby znów sztucznie zwiększyć ilość stacji "HD" w ofercie, podobnie jak to zrobili z "TVN HD+1", chociaż tak szczerze od kiedy mam "TNK HD" czasem mi się ten kanał przydał :D ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale "TVP1" jest o ile się nie mylę wymieniony w ustawie o "rtv", jako kanał ogólnodostępny, więc "TVP" moim zdaniem NIE MA podstawy prawnej do udostępnienia go gdzieś "na wyłączność" (samo to, że będzie w jakości "HD" moim zdaniem NIE MA ZNACZENIA, bo to tylko inny sposób emisji a nie nowy, osobny kanał !) !

 

Proponuję pisać w tej sprawie "donosy" do "KRRiT" (sam się chyba na to pokuszę) i "UOKiK", bo ciekaw jestem co oni na to???

 

Proponuję też aby redakcja "Satkuriera" poprosiła o komentarz w tej sprawie rzecznika prasowego "TVP", a także "KRRiT" oraz "Nki".

 

Według mnie to SKANDAL !!!

 

Ale przecież kanału nikt Ci nie zabiera nadal masz dostęp do TVP1, tylko inny technicznie sposób transmisji się pojawia. To tak jakby abo CP pisali o skandalu bo u nich TVP 2 leci 4:3, a w C+ jest 16:9 (chyba, że coś pokręciłem i już 16:9 jest wszędzie). Czemu tutaj nikt nie protestuje? BTW Nie wiemy poza tym czy C+ czy CP byłoby zainteresowane TVP1 HD, a n wyszła z koncepcją i to ona "załatwiła" ten kanał o czym świadczy ten artykuł:

 

TVP 1 HD będzie mieć taką samą ramówkę jak kanał TVP 1 nadawany w standardowej rozdzielczości. - Dla potrzeb emisji w wysokiej rozdzielczości program TVP 1 HD będzie upgrade’owany, więc wszystko, co się w nim znajdzie, będzie w jakości HD - wyjaśnia nam Andrzej Siwek z biura prasowego Telewizji Polskiej. TVP 1 HD będzie nadawać też jednak pozycje wyprodukowane od początku w wysokiej rozdzielczości, np. wiosną premierową serię “Rancza”.

Nowa stacja znajdzie się wyłącznie w ofercie platformy N, bo to właśnie ten operator chciał jej uruchomienia. Budzi to zastrzeżenia części widzów, którzy pytają czy podstawowy kanał telewizji publicznej powinien być dostępny tylko na jednej płatnej platformie. - TVP 1 jest wciąż dostępna powszechnie w wersji SD, a prawo nic nie mówi o obowiązku emisji któregokolwiek programu TVP w wersji HD - odpiera te zarzuty Siwek. Na razie nie odpowiada on na pytanie o to, czy są plany uruchomienia TVP 2 HD.

 

Źródło: http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/tv ... atformie-n

 

Jeżeli n wyszła z koncepcją, daje tp. i bardzo możliwe, ze pomaga technologicznie przy upscalowaniu to dlaczego ma na tym nie zyskać? Zwłaszcza, ze pewnie jeszcze TVP na tym zarabia, bo za darmo tego nie robi. A teksty o abonamencie są przesadzone, bo większość dochodów TVP to umowy z nadawcami i reklamy i z tego są produkowane w większosci seriale, filmy itd, abo przy stopniu ściągalności jaki jest idzie na "misję" czyli teatr, edukację, uroczystości państwowe itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Ustawa o radiofonii i telewizji była pisana na początku lat '90, kiedy raczej niewiele osób myślało o problemie istnienia jednocześnie kanałów SD i HD :-) Ustawa gwarantuje dostęp do kanału "TVP 1", a nie do "TVP 1 HD". Jest to sprawa podobna do sprawy TVN HD i TVN HD +1. Nadawca w obu przypadkach nie występował o nowe koncesje, ponieważ obie stacje (mimo, że sprzedawane jako oddzielne produkty) wypełniają jedną koncesję - różnią się tylko formą nadawania - nie treścią.

 

Format nadawania nie ma więc znaczenia - tak jak napisałeś - tylko, że nie ma też znaczenia dla TVP - może ona udostępnić sieci kablowej (ale nie platformie cyfrowej lub IPTV! - znów luka ustawowa) program w dowolnie wybranej przez siebie jakości (Że też jeszcze nikt nie wymyślił tam dla takiego przypadku zaniżonej rozdzielczości :P )

 

Inną kwestią jest sama sprawa wyłączności. TVP tłumaczy się tym, że to N zabiegało o taki kanał, zapewnia też częstotliwość - co przy kanałach HD jest niezwykle ważne. Kolejną kwestią jest fakt, że N jest już monopolistą na tym rynku - wejście do N powoduje, że kanał HD od 1. dnia emisji może być rentowny. Ja jednak nie popieram tego typu wyłączności, choć w obecnym stanie prawnym żadna ze stron tego prawa póki co nie łamie. A ten kto chce mieć TVP1 HD przez satelitę musi pomyśleć o N, więcej nie wymyślimy.

 

PS. Pozdrowienia z Przasnysza :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Za TVP 1 HD, nie tęsknię, bardziej denerwowało mnie dawniej TVP HD , jego wejście do C+, a teraz polityka TVP już mnie nie zaskakuje..

A szkoda , bo to pierwszy kanał z którym miałem kontakt , jeszcze na przełomie lat 60 / 70 ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie pięknie wyglądają czołówki teraz. Choć już wcześniej były nienaturalnie kadrowane, to teraz popsuto je jeszcze bardziej. Jingle zapowiadające następną rundę mają od połowy czasu trwania przycięty napis :lol:

 

Zresztą, kadrowanie i w samym programie trochę kuleje. Twarze momentami wypełniające "na wysokość" i połowę ekranu, ale wszystko w imię nowoczensości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...