Skocz do zawartości

DVB-T Katowice


LukWil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Taka ciekawostka odnośnie odbioru MUX MWE na kanale 36 - Zabrze-Rokitnica.

Na wspólnocie mamy wzmacniacz selektywnie strojony Johansson Profiler 6600A, do którego mamy podpięte 3 anteny w paśmie UHF (Kosztowy, Ostrawa i Żylina)

Kanał 36 to wręcz ewenement. Przy wysokim wzmocnieniu sygnał co prawda rośnie, ale spada np. C/N do poziomu kilku dB. Osłabiając wzmocnienie C/N rośnie do max.17 dB, potem z powrotem spada. Porządny poziom BER  ciężko wystroić, bo albo za słaby sygnał, albo za silny sygnał w tle (Rabka). Na nieszczęście prawie w tym samym azymucie mam i Kosztowy (131) i Rabkę (133) i Stalexport (127). Do nadajników odpowiednio 31, 117 i 20 km. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprawdziłem z ciekawości teraz jak to wygląda u mnie i wg wskazań dekodera mam: siła 60%, jakość skacze w zakresie 3-11% (wcześniej raczej była większa) ale dekoder jeszcze sobie radzi z tym sygnałem bo BER jest prawie cały czas 0.00E-07 choć chwilami widać, że jest gorszy i pojawiają się zakłócenia na ekranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

W Katowicach w MUX MWE dodano EWTN, niestety obecnie tylko czarny obraz. Pozostałe kanały z tego MUX działają prawidłowo.

 

Edit: jest jakiś problem z kodekiem, bo na VU+Duo4k działa prawidłowo, a na Ultimo4k już nie.

 

0f4b56d2eb91.jpg

 

Powyżej zrzut z Duo4k, być może nietypowa rozdzielczość robi problem w Ultimo4k.

 

Pzdr.

DJWeed

Teraz jest już obraz na Ultimo4k, chyba czytają nasze forum. Rozdzielczość bez zmian, więc pewnie coś z kodekiem było :) 

 

Pzdr.

DJWeed

Edytowane przez DJWeed
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj w MUX MWE Katowice jest dostępny kanał identyfikowany jako "test" z telezakupami. Przy okazji zmienione zostały chyba parametry transmisji, albo jest awaria, bo ze stabilnego odbioru zrobiła się u mnie (Tarnowskie Góry) sieczka. Reszta MUX PL i CZ sygnał bez zmian.

 

Do tego na Ultimo4k jak już na chwilę wskoczy sygnał to EWTN i właśnie Test znowu czarny ekran.

Pzdr.
DJWeed

Edytowane przez DJWeed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, DJWeed napisał(a):

Przy okazji zmienione zostały chyba parametry transmisji, albo jest awaria, bo ze stabilnego odbioru zrobiła się u mnie (Tarnowskie Góry) sieczka.

 

Większa przepływność testowego MUX-a MWE została uzyskana poprzez zmianę (na gorszą) korekcji błędów. Jeszcze kilka dni temu FEC wynosił 3/5, potem zmienili na 2/3, teraz już jest 3/4 a czym gorsza korekcja błędów tym wyższy jest minimalny poziom sygnału niezbędny do prawidłowego odbioru. Rabka (Luboń Wielki) nadaje bez zmian. To wysoko położony obiekt, więc MUX-2 na k36 pewnie dosyć daleko dolatuje i teraz może jeszcze bardziej zakłócać odbiór. Gdy za jakiś czas zostanie uruchomiony na tym samym kanale MUX-L3 z Częstochowy sytuacja z odbiorem tych katowickich testów będzie jeszcze gorsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

@canton jeśli jesteś przedstawicielem nadawcy to chciałem Ci opisać pewien "niszowy" problem. Otóż na mojej instalacji w Tarnowskich Górach mam stabilny, silny odbiór na wszystkich odbiornikach poza sprzętem Vu+ z głowicą MTSIF (Vu+ Ultimo4k i Duo4k). Sprawa wygląda następująco: tuner Vu+ Ultimo4k, wkładam w slot MTSIF głowicę DVB-T2 i pasek sygnału skacze, nie potrafi się dostroić. Reszta MUX odbiera idealnie. Wyjmuję głowicę MTSIF i wkładam głowicę DVB-T2 na starym złączu i odbiór mam jak na screen powyżej :) Nie pisałbym o tym, gdyby nie fakt, ze posiadam też Vu+ Duo4k, dla którego nie mam alternatywy włożenia innej głowicy naziemnej niż tej na złączu MTSIF (głowice na USB odrzucam co do zasady). Na każdym innym odbiorniku (AX HD61, Puse4k, każdym TV i nawet na Canal+ BOX z DVB-T2), sygnał jest 100/99%. Wiem, że to zapewne kwestia sterownika dla głowicy MTSIF Vu+, bo skoro reszta odbiera prawidłowo to wina leży w samej głowicy lub bardziej w sterownikach do niej. Zaznaczam, że w początkowej fazie emisji, zanim włączono obecne parametry, odbiór na głowicy Vu+ MTSIF był prawidłowy, zatem problem dotyczy wyłącznie obecnych (dla tej głowicy specyficznych) parametrów. Być może warto byłoby, abyście jako nadawca napisali do producenta i zgłosili ten problem, aby poprawiono sterownik. Być może jest też możliwość drobnej korekty parametrów w celu weryfikacji, czy odbiór na głowicy MTSIF będzie prawidłowy. W końcu to testy emisji i dobrze byłoby taki test wykonać ;) 

 

Pzdr.

DJWeed 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja potwierdzam, w Krakowie nie odbieram :P

33 minuty temu, DJWeed napisał(a):

Być może warto byłoby, abyście jako nadawca napisali do producenta i zgłosili ten problem, aby poprawiono sterownik.

Z pewnością napiszą dla jednostkowego przypadku. Wydarzenia 24 nie odbierają prawidłowo na wielu odbiornikach i gdyby nie determinacja samych użytkowników telewizorów do dziś nie byłoby poprawki w procesorze obrazu.

A z problemem walczono żebym nie przesadził, ale na pewno więcej niż rok.

Musisz brać pod uwagę że to emisje testowe o charakterze lokalnym. Dla emisji testowych nikt nie da gwarancji poprawnego odbioru, a producent właśnie tym się może podeprzeć, że nie odpowiada za sygnał który nie jest nadawany regularnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DJWeed Co rozumiesz przez "początkową fazę emisji"? Kiedy straciłeś odbiór na tej głowicy?

Z opisywanych objawów wnioskuję, że albo ta głowica ma słabą czułość i wymaga dużo lepszego sygnału niż inne, albo faktycznie sterownikowi nie pasuje coś w naszej sygnalizacji SI (to byłby pierwszy taki przypadek). Spróbuj wyłączyć uwzględnianie NIT w opcjach skanowania, jeśli masz taką możliwość.

Edytowane przez canton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma słabej czułości. Odbiera oprócz polskich MUX również 4 x MUX Czeskiej TV (sygnał również 99/99%) analogicznie jak pozostałe głowice, które opisałem. Problem z synchronizacją dotyczy tylko MUX MWE. O ile dobrze pamiętam problem zaczął się w momencie wprowadzenia do MUX EWTN i tego nieistniejącego kanału telezakupowego. 

 

Pzdr.

DJWeed

Edytowane przez DJWeed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na wskazania dekodera, bo one o niczym nie świadczą. Postawisz kilka dekoderów na tej samej antenie i każdy będzie inaczej wskazywał.

Czeskie MUXy nadają z dużą mocą, porównywanie ich do lokalnego MUX nadającego z małą mocą dodatkowo z anteną umieszczoną na niezbyt wysokim budynku w mieście, nie ma sensu. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo że głowica w tym jednym dekoderze gorzej sobie radzi z odbiorem, ze wzgl. na słabszy sygnał, który dla niej jest na granicy odbioru, stąd problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...